Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly vs Donic

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Butterfly vs Donic

    Paleta cu care joc in prezent e un Donic Testra cu fete Donic Coppa Silver. Mi se pare ca nu e tocmai ceea ce imi trebuie. Ieri am avut ocazia sa joc cu un Butterfly Primorac Carbon, cu fete Sriver FX. Mi s-a parut excelenta. Am jucat mai bine cu ea, desi nu o 'cunosteam'. Ma 'asculta' mult mai bine, si avea si viteza mai mare. Poate cineva sa-mi explice in ce anume ar consta diferenta intre cele doua? Donicul mi se pare ca vibreaza (asa am inteles din discutia cu ceilalti jucatori), mi-am dat seama de asta, doar cand am avut termen de comparatie (adica Butterfly-ul de care tocmai discutam). Astept comentarii. Multumesc.

  • #2
    Re: Butterfly vs Donic

    Donic Testra este un lemn cu simt destul de tare si destul de elastic,fetele alea sunt moi,eu zic ca nu prea se "pupa" combinatia ta,cred ca iti trebuie pe el niste fete mai tari (mai seci) ca sa nu mai ai senzatia ca sare in toate directiile.
    Lemnul Primorac Carbon era normal sa iti placa pt ca e un lemn cu control dar la o viteza f mare insa e un miraj pt ca o sa dai mai bine topspin si contre iar jocu de mijloc si preluarea o sa sufere.Lemnul este f bun insa trebuie sa ai mana pt el si sa ai deja miscarile foarte bine formate pt ca in timp o sa ajungi sa dai cu el din ce in ce mai scurt si o sa faci doar un sfert din miscare.
    Ca sfat eu zic sa nu te grabesti sa-ti iei Primorac carbon si mai studiaza un pic ...asta e greseala pe care o face prima data un incepator, isi cumpara un Primorac
    Diferenta intre cele 2 este ca unul are carbon iar celalalt este doar lemn si este normal sa aiba simturi diferite,primoracul este tare si f stabil in schimb testra este mai elastic.
    Vibratia aia uneori poate sa te ajute ca sa simti mai bine contactul cu mingea,aici depinde de gustul fiecarui jucator si de vibratie ca daca e deranjanta nu e bine.Tu alegi cum simti mai bine mingea cu lemne cu simt tare si stabile sau lemne mai elastice si cu un pic de vibratie.

    Comentariu


    • #3
      Re: Butterfly vs Donic

      Nu cred ca cel mai tare ma dferanjeaza vibratia. Mai mult controlul, si (in unele cazuri doar) viteza. Adica, asa cum am mai spus, cu acel Butterfly aveam un control mai bun (as spune mult mai bun), si viteza la fel. Deci, din toate punctele de vedere ar fi mai potrivita. Motivul principal al acestei diferente e lemnul sau fetele? (sau ambele??? )

      Comentariu


      • #4
        Re: Butterfly vs Donic

        Ambele dar si lipitura are si ea rolul ei.

        Comentariu


        • #5
          Re: Butterfly vs Donic

          Cred ca diferenta intre fetele Coppa Silver si Sriver FX nu e asa mare. Combinatia cu lemnul cred ca face diferenta in cazul tau. Sfatul meu este sa incerci sa joci contra unui aparator si a unui atacant ca sa vezi daca ti se potriveste lemnul.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Butterfly vs Donic

            Postat în original de teodorus29
            Ambele dar si lipitura are si ea rolul ei.
            Asta e clar nici nu se discuta. E diferenta uriasa.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Butterfly vs Donic

              Postat în original de vali
              Postat în original de teodorus29
              Ambele dar si lipitura are si ea rolul ei.
              Asta e clar nici nu se discuta. E diferenta uriasa.
              Paleta mea e lipita cu adeziv pe baza de apa. In ce fel influenteaza asta, in comparatie cu adezivul 'normal'?

              Comentariu


              • #8
                Re: Butterfly vs Donic

                postul ala amplu al lui teodorus explica diferentele
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Re: Butterfly vs Donic

                  Postat în original de anomis
                  Nu cred ca cel mai tare ma dferanjeaza vibratia. Mai mult controlul, si (in unele cazuri doar) viteza. Adica, asa cum am mai spus, cu acel Butterfly aveam un control mai bun (as spune mult mai bun), si viteza la fel. Deci, din toate punctele de vedere ar fi mai potrivita. Motivul principal al acestei diferente e lemnul sau fetele? (sau ambele??? )
                  Pe de alta parte daca te simti mai bine cu un lemn rapid si rigid GO FOR IT !
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X