Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Setup defensiv

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 7 (0 members and 7 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Setup defensiv

    Salut!
    Vreau sa-mi "construiesc" o paleta noua pentru defence, joc defensiv (distanta medie), chopper, aproape exclusiv chop pe bh, plat/spin mic si chop pe fh (cand am ocazia atac cu chop pe bh si plat plasat pe fh). Fara sa joc cu "materiale" pana acum (deci oarecum la risc), ma gandesc la un setup cu Bty Superanti pe fh si FeintLong II pe bh, lemn Donic Cayman.
    Suna ok? Sunt deschis si la alte variante

  • #2
    Re: Setup defensiv

    Cred ca ar fi mai bine sa ai o fata care genereaza spin. Cu 2 care nu prind esti prada usoara de la un anumit nivel.

    Comentariu


    • #3
      Re: Setup defensiv

      Chiar daca nu joc cu topspin nici pe fh nici pe bh? Merita sa pun soft pe fh doar pentru chop defensiv si plat pe atac?

      Comentariu


      • #4
        Re: Setup defensiv

        Imi aduce aminte de vremurile cind unii jucau doar cu lemnul, de fapt cu ceva fețe verzi, fara burete.
        Chiar nu dai nici macar o contra, de vrei doar materiale de aparare
        TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Re: Setup defensiv

          avem la hunedoara un barbat
          Tripon il cheama
          joaca doar cu fete antispin,nu prind deloc(o fost profesionist)
          bate jumate din amatur
          Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
          Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

          Comentariu


          • #6
            Re: Setup defensiv

            Poate sa bata jumate din toata tara (adica vreo 9 milioane de oameni, cred), ca tot nu inseamna nimic. Sa-i bata pe aia care stiu sa joace contra unui antispin.
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Re: Setup defensiv

              Postat în original de FlorinBN
              Chiar nu dai nici macar o contra, de vrei doar materiale de aparare
              Trag din pozitii foarte bune, mai si contrez uneori, dar flat. Poate gresesc eu, dar tind sa asociez fetele soft cu topspinul. Gresesc?

              Comentariu


              • #8
                Re: Setup defensiv

                Postat în original de mandrubogdan
                avem la hunedoara un barbat
                Tripon il cheama
                joaca doar cu fete antispin,nu prind deloc(o fost profesionist)
                bate jumate din amatur
                Pai daca a fost profesionist si e bun ar trebuie sa bata aproape tot Amatur-ul,nu jumate.
                Asa poate bat si eu jumatate din Amatur.Din 1520 tot tre' sa parlesc vreo 750
                Cheama-l pe domnul Tripon la concursul de anul acesta de la Alba Iulia sa-l cunoastem si noi.
                Scuze pt offtopic

                Comentariu


                • #9
                  Re: Setup defensiv

                  Aaa, stati fratilor ca daca-i asa, castig si eu la mai mult de jumatate din tara asta. Aia care nu au pus niciodata mana pe o paleta de tenis .
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Setup defensiv

                    Daca doriti pot sa va ajut sa faceti paleta
                    Am si DONIC CAYMAN+XIOM AIGIS DEFENSE +fetele defensive
                    0728747067-GELU
                    SIGILATE
                    www.tenismasa.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Setup defensiv

                      Lemnul Cayman e destul de gros (8-9 mm), nu vibreaza si are totusi un feeling soft la chop.
                      E usor si fragil, deci trebuie bine protejat de lovituri, altfel balsa crapa.
                      Mergea perfect cu ierburile frictionless la bloc si ocazional la chop. Merge bine la smash plat cu sandvis, probabil si cu anti.
                      Nu e eminamente defensiv, e mai degraba un ALL+.
                      E bine (daca poti) sa probezi de la cineva mai multe lemne defensive diferite : unele vibreaza tare, altele sunt "seci" si ciudat de rapide, pe unele merge mai bine anti-ul, pe altele mai bine Feint Long 2.
                      Tibhar COS-3, Joola Tony Hold White Spot - printre cele mai lente, pentru joc preponderent pasiv-defensiv.
                      Cat despre Xiom Aigis, iata un review :
                      http://www.spinmantra.com/tabletennis/b ... ess/?p=200
                      Tot acolo sunt descrise si alte lemne defensive : de la Butterfly, TSP, Darker, Nittaku, Juic.
                      Greu de ales ...

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Setup defensiv

                        Bafta la alegere, nu-mi permit sa dau sfaturi pentru ca sunt incepator, insa o combinatie sandwich+iarba inclin si eu sa-mi iau... deocamdata am doar o paleta de Carrefour sper sa ma hotarasc dupa turneul de pe 28, poate o sa ma lase cineva sa dau cateva mingi cu o iarba si cu un sandwich sa vad cum merge, ca pana acum n-am gasit decat softuri.
                        Sandwich pe forehand pentru tras plat si iarba pe backhand pentru slice defensiv merg bine ca si combinatie? Pentru un defensiv evident. La serviciu cu colegi mai de nivelul meu merge sa joc mai aproape de masa si sa si trag insa pe masa profesionala contra unor adversari care stiu trec urgent la un metru in spatele ei, slice, slice, si doar la ocazii trag
                        Jun Mizutani
                        Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Setup defensiv

                          Asa am crezut si eu prima oara, dar defapt e aproape o regula dupa parerea mea; orice jucator care n'a incercat o paleta profi soft este defensiv si joaca cu chop de fiecare data ca sa incurce adversarul, pentru ca nu poti da top spin. Dar cand incepi sa inveti cu adevarat sa joci tenis nu sa te joci o sa ai o satisfactie la acel loop superb care zburda din paleta unui adversar care este la inceput si nu numai. Nu zic ca sunt vreun expert, sunt la inceput si incerc sa imi fac un top spin nimicitor si dupa parerea mea un chop cu un soft care genereaza un spin foarte bun e mai puternic decat o iarba, avand in vedere ca buruiana intoarce doar mingile primite cu spin + ca necesita alte miscari si alte unghiuri(din cate am observat eu). Succes in gasirea combinatiei ideale
                          BalsaCarbo X5
                          Tenergy 80 2.1
                          Challenger Attack 2.1

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Setup defensiv

                            Multi isi descriu jocul care este doar o adaptare la echipamentul mediocru pe care-l poseda. Lucrurile trebuie privite si prin perspectiva unui joc mai eficient care poate fi imbunatatit cu echipament superior si mult antrenament.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Setup defensiv

                              Postat în original de lyst
                              Salut!
                              Vreau sa-mi "construiesc" o paleta noua pentru defence, joc defensiv (distanta medie), chopper, aproape exclusiv chop pe bh, plat/spin mic si chop pe fh (cand am ocazia atac cu chop pe bh si plat plasat pe fh). Fara sa joc cu "materiale" pana acum (deci oarecum la risc), ma gandesc la un setup cu Bty Superanti pe fh si FeintLong II pe bh, lemn Donic Cayman.
                              Suna ok? Sunt deschis si la alte variante
                              Iti dau si eu un sfat (nu le am cu numele materialelor, eu pun paleta in mana si vad daca e buna sau nu dar varianta de mai jos imi pare cea mai buna, eu unu asa mi-as face paleta)poti sa il iei sau poti sa nu il iei in considerare.
                              Sincer, e cea mai proasta varianta care am auzit-o pana acum.
                              Gandeste-te simplu.
                              Nu ai cu ce sa dai nici un fel de efect, fara topspin, fara taiat, fara serva cu efect, totul este impins, putin mai diferit din iarba, dar tot impins vine si de acolo. (in mare parte)
                              Ai vazut vre` un jucator/jucatoare cu iarba/anti ? Eu sincer nu am vazut si nici nu am auzit, decat asa pentru distractie.
                              Parerea mea e sa iti pui un 729 (ca e ieftin si e bun pentru aparare are foarte mult efect si merge si la topspin) pe fh si o iarba pe bh (are dl.Visco o super iarba care imi place mult poti sa dai si topspin si contra si retopspin de toate si vine si incomod) si un lemn acolo all-/all/all+ ca def e prea low si nu mai sare bine la topspin.
                              Cu respect George

                              www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                              www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                              Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                              https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Setup defensiv

                                Da, Friendship 729 e o fața buna, polivalenta. Foarte lipicioasa la inceput, poate speria utilizatorul, caci si "simte" efecte, nu doar genereaza. Versiunea cu burete albastru inchis (dur) are un control deosebit la smash si la bloc. Cu burete portocaliu e mai buna pentru topspin.
                                Apropo de dezvaluirea lui George:
                                Ce super iarba aveti, d-le Visco
                                Se poate sa treceti la Dark Side si noi sa nu simtim nimic "in the force" ?
                                Vrem detalii, nu ne tineti pe jar ...

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Setup defensiv

                                  Pana acum mi-a fost imposibil sa prind "ierbari" la antrenament. Ei vin numai la concursuri iar antrenamentele le fac in "laboratoare". Stiu ei de ce.
                                  Asa ca mi-am construit o paleta defensiva cu soft + iarba, pt a putea sa joc contra ei, cand cineva este dispus sa ma acompanieze.
                                  Iarba este Andro VIP.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Setup defensiv

                                    Postat în original de ciprian
                                    Da, Friendship 729 e o fața buna, polivalenta. Foarte lipicioasa la inceput, poate speria utilizatorul, caci si "simte" efecte, nu doar genereaza. Versiunea cu burete albastru inchis (dur) are un control deosebit la smash si la bloc. Cu burete portocaliu e mai buna pentru topspin.
                                    Apropo de dezvaluirea lui George:
                                    Ce super iarba aveti, d-le Visco
                                    Se poate sa treceti la Dark Side si noi sa nu simtim nimic "in the force" ?
                                    Vrem detalii, nu ne tineti pe jar ...
                                    E o combinatie de sandwich cu iarba (un fel de hamburger=))))) e super tare daca nu dadeam cu reveru ma combinam la una )))))
                                    E piesa fata, adica si incurca da e si usor de jucat cu ea, cel putin mie asa mi s-a parut dadeam topspin cu ea si parca avea si o tenta de efect
                                    Hai dl.Visco ca acu facem reclama la ANDRO VIP, baietii cu materialele bagati repede in stoc

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Setup defensiv

                                      Postat în original de VISCO
                                      Pana acum mi-a fost imposibil sa prind "ierbari" la antrenament. Ei vin numai la concursuri iar antrenamentele le fac in "laboratoare". Stiu ei de ce.
                                      Asa ca mi-am construit o paleta defensiva cu soft + iarba, pt a putea sa joc contra ei, cand cineva este dispus sa ma acompanieze.
                                      Iarba este Andro VIP.
                                      Ca unul ce joc cu iarba de un an si ceva, pot sa spun ca treaba cu laboratorul nu tine. Pentru a putea repeta la infinit blocul sau chopul impotriva unui topspin bine executat, iti trebuie adversari pe masura, din cei mai buni, mai greu de gasit in "laborator".Trebuie sa iesi in lume si sa te antrenezi si mai ales sa joci meciuri cu cat mai multi si mai diversi topspinisti.
                                      Apropo de andro VIP, da-ne niste coordonate, cam pe unde putem citi oaresce lucruri, caci pe www.Andro.de e pauza.
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Setup defensiv

                                        Postat în original de VISCO
                                        Pana acum mi-a fost imposibil sa prind "ierbari" la antrenament. Ei vin numai la concursuri iar antrenamentele le fac in "laboratoare". Stiu ei de ce.
                                        Asa ca mi-am construit o paleta defensiva cu soft + iarba, pt a putea sa joc contra ei, cand cineva este dispus sa ma acompanieze.
                                        Iarba este Andro VIP.
                                        Dimpotriva! Noi vrem sa jucam cu atacanti la antrenamente, dar ei fac tot posibilul sa ne evite De ce oare??

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Setup defensiv

                                          Iti dau si eu un sfat (nu le am cu numele materialelor, eu pun paleta in mana si vad daca e buna sau nu dar varianta de mai jos imi pare cea mai buna, eu unu asa mi-as face paleta)poti sa il iei sau poti sa nu il iei in considerare.
                                          Sincer, e cea mai proasta varianta care am auzit-o pana acum.
                                          Gandeste-te simplu.
                                          Nu ai cu ce sa dai nici un fel de efect, fara topspin, fara taiat, fara serva cu efect, totul este impins, putin mai diferit din iarba, dar tot impins vine si de acolo. (in mare parte)
                                          Ai vazut vre` un jucator/jucatoare cu iarba/anti ? Eu sincer nu am vazut si nici nu am auzit, decat asa pentru distractie.
                                          Parerea mea e sa iti pui un 729 (ca e ieftin si e bun pentru aparare are foarte mult efect si merge si la topspin) pe fh si o iarba pe bh (are dl.Visco o super iarba care imi place mult poti sa dai si topspin si contra si retopspin de toate si vine si incomod) si un lemn acolo all-/all/all+ ca def e prea low si nu mai sare bine la topspin.
                                          Cu respect George
                                          Multumesc pentru explicatie si multumesc si celorlalti.
                                          Ma inteleg bine cu Butterflyul cu care joc si de cand o am fetele alea de amator au devenit sigur antispin, de asta ma gandeam sa las anti pe fh si iarba pe bh pentru ca insist mult cu chopul acolo. Daca e mai bine sa pun pe fh o fata soft, ok, cu mentiunea ca nu joc topspin pe fh, deci as prefera ceva cu cat mai mult control. Ceva cu short pips nu merge, daca tot joc flat? Am citit lucruri bune despre Challenger Attack de la Butterfly.
                                          Questions: - Feint II sau Andro VIP pe bh? 729 sau altceva pe fh? Si de la 729 care, pentru ca am vazut o groaza de modele.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Setup defensiv

                                            O fata care prinde efecte e buna nu numai la topspin. Ea se foloseste si pentru underspin, efecte laterale, etc. Chopul pe care vrei sa-l dai nu e periculos daca nu are underspin.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Setup defensiv

                                              Vestea mai putin buna e ca Andro VIP nu mai figureaza pe lista ITTF, probabil au renuntat sa mai plateasca autorizatia ... acelasi lucru s-a intamplat si cu Andro Granet.
                                              Ce e bun dispare

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Setup defensiv

                                                Eu nu sunt "ierbar" de formatie dar am explicat motivele pt care am facut o paleta defensiva.
                                                Andro VIP am cumparat de la Tibi de pe forum. Intrebati-l, poate mai are.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Setup defensiv

                                                  salut visco
                                                  Daca vrei sa te antrenezi contra materialului,oricand iti stau la dispozitie
                                                  BLADE :Yasaka Balsa +
                                                  FH : Tenergy 64 2.1
                                                  BH : Hallmark Phoenix 0X

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X