Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Orice lemn, orice firma spre evaluare. Topic pentru incepatori, avansati, etc.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Orice lemn, orice firma spre evaluare. Topic pentru incepatori, avansati, etc.

    Ma tot gandesc de ceva timp incoace la un aspect al activitatii de vanzare - cumparare al materialelor de tenis de masă...daca la cauciucuri, lucrurile sunt oarecum simple si preturile se pot deduce usor functie de gradul de uzura ( sunt si acum in anunturi, o multime de fete care ar trebui donate mai degraba decat vandute insa pentru confortul psihic al vanzatorului, trebuiesc ceruti niste bani justificand astfel cumparatura, inutila de cele mai multe ori ), la lemne, lucrurile sunt usor complicate...acesta este rolul acestui topic : mi s-au cerut sfaturi in particular asa ca pot deschide un topic cu ce cred eu despre valoarea unor anumite lemne propuse spre vanzare sau schimb ! Raspund oricaror intrebari aici sau pe posta privata asa ca nu ezitati daca aveti dubii despre cat valoreaza un anumit lemn, despre vechime, greutate, etc. Remarcatul zilei este astazi acest lemn Mazunov http://www.ebay.com/itm/Altes-Butter...sAAOSw-K9ZIK2- ...nu reiau vechile discutii despre fara fluture , cu fluture...pretul vorbeste de la sine ! Am avut un astfel de lemn si a fost achizitionat cu 120 ron, revandut cu 150 ron ( daca imi amintesc corect ). PS Orice adaos peste valoarea lemnului este o chestiune acceptata de eventualul cumparator si nu face obiectul discutiei acestui topic...este treaba fiecaruia cat doreste sa plateasca pe un anumit lemn...eu incerc doar sa ajut si nu sa incurc !
    TRUST NO ONE !

  • #2
    Dan, tu ai o problema cu lemnele fără fluture... Fără supărare. Nici nu prea te pricepi la astfel de lemne din câte imi dau seama.
    Doar un tâmpit ar vinde un Mazunov fără fluture cu 150 lei. Acel lemn este la licitație, pare sa fi fost mucegait si curatat (doar o impresie ar trebui sa-l vad ca sa imi dau seama), pretul e modic. Baga-te la licitatie si ia-l, poate ai noroc. Dar Mazunov galbene fără fluture se vând cu aprox. 150-200 EUR pe forumuri externe. .. Eu cred ca de fapt tu vrei sa iei Mazunov-ul de la Calin la pret de Primorac cu fluture de plastic.
    Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

    Comentariu


    • #3
      Buna seara! La cat evaluati un lemn Stiga Ulf "Tickan" Carlsson intr-o stare nu prea buna si cu un inceput de fisura langa maner? https://www.dropbox.com/sh/wrao4cy47...OXkmCJu2a?dl=0

      Multumesc,
      Paul
      05| maze alc |05

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de CornelTT Vezi post
        Dan, tu ai o problema cu lemnele fără fluture... Fără supărare. Nici nu prea te pricepi la astfel de lemne din câte imi dau seama.
        Doar un tâmpit ar vinde un Mazunov fără fluture cu 150 lei. Acel lemn este la licitație, pare sa fi fost mucegait si curatat (doar o impresie ar trebui sa-l vad ca sa imi dau seama), pretul e modic. Baga-te la licitatie si ia-l, poate ai noroc. Dar Mazunov galbene fără fluture se vând cu aprox. 150-200 EUR pe forumuri externe. .. Eu cred ca de fapt tu vrei sa iei Mazunov-ul de la Calin la pret de Primorac cu fluture de plastic.
        Regret sa te dezamagesc insa nu sunt interesat de acel Mazunov...exemplul meu de pe ebay a fost ales la intamplare si nu are legatura neaparata cu ce se vinde la noi...pur si simplu am constatat ca destul de multa lume nu stie sau nu are timp sa se informeze despre preturile reale ale unor lemne...daca pot ajuta pe cineva cu informatii, bine ! Daca nu, iarasi bine ! Expresia " tampit " pe care o folosesti este cam tare, dupa parerea mea...topicul a fost creat, asa cum spuneam, pentru a ajuta, nu a incurca...ultimele persoane care au apelat la mine se bucura acum de un TB ALC si de o Viscarie, luate la preturi foarte ok...altminteri ar fi fost usor pacaliti, ca sa ma exprim poetic...
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          Nu ma refeream la tine cand am folosit cuv?ntul tâmpit, cred ca ai remarcat asta. M?ine daca am timp caut cateva link-uri cu astfel de Mazunov... Preturi intre 250-280 de USD. Cam pe acolo sunt evaluate astfel de lemne mai vechi decât cele ci fluture negru.
          Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

          Comentariu


          • #6
            d-le dan mihai stiti ca am tot respectul pt dvs dar vreau sa imi exprim si eu o parere!topicul dvs este cu dus-intors sa va explic dc?pentru ca eu daca doresc sa cumpar un lemn degeaba mi-l evaluati dvs la un anumit pret ,si un alc sau un viscaria cn le are si le cunoaste valoarea nu le va vinde cum mult sub pretul de magazin!ati obs ca un viscaria cumparat din magazin cu 600 ron s-a vandut pe forum cu 500!felul cum evaluaza un proprietar un lemn depinde de fiecare in parte.cred ca fiecare dorim sa vindem scump si sa cumparam ******!
            tb alc t05/t05 fx

            Comentariu


            • #7
              Va salut pe toti cititorii acestui post. Vreau si eu sa imi exprim cateva pareri despre aceasta noua activitate de pe acest forum
              "valoarea unor anumite lemne propuse spre vanzare sau schimb!"

              1.Acest post nu are ce cauta in sectiunea de vanzare cumparare.

              2. Nu vreau sa va jignesc domnule dan dar mi se pare ca la un moment dat discutiile din acest post au sa ajunga la aberatii.

              3. Nu inteleg cum puteti dvs sa va dati cu parerea despre un lemn cand sunt ferm convins ca nu ati jucat cu mai mult de 20 de lemne si din aceste 20 de lemne nu ati incercat macar 4-5 variatii de greutate pentru fiecare lemn in parte.

              4. Daca dvs incercati doar sa stabiliti un pret corect al acestor lemne, acesta activitate deja exista, toti membrii acestui forum care detin cunostintele necesare, taxeaza tentativele aberante de a ridicaa pretul unor materiale, prin luarea in calcul a varstei lemnului sau a faptului ca l-a jucat "gica hagi sau ponta".

              5.4. Daca dvs nu incercati doar sa stabiliti un pret corect al acestor lemne, restul de pareri sunt 100% subiective, fara a ajuta intr-un fel sau altul cumpratodul.

              Deci pe scurt frectie la picior de"lemn" daca stii cum zic.

              Nu vreau sa va supere in nici un fel parerile mele, nu asta a fost scopul acestei postari dar consider ca acest post va contine doar forme nu si fond.
              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

              Comentariu


              • #8
                V aspun si eu buna seara tuturor
                si as vrea sa ii intreb pe cei care isi dau asa tare cu parerea de ce o fac?
                Domnul dan mihai a explicat ca vrea sa ajute pe cine are nevoie de ajutor.
                Voi, ceilalti care sunteti deja experti de ce nu mergeti la alte subiecte? De ce nu lasati omul in pace sa ajute pe cine are nevoie de ajutor.
                De ce tot timpul unii va credeti asa destepti?
                Sau daca chiar sunteti de ce nu stati in banca voastra si nu va vedeti de treburile voastre?
                sunt doar niste intrebari si...ATAT sper ca nu v=ati suparat prea tare
                Multumesc celui care a avut ideea sa dea acest ajutor

                Comentariu


                • #9
                  nu ma supar si nu cred ca IQ-ul are vre-o legatura cu ceea ce am vrut sa semnalez.
                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de aviv0000 Vezi post
                    V aspun si eu buna seara tuturor
                    si as vrea sa ii intreb pe cei care isi dau asa tare cu parerea de ce o fac?
                    Domnul dan mihai a explicat ca vrea sa ajute pe cine are nevoie de ajutor.
                    Voi, ceilalti care sunteti deja experti de ce nu mergeti la alte subiecte? De ce nu lasati omul in pace sa ajute pe cine are nevoie de ajutor.
                    De ce tot timpul unii va credeti asa destepti?
                    Sau daca chiar sunteti de ce nu stati in banca voastra si nu va vedeti de treburile voastre?
                    sunt doar niste intrebari si...ATAT sper ca nu v=ati suparat prea tare
                    Multumesc celui care a avut ideea sa dea acest ajutor
                    Multumesc !
                    TRUST NO ONE !

                    Comentariu


                    • #11
                      Mie unu' mi-ar place dezvolarea postului deschis de danmihai. Nu-s foarte activ cu comentariile, stiu destule dar totusi prea putin, in schimb citesc f. mult pe forum si orice informatie mi-e de folos. Numai bine tuturor.
                      SK7 / T64 / T64

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de nanebanane Vezi post
                        Mie unu' mi-ar place dezvolarea postului deschis de danmihai. Nu-s foarte activ cu comentariile, stiu destule dar totusi prea putin, in schimb citesc f. mult pe forum si orice informatie mi-e de folos. Numai bine tuturor.
                        Crede-ma,ca nu te ajuta cu nimc acest topic.Numai ca iti face capu varza.Numai tu poti sti ce ti se potriveste ,,restu-l este cancan

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de eres01 Vezi post
                          nu ma supar si nu cred ca IQ-ul are vre-o legatura cu ceea ce am vrut sa semnalez.
                          te rog sa ma ierti daca te-am lezat, nu asta era intentia mea.
                          De cand am devenit membru al acestui forum, tot citesc si ma minunez de cata inversunare exista.
                          As fi vrut sa ma axez doar pe tenis dar in permanenta sunt uluit de cata rautate este intre jucatorii de tenis de masă, sau cel putin cata rautate este aici pe forum.
                          Iti dau cateva exemple: unu vrea sa vanda (si scrie in titlu) "vand tenergy 05 2.1" altu ii raspunde cumpar eu daca ai max sau cu totul alta dimensiune decat vinde omul; sau vand lemn nu stiu de care cu maner drept si altul spune il cumpar eu daca e concav!!!!!!!!
                          Unu spune vand fata noua, si imediat unii il cearta ca nu a pus poza (pai daca e noua la ce mama draq ii trebuie poza??????)
                          Unu spune ca vinde nu stiu ce si imediat se baga unii in seama si ii spun ca e prea scump prea nu stiu ce. Frate daca chiar te intereseaza un subiect eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu respectivul despre subiect si atat. Nu sa il intrebi daca e casatorit, daca nevasta e frumoasa, sa il certi ca vrea sa vanda sau sa cumpere.
                          Eu pe acest forum am incercat sa fiu discret si sa nu ma bag unde nu imi fierbe oala, activitatea mea consta in a citi ce s-au obosit unii sa scrie si sa iau legatura cu cei care vand ce ma intereseaza (nu vand nimic)
                          Nu inteleg de ce, multi oameni se baga in seama inutil, creeaza animozitati care se transforma in certuri, jigniri, sua mai stiu eu ce alte lucruri neplacute.
                          In esenta cam asta am vrut sa spun, nu am spus ca aveti IQ-ul mic sau mare, pentru ca nu va cunosc si nu pot sa va judec doar dupa un post, sau chiar daca as face-o cred ca ar fi gresit din partea mea.
                          In final, va rog ceva
                          HAI SA INCERCAM SA FIM MAI BUNI

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de aviv0000 Vezi post
                            te rog sa ma ierti daca te-am lezat, nu asta era intentia mea.
                            De cand am devenit membru al acestui forum, tot citesc si ma minunez de cata inversunare exista.
                            As fi vrut sa ma axez doar pe tenis dar in permanenta sunt uluit de cata rautate este intre jucatorii de tenis de masă, sau cel putin cata rautate este aici pe forum.
                            Iti dau cateva exemple: unu vrea sa vanda (si scrie in titlu) "vand tenergy 05 2.1" altu ii raspunde cumpar eu daca ai max sau cu totul alta dimensiune decat vinde omul; sau vand lemn nu stiu de care cu maner drept si altul spune il cumpar eu daca e concav!!!!!!!!
                            Unu spune vand fata noua, si imediat unii il cearta ca nu a pus poza (pai daca e noua la ce mama draq ii trebuie poza??????)
                            Unu spune ca vinde nu stiu ce si imediat se baga unii in seama si ii spun ca e prea scump prea nu stiu ce. Frate daca chiar te intereseaza un subiect eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu respectivul despre subiect si atat. Nu sa il intrebi daca e casatorit, daca nevasta e frumoasa, sa il certi ca vrea sa vanda sau sa cumpere.
                            Eu pe acest forum am incercat sa fiu discret si sa nu ma bag unde nu imi fierbe oala, activitatea mea consta in a citi ce s-au obosit unii sa scrie si sa iau legatura cu cei care vand ce ma intereseaza (nu vand nimic)
                            Nu inteleg de ce, multi oameni se baga in seama inutil, creeaza animozitati care se transforma in certuri, jigniri, sua mai stiu eu ce alte lucruri neplacute.
                            In esenta cam asta am vrut sa spun, nu am spus ca aveti IQ-ul mic sau mare, pentru ca nu va cunosc si nu pot sa va judec doar dupa un post, sau chiar daca as face-o cred ca ar fi gresit din partea mea.
                            In final, va rog ceva
                            HAI SA INCERCAM SA FIM MAI BUNI
                            Ce semnalezi tu in acest coment e o problema diferita care apare din lenea unora de a citi regulamentul de pe acest forum. acest regulament chiar exista, nu l-am scris pe muntele athos cu eu gigi, ar trebui sa il respectam cu totii.

                            Acum sa revenim la postul principal:

                            Imi mentin parerea ca e o pierdere de timp DAR cat timp nu este timpul meu e decizia proprietarului ce fa e cu el.

                            Sunt ferm convins ca se ca se va ajunge la o tiganie romaneasca si va dau un exemplu fictiv: merg eu tamp la magazin, habar nu am de nici un lemn, numai asa vag ce am citit pe forum si comand una bucata viscaria. Bineinteles ca vanzatorul ma simnte de la distanta ca sunt "bomba" de cunostinte si imi baga pe gat o viscarie de 75 de grame. Nu imi place lemnul si maine il pun pe forum la vanzare. Am dat pe lemn 600 lei si mi se pare de bun simnt sa scad ceva din pret ca sa fie ok. Il pun la vanzare cu 500 lei, lemn impecabil jucat o singura data.

                            Acum sa il vad eu pe colegul nostru, cum imi va explica el mie de ce nu pot sa il pun la acest pret pentru ca nu o sa il ia nici apostolul luca de la mine. De ce ............. Pentru ca tenis de masă.
                            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de eres01 Vezi post
                              Ce semnalezi tu in acest coment e o problema diferita care apare din lenea unora de a citi regulamentul de pe acest forum. acest regulament chiar exista, nu l-am scris pe muntele athos cu eu gigi, ar trebui sa il respectam cu totii.

                              Acum sa revenim la postul principal:

                              Imi mentin parerea ca e o pierdere de timp DAR cat timp nu este timpul meu e decizia proprietarului ce fa e cu el.

                              Sunt ferm convins ca se ca se va ajunge la o tiganie romaneasca si va dau un exemplu fictiv: merg eu tamp la magazin, habar nu am de nici un lemn, numai asa vag ce am citit pe forum si comand una bucata viscaria. Bineinteles ca vanzatorul ma simnte de la distanta ca sunt "bomba" de cunostinte si imi baga pe gat o viscarie de 75 de grame. Nu imi place lemnul si maine il pun pe forum la vanzare. Am dat pe lemn 600 lei si mi se pare de bun simnt sa scad ceva din pret ca sa fie ok. Il pun la vanzare cu 500 lei, lemn impecabil jucat o singura data.

                              Acum sa il vad eu pe colegul nostru, cum imi va explica el mie de ce nu pot sa il pun la acest pret pentru ca nu o sa il ia nici apostolul luca de la mine. De ce ............. Pentru ca tenis de masă.
                              "Colegul" tau, pe vremea cand era "bomba" a platit 1350 ron pe un lemn de 100gr cu care nu putea juca defel...ce zici ? Sa-i lasam si pe altii sa pateasca treaba asta sau sa-i ajutam ? Poate am fost gresit inteles, nu fixez preturile nimanui, nici ale vanzatorului, nici ale cumparatorului insa cred cu tarie ca lemnele ar trebui sa se invarta, ca preturi, intr-o anumita arie...exceptie fac lemnele rare, care se gasesc foarte greu, etc. Realitatea e ca nu baga nimeni mana in buzunarul nimanui si experientele se platesc...multi nu se informeaza, nu citesc si nu-i condamn...forumul e foarte stufos si cum bine observa domnul de mai sus, avem o arta de a amesteca lucrurile intr-un topic, ceva de speriat !
                              TRUST NO ONE !

                              Comentariu


                              • #16
                                spor la treaba atunci. Cum am scris si mai sus, vreau sa trag un semnal de alarma, vor iesi discutii inutile in acest post. Se putea rezolva problema si pe privat mai elegant. Ce vrei tu sa faci e o activitate anevoieasa in care nu stabilesti pretul dar il duci intr-o arie....Abia astept sa vad prima corectie de pret Acest forum e plin (stufos) si din cauza multitudinii de posturi inutile. Lenea e mare si cei ce cauta raspunsuri, decat sa citeasca mai bine deschid un post si pun o intrebare la care exista deja un raspuns.
                                E ULTIMA POSTARE A MEA IN ACEASTA DISCUTIE DESPRE UTILITATEA/INUTILITATEA ACESTUI POST. VA DORESC BAFTA SI NUMAI BINE
                                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Dragi colegi
                                  daca tot suntem asa radicali cu riscul de a supara multa lume imi permit sa va spun si eu parerea mea despre tenisul de masa.
                                  Pentru 99,9 % din noi cei de pe acest forum, pentru ca suntem amatori (mari amatori dar totusi amatori) un lemn de max 40 de eur este deja mult prea mult.
                                  Cat despre fete....si una de masa e suficienta.
                                  Hai sa fim seriosi, asta este tenisul de masa pentru noi. Adica vreau sa spun ca pe 99,9% dintre noi ne bate un copil de 10 ani de ne asculta cu ureche.
                                  Dar... fiind oameni maturi cu timp, bani, pasiune, etc. NOI iubim acest sport si pentru ca putem ne luam ce ne dorim ( foarte bun, bun , mediu samd) sperand ca avand cele mai bune fete, cele mai bune lemn etc suntem extraordinari. Si da suntem dar doar pentru noi si prietenii nostrii nu pentru adevaratul tenis de masă unde am pierdut startul si avand o varsta nu mai avem sanse. (spun toate astea gandindu-ma in primul rand la mine; 43 ani)
                                  Deci hai sa fim prietenosi, sa incercam sa nu ne mai jignim, sa nu ne mai suparam si sa jucam tenis de masă chiar daca pierdem chiar de castigam cu sufletul deschis si cu bucurie.
                                  Si ca s anu credeti ca ma exclud pe mine va declar ca sunt un mare pasionat de lemne( am si o mica colectie) dar un foarte slab jucator de tenis de masă.
                                  Va pup pe toti si va iubesc.

                                  - - - Actualizat - - -

                                  Si ca sa intram si in painea acestui post
                                  Va rog domnule Danmihai sa imi spuneti daca gasesc pe undeva Butterfly Schlager Carbon si cam la ce pret.
                                  Va multumesc

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de aviv0000 Vezi post
                                    Si ca sa intram si in painea acestui post
                                    Va rog domnule Danmihai sa imi spuneti daca gasesc pe undeva Butterfly Schlager Carbon si cam la ce pret.
                                    Va multumesc
                                    Johnny Erasure are unul, maner FL, seria J, an fabricatie 2009, cumparat de la Bogdan Axinte ( Iași )...cu cat il vinde sau cu cat il poti cumpara...va las pe voi sa va distrati !
                                    TRUST NO ONE !

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      ok merci
                                      o sa iau legatura cu el
                                      si bogdan este din iasi offf off

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Paul Avram Vezi post
                                        Buna seara! La cat evaluati un lemn Stiga Ulf "Tickan" Carlsson intr-o stare nu prea buna si cu un inceput de fisura langa maner? https://www.dropbox.com/sh/wrao4cy47...OXkmCJu2a?dl=0

                                        Multumesc,
                                        Paul
                                        Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat...singurul lemn cu care il pot compara a fost detinut ( posibil sa-l mai aiba ) de mimusrem, l-am probat si am fost incantat ! Pretul lui se invartea in jurul sumei de 350-400 ron insa era impecabil...fisura langa maner, din pacate, e o chestiune de interventie brutala ( se desfac praselele, se inlocuieste partea de furnir rupta, etc ) si care are urmari vizavi de aspectul lemnului, apropo de vanzarea acestuia...sper ca v-am fost de ajutor.
                                        TRUST NO ONE !

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Multumesc pentru raspuns si va doresc o saptamana cat mai usoara!
                                          05| maze alc |05

                                          Comentariu

                                          Procesare...
                                          X