Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 11 (0 members and 11 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Dan2 Vezi post
    Am retinut sesizarea. Daca vor mai aparea sesizari legate de comportarea lipsita de fair-play a d-lui Moise, vom lua in considerare o atentionare.
    Privind materialul paletei, atat d-vs, cat si ceilalti jucatori aveti posibilitatea sa sesizati organizatorul turneului, conform Regulamentului. Organizatorul nu intervine in lipsa unei reclamatii.
    Domnule Bodeanu, va stiu un om respectabil si de onoare... Raspunsul dumneavoastra si decizia este una diplomatica si "soft". In cazul respectiv, macar in finala "campionul" trebuia sa schimbe paleta. Din fair play si respect pentru adversat si tenisul de masa. Nu sa fie intrebat celalalt competitor daca accepta sa joace impotriva unei palete contrafacute, in asa fel ca hotzul sa apara negustor cinstit. Cazul este inca proaspat, se pot lua masuri de genul anularii punctelor obtinute in acel concurs... Totul depumde de conducerea amatur. Au fost prea multe comentarii, au fost concurenti defavorizati in fazele finale ale competitiei respective. Cu tot respectul, dar daca nu se iau masuri, se va crea un precedent foarte periculos.

    Eu as recomanda sa faceti un amendament la regulamentul Amatur ca participantii sa declare cu ce joaca si macar cand raman 8 competitori in concurs sa li se verifice paletele. Asa ati descuraja astfel de evenimente nedorite.

    Cu deosebit respect si consideratie va doresc o zi frumoasa si succes la revenirea un Echipa Amatur!
    Zosim1 Zosim1 armani armani like this.
    R45 / Andro Ligna CI Off / R47
    "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

    Comentariu


    • Postat în original de Cornel 67 Vezi post

      Eu cred ca organizatorii turneelor unde va juca d-l Moise sunt deja sesizați prin ceea ce s-a scris aici pe forum. Cred că ar putea să ii verifice paleta la începutul turneelor.
      Eu cred ca la fiecare meci... Daca are doua palete si in timpul concursului schimba macazul? Conform regulamentului are dreptul sa schimbe paleta. Nu toti jucatorii "simt" fetzele contrafacute. Trebuie schimbat regulamentul si chiar in timpul jocului daca se constata folosirea fetzelor neomologate ITTF, jucatorul sa fie descalificat, avertizat si la urmatoarea abatere sa nu mai aiba drept de participare in circuitul Amatur.
      R45 / Andro Ligna CI Off / R47
      "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

      Comentariu



      • "Cazul 1. Sezizez organizatorul înainte de meci, acesta ezită și mi se recomandă să intru la masă pe motiv că nu are lista oficială aprobată ITTF."

        Cu totii suntem in posesia acestei liste,poate unii nu stiu inca.Cum procedam cand avem dubii asupra legalitatii unei fete de paleta:
        Accesam forumul de pe un telefon "smart".Daca nu avem ,organizatorul are cu siguranta
        Intram pe acest subforum,"Organizare Amatur",la capitolul "Regulamentul Circuitului ..2023".Acolo cautati Anexa IV-Lista fetelor autorizate. Gasiti acolo toate fetele aprobate pentru sezonul in curs,in ordine alfabetica
        Daca adversarul joaca cu o fata de paleta ce nu se regaseste in lista,insemana ca acea fata este interzisa
        In mai putin de 1 minut va puteti edifica

        Cornel 67 Cornel 67 likes this.
        R45 / Andro Ligna CI Off / R47
        "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

        Comentariu


        • Problema este....stiu toti jucatorii ce fetze sunt interzise si ce fetze nu? Trebuie sa umblu cu lista dupa mine?
          Ar trebui ca organizatorul sa verifice la inceput si de fiecare data cand se schimba paleta. Ia ceva timp, dar asa e corect.
          Marian Irimia Marian Irimia likes this.

          Comentariu


          • Pai dacă ar fi să verifice nu ar mai avea timp de organizare....
            gpopescu gpopescu likes this.

            Comentariu


            • Extras din Regulament:
              "În caz de nemulțumiri sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în cazul în care jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare. În cazul unei contestații, până la sosirea unui arbitru, punctele jucate rămân valabile."

              Dupa cum vedeti, Regulamentul nu este extrem de restrictiv privind acest caz si lasa la latitudinea organizatorului modul de rezolvare a situatiei. CD nu intervine asupra jucatorului, data fiind decizia organizatorului, dar va cere organizatorilor mai multa fermitate in cazuri evidente ca acesta.

              Pentru viitor, legat de acest caz, rezolvarea pare simpla: jucatorii sunt deja avertizati, pot verifica paleta d-lui Moise si pot cere ferm, inainte de inceperea fiecarui joc inlocuirea paletei cu una conforma. In acest caz, organizatorul va fi obligat sa ia masurile cerute de Regulament.

              Comentariu


              • Postat în original de Dan2 Vezi post
                Extras din Regulament:
                "În caz de nemulțumiri sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în cazul în care jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare. În cazul unei contestații, până la sosirea unui arbitru, punctele jucate rămân valabile."

                Dupa cum vedeti, Regulamentul nu este extrem de restrictiv privind acest caz si lasa la latitudinea organizatorului modul de rezolvare a situatiei. CD nu intervine asupra jucatorului, data fiind decizia organizatorului, dar va cere organizatorilor mai multa fermitate in cazuri evidente ca acesta.

                Pentru viitor, legat de acest caz, rezolvarea pare simpla: jucatorii sunt deja avertizati, pot verifica paleta d-lui Moise si pot cere ferm, inainte de inceperea fiecarui joc inlocuirea paletei cu una conforma. In acest caz, organizatorul va fi obligat sa ia masurile cerute de Regulament.
                Mulțumesc pentru răspuns și apreciez onestitatea dumneavoastră! Pe baza la ce ați postat dumneavoastră, paragraf pe care îl știu foarte bine și l-am întors pe toate părțile, la București nu mai trebuia să se dispute finala. Adică domnul Duțu știe că este vorba de față interzisă și întreabă celălalt finalist dacă este de acord să joace... Asta ca să fie acoprtit de acest regulament ambigu. Pentru mine este clar, regulamentul trebuie îmbunătățit, pentru a nu mai lăsa loc de interpretări și a da organizatorilor instrucțiuni clare și fără echivoc.

                P.S. Pe forum, în anul de drație 2021, un organizator cere să cumpere față interzisă, iar un coordonator amatur îi vine așa ceva... Asta așa pentru distracție, cum comentează domnii în cauză. Despre asta ce părere aveți, mai ales că acești oameni ar trebui uneori să ia anumite decuzii? Sper că prin revenirea dumneavoastră în echipa Amatur, lucrurile să se mai îndrepte.
                Zosim1 Zosim1 likes this.
                R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                Comentariu


                • Postat în original de Marian Irimia Vezi post
                  "Cazul 1. Sezizez organizatorul înainte de meci, acesta ezită și mi se recomandă să intru la masă pe motiv că nu are lista oficială aprobată ITTF."

                  Cu totii suntem in posesia acestei liste,poate unii nu stiu inca.Cum procedam cand avem dubii asupra legalitatii unei fete de paleta:
                  Accesam forumul de pe un telefon "smart".Daca nu avem ,organizatorul are cu siguranta
                  Intram pe acest subforum,"Organizare Amatur",la capitolul "Regulamentul Circuitului ..2023".Acolo cautati Anexa IV-Lista fetelor autorizate. Gasiti acolo toate fetele aprobate pentru sezonul in curs,in ordine alfabetica
                  Daca adversarul joaca cu o fata de paleta ce nu se regaseste in lista,insemana ca acea fata este interzisa
                  In mai putin de 1 minut va puteti edifica
                  Foarte interesant... Doar ce este între ghilimele îmi aparține, pentru restul altcineva este autorul. Unul dintre cei care păstoresc acest site a întrat peste noapte și-a permis să modifice postarea mea inițiată... Nici măcar nu a avut bunul simț să comenteze ce am scris eu, dar asta este altă poveste.

                  Prezentam 2 cazuri și anume:
                  Cazul 1 - Anunț organizatorul înainte de meci, care ezită să ia decizia corectă, pe motiv că nu are lista oficială cu fețe ITTF și mă invită să joc, că rezolvăm după... După meci din nou ezitare, găsesc eu lista, se dovedește că fața era interzisă. Cel în culpă, campion Amatur la el în zonă, face mare gălăgie. Soluția de compromis a fost să mi se dea înapoi taxa de participare, în caz că renunț la reclamație și refuz să mai joc. Bineînțeles că am refuzat... Organizatorul sunâ șeful amatur de la acea vreme și concluzia a fost că nu trebuia să intru la masă și nu se ia nici o de decizie. Respect pentru ADN care la următoarea întâlnire a recunoscut că am avut dreptate, dar nu prea avea ce face, în condițiile în care nu a avut susținere de la centru, iar colegul în culpă făcea mare gălăgie.

                  Cazul 2 - Anunț organizatorul înainte de începerea meciului oficial, după încălzire și se constată că utiliza o față interzisă. Decizia a fost să schimbe omul paleta, deși ar fi trebuit să piardă meciul. Nu am mai insistat, nu avea sens...


                  Eu unul propun următoarele amendamente în regulament:
                  1. Verificarea palatelor când mai rămân 8 concurenți în competiție (sunt 2 organizatorilor, nu cred că durează mai mult de 10 - 15 minute) și se va evita situația de la București, când "campionul" a câștigat competiție neregulamentar.
                  2. Dacă în fazele inferioare, chiar și în timpul meciului se constată încălcarea regulamentului prin utilizarea de fețe interzise (nu îți poți da seama de multe ori de la încălzire de a est lucru), descalificarea cerului în cauză, avertisment și verificarea paletei la următoarele competiții.

                  P.S. Rog nu mai modificați postarea inițială, măcar din fair play și respect pentru tenisul de masă.
                  armani armani Zosim1 Zosim1 like this.
                  R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                  "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                  Comentariu


                  • Postat în original de armani Vezi post
                    Problema este....stiu toti jucatorii ce fetze sunt interzise si ce fetze nu? Trebuie sa umblu cu lista dupa mine?
                    Ar trebui ca organizatorul sa verifice la inceput si de fiecare data cand se schimba paleta. Ia ceva timp, dar asa e corect.
                    Armand, de fiecare data a fost o placere sa joc cu tine... Valoarea ta si dorinta de a progresa si-a spus intotdeauna cuvantul... Si in postarile tale de aici observ onestitatea si cinstea care te caracterizeaza.

                    Referitor la verificarea paletelor, asa ar fi corect, sa fie verificate la inceputul competitiei, dar dat fiind numarul competitorilor nu va fi deloc usor. Nu am nimic impotriva cu cei care folosesc iarba sau sandwich aprobate ITTF, chiar imi face placere sa-i am ca adeversari. Dar nu este fair play sa se utilizeze materiale contrafacute, in care nici tehnica, tactica si antrenamenele nu prea te mai ajuta. Sunt jucatori tineri, care fac antrenamente la greu, copii cu perspectiva... Macar din respect pentru acestia ar trebui luata atitudine si completat regulamentul.

                    In postarea anterioara am facut doua propuneri de completare a regulamentului, zic eu pertinente, care sper sa fie luate cumva in considerare de Comitetul Director.
                    armani armani likes this.
                    R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                    "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                    Comentariu


                    • Postat în original de Marian Irimia Vezi post

                      Foarte interesant... Doar ce este între ghilimele îmi aparține, pentru restul altcineva este autorul. Unul dintre cei care păstoresc acest site a întrat peste noapte și-a permis să modifice postarea mea inițiată... Nici măcar nu a avut bunul simț să comenteze ce am scris eu, dar asta este altă poveste.
                      ……….

                      P.S. Rog nu mai modificați postarea inițială, măcar din fair play și respect pentru tenisul de masă.




                      Am gasit cine a modificat postarea, userul Comitetul Director. Ramane sa verific cine exact dupa IP:
                      Userul Comitetul Director e folosit de persoane din Echipa Amatur pentru a putea modera probleme din topicuri care au legatura cu Amaturul, in special la turnee, etc.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • clau
                        clau comentat
                        Editarea unui comentariu
                        Am scos dreptul de moderare / editare pentru Comitetul Director. Am facut ca de acum inainte orice modificare a mesajelor sa fie afisata: "Last edited by.."

                    • Acum am ajuns la laptop si am vazut despre ce e vb..Intentia a fost de a cita postul dvs si a lamuri cum poate fi depistata simplu o fata interzisa.Nu am modificat nimic,am sperat doar sa va fiu de folos.Cu scuzele de rigoare!
                      O zi buna!
                      of all the things i lost i miss my mind the most

                      Comentariu


                      • Postat în original de clau Vezi post




                        Am gasit cine a modificat postarea, userul Comitetul Director. Ramane sa verific cine exact dupa IP:
                        Userul Comitetul Director e folosit de persoane din Echipa Amatur pentru a putea modera probleme din topicuri care au legatura cu Amaturul, in special la turnee, etc.
                        Va multumesc pentru promptitudine si va doresc o zi frumoasa!
                        GeluBv GeluBv clau clau like this.
                        R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                        "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                        Comentariu


                        • Postat în original de cata_60 Vezi post
                          Acum am ajuns la laptop si am vazut despre ce e vb..Intentia a fost de a cita postul dvs si a lamuri cum poate fi depistata simplu o fata interzisa.Nu am modificat nimic,am sperat doar sa va fiu de folos.Cu scuzele de rigoare!
                          O zi buna!
                          Ok, in regula... Se accepta scuzele, dar sa siti ca ati cam intors-o ca la Ploiesti. Mai toata lumea stie cum se poate depista o fatza interzisa... De asta am si pus cele 2 cazuri, din care dumneavoastra ati pastrat doar de ati crezut de cuviinta... Sa se vada concret ca problema este ca, organizatorii sunt la mana regulamentului ambigu si a celor care folosesc fetze neconforme. Vad ca faceti parte din echipa Amatur... Puteti sa va luati revansa si impreuna cu dl. Bodeanu, ADN si alti colegi ai dumneavoastra, puteti discuta cele 2 propuneri ale mele de revizuire a regulamentului si reveni cu un feedback. Nu de alta, dar am vazut plangand copii talentati si care isi apara corect sansele, care au pierdut la limita in fatza unor oameni maturi (unii cu par alb si care chiar jubilau) ce utilizau fetze clar interzise si care au trebuit sa duca meciul pana la capat pe motiv ca nu au anuntat inainte de prima minge oficiala.

                          Va multumesc anticipat atat dumneavoastra, dar echipei Amatur pentru analiza propunerilor si revenirea cu un raspuns profesionist!
                          R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                          "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                          Comentariu


                          • Buna ziua.

                            In Regulament este specificat ca:

                            Postat în original de Regulament
                            6.4. Ținuta de joc și paleta
                            Postat în original de Regulament
                            Echipamentul se compune din tricou, șort (fustă), pantofi de sport, trening. Tricoul, șortul, fusta pot avea orice culoare, cu condiția să difere, în culoarea de bază, de culoarea mingii.
                            Paleta poate avea orice mărime, formă sau greutate, dar lama trebuie să fie plată și rigidă. Partea paletei folosită pentru a lovi mingea va fi acoperită cu cauciuc simplu, cauciuc cu zimții spre exterior, sau cauciuc sandwich cu zimții spre exterior sau spre interior cu condiția de a fi pe lista fețelor omologate ITTF. Orice strat din componența paletei și orice strat de material acoperitor sau adeziv, folosit pentru a lovi mingea, va avea continuitate și va fi de grosime egală. Suprafața materialului de acoperire a fețelor paletei trebuie să fie mată, de culoare neagră pe o parte și una din culorile aprobate, pe cealaltă parte. Două culori vor fi obligatorii și pentru cazul când una dintre cele două fețe ale paletei nu este acoperită.
                            În caz de nemulțumiri sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în cazul în care jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare. În cazul unei contestații, până la sosirea unui arbitru, punctele jucate rămân valabile.
                            Mi se pare suficient de clar.

                            1. Organizatorul nu poate verifica fiecare paleta (si degeaba ar face-o), jucatorii putand avea in bagaj una sau mai multe materiale.
                            2. Nu avem instrumente de masurare si verificare conforme ITTF. Ceea ce putem face este sa validam ca acea paleta exista pe lista aprobata ittf si ca nu este deteriorata sau are o uzura extrem de mare, pimpi lipsa sau alte defecte. Pentru adezivii folositi si alte asemenea exemple nu putem face nimic.
                            3. Daca constatati ca un jucator are o paleta neconforma, reclamati acest lucru organizatorului si se vor lua masuri. In functie si de ce se poate constata, normal.

                            Un jucator care paraseste spatiul de joc (pentru prosop, hidratare, etc) este obligat sa-si lase paleta pe masa de joc sau masa arbitrului (dupa caz), nicidecum s-o ia in tribuna. Nu permiteti acest lucru.
                            Nu sta nimeni sa faca politie, nu este timp de asa ceva. Suntem toti gramada intr-o sala si n-ai cum sa verifici in timp real ce face fiecare la masa. Repet, daca reclamati, se pot lua masuri. Daca nu, vorbim pe forum.

                            Insa, v-as recomanda ca mai degraba sa fiti atenti la cei care "sterg"​ paleta de sort/picior/etc... in timpul punctului, transformand-o intr-o si pentru o fractiune de secunda intr-o fata antispin. Nu sunt accidente, o fac intentionat. Sunt tot felul de tertipuri la care apeleaza multi jucatori. Punctele se pot pierde si din alte cauze ("neortodoxe"), nu numai ca nu este aprobata ittf. Si lista ar putea continua...
                            Cereti arbitraj daca credeti ca sunteti nedreptatiti, tineti scorul cu voce tare, toate acestea reduc neplacerile.

                            Respect.
                            Blade: lemn off...ce lemn !
                            Bh: cu tepi
                            Fh: fara tepi

                            Comentariu


                            • Vad că la tot ce spune Marian despre fețele interzise i se dă în cap cu regulamentul care spune ca..... S-a înțeles chestia cu regulamentul care de fapt protejează organizatorul că să nu se certe el cu participanții fiindcă poate nu mai vin la urmatorul turneu, mai bine să se certe jucătorii între ei.
                              Ce spune Marian, si ce sustin si eu este că regulamentul are lacune în această speță care ar trebui îndreptate. De exemplu să ceri verificarea paletei adversarului și în timpul meciului și dacă fața nu este aprobata ITTF să piardă meciul. Poate chiar eliminat din turneu dacă este o recidivă.
                              Organizatorul să nu permită continuarea turneului sub nici o formă cu aceea paletă.
                              Și vorbim doar despre fețele interzise aici nu de cele date cu ulei sau mai știu eu ce.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                Vad că la tot ce spune Marian despre fețele interzise i se dă în cap cu regulamentul care spune ca..... S-a înțeles chestia cu regulamentul care de fapt protejează organizatorul că să nu se certe el cu participanții fiindcă poate nu mai vin la urmatorul turneu, mai bine să se certe jucătorii între ei.
                                Ce spune Marian, si ce sustin si eu este că regulamentul are lacune în această speță care ar trebui îndreptate. De exemplu să ceri verificarea paletei adversarului și în timpul meciului și dacă fața nu este aprobata ITTF să piardă meciul. Poate chiar eliminat din turneu dacă este o recidivă.
                                Organizatorul să nu permită continuarea turneului sub nici o formă cu aceea paletă.
                                Și vorbim doar despre fețele interzise aici nu de cele date cu ulei sau mai știu eu ce.
                                Multumesc pentru sustinere, domnule Dena!

                                Asa cum bine ati comentat, eu m-am referit decat strict la fetzele interzise, pentru care am dat solutii de revizuire a regulamentului, cu exemple concrete... Acum "mingea" este la Comiretul Director, care vad ca in loc sa comenteze explicit cel putzin situatiile in care am fost implicat, cazul de la Bucuresti si deciziile eronate, luate pe baza unui regulament ambigu, prefera sa imi modifice postarea, ca si cum ar dori sa ma ajute si puna in fatza regulamentul... Care in ambele cazuri in care am fost implicat, nu a fost respectat. Ba mai mult... Am cerut in primul caz ajutor din partea CD pe forum... Si la vremea respectiva atat organizatorul, cat si cei din conducere, care au rastalmacit regulamentul, au tacut malc... Este si asta un raspuns... Intervine acum alt component al echipei Amatur, sa imi explice regulamentul... Nu mai zic de cazul de la dl. Dutu... Scrie cumva cu cerneala simpatica faptul ca tu ca organizator intrebi finalistul daca poate juca impotriva unei palete neconforme in conditiile in carfe stii situatia? Asta numai ca sa fii acoperit de regulament ca vezi Doamne celalalt finalist a acceptat situatia! Domnilor, cu tot respectul pentru dumneavoastra, credeti-ma ca stiu sa citesc si sa trec prin filtrul gandirii acest regulament si deciziile luate in toate cele 3 cazuri in discutie.

                                P.S. Inca astept un raspuns pertinent si concret din partea CD la propunerea mea... Pana atunci, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
                                Zosim1 Zosim1 Cornel 67 Cornel 67 like this.
                                R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                Comentariu


                                • Domnule Sorin,

                                  Imi permit sa va raspund, intrucat comentariul dumneavoastra pare a fi unul comun al CD, atat timp cat tot mi se pune in fatza regulamentul... Si se incearca sa para ca eu nu inteleg prea bine ce scrie acolo... Credeti-ma ca il inteleg foarte bine... Nelamurirea mea este acum cine din CD va urma sa comenteze si sa imi explice regulamentul? Pana acum sunteti al treilea... Cu tot respectul pentru Echipa Amatur, nu mai bine decat sa aparati cu orice pret un regulament care schioapata, sa luati atitutine, sa faceti o analiza serioasa si sa faceti adaugirile necesare? Simplu si eficient... Numai putzina vointza si ati rezolvat...




                                  Mi se pare suficient de clar. (N.B. din punctul meu de vedere suficient de clar nu este foarte clar, lasa loc de interpretari)

                                  1. Organizatorul nu poate verifica fiecare paleta (si degeaba ar face-o), jucatorii putand avea in bagaj una sau mai multe materiale.
                                  R: Se poate declara pe forum la inscriere paleta / paleta de rezerva cu care se joaca in concurs. Am propus regula ca macar atunci cand mai raman 8 concurenti in competitie sa le fie verificate paletele si macar in fazele superioare problema este rezolvata (paragraf foarte simplu de introdus in regulament, care va ajuta organizatorii in luarea deciziilor)

                                  2. Nu avem instrumente de masurare si verificare conforme ITTF. Ceea ce putem face este sa validam ca acea paleta exista pe lista aprobata ittf si ca nu este deteriorata sau are o uzura extrem de mare, pimpi lipsa sau alte defecte. Pentru adezivii folositi si alte asemenea exemple nu putem face nimic.
                                  R: Nu este cazul de instrument de masurare si verificare conform ITTF, Amatur este totusi un circuit semiprofesionist. Paleta o poate valida organizatorul macar in fazele superioare prin simpla verificare a fetzelor, astfel se pot reduce pe cat posibil cazurile de a nu iti apara cinstit sansele si descuraja pe cat posibil folosirea fetzelor interzise. Simplu si eficient...

                                  3. Daca constatati ca un jucator are o paleta neconforma, reclamati acest lucru organizatorului si se vor lua masuri. In functie si de ce se poate constata, normal.
                                  R: Am aratat cele 2 cazuri ale mele... Eu am procedat procedat in litera si spiritul regulamentului, asa cum este el, dar organizatorii au raspuns dupa puterea lor de intelegere a regulamentului si in asa fel incat sa nu deranjeze pe cei in culpa... In mod normal, atat timp cat am anuntzat in timpul incalzirii ca se foloseste fatza interzisa si s-a dovedit ca am dreptate, cel in culpa trebuia cel putzin acel meci sa-l piarda cu 3 - 0. Comentati va rog, unde gresec, pe cazuri concrete? Haideti sa fim seriosi... Uneori si partea financiara este importanta si este normal intr-o economie de piatza. Cazul de la dl Dutu... Dl. Moise este din Bucurestii Noi si foarte probabil frecventeaza des sala unde desfasolara dl. Dutu concursuri. Cum putea fi Catalin impartial in aceste conditii, atat timp cat regulamentul nu stipuleaza clar ce este de facut in asemenea cazuri? Apropos, vedeti ca in acelasi regulament pe care il invocati scrie foarte clar si ce sanctiuni se iau in caz de furt (semnalat de Catalin la acelasi concurs). Aici doar George Durdun a luat atitudine... Nu este cazul sa va dau paragraful, consider ca il stiti foarte bine atat timp cat faceti parte din Echipa Amatur.

                                  Un jucator care paraseste spatiul de joc (pentru prosop, hidratare, etc) este obligat sa-si lase paleta pe masa de joc sau masa arbitrului (dupa caz), nicidecum s-o ia in tribuna. Nu permiteti acest lucru.
                                  Nu sta nimeni sa faca politie, nu este timp de asa ceva. Suntem toti gramada intr-o sala si n-ai cum sa verifici in timp real ce face fiecare la masa. Repet, daca reclamati, se pot lua masuri. Daca nu, vorbim pe forum.

                                  Cu paragrafele de mai sus, cum a spus si domnul Dena, cu tot respectul, dar deviati de la esentza subiectului (fetze interzise).

                                  Insa, v-as recomanda ca mai degraba sa fiti atenti la cei care "sterg"​ paleta de sort/picior/etc... in timpul punctului, transformand-o intr-o si pentru o fractiune de secunda intr-o fata antispin. Nu sunt accidente, o fac intentionat. Sunt tot felul de tertipuri la care apeleaza multi jucatori. Punctele se pot pierde si din alte cauze ("neortodoxe"), nu numai ca nu este aprobata ittf. Si lista ar putea continua...

                                  Din nou deviati de la subiect, dar va readuc aminte ca si jucatorii profesionisti isi mai sterg paleta de tricou si cu podul palmei. Asa ca nu este un capat de tara...Si din cate stiu, transpiratia este chiar benefica, cu rol de a curati fetzele in timpul jocului, asta pentru fetzele soft.

                                  Cereti arbitraj daca credeti ca sunteti nedreptatiti, tineti scorul cu voce tare, toate acestea reduc neplacerile.

                                  Respect.[/QUOTE]

                                  Cu deosebita stima si respect,
                                  Marian Irimia
                                  R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                  "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                  Comentariu


                                  • Consider ca am facut deja destule comentarii si timpul este foarte pretios...

                                    Las CD, daca considera de cuviintza, sa analizeze si sa decida ce se impune in privintza spetei fetzelor interzise... Din fair play pentru tenisul de masa, pe care toti il indragim.

                                    Fie ca spiritul Amatur sa isi reaprida flacara din trecut! Circuitul Amatur sa fie unul in care sa predomine cinstea si corectitudinea si cei mai buni sa castige! Am zis!
                                    ovidiu t ovidiu t likes this.
                                    R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                    "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                    Comentariu


                                    • Ar trebui investit într-un aparat sau mai multe, aprobate ITTF, care să depisteze fețele uzate sau neconforme și o să vedeți surprize!!!!
                                      Sunt foarte, foarte mulți amaturisti care trișează și nu este corect față de partenerii lor de joc!
                                      Din păcate stăm și ne uităm prin foi ca nu cumva fața să fie interzisă, dar cine știe cu ce a fost dat pe fața respectivă, mai bine zis prin câte cuptoare a fost băgată ( din auzite) și nu putem detecta fricțiunea acesteia fără o aparatură de specialitate!!!!
                                      Eu sunt dispus să achiziționeze un asemenea dispozitiv, dar jucătorii care folosesc asemenea fețe, nu vor participa la turneele mele, de aceea trebuie să luăm mai multe!!!
                                      Spor la antrenamente!!!
                                      Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                      FH - Xiom Sigma II Pro
                                      BH- Xiom Sigma II Pro

                                      Comentariu


                                      • Salut
                                        Toată aceasta "tărășenie" se întâmplă din cauză că un frustrat din conducerea ITTF a inventat o lista cu fetzele pe care trebuie sa le folosim când jucam tenis, iar noi ca niște fraieri facem ce a zis el.
                                        Aceasta lista face parte dintr-o anexa a regulamentului de desfășurare a competițiilor ITTF, regulament ce are multe alte prevederi privind condițiile minime de concurs, pe care noi nu le putem respecta din lipsa infrastructurii. Din câte știu, noi nu suntem afiliați la nici o federatie, însă am adoptat din mers prevederea privind fetzele aprobate de ITTF.
                                        Într-adevăr organizarea și condițiile de joc din circuitul Amatur s-au inbunatatit considerabil insa a cam dispărut spiritul.
                                        Parcă era mai frumos înainte.

                                        Trimis de pe al meu FNE-NX9 folosind Tapatalk

                                        T05-ALC-T05
                                        Adrian Gorum

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Marian Irimia Vezi post

                                          Multumesc pentru sustinere, domnule Dena!

                                          Asa cum bine ati comentat, eu m-am referit decat strict la fetzele interzise, pentru care am dat solutii de revizuire a regulamentului, cu exemple concrete... Acum "mingea" este la Comiretul Director, care vad ca in loc sa comenteze explicit cel putzin situatiile in care am fost implicat, cazul de la Bucuresti si deciziile eronate, luate pe baza unui regulament ambigu, prefera sa imi modifice postarea, ca si cum ar dori sa ma ajute si puna in fatza regulamentul... Care in ambele cazuri in care am fost implicat, nu a fost respectat. Ba mai mult... Am cerut in primul caz ajutor din partea CD pe forum... Si la vremea respectiva atat organizatorul, cat si cei din conducere, care au rastalmacit regulamentul, au tacut malc... Este si asta un raspuns... Intervine acum alt component al echipei Amatur, sa imi explice regulamentul... Nu mai zic de cazul de la dl. Dutu... Scrie cumva cu cerneala simpatica faptul ca tu ca organizator intrebi finalistul daca poate juca impotriva unei palete neconforme in conditiile in carfe stii situatia? Asta numai ca sa fii acoperit de regulament ca vezi Doamne celalalt finalist a acceptat situatia! Domnilor, cu tot respectul pentru dumneavoastra, credeti-ma ca stiu sa citesc si sa trec prin filtrul gandirii acest regulament si deciziile luate in toate cele 3 cazuri in discutie.

                                          P.S. Inca astept un raspuns pertinent si concret din partea CD la propunerea mea... Pana atunci, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
                                          Domnule Irimia, cred ca ne-am intersectat la cateva turnee in Brasov sau Ploiesti, dar la toate turneele pastorite de mine si cand nu era in regulament si cand a fost trecut in regulament paragraful despre fete omologate si ne omologate , interzise sau neinterzise, eu am scos afara din turneu toate paletele care nu corespundeau caracteristicile de fabrica ceea ce reprezentau partea de frictiune si uzura.Tin minte ca in 2011 la primul Turneu Paleta Veche de la Victoria , turneu in afara Amatur, nu auzisem de Amatur, imi spusese ceva Rasvan Crisan de la care am cumparat premile, a venit un fost profesor de la Liceu cu o paleta cu 2 fete verzi cu zimti si nu l-am lasat sa joace pe motivul ca paleta e foarte veche si zimti sunt foarte alunecosi.

                                          Alt caz celebru a fost Cristi C., pe care il respect si cred ca si el ma respecta pe mine, devenindu-mi chiar si un bun client si pentru care am o deosebita admiratie, a jucat cu o paleta cu fete omologate dar cu o aderenta foarte slaba la Turneul Final de la Alba Iulia din 2018 si in finala a fost reclamata de Darius C. cu care urma sa joace finala , care pierdu-se 3-0 in grupe si la o rapida verificare am decis ca aderenta fetei este prea mica pt aceea fata si nu l-am lasat sa joace finala cu aceea paleta , pe care a si pierdut-o.Nu cred ca cineva mi-a purtat ranchiuna si a fost acel caz comentat vreodata.

                                          Astfel de cazuri am avut la mai multe turnee care le-am solutionat foarte simplu si eficient si am scos aceea paleta din concurs, si protagonisti au fost incontinuare la turneele mele.
                                          Eu consider ca regulamentul este foarte clar, interpretarea lui de catre anumite persoane e foarte ambigua, si raspunsul de la Cd va intarzia sa apara..

                                          O simpla rezolutie m-as incumeta sa dau ca stiu cum functiona Comisia de Disciplina condusa de ilustrul Pali, avertisment sau 3 luni suspendare la Organizator care nu a luat decizia de eliminare a paletei, si a jucatorului care a folosit-o.
                                          Ultima editare de Zosim1; 22.apr.2023, 08:17. Motiv: editare nume propri

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                            Ar trebui investit într-un aparat sau mai multe, aprobate ITTF, care să depisteze fețele uzate sau neconforme și o să vedeți surprize!!!!
                                            Sunt foarte, foarte mulți amaturisti care trișează și nu este corect față de partenerii lor de joc!
                                            Din păcate stăm și ne uităm prin foi ca nu cumva fața să fie interzisă, dar cine știe cu ce a fost dat pe fața respectivă, mai bine zis prin câte cuptoare a fost băgată ( din auzite) și nu putem detecta fricțiunea acesteia fără o aparatură de specialitate!!!!
                                            Eu sunt dispus să achiziționeze un asemenea dispozitiv, dar jucătorii care folosesc asemenea fețe, nu vor participa la turneele mele, de aceea trebuie să luăm mai multe!!!
                                            Spor la antrenamente!!!
                                            La Berlin am avut ocazia sa stau in acelasi Hotel cu reprezentatii cei mai de sus ai ITTF-ului cu care serveam masa zilnic si am deschis de foarte multe ori aceste subiecte , de verificare si omologare a paletelor de joc.Si chiar cu Arbitrul federal al competitiei am intrat foarte des in discutii cat tinea de verificarea mingilor si paletelor si nu e un subiect chiar simplu..Am primit toate coordonatele si instructiunile aparatelor cu care se verifica paletele jucatorilor.
                                            Exista 3 aparate cu care se verifica paletele la o competitie internationala.

                                            1- cel de grosime si planeitate
                                            2- Cel care detecteaza alte substante decat cele omologate pt fabricarea si lipirea fetelor , care ambele sunt omologate de entitati de verificare si ITTF
                                            3 Cel de aderenta care nu este omologat nici de ITTF si nici de vreo alta entitate de verificare, Tuv, Dekra etc. si al carui rezultat ii trimit pe Arbitri federali sa compare paleta cu una noua originala pusa la dispozitie de producator.
                                            Deci cele la care s-au folosit materiale si substante interzise sunt detectate de aparatul pt analiza gazelor, iar cele tratate termic si schimbat configuratia termic sau mecanic , doar cu o comparatie cu cea originala.

                                            Achizitionarea acestor aparate o pot facilita direct de la sursa , ITTF dar nu ii vad rostul, atata vreme ce in Amatur este reglementat doar omologarea fetei si aderenta ei care se pot constata empiric la fata locului de catre orice "organizator
                                            omologat". ( Ce este intre apostroafe imi apartine si este o ironie)

                                            P.S. Domnule Irimia mai am o intrebare si cu asta inchei, daca doriti sa participati la un Circuit de Drifting, care are in conducere soferi incepatori, v-ati mai baga?Nu are nici o conotatie cu subiectul in cauza, doar o alta ironie a sortii.

                                            Comentariu


                                            • Confundam ciorba cu farfuria.
                                              Dl. Irimia și dacă ar vrea, nu poate sa participe la un Circuit de Drifting pentru ca probabil nu are atestat de pilot de curse.
                                              Asa cum nici noi amatorii nu putem participa la circuitele, campionatele, competițiile organizate sub egida ITTF sau de orice Federatie de tenis, pentru ca nu suntem legitimați.
                                              Sa zicem asa de amorul artei ca as vrea sa ma legitimeze. Gginion, nu trec de vizita medicala și nu știu câți dintre noi pot sa treacă. Poate Adi Lazaroiu dar el nu știe cu bila. ITTF-un nu are nici o treaba sa ne impună regulamentele lor destul de restrictive, dar se pare ca noi din exces de zel ne cam punem piedica singuri.
                                              Hai ca va las, ma duc să-mi fac ITP-ul la paleta ca mâine joc în deplasare 😃

                                              Trimis de pe al meu FNE-NX9 folosind Tapatalk

                                              T05-ALC-T05
                                              Adrian Gorum

                                              Comentariu


                                              • https://m.digi24.ro/stiri/sport/atle...b5WgmNiN-kdt-g

                                                Comentariu


                                                • Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X