Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Succes !

    Comentariu


    • Mult succes Bobi ! Te văd în finală.

      Comentariu


      • Pina acum era bataie pe B-uri în Bucale acum văd că nu mai behaie nimeni....

        Comentariu


        • Exista oare in discutie de adaugare categorii de nivel in plus? Deja cred ca suntem prea multi jucatori pentru doar 4, si nu numai, dar:

          - prea multi jucatorii noi sunt mancati de vii la categoria Hobby de jucatori grizonati si experimentati ( chiar la TG Mures majoriatatea copiilor au plecat acasa din inferioare fara victorii, unii mai plangeau prin sala )
          - prea multi jucatori de Open se feresc de Elite , diferenta de nivel fiind prea mare.
          - Turneele sunt prea lungi , profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 5 in inferioare, 3 in superioare, si daca avem noroc, inca 3-5 meciuri in eliminatorii.

          As propune sa renuntam la grupele superioare, cu grupe inferoare de 7-8 jucatori + Eliminatorii sau Inferiore de 6 si eliminatorii de tip double elimination, daca pierzi o data, ajungi in bracketul de loseri si mai ai o sansa.
          Nu poti vedea nivelul unui jucator dupa atatea meciuri intr-o zi( cine vrea sa joace mai mult, se poate juca amical , mese libere sunt mereu dupa terminarea inferioarelor)

          Plus ca poate cu inca 1-2 categorii in plus, am putea oferii mai multe turnee organizatorilor , organizand un turneu pe 2 weekenduri in loc de unul. Iar in zonele cu mai putini oameni, categoriile se pot combina cum se face si la B-uri.

          Eu consider ca Amaturul face o treaba foarte buna, si nu e usor sa multumesti pe toata lumea, atat ca mi se pare ca numarul de jucatori plafoneaza daca nu intervin niste schimbari, jucatorii incep sa se inghesuie, mai ales la inscrieri.

          Arunc si eu cu pareri neslefuite, nu o luati de rau .

          Comentariu


          • Poate se mai.fac și promovori în categorie .

            Comentariu


            • Ai scurtat-o de ai lungit-o, ca sa zic asa. 🤣 La 6 jucatori/grupa inferioara ai 15 meciuri pe o masa. La 8 jucatori ai 29 meciuri. La un 15 minute pe meci, in primul caz vorbim de aproape 4 ore, in al doilea de peste 7 ore. Doar sa iesi din grupa inferioara. Pe urma cu sanse de revenire si daca pierzi un meci... Deja discutam de la 12 ore in sus pentru un concurs.
              Prea multe categorii iarasi nu stiu daca ajuta. Cel putin pe unde am fost eu in Bucuresti la concursuri sunt cam o categorie pe jumatate de zi, deci un weekend e full. Iar categoriile deja se suprapun, pentru ca nu se pot incheia in timpul alocat. Daca mai adaugam 1-2 categorii deja se fac concursuri pe anumite clase si iarasi nu stiu daca e OK (esti la Elite si ai doar doua concursuri, altul la Open are 4, de pilda).

              Comentariu


              • Postat în original de MihaiLupu Vezi post
                Ai scurtat-o de ai lungit-o, ca sa zic asa. 🤣 La 6 jucatori/grupa inferioara ai 15 meciuri pe o masa. La 8 jucatori ai 29 meciuri. La un 15 minute pe meci, in primul caz vorbim de aproape 4 ore, in al doilea de peste 7 ore. Doar sa iesi din grupa inferioara. Pe urma cu sanse de revenire si daca pierzi un meci... Deja discutam de la 12 ore in sus pentru un concurs.
                Prea multe categorii iarasi nu stiu daca ajuta. Cel putin pe unde am fost eu in Bucuresti la concursuri sunt cam o categorie pe jumatate de zi, deci un weekend e full. Iar categoriile deja se suprapun, pentru ca nu se pot incheia in timpul alocat. Daca mai adaugam 1-2 categorii deja se fac concursuri pe anumite clase si iarasi nu stiu daca e OK (esti la Elite si ai doar doua concursuri, altul la Open are 4, de pilda).
                Corect ,n-am mentionat insa m-am gandit ca acesti 8 jucatori per grupa sa joace la 2 mese , sau 3 grupe la 2 mese ( cum s-a jucat la Turneul campionilor de la Medias ) .

                Oricum, eu as prefera grupe inferiore de 6 jucatori , si dublu eliminatorii . Astfel cine castiga turneul joaca maximum 10-11 meciuri in loc de 13-14 .

                Iar cu referire la categorii, considerand ca numarul inscrieri este atat de mare, credeti ca am putea sa avem un turneu cu jumatate din categorii pe un weekend , iar cealalta jumatate weekendul urmator? Nu de alta dar deja sunt liste de asteptare mai lungi decat maximul de participanti . Fiecare organizator isi cunoaste zona, si stie ce categorii sa combine ca sa indeplineasca un numar optim de participanti per zi.

                Comentariu


                • Postat în original de Rares1337 Vezi post

                  Corect ,n-am mentionat insa m-am gandit ca acesti 8 jucatori per grupa sa joace la 2 mese , EDIT: sau 2 grupe la 3 mese ( cum s-a jucat la Turneul campionilor de la Medias ) .


                  Comentariu


                  • Postat în original de Dantim Vezi post
                    Pina acum era bataie pe B-uri în Bucale acum văd că nu mai behaie nimeni....
                    Sunt doua în Iulie, 13-14 și 27-28.

                    Comentariu


                    • Postat în original de Rares1337 Vezi post
                      Corect ,n-am mentionat insa m-am gandit ca acesti 8 jucatori per grupa sa joace la 2 mese , sau 3 grupe la 2 mese ( cum s-a jucat la Turneul campionilor de la Medias ) .
                      Asta inseamna deja sali mari sau foarte mult timp pierdut.

                      Postat în original de Rares1337 Vezi post
                      Oricum, eu as prefera grupe inferiore de 6 jucatori , si dublu eliminatorii . Astfel cine castiga turneul joaca maximum 10-11 meciuri in loc de 13-14 .
                      Iar daca pierzi si revii in circuit, tot 13-14 meciuri...
                      Postat în original de Rares1337 Vezi post
                      Iar cu referire la categorii, considerand ca numarul inscrieri este atat de mare, credeti ca am putea sa avem un turneu cu jumatate din categorii pe un weekend , iar cealalta jumatate weekendul urmator? Nu de alta dar deja sunt liste de asteptare mai lungi decat maximul de participanti . Fiecare organizator isi cunoaste zona, si stie ce categorii sa combine ca sa indeplineasca un numar optim de participanti per zi.
                      Pai de aici in primul rand vom avea costuri mai mari. Adica in loc de 200-400 platitori pentru 2 zile, vom avea 50-100 pentru fiecare zi.
                      Sala rezervata doua weekend-uri legate, alta restrictie.
                      Nu stim distributia pe categorii, adica daca pui o categorie 25-35 risti ca intr-o zona sa nu ai decat 5 oameni, clar nu organizezi nimic pentru ei.

                      La un moment dat (recent, oricum) era deja o discutie ca la un turneu au scos grupele superioare si erau prea putine meciuri...

                      Comentariu




                      • Postat în original de Rares1337 Vezi post
                        - Turneele sunt prea lungi , profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 5 in inferioare, 3 in superioare, si daca avem noroc, inca 3-5 meciuri in eliminatorii.

                        As propune sa renuntam la grupele superioare, cu grupe inferoare de 7-8 jucatori + Eliminatorii sau Inferiore de 6 si eliminatorii de tip double elimination, daca pierzi o data, ajungi in bracketul de loseri si mai ai o sansa.
                        Nu poti vedea nivelul unui jucator dupa atatea meciuri intr-o zi( cine vrea sa joace mai mult, se poate juca amical , mese libere sunt mereu dupa terminarea inferioarelor)
                        Din câte am observat pe la turneele la care am participat, cei care sunt pentru eliminarea grupelor superioare sunt în general jucatorii cu șanse la podium și care e firesc să își dorească un parcurs cât mai scurt și cu mai puține meciuri spre o cupă.

                        În schimb, jucătorii de mijlocul clasamentului (n-am găsit alt termen) preferă să aibă alte trei meciuri garantate după inferioare, decât să plece acasă după primul eliminatoriu.

                        Pe podium sunt doar patru locuri. În 5-8 tot doar patru. Cam aceștia ar fi jucătorii care nu vor superioare.

                        În schimb, în celelalte clasamente parțiale la orice turneu A sau A+ (și chiar și la unele B-uri) sunt mult mai mulți jucători.

                        De aceea, la un vot popular numărul celor care doresc grupe superioare va fi tot timpul mai mare decât a celor câțiva care vizează podiumul și își doresc cât mai puține meciuri până acolo.

                        Sent from my SM-G998B using Tapatalk

                        Comentariu


                        • Postat în original de dinuzara Vezi post



                          Din câte am observat pe la turneele la care am participat, cei care sunt pentru eliminarea grupelor superioare sunt în general jucatorii cu șanse la podium și care e firesc să își dorească un parcurs cât mai scurt și cu mai puține meciuri spre o cupă.

                          În schimb, jucătorii de mijlocul clasamentului (n-am găsit alt termen) preferă să aibă alte trei meciuri garantate după inferioare, decât să plece acasă după primul eliminatoriu.

                          Pe podium sunt doar patru locuri. În 5-8 tot doar patru. Cam aceștia ar fi jucătorii care nu vor superioare.

                          În schimb, în celelalte clasamente parțiale la orice turneu A sau A+ (și chiar și la unele B-uri) sunt mult mai mulți jucători.

                          De aceea, la un vot popular numărul celor care doresc grupe superioare va fi tot timpul mai mare decât a celor câțiva care vizează podiumul și își doresc cât mai puține meciuri până acolo.

                          Sent from my SM-G998B using Tapatalk
                          Majoritatea tuneelor tin mai mult de 19 seara , personal consider ca e aiurea sa stai 10-12 ore la un turneu si sa zici ca joci prea putin.

                          Nu e obligat nimeni sa plece acasa dupa ce e descalificat, se pot juca amical daca vor sa joace "de toti banii"

                          Nu stiu cum e la Elite dar consider ca cineva care alearga la masa, si ataca, nu rezista sa joace atatea meciuri . Astfel cei care vor turnee lungi sunt cei care joaca tacanite sau au diverse materiale cu care nu depun efort asa mult.

                          Eu personal mi se pare ca in grupele superioare joc 70% in eliminatorii 50% , si daca am noroc sa ajung mai departe, nu mai joc nimic.

                          Din nou, profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 13-14 . Propunerea mea era ca sa ajungem sa jucam 10-11 care sunt oricum suficiente.

                          Scopul era sa scoatem in evidenta valoarea jucatorului mai mult decat materialele/stilul dejoc, sunt jucatori mai in varsta, sunt jucatori cu dizabilitate , indraznesc sa zic ca sunt si fete care poate nu rezista atat, care joaca soft-soft, si sunt dezavantajati.

                          Sa nu mai zic ca daca turneul se termina tarziu, si mai trebuie sa conduci si 3-4 ore inapoi acasa, dupa care a 2-a zi te trezesti la servici, e nasol.

                          Drept concluzie

                          Turneu A = grupe inferioare de 6 + dublu eliminatoriu
                          Turneu B = Grupe inferiorare de 5-6 cu eliminatoriu simplu

                          Comentariu


                          • Postat în original de Rares1337 Vezi post

                            Majoritatea tuneelor tin mai mult de 19 seara , personal consider ca e aiurea sa stai 10-12 ore la un turneu si sa zici ca joci prea putin.

                            Nu e obligat nimeni sa plece acasa dupa ce e descalificat, se pot juca amical daca vor sa joace "de toti banii"

                            Nu stiu cum e la Elite dar consider ca cineva care alearga la masa, si ataca, nu rezista sa joace atatea meciuri . Astfel cei care vor turnee lungi sunt cei care joaca tacanite sau au diverse materiale cu care nu depun efort asa mult.

                            Eu personal mi se pare ca in grupele superioare joc 70% in eliminatorii 50% , si daca am noroc sa ajung mai departe, nu mai joc nimic.

                            Din nou, profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 13-14 . Propunerea mea era ca sa ajungem sa jucam 10-11 care sunt oricum suficiente.

                            Scopul era sa scoatem in evidenta valoarea jucatorului mai mult decat materialele/stilul dejoc, sunt jucatori mai in varsta, sunt jucatori cu dizabilitate , indraznesc sa zic ca sunt si fete care poate nu rezista atat, care joaca soft-soft, si sunt dezavantajati.

                            Sa nu mai zic ca daca turneul se termina tarziu, si mai trebuie sa conduci si 3-4 ore inapoi acasa, dupa care a 2-a zi te trezesti la servici, e nasol.

                            Drept concluzie

                            Turneu A = grupe inferioare de 6 + dublu eliminatoriu
                            Turneu B = Grupe inferiorare de 5-6 cu eliminatoriu simplu
                            Mi se pare normal ca majoritatea să hotărască, cum a spus și Dinu Zara, si majoritatea vor cu grupe superioare. Avantajul acestui sistem este că împacă ambele tabere, cei care vor să joace mai mult au aceasta posibilitate iar cei care vor să joace mai putin o pot face și ei, când nu mai pot juca din cauza oboselii se pot retrage, sau pot ceda meciul în eliminatorii, nu cred că îi tine cineva cu forța.

                            Comentariu


                            • Forţa unui vis: Echipa de tenis de masă şi Nadia Comăneci (@TVR1)


                              * Un aspect interesant prezentat in acest clip: in Romania, sunt 1500 de jucatori de tenis de masa legitimati, iar in China sunt 10 milioane. Mai mult, in China circa 50 de milioane de persoane practica tenisul de masa la nivel recreational. Cu toate acestea, la fete, Romania este situata pe locul al patrulea, dupa tarile asiatice.


                              Elizabeta Samara: ma supar cand cineva imi spune ca joc ping pong, si nu tenis de masa! Am gasit un punct in comun, ca la nivel de lovituri nu are sens sa intreprind vreo analiza 😁.
                              Din nou, profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 13-14 .
                              ​Din pacate (sau din fericire), efortul depus de un profesionist in 2-3 meciuri nu poate fi comparat cu ceea ce un amator (eu, de pilda) consuma intr-un turneu. Sa stiti ca am incercat sa organizam turnee si in timpul saptamanii, si in weekend; cam de fiecare data terminam pe la ore mai inaintate. Drept urmare, atunci cand particip, stiu ca trebuie sa-mi rezerv timp, rabdare, servicii cu ceva efect si oarecum variate, un forehand decent, un backhand incisiv si o paleta de buna calitate 😎.
                              "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                              https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                              Comentariu


                              • Salut!
                                Daca vrei sa joci mai putin dar ceilalti nu prea te lasa 😃 , poti sa te inscrii la o categorie superioara.
                                Aceia nu vor fi la fel de ...., te vor trimite repede acasa. 🤔
                                T05-ALC-T05
                                Adrian Gorum

                                Comentariu


                                • Postat în original de Rares1337 Vezi post

                                  Din nou, profesionistii joaca 2-3 meciuri pe zi, noi jucam 13-14 . Propunerea mea era ca sa ajungem sa jucam 10-11 care sunt oricum suficiente.
                                  Am încercat să explic de ce o astfel de propunere consider că are foarte puține șanse să fie susținută de o majoritate a jucătorilor înscriși în circuit. Voi încerca acum să fiu poate mai explicit.

                                  În primul rând, nu îmi amintesc să fi existat vreun turneu în care finaliștii au jucat 14 meciuri, iar turneele cu câte 13 meciuri sunt extrem de rare. De exemplu, dintre cele 4 A+ din acest an, finaliștii au jucat câte 13 meciuri doar la Tg. Mureș. La Târgoviște, București și Mihai Viteazu finaliștii au jucat câte 12 meciuri.

                                  În al doilea rând, așa cum am spus în postarea anterioară, pe podium sunt doar patru locuri, iar în 5-8 tot doar patru. Aceștia sunt singurii jucători care joacă mai mult de 9-10 meciuri.

                                  De exemplu, să analizăm turneul de la Tg. Mureș pe care l-ați pomenit. Să luăm categoria Elite, unde au fost grupe complete și niciun absent, așadar este mai simplu să facem calcule. În total, la categoria Elite au fost 96 de jucători. Mai jos aveți situația defalcată pe numărul de jocuri disputate în concurs:

                                  5 meciuri – 32 jucători – 33,3% din total participanți
                                  8 meciuri – 32 jucători – 33,3%
                                  9 meciuri – 16 jucători – 16,6%
                                  10 meciuri – 8 jucători – 8,33%
                                  11 meciuri – 4 jucători – 4,16%
                                  12 meciuri – 2 jucători – 2,08%
                                  13 meciuri – 2 jucători – 2,08%​

                                  Dacă adunăm, vom vedea că 66,6 participanți au jucat cel mult 8 meciuri, 83,3% au jucat cel mult 9 meciuri, 91,66% au jucat cel mult 10 meciuri, iar 95,83% dintre participanți au jucat cel mult 11 meciuri.

                                  Ați spus că 10-11 meciuri sunt suficiente. La Târgu Mureș 92 dintre cei 96 de jucători din categorie, adică 95,83% dintre participanți, s-au încadrat în cele 11 meciuri, iar cel mult 10 meciuri au jucat 88 din 96 de participanți, adică 91,6%.

                                  Doar patru jucători, cei de pe podium, au jucat mai mult de 11 meciuri. În schimb, 64 de jucători, adică 66,6% dintre participanți, au ieșit din concurs după grupele superioare, adică după opt meciuri. Adică două treimi dintre jucători.

                                  Mai puține jocuri pentru cei patru de pe podium ar însemna de fapt mai puține jocuri pentru cei mulți din mijlocul clasamentului. Iar asta, așa cum am spus anterior, se va reflecta și în rezultatele unui vot popular pe această temă.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de dinuzara Vezi post

                                    5 meciuri – 32 jucători – 33,3% din total participanți
                                    8 meciuri – 32 jucători – 33,3%
                                    9 meciuri – 16 jucători – 16,6%
                                    10 meciuri – 8 jucători – 8,33%
                                    11 meciuri – 4 jucători – 4,16%
                                    12 meciuri – 2 jucători – 2,08%
                                    13 meciuri – 2 jucători – 2,08%​
                                    Am calculat si eu,​ intradevar, daca eliminam superioarele, la single elimination se joaca max 10 meciuri, la double 11, grosul meciurilor este in inferioare , nu neaparat in superioare.

                                    Poate mai corect este ca din inferioare sa se califice doar 3 din 6, si din superioare se califica 1sau2 din 3 . Ramane de gandit, daca se mai adauga o categorie, deja se schimba calculele, se pot face grupe de 5 cu 3 calificati in inferioare, si se mai rezolva din problema.

                                    Iar referitor la "majoritatea decide " , nu toata majoritatea are glas sa isi spuna parerea, tocmai am primit un mesaj privat de la un lider judetean pe la varsta de 30 de ani care mi-a zis ca e frant dupa inferioare/superioare datorita stilului de atac, si ca este intradevar un concurs de anduranta mai mult decat unul de indemanare. Insa nu a indraznit sa scrie si aici public

                                    Majoritatea jucatorilor nu stau sa cantareasca pro si contra , eu consider ca oamenii care depun efort sa gandeasca cel mai corect sistem, ca si exemplu dvs dinuzara sunt cei care trebuie sa decida ce e mai bine pentru un turneu, daca scopul este nivelul de tenis si corectitudinea fata de jucatori , nu rezistanta la 10 ore de joc.

                                    Problema cu sistemul actual este ca :

                                    - daca sunt baiat destept, castig in inferioare doar cat sa ma calific ca oricum nu conteaza prea mult de pe ce loc plec, fac blat celelalte meciuri ca sa conserv energie si incurc pe altii care s-ar fi putut califica.
                                    - procedez la fel in superioare ca sa am energie in superioare
                                    - Un jucator cu nivel de Elite , care are medie de Open , rupe in inerioare si pierde in superioare pe motiv de rezistenta, incurcand pe altii
                                    - Turneele se termina foarte tarziu, barbatii care mai conduc si 2-4 ore pana acasa, au probleme cu nevestele 🙂
                                    - Dezavantaj a unor persoane, care din motive de sanatate, de varsta, sex, nu pot avea niciodata anduranta altora (este totusi o liga de amatori).

                                    Comentariu

                                    Procesare...
                                    X