Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut paleta pentru incepatori

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Caut paleta pentru incepatori

    Salutare,

    De cateva luni m-am apucat si eu de tenis de masă si pana acum am juct cu o paleta banala. De cand am incercat paleta mai prefesionala a unui coleg, m-am decis si eu ca merita sa fac o investitie in sensul asta. Prin urmare, sunt in cautarea unei palete cu un lemn bun si cu fete cat mai ok, nu neaparat noi, dar in stare buna. Ca stil de joc folosesc ambele tactici, ofensiv+defensiv, imi plac taieturile, mai ales pe backhand, deci cred ca mi s-ar potrivi niste fete moi care sa-mi dea un spin ok, dar si un control bun. Viteza deocamdata nu e focusul meu.

    Lemnul o sa-l pastrez pentru fete mai pretentioase, insa astea vor veni in timp, dupa ce imi formez miscarile cum trebuie.

    Puteti sa-mi propuneti ceva?

    Multumesc anticipat,

    Adrian

  • #2
    AM eu un lemn nou Butterfly Grubba carbon All+ (nu se mai fabrica de mult, dar acesta este nefolosit), 250 lei si la fete pot sa iti pun Butterfly Rozena pe ambele fete, Donic M1 pe o fata si Andro Grip pe alta, noile fete Andro Rasanter R37 la rever, R47 la forehand etc. Lemnul fiind ALL+ are suficient control, insa pentru jocul ofensiv iti trebuie ceva putere si aici intervin fetele care sunt o idee mai rapide ca sa te ajute sa castigi si punctul. Toate fetele care le am eu sunt fie noi, patrate, fie noi taiate, paleta la final va arata ca una noua.

    Daca vrei mai multe detalii O741272O94.
    Lemn: HM SZLC
    Forehand: Nexy Etika Pro 47
    Rever: Nexy Etika Pro 47

    Comentariu


    • #3
      Lemn Butterfly Schlager precision în stare foarte buna si fete in funcție de preferință .Tel. 0743070465

      Comentariu


      • #4
        Mai bine ia un off- nu un all+ si reglezi din fete in functie de cat de bine o să-i simți viteza si de progresul tău , o sa-l poti folosi mai mult timp decat un all+. Nu lua lemne foarte usoare ca se simt mai ciudat incearca intre 85-90 grame. Bafta.
        Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de husarul Vezi post
          AM eu un lemn nou Butterfly Grubba carbon All+ (nu se mai fabrica de mult, dar acesta este nefolosit), 250 lei si la fete pot sa iti pun Butterfly Rozena pe ambele fete, Donic M1 pe o fata si Andro Grip pe alta, noile fete Andro Rasanter R37 la rever, R47 la forehand etc. Lemnul fiind ALL+ are suficient control, insa pentru jocul ofensiv iti trebuie ceva putere si aici intervin fetele care sunt o idee mai rapide ca sa te ajute sa castigi si punctul. Toate fetele care le am eu sunt fie noi, patrate, fie noi taiate, paleta la final va arata ca una noua.

          Daca vrei mai multe detalii O741272O94.
          Foare bun lemnul Grubba Carbon All+, iar daca iei si fețe de la el, Beny iti face paleta la mare arta, zici ca e asamblata din fabrica. Recomand!!
          Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

          Comentariu


          • #6
            Sfatul meu este sa mergi la Top Tenis Arena (am vazut ca esti din București), sa intrebi de maestrul Vasile Fodoran sau de antrenorul Paul Nicolae, si dupa ce o sa.ti vada nivelul de joc, tot unul dintre ei o sa.ti spuna ce lemn si fete iti sunt potrivite. Succes!
            P.S.:
            Mai bine platesti o sedinta de evaluare acum, decat sa cumperi si sa incerci tot felul de fete si lemne...
            blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de gpopescu Vezi post
              Sfatul meu este sa mergi la Top Tenis Arena (am vazut ca esti din București), sa intrebi de maestrul Vasile Fodoran sau de antrenorul Paul Nicolae, si dupa ce o sa.ti vada nivelul de joc, tot unul dintre ei o sa.ti spuna ce lemn si fete iti sunt potrivite. Succes!
              P.S.:
              Mai bine platesti o sedinta de evaluare acum, decat sa cumperi si sa incerci tot felul de fete si lemne...
              Gelu are dreptate, am omis ca esti din București, top tenis e varianta cea mai buna, si Fodoran te lamureste, a fost antrenor la Arad, bag mana in foc pt el
              Blade: VECHITURA CU 70 LEI
              FH: FATA DE ROATA DE MASINA
              BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

              Comentariu


              • #8
                leo 33 te poate ajuta!
                Victas V15 Extra
                Victas Koji Matsushita Special
                Victas Curl P1V

                Comentariu


                • #9
                  Eu zic sa incepi cu niste teste de inteligenta. Vorbesc foarte serios. Tenisul de masa este mai dificil decat sahul in mare viteza. In mai putin de o secunda ai de efectuat foarte multe operatii cognitive: identificarea loviturii adversarului, directia, tipul si cat spin a imprimat mingii, decizia de a efectua o anumita lovitura, pozitionarea pentru efectuarea ei etc. Tenisul de masa nu este un sport pentru oricine. Din experienta proprie nu cred ca este deloc intamplator ca valoarea adversarilor era direct proportionala cu inteligenta acestora (desigur trebuie sa te ajute si corpul). Insa eu nu am intalnit jucator bun de tenis de masă care sa aiba o capacitate intelectuala redusa. Probabil de asta functioneaza si comunitatea aceasta atat de bine. Aici sunt oameni inteligenti si, in general, cand ai de-a face cu oameni inteligenti se regasesc in peisaj si seriozitatea si respectul.

                  Revenind la subiect, cei de mai sus te-au sfatuit de bine. E bine sa ceri o opinia cuiva avizat care te-a vazut jucand. Dupa care e bine sa faci si o sesiune de antrenamente sa vezi daca esti capabil sa pui in aplicare sfaturile antrenorului pentru a vedea ce stil de joc ti se potriveste. Degeaba vrei sa fii ofensiv daca nu te ajuta si corpul pentru treaba aceasta.

                  In functie de progres vei primi o recomandare spre un anumit setup. Revino cu incredere pe forum si contacteaza pe oricare dintre baietii de mai sus (cu multi dintre ei am discutat si eu cand am cumparat ceva sau pur si simplu am avut nevoie de un sfat). Toti sunt seriosi si te vor ajuta. Mult succes si progres rapid in tainele tenisului de masa.
                  Ultima editare de Mihai Popescu-Apreotesei; 26.iul.2017, 23:20.
                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                  FH: Butterfly Dignics 05
                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                  Comentariu


                  • #10
                    Ia paleta pe care o poti proba. Faci doua trei meciuri si vezi cum o simti.
                    un singur lemn DEF
                    zeci de fețe diverse

                    Comentariu


                    • #11
                      Multumesc tuturor, se poate inchide.

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X