Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

    In prezent joc cu paleta din semnatura. Cred insa, ca as avea nevoie de o imbunatatire a controlului, in special in ceea ce priveste returnarea mingilor cu mult spin. Ce credeti ca m-ar ajuta in acest sens, fetele (eu ma gandesc la SRIVER FX) sau lemnul (mi-a atras atentia un BTY SCHLAGER PRECISSION OFF-)? Astept si parerile voastre. Multumesc.

  • #2
    Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

    am eu de vanzare un lemn butterfly vsg-2000 off+ cu un control si un spin foarte bun!
    astept mp!ciao

    Comentariu


    • #3
      Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

      Postat în original de anomis
      In prezent joc cu paleta din semnatura. Cred insa, ca as avea nevoie de o imbunatatire a controlului, in special in ceea ce priveste returnarea mingilor cu mult spin. Ce credeti ca m-ar ajuta in acest sens, fetele (eu ma gandesc la SRIVER FX) sau lemnul (mi-a atras atentia un BTY SCHLAGER PRECISSION OFF-)? Astept si parerile voastre. Multumesc.
      Antrenamentul si o priza corecta ...
      Schlager Precision e un lemn mai hard cred decat al tau.
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

        Postat în original de vali
        Postat în original de anomis
        In prezent joc cu paleta din semnatura. Cred insa, ca as avea nevoie de o imbunatatire a controlului, in special in ceea ce priveste returnarea mingilor cu mult spin. Ce credeti ca m-ar ajuta in acest sens, fetele (eu ma gandesc la SRIVER FX) sau lemnul (mi-a atras atentia un BTY SCHLAGER PRECISSION OFF-)? Astept si parerile voastre. Multumesc.
        Antrenamentul.
        Schlager Precision e un lemn mai hard cred decat al tau.
        Da, ai dreptate in ceea ce priveste antrenamentul. La ce te referi cu "priza corecta"?

        Comentariu


        • #5
          Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

          pai poate se referea la cum ti paleta in mana sau poate la miscarile pe care le faci!

          Comentariu


          • #6
            Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

            Postat în original de furk
            pai poate se referea la cum ti paleta in mana sau poate la miscarile pe care le faci!
            cam asa ceva. Ai un setup destul de cu control zic io .
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

              Postat în original de vali
              Postat în original de furk
              pai poate se referea la cum ti paleta in mana sau poate la miscarile pe care le faci!
              cam asa ceva. Ai un setup destul de cu control zic io .
              Oare Sriver FX, nu ar creste putin controlul? Pe de alta parte stiu ca antrenamentul conteaza cel mai mult

              Comentariu


              • #8
                Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                Postat în original de anomis
                Postat în original de vali
                Postat în original de furk
                pai poate se referea la cum ti paleta in mana sau poate la miscarile pe care le faci!
                cam asa ceva. Ai un setup destul de cu control zic io .
                Oare Sriver FX, nu ar creste putin controlul? Pe de alta parte stiu ca antrenamentul conteaza cel mai mult
                posibil sa creasca controlul!un preten de al meu de pe forum"mandrubogdan" a avut mark v si sia pus sriver fx si ia crescut controlul!dai un mp si vorbeste cu el in legatura cu asta!el a simtit pe mana lui ambele fete si te poate ajuta!ciao

                Comentariu


                • #9
                  Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                  Io zic ca nu sau nu suficient - o sa dai de alt adversar care da mai mult spin si atunci ce te faci ? Lucreaza la miscarile de compensare si deskide un thread la tehnica si antrenament cu kestii amanuntite la care ai probleme. Chiar si cu niste antispinuri s-ar putea sa ai probleme la scos spinul asa ca nu e bine de mers in aceasta directie. Io zic ca fetele tale sunt ok , nici prea prea nici foarte foarte , lemnul tot asa - e un setup ALL+/OFF- onorabil.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                    nu cred ca vei simti neaparat o crestere a controlului foarte mare daca schimbi fetele.Trebuie exersat mult pana sa ajungi sa simti mingea calumea si la efecte dealea
                    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                      OK. Multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa ma "cumintesc" deocamdata cu schimbatul fetelor, si o sa intensific antrenamentele. Inca o data multumesc.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                        ..am un lemn ca al tau si am jucat o perioada buna cu el, am observat ca are control bun si merge bine pentru un joc agresiv de langa masa sau la semidistanta, dimensiunea lamei nu-ti permite sa te indepartezi prea mult daca nu te misti repede, pe de alta parte nu este mare diferenta de control intre mark v si sriver, amandoua trebuie relipite la fiecare sesiune ca sa mearga bine, chestie care deja cam tine de trecut si are dezavantajul ca nu-ti ''sare'' la fel de la un antrenament la altul, mie mi-au mers bine nimbus soft sau sound care sunt usoare, echilibreaza bine lemnul si nu trebuie relipite dar in schimb sunt cam scumpe..

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                          ..varianta cu investirea in antrenament este cea mai buna..

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                            Postat în original de victor0987
                            ..am un lemn ca al tau si am jucat o perioada buna cu el, am observat ca are control bun si merge bine pentru un joc agresiv de langa masa sau la semidistanta, dimensiunea lamei nu-ti permite sa te indepartezi prea mult daca nu te misti repede, pe de alta parte nu este mare diferenta de control intre mark v si sriver, amandoua trebuie relipite la fiecare sesiune ca sa mearga bine, chestie care deja cam tine de trecut si are dezavantajul ca nu-ti ''sare'' la fel de la un antrenament la altul, mie mi-au mers bine nimbus soft sau sound care sunt usoare, echilibreaza bine lemnul si nu trebuie relipite dar in schimb sunt cam scumpe..
                            Influenteaza foarte mult lipirea proaspata a fetelor? (o sa incerc)

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                              ..primarea si relipirea schimba calitatile fetelor de generatie veche, sunt mai bune dupa cateva relipiri..

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                                Postat în original de victor0987
                                ..primarea si relipirea schimba calitatile fetelor de generatie veche, sunt mai bune dupa cateva relipiri..
                                "Primarea" se refera la ceva tratament, sau amorsare a fetelor? Si inca o intrebare: fetele 'din generatia veche' se lipesc doar cu speed glue, sau se poate folosi si adeziv pe baza de apa?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                                  Primarea se face numai in cazul lipirii cu adezivi "clasici" VOC si consta in aplicarea a doua-trei straturi de adeziv la interval de 15-30 min pe fete, fara lipire. E bun si termenul "amorsare".
                                  Fetele din generatia veche se pot lipi si cu "APBA" dar "sar" cu adevarat bine numai proaspat lipite cu VOC.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                                    Postat în original de VISCO
                                    Primarea se face numai in cazul lipirii cu adezivi "clasici" VOC si consta in aplicarea a doua-trei straturi de adeziv la interval de 15-30 min pe fete, fara lipire. E bun si termenul "amorsare".
                                    Fetele din generatia veche se pot lipi si cu "APBA" dar "sar" cu adevarat bine numai proaspat lipite cu VOC.
                                    Multumesc VISCO. Inteleg "VOC" = SPEED GLUE? Si daca la o fata noua nu se face 'primarea' e o chestie grava? (pentru ca eu nu am facut chestia asta la fetele mele... )

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                                      VOC = "Speed glue" sau "Basic glue". Diferenta este doar raportul intre cantitatile de agent de lipire (guma arabica) - vs - solvent.
                                      Daca fetele stau bine lipite de la inceput, nu este grav ca nu sa efectuat primarea. Oricum ea se completeaza la urmatoarele relipiri. Asa cum sa mai spus, fetele ajung la calitatile maxime, abea dupa cateva relipiri.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Sfaturi pentru imbunatatirea controlului

                                        Postat în original de VISCO
                                        VOC = "Speed glue" sau "Basic glue". Diferenta este doar raportul intre cantitatile de agent de lipire (guma arabica) - vs - solvent.
                                        Daca fetele stau bine lipite de la inceput, nu este grav ca nu sa efectuat primarea. Oricum ea se completeaza la urmatoarele relipiri. Asa cum sa mai spus, fetele ajung la calitatile maxime, abea dupa cateva relipiri.
                                        AM inteles. Inca o data, MULTUMESC.
                                        A fost foarte buna lipitura (din punct de vedere a rezistentei ei). Nu s-a dezlipit, dar le-am dezlipit eu, pentru o noua lipire. S-a comportat foarte bine.

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X