Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 9 (0 members and 9 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

    salut. de curand mi-am facut o masa de ping pong . am cumparat blat ( hidrofugat , asa mi-au spus aia de unde l-am cumparat ca este cel mai bun pt cea ce vreau eu) am terminat masa de facut dar problema este ca nu stiu cu ce se vopseste pe suprafata de joc. 106.gif spuneti-mi si mie cum se numeste vopseaua care trebuie sa dau. ca din cate stiu nu se da orice vopsea , este o vopsea speciala pt asa ceva dar nu stiu unde sa caut si nici cum se numeste. , va rog ajutati-ma!

  • #2
    Re: va rog ajutati-ma!!!

    kiar nu stie nimeni din ce este suprafata de joc a unei mese de tenis?? am vazut o masa de tenis , are blat de pal si pe deasupra palului mai este ceva ( vopsea sau ce este? )

    Comentariu


    • #3
      Re: va rog ajutati-ma!!!

      Eu nu ma pricep prea bine la vopseluri dar cred ca "acrilice" este un cuvant folositor in aceasta situatie.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: va rog ajutati-ma!!!

        nu stiu dak e cuv potrivit. alte pareri? plzzzzzzz ajutor

        Comentariu


        • #5
          Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

          Nu stiu daca cineva dintre forumisti s-a aventurat sa faca asa ceva ...
          Sa vedem ce zice netul:
          http://www.tabletennis.gr/forum/forum_p ... p?TID=8623http://tabletennis.about.com/od/beginne ... _table.htmhttp://www.instructables.com/id/Build-Y ... under-$50/http://www.essortment.com/hobbies/table ... w_sgyi.htmhttp://www.haymespaint.com.au/haymes/main.php?c=176http://answers.yahoo.com/question/index ... 958AAIEq6h

          Comentariu


          • #6
            Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

            Gasesti toate raspunsurile referitor la confectionarea unei mese de tenis la Calin Boariu tel:0722354127.Mult succes!

            Comentariu


            • #7
              Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

              multumesc f mult Radu Serban. am gasit toate detaliile.

              Comentariu


              • #8
                Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                De curiozitate : despre ce material / vopsea era vorba?
                Blade: Butterfly Korbel
                FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                Blade: Stiga Clipper Wood
                FH / BH : Butterfly Sriver

                Comentariu


                • #9
                  Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                  se foloseste vopsea mata pe baza de apa. . material : pal hidrofugat.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                    pai poti lipi pe bucata de pal toate fețele interzise de ITTF....oare cum ar fi???
                    TB SPIRIT
                    TGY 05
                    TGY 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                      Ai idee de unde poti procura vopsea?
                      Schlager Carbon
                      Acuda S1
                      Acuda S1

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                        este o firma care are vopsea dasta care imi trebuie mie : lomilux ( are siteul in contructie )

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                          da vopseaua are nume : vopsea pe baza de apa ecologica mata

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                            Din cate stiu, Azur a introdus recent un asemenea produs pe piata
                            Blade: Butterfly Korbel
                            FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                            Blade: Stiga Clipper Wood
                            FH / BH : Butterfly Sriver

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                              Am eu un nr de telefon de la Lomilux. Este reprezentant ICAspa in Romania (producator de lacuri si vopseluri italian).
                              FH Donic Bluefire M3/Acuda S3
                              Butterfly Primorac OFF-/Donic Ovtcharov Soft Carbon V1
                              BH Donic Bluefire M3/Acuda S3

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                                am citit ca se numeste enamel paint (vopsea email)...cititi aici:
                                http://www.essortment.com/hobbies/table ... w_sgyi.htm

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                                  Am citit parerile unora si va spun ca nu este vorba de nici o vopsea pe baza de apa sau vopsea acrilica. Vopseaua care se foloseste la mesele de tenis este vopseaua pentru lemn pe baza de nitro.Aceasta este vechea vopsea DUCO.Actualmente se gaseste sub denumirea de DUCOROL;DUCOTIM;EMAIL NITRO;EMAIL DUCOROL;SUPERMAL EMAIL NITRO(asta este poloneza de la firma Sniezka).Vopseaua pe baza de apa si nici celelalte acrilice nu au deloc rezistenta in timp si nici mingea nu mai sare corespunzator din masa. O masa competitiva si corespunzator vopsita trebuie sa indeplineasca urmatoarea conditie : la caderea unei mingi (de competitie) de la inaltimea de 1 metru,aceasta trebuie sa sara la impactul cu blatul mesei la o inaltime de 75 cm.Fiecare cm in minus reprezinta o masa de calitate inferioara spre rebut (de la 50-60 cm).Pentru cei care si-au luat mese de la Metro i-as ruga sa verifice si sa ne spuna si noua cati cm revine in sus mingea la impactul cu blatul mesei !
                                  Daca vrea cineva ii pot da adrese de unde poate comanda aceasta vopsea !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: cu ce e vopsita o masa de ping-pong?

                                    Postat în original de marionico
                                    Am citit parerile unora si va spun ca nu este vorba de nici o vopsea pe baza de apa sau vopsea acrilica. Vopseaua care se foloseste la mesele de tenis este vopseaua pentru lemn pe baza de nitro.Aceasta este vechea vopsea DUCO.Actualmente se gaseste sub denumirea de DUCOROL;DUCOTIM;EMAIL NITRO;EMAIL DUCOROL;SUPERMAL EMAIL NITRO(asta este poloneza de la firma Sniezka).Vopseaua pe baza de apa si nici celelalte acrilice nu au deloc rezistenta in timp si nici mingea nu mai sare corespunzator din masa. O masa competitiva si corespunzator vopsita trebuie sa indeplineasca urmatoarea conditie : la caderea unei mingi (de competitie) de la inaltimea de 1 metru,aceasta trebuie sa sara la impactul cu blatul mesei la o inaltime de 75 cm.Fiecare cm in minus reprezinta o masa de calitate inferioara spre rebut (de la 50-60 cm).Pentru cei care si-au luat mese de la Metro i-as ruga sa verifice si sa ne spuna si noua cati cm revine in sus mingea la impactul cu blatul mesei !
                                    Daca vrea cineva ii pot da adrese de unde poate comanda aceasta vopsea !
                                    Uite cineva care se pare ca stie.

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Se foloseste cumva si intaritor pentru vopselele nitro enumerate mai sus?
                                      Multumesc anticipat.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de tymonel Vezi post
                                        Se foloseste cumva si intaritor pentru vopselele nitro enumerate mai sus?
                                        Multumesc anticipat.
                                        Da, ...
                                        lemn:HML -carbon, hinoki
                                        fetze; Victas V>01 Limber
                                        si echipament Xiom

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsurilor, curand o sa incep constructia mesei in regim DIY, si daca o sa fiu multumit de rezultat o sa fac si un tutorial pas cu pas.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Dragomir Paul
                                            PREGATIREA SUPRAFETEI
                                            Suprafetele destinate vopsirii trebuie sa fie uscate, curate, fara praf, fara pete de rasini, grasimi si rugina. Petele de rasini sau grasimi se spala cu diluant nitro.
                                            Pe suprafetele noi de lemn se recomanda aplicarea, ca prim strat, a produsului pentru lemn SUPERLAK PODKLAD CELULOZOWY. Elementele noi de otel se recomanda sa fie grunduite cu grund anticoroziv SNIEZKA UREKOR S.
                                            Straturile vechi de vopsea deteriorate sau exfoliate trebuie indepartate si curatate. Eventualele denivelari se completeaza cu masa de spaclu si se grunduiesc. Stratul vechi de vopsea care este durabil se slefuieste cu hartie abraziva fina pana devine mat si indepartati praful rezultat.
                                            DETALII DE APLICARE
                                            Inainte de aplicare, produsul se omogenizeaza foarte bine (adaugati dupa caz pana la 10% diluant). Se aplica prin pensulare si pulverizare in 2 straturi, pentru suprafete negrunduite se recomnda 3 straturi. Stratul al doilea se aplica dupa ucarea primului strat. Lucrarile se efectueaza la temperatura mediului de peste 10oC si umiditate relativa a aerului 80%.
                                            Temperatura suportului va fi cu cel putin 3oC mai mare decat temperatura punctului de roua, pentru evita condensarea umiditatii pe suport.
                                            Uneltele se spala cu diluant nitro.
                                            DILUANT / DILUARE
                                            Diluant nitro.
                                            aplicare prin pensulare, roluire: diluare 10%
                                            aplicare prin pulverizare: diluare pana la 20%
                                            METODA DE APLICARE
                                            pensulare
                                            pulverizare cu aer (diametrul duzei d = 1.2 - 1.5 mm)
                                            CONSUM SPECIFIC
                                            Pana la 10 m2/L/strat
                                            Consumul poate varia in functie de conditiile de aplicare (geometria suprafetei, metoda de aplicare, conditiile de mediu, natura si pregatirea suprafetei).
                                            SORTIMENTE
                                            Lucios: alb, galben deschis, gri deschis, rosu, maro,negru, verde, albastru, kaki, argintiu
                                            Mat: alb, negru
                                            singurul si MARELE impediment al acestui tip de vopsea este ca e un email LUCIOS, iar pentru mese se recomanda vopsea mata, care este doar in alb si negru!
                                            Va recomand vopseaua TRINAT MAT 701, de culoare albastra, de la firma Trilak(Ungaria), cu care domnul Marcu Vasile din Vatra Dornei si-a reconditionat mesele de la club, cu rezultate excelente. Evitati aplicarea prin pensulare, eventual folositi rola, daca nu aveti posibilitatea de aplicare prin suflare.
                                            Materiale: Vopsea Trinat mat 701-1 kg, Spritzchit IMPAFIR acryl 67-1 kg, Intaritor vopsea 0.1 l, Diluant D20 0.5l, Nitrodiluant 209 1l.
                                            Datele de contact ale magazinului le gasiti aici.aici.
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Am sa fac maine poze la mese sa vedeti rezultatele.Diferenta este mare,fata cum sarea inainte si cum prinde efectele pe masa o adevarata masa profesional
                                              Blade . PHOTINO
                                              Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                http://www.emex.ro/vopsele-trafic-pardoseala.html
                                                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                                  Am sa fac maine poze la mese sa vedeti rezultatele.Diferenta este mare,fata cum sarea inainte si cum prinde efectele pe masa o adevarata masa profesional
                                                  Hai mai Vasile, pune odata pozele!!!!
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X