Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

burete cu varsat de vant...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • burete cu varsat de vant...

    In primul rand salut pe toata lumea, acesta fiind primul subiect la care particip pe acest forum minunat.
    In al doilea rand, voi debuta cu a va cere ajutorul in ceea ce priveste o fața Bryce pe care am cumparat-o de la Kostyshor si caruia ii multumesc pe aceasta cale. Fatza in cauza face parte din urmatorul ansamblu http://www.tenisdemasa.ro/forum/view...hp?f=14&t=2455 si cand am dezlipit-o am vazut ca buretele era foarte murdar, iar straturile de lipici aveau multe impuritati gen fire de par si alte fibre textile. m-am hotarat astfel sa inlatur lipiciul (Stiga Carbon - dupa spusele lui Kostyshor) si dupa 3 ore a iesit ceea ce vedeti in poza 1.
    Va intreb daca vor fi influentate performantele feței la relipire si daca da, ce ar trebui sa fac ca aceste influente sa fie reduse?
    Cea de-a doua fața arata mai bine pentru ca nu am inlaturat inca lipiciul(poza 2), insa si aici am o dilema... Daca vreau sa relipesc cu lipici pe baza de apa, trebuie neaparat sa repet chinul de la prima fața sau merge lipit peste?
    Suprafata de joc este in conditii foarte bune la ambele fețe si as dori sa ma bucur de ele ceva timp, iar lemnul este ca si nou. Multumesc inca o data lui Kostishor pentru paleta si promptitudine.
    Multumiri anticipate pentru ajutor!
    Lemn : Donic Persson Carbotec
    FH : Butterfly Bryce
    BH : difera doar culoarea....

  • #2
    Re: burete cu varsat de vant... ajutor

    Nu are nimeni nici un sfat? As fi vrut sa le lipesc in seara asta inapoi... Multam!
    Lemn : Donic Persson Carbotec
    FH : Butterfly Bryce
    BH : difera doar culoarea....

    Comentariu


    • #3
      Re: burete cu varsat de vant... ajutor

      poti sa le lipesti linistit inapoi!
      TB ALC/05FX

      Comentariu


      • #4
        Re: burete cu varsat de vant... ajutor

        Postat în original de triumph
        poti sa le lipesti linistit inapoi!
        multam fain! sa inteleg ca merge si lipiciul pe baza de apa peste speed glue cu solvent? (ma refer la fața 2 nejumulita)
        Lemn : Donic Persson Carbotec
        FH : Butterfly Bryce
        BH : difera doar culoarea....

        Comentariu


        • #5
          Re: burete cu varsat de vant... ajutor

          Nu e nici o problema daca lipesti cu lipici pe baza de apa peste celalalt lipici. Eu am incercat si invers si tot nu a fost nici o problema. Eu acum lipesc fata de pe FH cu toluen (dupa ce a fost lipita si cu lipici pe baza de apa) si cea de pe BH cu din asta pe apa (pe rever vreau sa mearga mai incet). Cea de pe rever nici nu o lipesc de fapt prea des.
          Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

          Comentariu


          • #6
            Re: burete cu varsat de vant... ajutor

            Postat în original de triumph
            poti sa le lipesti linistit inapoi!
            Ar fi excelent daca ne-ai spune si noua cum a iesit lipitura. Poate va fi de jutor si pentru altii 'patania' ta.

            Comentariu


            • #7
              Re: burete cu varsat de vant... ajutor

              Postat în original de anomis
              Postat în original de triumph
              poti sa le lipesti linistit inapoi!
              Ar fi excelent daca ne-ai spune si noua cum a iesit lipitura. Poate va fi de jutor si pentru altii 'patania' ta.
              Lipitura a iesit excelent si fetele se comporta la fel de bine... paleta am dat-o unui prieten sa joace cu ea la Reghin asa ca nu pot face poze.
              Cred ca problema feței jupuite era faptul ca avea multe relipiri la activ si ca intre lipiri a fost tinuta in conditii improprii... de aici si multimea de fire de par si fibre textile. de asemenea stratul de lipici era neuniform, in centrul feței fiind mult mai gros comparativ cu partile laterale.
              celor care vor sa dezlipeasca o fața aflata in conditii similare le recomand multa, multa rabdare. la mine a durat putin peste 3 ore si am dat si cu terebentina peste lipici pentru a-l inmuia cat de cat (nu a avut cine stie ce efect). eu unul am inceput din centrul paletei dezlipirea folosind degetele. dupa ce mi s-au desprins unghiile de la atata frecat am folosit cheia de la interfon (tipul dreptunghiular) invelita intr-un prosop de bucatarie. pozitia "uneltei" a fost mereu perpendiculara pe fața si miscarile executate cu grija, dar destul de ferme. in momentul in care observam ca se ciupeste buretele incepeam sa dezlipesc din alta parte pentru a ajunge la locul ciupiturii din directie opusa sau macar din lateral.
              Sper sa ajute pe cineva relatarea mea. Multumesc inca o data celor care m-au ajutat si sfatuit.
              Spor si bafta!
              Lemn : Donic Persson Carbotec
              FH : Butterfly Bryce
              BH : difera doar culoarea....

              Comentariu


              • #8
                Re: burete cu varsat de vant... ajutor

                Exista baieti care pot curata fata prin jupuire in aprox 1 minut si ramane ca noua . Dar e ca la tenis, chestie de exercitiu
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: burete cu varsat de vant... ajutor

                  Postat în original de VISCO
                  Exista baieti care pot curata fata prin jupuire in aprox 1 minut si ramane ca noua . Dar e ca la tenis, chestie de exercitiu
                  am dat lipiciul a doua oara de pe un tenergy 05 in aprox 2 minute !!!
                  deci mai am mult de munca ne'a visco

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: burete cu varsat de vant... ajutor

                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: burete cu varsat de vant... ajutor

                      Postat în original de VISCO
                      apoi m? pune-?i la test ne'a visco, a?a că da?i-mi fe?e la stricat că am de munc? fra?ilor

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: burete cu varsat de vant... ajutor

                        .. parca de pe fetele facute pentru apa, adezivii VOC se curata mai usor ca de pe fetele clasice, este doar o parere facuta din experienta personala..

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X