Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

xiom yanus

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • xiom yanus

    imi poate face si mie cineva o clasificare?

  • #2
    Re: xiom yanus

    L
    TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
    TENERGY // VISCARIA // TENERGY

    Comentariu


    • #3
      Re: xiom yanus

      Xiom, Yanus....
      [size=1]Blade: XIOM - Absolute Carbon Control OFF
      FH: DONIC - Coppa JO Platin Soft -2.0
      BH: DONIC - Sonex JP Gold -2.0

      Comentariu


      • #4
        Re: xiom yanus

        =))

        Comentariu


        • #5
          Re: xiom yanus

          Raspunsul meu il postez aici pentru ca sigur foloseste la multa lume...,semnat MAKARONE
          Cine oare nu a dorit pe rever o fata controlabila, dar totusi capabila de variate efecte, si eventual sa "incurce" adversarul? Multi au ales "iarba", senvisul, antitopspinul in locul fetelor traditionale cu efect normal, din diferite considerente mai mult sau mai putin tehnice...
          Personal am fost incurcat de asa zisele "materiale" pentru ca necesitau perioade de adaptare, dar dupa ce am jucat de mai multe ori cu jucatori care le foloseau m-am obisnuit si au devenit o slabiciune pentru proprietari. Pana la un anumit nivel materialul te poate incurca fizic sau psihic, dar de la un anumit nivel de joc in sus devine o limitare, de aceea nu vedem "materiale" la primii 20-30 de jucatori ai lumii. Cei putini care folosesc stilul defensiv, il combina si cu atacul pentru ca nu poti face puncte, sperand mereu ca adversarul sa greseasca, pe masura ce lemnele si fetele ofensive evolueaza in continuu, facand apararea aproape imposibila...
          YANUS DEF este o fata cu foarte mult efect si burete moale, insa topshet-ul nu seamana cu al unei fete normale, ci cu al unei fete defensive. Marele avantaj este ca exista si in grosimi mari 2.0 mm, nu numai 1-1.5 mm. Personal folosesc varianta de 2.0 pe rever, pentru ca ma ajuta sa si trag cand este nevoie, cu destula viteza cat sa surprind adversarul. Multe fete defensive nu permit trasul eficient si nici topspinul. Yanus permite cu usurinta topspinul, care nu are aceeasi traiectorie ca dintr-o fata obisnuita, si vine cu foarte mult efect, fiind greu de pus capac sau retopspin. Servele au fost foarte usor de executat, mingea sarind foarte putin. Nu fac aparare insa am reusit sa returnez taiat din cateva topspinuri dupa cateva incercari, lucru aproape imposibil pentru mine cu o fata normala ofensiva. Capacele cu Yanus sunt foarte usor de controlat pe toata masa, la fel si stopurile la fileu. Poate singurul dezavantaj este ca nu ai atata viteza cat ai vrea in anumite momente, dar controlul si viteza sunt interdependente si nu pot fi amandoua la maxim, din pacate...
          Recomand grosimea 2.0 pentru jucatorii allround si ofensivi, iar 1.5 sau 1 pentru jucatorii care fie au lemne foarte ofensive si le mai tempereaza pe rever, fie sunt jucatori defensivi care fac aparare pura.
          makarone
          www.tenismasa.ro

          Comentariu


          • #6
            Re: xiom yanus

            traiasca don' tibi...citisem articolu dar vroiam mai multe pareri

            Comentariu


            • #7
              Re: xiom yanus

              xiom yanus: este o arma de precizie -nu o arma de distrugere-,cu care poti construi pt. lovirea decisiva. Dar daca joc cu el cu finete poate sa aduca si multe puncte, recomand in special pt. jucatori cei care folosec-lovesc mingea cu incheietura si nu din brati. Pe mine personal ma incurcat la inceput, dar daca ai suficient timp (2-3 ore) si te antrenezi cu el -el insusi iti arata te obliga cum trebuie folosit-vin repede si rezultatele. Nu recomand, cel putin eu personal pt. incepetori, fiindca are mai mult potential de cat arata la inceput. (mai sus...dl TIBI a explicat si potentialul technic)
              lemn:HML -carbon, hinoki
              fetze; Victas V>01 Limber
              si echipament Xiom

              Comentariu


              • #8
                Re: xiom yanus

                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: xiom yanus

                  Postat în original de tibi
                  ... topshet-ul nu seamana cu al unei fete normale, ci cu al unei fete defensive.
                  Adica cum ?
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X