Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfat achizitie paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfat achizitie paleta

    As avea nevoie de cateva sfaturi de la cei care se pricep mai bine. Sunt amator si joc putin: cam 4 ore pe saptamana, prefer jocul de atac si folosesc mult "spinul". Vreau sa trec la o paleta mai performanta. Dupa multe cautari si comparatii am ajuns la urmatoarele combinatii, stiu ca sunt cam ambitios, dar sper sa ma descurc:
    blade: Joola "VIVA"
    FH: Joola "expres-two"
    BH: Joola "energy x-soft"
    sau
    blade: Butterfly "Schlager Precision OFF-"
    FH: Butterfly "Tenergy 05"
    BH: Butterfly "Sriver G2 Fx"
    la care sa ma opresc? Mentionez ca nu vreau sa lipesc fetele des, deci am inteles ca va trebui un lipici pe baza de apa..

  • #2
    Re: sfat achizitie paleta

    Bine ai venit pe forum!
    Tu ai dat cu combinatiile descrise de tine?
    Daca te iei doar din "citit", caracteristici, note, etc... s-ar putea sa ai surprize! Iti marturisesc ca nu am probat "set-up"-urile de mai sus, dar ca sfat general valabil, e bine sa gasesti o gasca ce joaca tenis la tine in Botoșani, sa probezi ceva palete de la ei, si asa sa iti faci o parere "live" despre care ti se potriveste mai bine.
    Daca esti incepator, fie de atac, e mai potrivit sa incepi cu un lemn off-(un primorac as recomanda) si fete gen sriver fx, care ajuta si la atac/spin si la control. Apoi, treptat, in timp, poti incerca si combinatii mai ofensive...
    Mult succes!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

    Comentariu


    • #3
      Re: sfat achizitie paleta

      multumesc.
      Nu am jucat cu aceste combinatii, de aceea cer si informatii despre ele.
      Acum folosesc o paleta de amatori Butterfly Werner Schlager Gold - stiu..ca e f slaba, dar am zis sa incep de jos. Am mai jucat cu o combinatie: lemn: Joola "Trix medium" si fete Joola "4 you" - o paleta de aparare pentru incepatori, dar nu mi-a oferit nici o satisfactie in afara faptului ca scoteam toate mingile pe masa.
      Caut ceva mult mai tehnic si agresiv, bazat mult pe mingi taiate, efect si topspin.
      Poate am exagerat cu fetele de la butterfly mult prea rapide, dar eu zic ca m'as descurca cu lemnul Butterfly "Schlager Precision OFF-" .

      Comentariu


      • #4
        Re: sfat achizitie paleta

        Ambele combinatii or sa fie cu totul alceva fața de paleta pe care o detii .
        Viva e un lemn bun , merge , fețele sint de ultima generatie expres-two si energy x-soft , cel putin x-soft au aparut de f. putin timp , ambele sint fețe de viteza si spin , bune fețe dar eu cred ca sint totusi prea rapide , sugerez ceva cu viteza mai mica poate tot joola .
        Pot sa-ti fac aceasta configuratie dorita de tine la preturi f. bune .
        Daca nu , recomand fețele de la Butterfly Soft D 13 care au o viteza mai scazuta si la mine sint la 70 lei/buc , si gasim si un lemn tot bty . Precision nu mai am pe stoc .
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: sfat achizitie paleta

          Eu m-as duce pe setup-ul Joola ,mult mai controlabil decat Butterfly.
          Xi En Ting-X828
          Pryde 30
          Calibra LT Sound

          Comentariu


          • #6
            Re: sfat achizitie paleta

            Eu as lua lemnul Schalger Precision OFF- dar as pune pe el Yasaka Mark V 30 tratate cu un strat de booster si lipite cu adeziv pe baza de apa.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: sfat achizitie paleta

              Sa inteleg ca "lemnele" sunt alese cat de cat bine, in schimb cu fetele am ridicat stacheta cam sus..
              Atunci ce alte fete imi recomandati - tinand cont ca vor fi lipite "cu apa"?
              Am nevoie de spin si control maxim, dar si de ceva "speed" pentru ca atunci cand adversarul imi da ocazia, nu iert
              Sa ma orientez totusi spre prima configuratie - Joola si sa optez pentru fete cu burete mai subtire: 1,8 pentru a scadea din viteza si de asemenea pentru fete cu burete mai moale pentru a obtine spinul dorit? - asta daca am retinut eu bine din ce am citit pe forum.
              multumesc

              Comentariu


              • #8
                Re: sfat achizitie paleta

                Daca ti la contol si spin , atunci de 1.8 , si o sa ai si viteza cu fețele astea :
                http://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... X-Soft.jpg
                sau astea :
                http://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... X-Soft.jpg
                Dar se poate si cum zice Visco , avem si Mark V la 30 * , avem si booster ....
                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                Fete de palete tenis de masa
                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                Comentariu


                • #9
                  Re: sfat achizitie paleta

                  Controlul maxim vine numai din antrenament iar spinul maxim il au fetele chinezesti lipicioase pe care nu cred ca ti le-ai dori. Formularea corecta ar fi "spin si control bun".
                  Revenind la "control", trebuie sa sti ca el este invers proportional cu viteza si spinul, deci nu poti sa le ai pe toate la un loc. Vrei spin f bun, nu mai poti avea control f bun si invers.
                  Ideia de a folosi fete cu burete mai subtire este buna pt a castiga control. Nu putem sa racomandam ceva, pana cand nu stim cu ce anume ai jucat pana acum.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: sfat achizitie paleta

                    Fete Tibhar Nimbus Soft, mult mai controlabile decat Tenergy http://www.tabletennis.gr/equipment/det ... p?pid=1034 sau,
                    daca vrei sa mai renunti la control in favoarea spinului si vitezei, Coppa JO Platin Soft.
                    Cel mai bine este, dupa cum s-a mai spus, sa probezi combinatii cat mai multe si s-ar putea sa ai surprize: ceea ce credeai tu ca e super ptr. tine sa nu ti se potriveasca asa de bine, sau chiar invers: sa gasesti combinatii mai pe stilul tau in branduri pe care nici nu le bagai in seama. Crede-ma, au patit multi asa.
                    Multa bafta!
                    Lemn: Xiom Solo
                    FH: Joola Rhyzm-P
                    BH: Joola Maxxx-P

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: sfat achizitie paleta

                      iti recomand ca lemn joola wing mediu(are un control f bun) iar fețe in functie de nivelul tau de joc medii sau rapide, daca vrei sa dai bine si cu reverul pune-le pereche.
                      0751840078, stadinadi@yahoo.com
                      G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: sfat achizitie paleta

                        da pereche e cel mai bine.....un El si o Ea
                        Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: sfat achizitie paleta

                          s-au dus perechile clasice...incearca un el si "o" el (scuze de off topic)
                          xzq
                          t05fx
                          t05fx

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: sfat achizitie paleta

                            te referi la fețe "naomi" ?
                            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: sfat achizitie paleta

                              Sustin ce a spus Bogdy despre TIBHAR NIMBUS. De curand mi-am luat si eu o fata pentru test, si sunt foarte multumit. Motivul a fost acelasi: un control marit.
                              In alta ordine de idei, subscriu si la ideea de a testa pe viu o anumita paleta, sa simti jocul ei, nu te lua doar dupa cifrele si descrierile facute pe diferite site-uri.
                              Mult succes.

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: sfat achizitie paleta

                                Postat în original de noro
                                te referi la fețe "naomi" ?

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X