Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fata de paleta stiga Optimum MP

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fata de paleta stiga Optimum MP

    Fata de paleta stiga Optimum MP ce ami puteti spune despre aceasta fata si daca cineva joaka cu asa ceva si ce parere are cam pe ce lemne ar merge ?????????? si inca o intrebare cum se preteaza pe maze arylate ???????????
    Butterfly Viscaria fl
    Butterfly tenergy05

  • #2
    Re: Fata de paleta stiga Optimum MP

    Stiga Optimum MP este rapida, buretele are duritate mediu-tare, fata este grippy (nu lipeste mingea) si are spin mediu spre bun, este low-throw (adica trebuie sa dai topsin cu paleta deschisa).
    Merge la fel de bine lipita cu speed glue sau cu glue normal sau pe baza de apa.
    Din cauza ca buretele este tare, daca ai un joc bazat pe topspin, probabil ca ar trebui sa folosesti speed-glue sau booster, sa inmoi buretele, pentru ca topsheetul nu agata suficient pentru un spin de agatare, iar daca buretele este tare faci spin mecanic doar daca dai tare in minge.
    Controlul la push si capac este mare, in ciuda vitezei mari la loviturile tari. Mingea sare tare cand dai tare si incet cand dai incet.
    Cu booster (mult) sau cu speed-glue (si mai mult!) cred ca e o fata pentru jucatorii experimentati, care au nevoie de viteza si stiu sa stapaneasca o paleta rapida.
    Fara tuning, probabil ca este pentru un jucator ofensiv care joaca mai mult contre si atac decat topspin sau pentru un defensiv care joaca de langa masa fara topspin.
    Am jucat cu Optimum MP Max pe Stiga Clipper, Donic Waldner Dotec Carbon si Stiga Allround Wood NCT.
    Pe lemnul Donic a fost foarte bine, dar era racheta paleta, si nu din aia de tenis. Poate peste 10 ani de antrenamente sa mai caut o combinatie ca aia. Pe Clipper si pe Allround NCT mi s-a parut mai ok, atat ca te sileste sa dai topspin tare, decisiv si obosesti repede (sau eu obosesc repede).
    Numai bine,
    Cristi
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Re: Fata de paleta stiga Optimum MP

      multumesc din suflet pentru sfaturi!!!!!!!!!!!! si inca o intrebare cum sar preta pe maze arylate
      ???????????????????????????
      Butterfly Viscaria fl
      Butterfly tenergy05

      Comentariu


      • #4
        Re: Fata de paleta stiga Optimum MP

        Imi pare rau, dar nu stiu nimic despre acest lemn.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu

        Procesare...
        X