Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat pentru paleta -timo boll platin sau gold?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat pentru paleta -timo boll platin sau gold?

    As vrea sa-mi cumpar o paleta. Nu sunt avansat nici amator.. Sunt cam la mijloc. Ce imi recomandati? Ma gandeam la un butterfly timo boll platin sau gold...

  • #2
    Re: Sfat pentru paleta

    E paleta hobby care nici nu se compara cu o paleta profi si cam dai banii degeaba pe ea.
    Salut!

    Comentariu


    • #3
      Re: Sfat pentru paleta

      Postat în original de teodorus29
      E paleta hobby care nici nu se compara cu o paleta profi si cam dai banii degeaba pe ea.
      Salut!
      si ce imi recomanzi?

      Comentariu


      • #4
        Re: Sfat pentru paleta

        Va recomand eu un lemn Butterfly Timo Boll ALL+ si fete Butterfly Solcion, pe care sa le lipiti cu adeziv pe baza de apa.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Sfat pentru paleta

          Butterfly Primorac Off-,Butterfly Petr Korbel,Stiga All NCT,Yasaka Off 40.
          Cu mentiunea la cele din gama Butterly sa fie cu tabla la maner pt ca cele cu plastic sunt mai slabe calitativ.

          Comentariu


          • #6
            Re: Sfat pentru paleta

            Ca fete :Tenergy 64,Stiga Boost TC.

            Comentariu


            • #7
              Re: Sfat pentru paleta

              am gasit o paleta cu:
              -Lemn: Banda Gemini
              -1 Fata: Joola Samba
              -1 Fata: Yasaka Fusion
              Total: 150 RON
              Ce parere aveti de lemn si de fete?

              Comentariu


              • #8
                Re: Sfat pentru paleta

                Cam slabut lemnul...

                Comentariu


                • #9
                  Re: Sfat pentru paleta

                  RARITATE.
                  CUMPARATI IMEDIAT
                  SUPER OFERTA
                  www.tenismasa.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Sfat pentru paleta

                    Salutare tuturor! Cred ca sunt cam in aceeasi situatie cu cel care a initiat acest topic - as vrea sa imi schimb actuala paleta Werner Schlager Gold cumparata acum 2 ani; atunci am zis ca la cat joc- o data pe saptamana daca am timp si ceva mai des in concediu, nu prea ar avea rost o paleta profi dar acum...m-am hotarat!! Nu am avut contact cu astfel de palete, doar o data am dat cateva mingi si in Vaslui nu cunosc deocamdata jucatori care sa foloseasca asa ceva. Am auzit ca ar fi unii foarte buni dar nu am ajuns la ei. As vrea o paleta cu mult control dar nu foarte lenta (desi se cam exclud una pe alta aceste caracteristici), imi place sa joc si lungi dar si scurte, cred ca ceva de semidistanta ar fi ok daca ma orientez eu bine! Am mai studiat ofertele pe net, forumul si m-am gandit ca urmatoarele configuratii ar fi cam ce as vrea eu:
                    1)Lemn Maze OFF cu 7 straturi(de pe sportcom.ro) cu fete Tenergy 25 sau 64 - fetele par foarte apropiate ca performante dar nu stiu cum se simt. Acesta este combinatia care mi se pare cea mai performanta dupa datele de pe site insa e si scumpa tare!
                    285+150+150 ron pe o paleta parca cam mult!! Lemnul are 90 gr - nu e mult? Acest
                    lemn este dat cu un foarte bun control-este el sensibil superior urmatoarelor:
                    2) Korbel Magic Hand OFF/Schlager Precison OFF-/Balsa Carbo X5/cu aceleasi fete ar fi alte variante, eventual cu fata Solcion- acesta e mult mai moale? Aceste fete sunt elastice sau doar moi/dure? Difera mult aceste lemne intre ele,dau un rezultat destul de diferit?
                    3) Am vazut recomandata si varianta del la Stiga: Allround Wood NCT cu fete Boost TC
                    Acesta ar fi si cea mai ieftina!
                    Sunt diferente de calitate si performanta intre firme-Stiga-Butterfly sau doar difera adaosul comercial? se poate face o ierarhie orientativa(si cu celelalte care se mai gasesc Donic-Yassaka-Xiom, etc?
                    Sper ca nu am fost prea incalcit in ceea ce am scris!
                    Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde!
                    Lemn: Maze OFF
                    Fete: in cautare...

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Sfat pentru paleta

                      Maze OFF este un lemn foarte bun dar trebuie luat de undeva unde se vinde cantarit ca sa aibe sub 90 grame (pt ca altfel poti nimeri unul care sa aibe chiar peste 90g), iar aceste locuri sunt f putine si costa mai scump. Mai usor, inseamna in acest caz mai manevrabil si cu control mai bun si conteaza chiar si doua-trei grame enorm. Preferabil sa gasesti unul second hand sub aceasta greutate, in stare cat mai buna, decat unul nou-nout, care este prea greu. Solcion sunt fete excelente, moi, dar cu un control iesit din comun. Fac un cuplu foarte bun cu Maze OFF si nu recomand la momentul acesta Tenergy de nici un fel, deoarece nu vei putea stapani paleta. Poate pe viitor , dar acum, NU.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Sfat pentru paleta

                        Cum sunt celelalte lemne din lista mea? Este mult mai bun M Maze? Ca este cam dublu la pret!! Sa inteleg ca Tenergy sunt cam rapide...Solcion sunt si elastice un pic? Imprima un efect destul de bun? Boost TC de la Stiga sunt mai sus sau mai jos?
                        Lemn: Maze OFF
                        Fete: in cautare...

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Sfat pentru paleta

                          iti propun 3 combinatii care cred ca se potrivesc pentru tine. paletele propuse au un control bun si viteza medie.
                          - lemn Balsa Carbo X3 + fete Sriver G3 FX
                          - lemn Boll Forte New + fete Solcion
                          - lemn Korbel Magic Hand + fete Sriver G2 FX
                          daca vrei mai multe informatii, ma poti suna la 0753105000
                          www.sportcom.ro - magazin online de articole Butterfly si nu numai

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Sfat pentru paleta

                            Ca sa nu deschid topic nou adresez si eu aici o intrebare. Ma intereseaza o paleta cu un control bun mai ales pe rever, dar sa imi permita si topspinuri pe rever, iar pe forehand mai mult pentru topspin. Ma gandisem la urmatoarea combinatie, astept sfaturi:
                            Lemn - Donic EPOX CONTROL
                            FH - Butterfly Sriver G2 FX
                            BH - Butterfly Sriver FX
                            Nu mi-am mai cumparat pana acum o paleta custom made asa ca nu stiu cat de buna e combinatia, m-am luat dupa ce ziceau producatorii ca si control, speed si spin. Daca aveti si alte recomandari as aprecia foarte mult.
                            Am inteles de asemenea ca lipiciul pe baza de apa nu duce la micsorarea fetei in timp, ce mi-ati recomanda ca si lipici?
                            Multumesc anticipat

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Sfat pentru paleta

                              Nimeni?

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Sfat pentru paleta

                                Cum ati ajuns la setupul cu Epox? Pe ce criterii va bazati?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Sfat pentru paleta

                                  Asa cum am zis nu am mai facut pana acum o paleta custom, am zis k Donic-ul e marca cunoscuta ce face lucruri de calitate, apoi am vazut k e all wood, are control bun si sincer imi si place cum arata, si iarasi pretul care e destul de mic fata de alte lemne de marca.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Sfat pentru paleta

                                    Nu ar fi rau lemnul Epox control si nici fetele alese de dumneavostra insa daca vreti sa lipiti cu solutie pa baza de apa de ce nu mergeti tot pe Donic daca tot va place aceasta firma ? Baracuda,Coppa Speed,Platin.Sriver fx e fața din generatia veche si merge cu speed glue la fel si Sriver G2.Adevarul e ca fețele Baracuda si Coppa Speed sunt mai scumpe deoarece nu sunt de f mult timp pe piata ,acum depinde si de ce buget aveti.
                                    O zi buna!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Sfat pentru paleta

                                      M-am gandit si eu la fetele Coopa, dar am vazut mai ales aici pe forum ca toti recomanda mai degraba Butterfly, dar ce e drept recomandarile de la Butterfly erau printre cele scumpe. In cazul asta o sa merg tot pe fete Donic cu glue tot de la ei. Multumesc de ajutor.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Sfat pentru paleta

                                        Aveti idee in București exista magazin cu prezentare de unde as putea sa cumpar un water based glue?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Sfat pentru paleta

                                          Avem forumisti care vand mai ieftin decat magazinele cu vitrina, si vi le prezinta ei personal.. Numai sa intrebati.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Luat paleta!

                                            Am achizitionat un lemn M Maze OFF si fete Solcion. Pentru lemn am avut o oferta de la teodorus29, fetele le-am luat de la sportcom iar lipirea a facuto visco!! Combinatia a fost reusita: baietii au fost seriosi, asamblarea e f buna, setapul e nimerit, este ceea ce imi doream! Multumesc celor care au fost amabili cu sfaturile!
                                            Curios ca este mai grea decat cea care am avuto inainte; are si grip pe maner, mai trage si ala ceva. Diferena e de 6 grame in plus, la maner simt ca e mai grea.
                                            Sa auzim de bine!
                                            Lemn: Maze OFF
                                            Fete: in cautare...

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Sfat pentru paleta

                                              salutare....am si eu nevoie de niste lipici cu toluen,astept contacte,multumesc.
                                              BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                              FH - TENERGY 64
                                              BH - XIOM VEGA EUROPE

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Sfat pentru paleta

                                                Postat în original de victorache
                                                salutare....am si eu nevoie de niste lipici cu toluen,astept contacte,multumesc.
                                                Am eu original , fair chack Butterfly , pui tu toluen in el daca crezi ca trebuie .
                                                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                                Fete de palete tenis de masa
                                                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                                Comentariu

                                                Procesare...
                                                X