Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Masa+fileu+paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Masa+fileu+paleta

    Salut, sunt un incepator in ceea ce priveste tenisul de masa (2 ani in care am jucat cam de 2 ori pe luna si o perioada de 2 saptamani aproape non stop doar noaptea ma oprem la inceput), pana acum am jucat pe o masa foarte veche din 1973 dar foarte bine intretinuta dar cu toate astea e facuta in intregime din lemn si foarte grea dar intre timp lemnul a inceput sa se umfle (Lemn masiv de stejar nu PAL sau TEGO sau alte prostii din ziua de azi). In sfarsit as vrea sa imi iau ceva mai bunicel, cam la ce pret as putea gasii:
    - O masa ok, ceva foarte ieftin deoarece dispun de bani putini si pe langa cea ieftina cam la ce pret ar fi o masa ca aceasta fiindca daca am bani m-ar tenta una http://www.artimex.ro/images/2_masa_ten ... ia_301.jpg sa pot juca oarecum singur ). Specific ca va fi folosita in exterior doar din iulie pana prin octombrie si in weekenduri cand e vreme de tenis nu in mijlocul iernii.
    - O paleta buna pentru incepatori cu specificatia ca joc foarte mult cu reverul si foarte ofensiv mai mult mingii de apare nu ma complic sa dau mingii rapide si asa mai departe, prefer sa astept greselile adversarului care inevitabil vin la un moment dat. Nu tin neaparat sa o iau gata confectionata dar sa imi explice cineva cum ii pot pune eu o fata noua daca o iau din bucati deoarece nu am facut asta niciodata. Nu sunt foarte bun la acest joc dar imi place.
    - Un fileu pentru masa cumparata tot de exterior bine inteles si cat mai ieftin aceiasi poveste deoarece fileul actual are sisteme de prindere exact ca la masinile vechi de tocat carne daca ma intelegeti si filetul e mancat de rugina, mereu stau mai mult de 10 minute sa prin un simplu fileu si nici atunci nu sta cum trebuie de multe ori.
    Cam la ce pret m-ar duce totul? As vrea cam cele mai ieftine produse posibile dar cu dimensiuni reale si totusi nu cele mai proaste ma refer o calitate medie si un pret cat de mic posibil!

  • #2
    Re: Masa+fileu+paleta

    Va pot ajuta eu .
    Cel putin daca nu doriti,macar cu sfaturi , raspund la nr de telefon :
    0722 468 288 sau 0748 468 288
    http://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... napper.jpghttp://s221.photobucket.com/albums/dd22 ... sportS.jpg
    produsele sint pe stoc livrabile cind doriti .
    Cit despre paleta , trebuie sa discutam un pic , sint nenumarate variante.
    La fel , o pot confectiona eu .
    Mai asteptati si alte raspunsuri de la colegii de forum , poate gasiti variante mai bune ca acestea .
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: Masa+fileu+paleta

      daca vreti o masa ieftina si cat de cat buna, luati-va o masa active. Eu am o masa active pe care o folosesc afara, si pot juca si singur. am gasit-o la Real acum o luna la oferta. a costat 550 RON. chiar daca e indoor, o folosesc afara, dupa care o acopar cu o husa, iar cand mai vreau sa o folosesc, scot husa si o intind. Iarna o sa o depozitez in casa. Sfatul meu este sa treceti pe la real, carrefour, etc. si sa cautati.
      CU STIMA, Dugan Andrei.
      Blade: Yasaka Dynamix 17
      FH: Mark V GPS 2.0
      BH: Mark V GPS 2.0

      Comentariu


      • #4
        Re: Masa+fileu+paleta

        550 de rom si o poti folosii si singur si are is dimensiuni standard nu e de dimensiuni reduse?:O adica are 274 x 152,5 ? Pare exagerat de ieftin!

        Comentariu


        • #5
          Re: Masa+fileu+paleta

          gasisem si la 400 RON, dar nu am fost destul de rapid. oricum, 550 ron la oferta, nu stiu cat e acum, sau daca mai e, si da, e de dimensiuni standard, am si masurat-o ca sa fiu sigur. 274cm x 152cm x 74 cm inaltime. iti urez succes in a gasi o masa ieftina.
          Blade: Yasaka Dynamix 17
          FH: Mark V GPS 2.0
          BH: Mark V GPS 2.0

          Comentariu


          • #6
            Re: Masa+fileu+paleta

            La 400 ce masa e aia? Sigur nu e de table? (Glumeam bine inteles) A ta din ce material este si cam ce greutate are? Adica daca o atingi umpic mai tare cade cu totul sau e un material ok?

            Comentariu


            • #7
              Re: Masa+fileu+paleta

              Cum poti da sfaturi, cand doar ce te-ai inscris pe acest forum? Ieri ai aflat efectul Speed-Glue-ului iar azi dai sfaturi noilor veniti pe forum?
              Ai jucat pe alte mese ca sa poti face comparatii? Sau doar pentru ca este a ta, este cea mai buna?
              Mesele, paletele, mingiile, etc. din hyper-market-uri sunt la nivel de hobby. Nu te vor ajuta sa avansezi, fiindca sunt la nivelul cel mai jos. Mai ieftin de atat nu cred ca gasesti.
              Am facut si eu greseala si mi-am luat 2 palete din hyper-market, una la 60 si una la 100lei. Mari diferente nu erau intre ele, insa erau "de firma" (Joola). Cand am dat cateva mingi cu o paleta (destul de slab cotata) profi, am vazut ce diferenta este. Asa ca am strans din buci si mi-am luat de la valigti o paleta (una din cele mai ieftine combinatii). Diferenta este incomparabila. Ca sa il citez pe Visco, "diferenta intre fata unei palete deja asamblata si a unei palete confectionata ulterior, este la fel cea dintre un cauciuc normal si un slick de Formula 1".
              I rest my case..
              FH: Butterfly Sriver FX
              Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
              BH: Butterfly Sriver FX
              Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

              Comentariu


              • #8
                Re: Masa+fileu+paleta

                tzunny din cate vad are mai multe posturi ca tine, fara suparare dar ce au cele din super market?

                Comentariu


                • #9
                  Re: Masa+fileu+paleta

                  tzunny, arata-mi unde am zis ca am cea mai buna masa, sunt curios. omul, a spus ca vrea o masa ieftina, am recomandat-o pe a mea pentru ca e cea mai ieftina pe care o stiu, nu ca ar fii cea mai buna. in legatura cu masa mea... e din PAL, si e destul rezistenta. merge pentru meciuri cu prietenii, e de hobby, nu e aprobata ITTF. Dar daca dumneavoastra practicati acest sport de placere, doar pentru simpla distractie, eu zic ca ar merge si o masa d-asta.
                  Blade: Yasaka Dynamix 17
                  FH: Mark V GPS 2.0
                  BH: Mark V GPS 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Masa+fileu+paleta

                    Ms mult pentru sfat mai astept cateva propuneri si apoi ma hotarasc ce sa achizitionez dar vad ca ivn cam greu

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Masa+fileu+paleta

                      maine voi incerca sa postez cateva poze cu masa, daca te ajuta cu ceva.
                      Blade: Yasaka Dynamix 17
                      FH: Mark V GPS 2.0
                      BH: Mark V GPS 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Masa+fileu+paleta

                        Intra putin pe profilul lui si vezi cum a facut acele posturi. A facut de doua ori mai multe posturi decat mine, in conditiile in care eu am peste 1 an pe forum, iar el doar o luna.. In limbaj de forum, ceea ce face el se numeste "post hunting", dar daca moderatorii de pe acest forum nu se sesizeaza..
                        Referitor la super-market, cel mai bine era daca incercai cele 3 palete ale mele. Cele doua luate din supermarket au spin-ul (efect) si viteza cam la 50% fata de ce-a de-a 3a. Cel mai bun exemplu comparativ este cel cu cauciucuri vs slick-uri. Este prea mare diferenta ca sa te multumesti cu putinul oferit de o paleta din hyper-market.
                        FH: Butterfly Sriver FX
                        Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
                        BH: Butterfly Sriver FX
                        Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Masa+fileu+paleta

                          La palete am inteles eu ma refeream la masa care e diferenta intre cea din magazine sportive si cea din supermarket? Si da muvicr9 vreau si poze cu masa ms mult!!!

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Masa+fileu+paleta

                            ok, le voi posta azi, fiindca e deja 12 jumate.in aprox. 12 ore, le vei avea (sper). ai dreptate tzunny, ce am facut eu s-a numit post-hunting, tre' sa recunosc, dar am promis cuiva prin MP, sa postez numai atunci cand e nevoie, si cand chiar am de ce. prin aceasta cale, iti promit si tie si voua, ca nu o sa mai postez numai saluturi si zambete. o sa incerc sa postez numai chestii care intereseaza lumea.
                            CU STIMA, "Micul Forumist".
                            Blade: Yasaka Dynamix 17
                            FH: Mark V GPS 2.0
                            BH: Mark V GPS 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Masa+fileu+paleta

                              Postat în original de tzunny
                              Cum poti da sfaturi, cand doar ce te-ai inscris pe acest forum? Ieri ai aflat efectul Speed-Glue-ului iar azi dai sfaturi noilor veniti pe forum?
                              Ai jucat pe alte mese ca sa poti face comparatii? Sau doar pentru ca este a ta, este cea mai buna?
                              Mesele, paletele, mingiile, etc. din hyper-market-uri sunt la nivel de hobby. Nu te vor ajuta sa avansezi, fiindca sunt la nivelul cel mai jos. Mai ieftin de atat nu cred ca gasesti.
                              Am facut si eu greseala si mi-am luat 2 palete din hyper-market, una la 60 si una la 100lei. Mari diferente nu erau intre ele, insa erau "de firma" (Joola). Cand am dat cateva mingi cu o paleta (destul de slab cotata) profi, am vazut ce diferenta este. Asa ca am strans din buci si mi-am luat de la valigti o paleta (una din cele mai ieftine combinatii). Diferenta este incomparabila. Ca sa il citez pe Visco, "diferenta intre fata unei palete deja asamblata si a unei palete confectionata ulterior, este la fel cea dintre un cauciuc normal si un slick de Formula 1".
                              I rest my case..
                              Imi cer scuze ca intervin putin...Este doar o parere...Bine inteles ca o paleta buna(lemn si fete) si o masa buna,ar reprezenta factori importanti,ptr. a conduce la progres in tenis de masă.Dar pentru cineva care este oarecum la inceput,cele doua elemente de care vorbeam,par sa aiba o imortanta secundara,intr-o faza sa spunem initiala,de practicare a tenisului de masa,mai ales masa de tenis.Altfel spus,daca ii vorbesti unui incepator de fete de paleta,de lemne,de caracteristicile respective,care trebuie corelate cu posibilitatile proprii de exprimare,nu cred ca ar putea sa inteleaga mare lucru.Si nu ptr. ca nu ar inteligent,sau capabil tehnic de performante,ci doar ptr. ca nu se invata chiar asa usor,si deci este nevoie de interes,timp si practica,adica experienta,pe care si-o poate castiga jucand si intreband,adica interesandu-se...In concluzie,eu i-as recomanda o masa de tenis ca pret,in jur de 500 ron,iar in legatura cu paleta,sa joace cu ce are,urmand ca in timp sa se intereseze,adica sa vina ca concursuri sa capete experienta,sa se convinga singur,dar in context,ce ar putea sa joace,ofensiv sau defensiv.Si cate schimbari se pot face in timp...Daca am suparat pe cineva dau o bere;daca nu,dau doua...

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Masa+fileu+paleta

                                iata pozele pe care ti le-am promis:
                                Blade: Yasaka Dynamix 17
                                FH: Mark V GPS 2.0
                                BH: Mark V GPS 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Masa+fileu+paleta

                                  Indiferent ce masa cumperi .... ar fi de preferat sa ia mai mult spatiu la dispozitie decat ce vezi in pozele de mai sus.
                                  La cat spatiu e acolo eu in maxim 5 min fie mi-as rupe paleta, fie gatul.
                                  Daca vrei ceva strict de hobby, cele de prin hypermarketuri sunt ok ..... problema e ca dupa ceva timp (1-2-3 ani) deoarece suprafata de joc este foarte subtire se va deforma.
                                  Pe termen mediu si lung o masa semi-profesionala, adica de firma nu neaparat aprobata ITTF este o investitie buna.
                                  In legatura cu paleta, daca iei legatura cu Vali o sa iti poti face o paleta decenta la un pret o idee mai mare decat cel la care gasesti palete prin hypermarketuri ..... nu o sa fie cu Tenergy, dar si fetele chinezesti sunt foarte bune pentru inceput.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Masa+fileu+paleta

                                    8m lungime, 3 m latime. e destul de ok. n-am avut nicio problema pana acum.
                                    Blade: Yasaka Dynamix 17
                                    FH: Mark V GPS 2.0
                                    BH: Mark V GPS 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Masa+fileu+paleta

                                      Postat în original de muvicr9
                                      8m lungime, 3 m latime. e destul de ok. n-am avut nicio problema pana acum.
                                      Fie nu dai niciodata topsin cu FH din coltul de rever, fie nu ai idee ce e ala extra lateral, fie joci bambilici nu tenis de masă ....
                                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Masa+fileu+paleta

                                        Nu ai avut, dar Doamne fereste sa ai. E foarte periculos daca te concentrezi la joc si uiti de limita spatiului pe care o ai. Nu te sfatuiesc sa continui sa joci in spatiul acela. S-ar putea sa ne trimiti mesaje dintr-un pat de spital.
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Masa+fileu+paleta

                                          va multumesc tare mult pentru grija dv. o sa mutam masa jos de pe terasa, in curte, unde a stat si inainte, si voi avea un spatiu de minim 30m lungime si 15m latime. asa e mai bine?
                                          Blade: Yasaka Dynamix 17
                                          FH: Mark V GPS 2.0
                                          BH: Mark V GPS 2.0

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Masa+fileu+paleta

                                            Sigur ca e mai bine. Bafta!
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Masa+fileu+paleta

                                              ma scuzati ca nu am postat dar sincer de la 5 dimineata joc tenis nu stiu cati o sa ma creada dar a venit un prieten din canada si direct la mine al tenis s-a proptit ) ideea e ca la mine nu ar fi spatiul o problema adica ceva in jur de 58 de metrii lungime si 30 latime si numai iarba dar teren drept nu denivelat adica numai gazon si ceva flori in spate dar 40 de metrii tot sunt de gazon. paleta nu prea am cine stie ce si daca tot dau un ban macar sa iau ceva bun am 2 palete profesionale de la bunicul meu care a fost jucator profesionist in fosta republica iugoslavia si logic sunt tocite, vechi, etc au vre-o 21 de ani paletele le-a luat pe vremea cand inca mai putea sa joace si as vrea ceva mai profesionist si mai nou! Alea deja sunt depasite daca lovesc cu anumite puncte ale paletei sare ca din coltul mese deoarece sunt foarte tocite fetele! Deci in concluzie o masa din hipermarket ar si ok? Dar paleta vreau ceva nou oricum!!!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Masa+fileu+paleta

                                                o masa din hypermarket ar fii ok, dar in legatura cu paleta, nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi.
                                                Blade: Yasaka Dynamix 17
                                                FH: Mark V GPS 2.0
                                                BH: Mark V GPS 2.0

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Masa+fileu+paleta

                                                  Ok ms astept un raspuns de la cineva in domeniu sau macar un nr de telefon sau id al luiva care se ocupa cu asa ceva!

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X