Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

mediatizare tenis de masa zero in romania

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

    Postat în original de Dado.daniel
    sistemul e de vina la fotbal! sunt jucatori care fac foamea prin divizii obscure, si jucatori care nu stiu pe ce sa arunce cu banii, si asa e in multe domenii...pe de alta parte la varful oricarui sport sunt interese financiare mari, tenisul de masa nu face parte din aceste sporturi pt. ca banii sunt adusi de mediatizare, China face bani din tenis de masă la ei acasa nu peste hotare(marea majoritate) pentru ca la ei mediatizarea este extrema...Stiai ca fiecare scoala generala are in China o echipa de tenis? Care participa la turnee locale, zonale si regionale? Si bineinteles ca au si mese, palete, mingi...
    nu stiam ca fiecare scoala din china are asa ceva... la noi la scoala avem o masa ella amarata de prin 80' care nu a mai fost folosita de 10 ani, fiindca toti joaca fotbal acum... si eu am jucat fotbal dar in timp mi-am pierdut interesul aproape de tot, mai ales din cauza mafiei care exista in fotbal la momentul actual(in romania, si nu numai) ce fotbal mai e ala in care se platesc arbitrii, se mai gasesc unii huligani de suporteri care fac numai rau fotbalului... FORZA TENISUL DE MASA!!!
    Blade: Yasaka Dynamix 17
    FH: Mark V GPS 2.0
    BH: Mark V GPS 2.0

    Comentariu


    • #27
      Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

      Postat în original de muvicr9
      Postat în original de Dado.daniel
      sistemul e de vina la fotbal! sunt jucatori care fac foamea prin divizii obscure, si jucatori care nu stiu pe ce sa arunce cu banii, si asa e in multe domenii...pe de alta parte la varful oricarui sport sunt interese financiare mari, tenisul de masa nu face parte din aceste sporturi pt. ca banii sunt adusi de mediatizare, China face bani din tenis de masă la ei acasa nu peste hotare(marea majoritate) pentru ca la ei mediatizarea este extrema...Stiai ca fiecare scoala generala are in China o echipa de tenis? Care participa la turnee locale, zonale si regionale? Si bineinteles ca au si mese, palete, mingi...
      nu stiam ca fiecare scoala din china are asa ceva... la noi la scoala avem o masa ella amarata de prin 80' care nu a mai fost folosita de 10 ani, fiindca toti joaca fotbal acum... si eu am jucat fotbal dar in timp mi-am pierdut interesul aproape de tot, mai ales din cauza mafiei care exista in fotbal la momentul actual(in romania, si nu numai) ce fotbal mai e ala in care se platesc arbitrii, se mai gasesc unii huligani de suporteri care fac numai rau fotbalului... FORZA TENISUL DE MASA!!!
      De acord cu tn noi la sc avem doua mese activ o sala minuscula si doua lemne drept palete Si daca ii spui unui profesor de sport ca vrei sa joci tenis de masă in sala cu cineva te cearta si te trimite afara la fotbal!!!!!
      Lemn:Donic S.E.N.S.O persson power play
      FH:Donic Solo
      BH:Donic Solo

      Comentariu


      • #28
        Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

        exact asa e si la noi... nu vrea nimeni sa practice tenisul de masa, toti cu fotbalul la noi in scl. ma pricep si la fotbal, dar m-am plictisit, toti vor fotbal! inca o data: forza tenisul de masa!!!
        Blade: Yasaka Dynamix 17
        FH: Mark V GPS 2.0
        BH: Mark V GPS 2.0

        Comentariu


        • #29
          Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

          da estev adevarat cu prof de sport care pt comoditattea lor mai bine trimit elevii la fotbal.in ceea ce priveste dotarile eu stiu ca afost demarat un program prin care fiecare scoala a primit cite 2 mese de tenis .e mult e putin cert e ca este mai mult decit nimic.dacac prof de sport s ar pricepe putin la tenis de masă aceste mese ar fi o comoara . ar fi un punct de plecare.pt ca aici stam noi mai rau la start.dar este greu cu profii de sport deoarece noi cind am inceput cu copii tenisul de masa am avut surpriza sa vedem ca multi dintre ei nu stiau sa faca o genoflexiune ,o fandare.nu stiau sa alerge!In felul acesta e greu deoarece in scoli orele de sport sunt folosite pt matematica .limba romana, fizica.chimie!!!!!!!!e trist dar asta este adevarul

          Comentariu


          • #30
            Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

            treaba cu scoala cu orele de sport ca ar fi fol pt altcv e adevarata da mai ales inainte in ciclul primar unde aproape fiecare ora de sport era mate prima data cand nea scos afara si nea pus sa jucam fotbal ne inghesuiam ca nu stiam de loc , acum macar sa bagat prof de sport si la cei din ciclul primar .Inainte eram dupa fotbal da acum mam indrogastit de tenis de masă si nu imi mai vine sa joc altceva :P :P :P
            Lemn:Donic S.E.N.S.O persson power play
            FH:Donic Solo
            BH:Donic Solo

            Comentariu


            • #31
              Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

              exact asa eram si eu cu fotbalul... ma gandeam sa fac performanta, am dat o proba la steaua, dar nu mi-a mai placut... antrenorii de la fotbal sunt foarte duri, si cand am vazut in ce hal se injura acolo si cum se comportau aia, n-am mai vrut sa fac performanta, acuma mai joc decat f rar, fiindca m-am indragostit de tenisul de masa, cel mai frumos sport!!
              Blade: Yasaka Dynamix 17
              FH: Mark V GPS 2.0
              BH: Mark V GPS 2.0

              Comentariu


              • #32
                Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                Foarte bine ai zis. Poate ca asta este unul din motivele pt care fotbalul de la noi nu merge prea bine. Nu poti fi de doua feluri. La televizor faci pe doctul iar pe teren cu elevii, injuri si te comporti ca la usa cortului.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                  Este un teren alunecos aici...legat de fermitatea si uneori duritatea antrenorilor. Nu am jucat fotbal decat de placere si arareori, in schimb am facut ceva performanta cu handbalul(vreo 8 ani) si vreau sa va spun .....CU SIGURANTA nu se face performanta cu "TE ROG FRUMOS". Pentru a elimina orice dubiu, nu sunt antrenor, nici profesor, nici implicat in vreun fel in fenomenul sportiv...doar practicant amator de tenis de masă. Spun asta privind retrospectiv la acea perioada.

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                    am fost si io la un club de fotbal si mam lasat din acest motiv ca se injura de vai si vai si comportamentul de acolo e devastator
                    Lemn:Donic S.E.N.S.O persson power play
                    FH:Donic Solo
                    BH:Donic Solo

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                      Postat în original de walker
                      Este un teren alunecos aici...legat de fermitatea si uneori duritatea antrenorilor. Nu am jucat fotbal decat de placere si ararerori, in schimb am facut ceva performanta cu handbalul(vreo 8 ani) si vreau sa va spun .....CU SIGURANTA nu se face performanta cu "TE ROG FRUMOS". Pentru a elimina orice dubiu, nu sunt antrenor, nici profesor, nici implicat in vreun fel in fenomenul sportiv...doar practicant amator de tenis de masă. Spun asta privind retrospectiv la acea perioada.
                      Pana si in dresajul modern al cainilor sa demonstrat ca invatarea prin coercitie nu e durabila si nu are valoare. Sunt niste principii psihologice care spun ca daca demolezi stima de sine a individului, nu poti avea decat un "zombie" robotizat, care nu poate avea succes in fata unui oponent similar pregatit dar cu "spirit superior". Ma uitam la actualele campionate europene si observam prin comparatie, comportamentul antrenorului echipei germane cu cel al echipei noastre. Oricare ar fi fost situatia din "teren", neamtul i-si primea jucatorul la pauza, privindul cu caldura in ochi si dandu-i incredere in fortele proprii, pe cand romanul era plin de reprosuri si statea intors pe jumatate, atitudinea sa semanand clar a abandonare. Limbajul corpului, nu minte!
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                        Da, VISCO sunt de acord cu tine....este imperios necesar sa avem psiholog la orice nivel al pregatirii sportivilor. In opinia mea, antrenorul trebuie sa se ocupe de partea "tehnica" iar de partea "mentala" - psihologul.
                        Limita intre duritate si violenta este foarte fragila si extrem de fina, dar difera de la individ la individ(si aici ma refer si la antrenori si la sportivi). Nu, nici eu nu sunt de acord cu violenta fie ea fizica sau verbala, si nu militez pentru ea, doamne fereste....dar numai cu rugaminti nu putem vorbi deloc de performanta.
                        Inchipuitiva un copil de 5,6,...,9(sau oricati ani doriti), care este la antrenament(de tenis de masă) si este "rugat" sa execute o tema in timp ce el discuta cu foc alaturi de colegul de antrenament ultimele aventuri ale lui ben10!!!!!! Oare cine are castig de cauza?????
                        Discutam de curand cu cineva pe tema gimnasticii sportive unde la noi totul s-a dus dracului iar altii creste precum fat-frumos(intr-un an cat altii in zeci), cazul Chinei. Situatie reala...copil cu mama romanca si tata chinez, care face gimnastica in Romania, dar parintii sunt nemultumiti de performanta...in schimb refuza sa mearga in China(desi au posibilitatea)...intrucat odata cu inscrierea copilului la club pentru a face inalta performanta, RENUNTA LA TUTELA ASUPRA ACESTUIA atata timp cat este legitimat!!!!!!
                        Imi cer scuze pentru offtopic si promit ca nu mai revin asupra discutiei.
                        Daca doriti putem deschide un topic separat unde sa comentam cu totii, inclusiv antrenorii care sunt prezenti pe forum.

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                          Insisti pe "RUGAMINTI" desi eu nu am pronuntat deloc acest concept. Aici este vorba ca "apriori", cine vrea sa faca ceva mare, trebuie sa-si asume din start sacrificiul, nu sa i se impuna. Copilasii care se antreneaza in china nu sunt injurati sau batuti dar acolo disciplina este la ea acasa. Nu vrei, nu te roaga nimeni dar nici nu te tine cu forta. Am vazut si eu pe "you tube", copii plangand de dorul celor de acasa si mi sa rupt inima, dar asta este ceea ce face diferenta intre campionii lor si restul lumii. Pana la urma este bine sa pui un copil in fata unei alegeri mature. Trebuie inteles si asumat din start ca nu e o joaca sa ajungi in varf.
                          Eu personal daca as fi parinte de copil, nu as indrazni sa iau o decizie de acest fel in locul lui.
                          La noi, din pacate se intampla acest lucru si de aceia zbiara si injura antrenorii.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                            eu am facut de buna voie fotbal... nu m-au dus parintii sau... chiar nu au fost de acord sa fac fotbal, dar am zis sa-mi urmez inima si m-am dus la steaua... dupa 3 saptamani simteam ca nu mai pot... antrenorul ala era sub orice critica... ne dadea palme peste ceafa daca greseam o pasa. n-am mai suportat sa fiu umilit si am plecat, iar de atunci am zis ca poate sa vina si antrenorul de la real madrid sa ma ia in echipa, ca fotbal de performanta nu mai fac. acum o luna am sunat la mai multe cluburi de tenis de masă, le-am spus ca am 13 ani si aproape ca mi-au inchis telefonul, au zis ca trebuie sa incep la o varsta frageda, asa ca nu voi mai face sport de performanta, prefer amatourul...
                            I rest my case
                            Blade: Yasaka Dynamix 17
                            FH: Mark V GPS 2.0
                            BH: Mark V GPS 2.0

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                              Ca 13 ani e tarziu pt. performanta in tenisul de masa, este o mare prostie, dar daca toti antrenorii se comporta asa, e mai greu sa razbati. E adevarat ca ai de recuperat fata de cei f. mici, dar se poate. Eu zic ca in acest caz, e o proba de vointa. Daca simti ca ai ceva de spus in acest sport si-ti place f. mult, baga-te cu forta. Am mai vazut baieti si fete de varsta ta, care nu se lasa convinsi de antrenori de acest fel si muncesc mult , antrenandu-se cum pot. Totul e sa simti cu adevarat daca ai vocatie sau nu.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                dupa ce am vazut ca o fata de 11 ani poate participa la un campionat european de senioare, am devenit mai ambitios... o sa vad ce voi face.
                                Blade: Yasaka Dynamix 17
                                FH: Mark V GPS 2.0
                                BH: Mark V GPS 2.0

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                  Pai nu prea ai nimerit-o cu exemplul asta, juniorii pot participa la seniori, invers nu.
                                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                    ma refeream la faptul ca a ajuns sa joace intr-un concurs de senioare... d-asta mi-a dat ambitie...
                                    Blade: Yasaka Dynamix 17
                                    FH: Mark V GPS 2.0
                                    BH: Mark V GPS 2.0

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                      si din nou vedem fratilor o competitie de tenis de masă de nivel european pe calc si fff putin la eurosport in timp ce televiziunile noastre transmit cu totul alte aiureli!!!!!!!!!!!!CONCLUZIA :MEDIATIZARE ZERO IN ROMANIA PENTRU TENISUL DE MASA!!!!!!!!!!!!!

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                        suntem campioni euripeni la dublu fete.FELICITARI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                          am fost placut surprins cand acum o jum de ora la razvan&dani, au pomenit despre daniela dodean si elisabeta samara... si pareau f mandrii, ca le-am batut pe "italience". chiar am inceput ziua f bine...
                                          Blade: Yasaka Dynamix 17
                                          FH: Mark V GPS 2.0
                                          BH: Mark V GPS 2.0

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                            pt cei mici este de stul de greu sa se indragosteasca de la inceput de acest sport.insa in momm in care incep sa tina mingea pe masa microbul nu mai iasa

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                              asa este, insa unii parca se nasc cu acest dar...
                                              Blade: Yasaka Dynamix 17
                                              FH: Mark V GPS 2.0
                                              BH: Mark V GPS 2.0

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                                mie imi place extrem de mult acest sport .. sambata joc poate si 8-9 ore pe zi ( cand am cu cine ) si nu ma plictisesc chiar deloc ... m-asi legitima la un club si asi fi dispus de cat mai multe antrenamente dar din pacate nu am unde in apropiere .. Fagaras judetul brasov

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                                  Postat în original de iulyblebea
                                                  mie imi place extrem de mult acest sport .. sambata joc poate si 8-9 ore pe zi ( cand am cu cine ) si nu ma plictisesc chiar deloc ... m-asi legitima la un club si asi fi dispus de cat mai multe antrenamente dar din pacate nu am unde in apropiere .. Fagaras judetul brasov
                                                  Crede-ma ca nu esti singurul din pacate(at)

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: mediatizare tenis de masă zero in romania

                                                    DE CE NU INCERCATI INFINTAREA UNEI SECTII DE TENIS DE MASA IN CADRUL UNUI CLUB DEJA INFINTAT IN FAGARAS PARCA ERA NITRAMONIA FAGARAS dupa care va afiliati la frtm

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X