Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

    Salut!
    avand in vedere ca fetele mele actuale sunt pe sfarsite (in special cea de fh), vreau sa profit de un transport al unui prieten sa imi cumpar o pereche de fete chinezesti si as aprecia sfatul vostru.
    intai, ar trebui sa spun ce stil de joc am..
    http://tabletennis.about.com/od/play...winglooper.htm asta ar fi o descriere destul de buna a stilului meu.
    consider ca joc destul de variat. alternez loop-uri si hook-uri (cu efect multicel si viteza medie spre mica) cu push-uri, block-uri si drive-uri. apelez la smash-uri destul de des dar nu foarte des (obisnuiesc sa incerc a definitiva prin si prin loop-uri vitezomane sau joc de pozitionare a mingiei in loc de smash-uri). In acelasi timp, ma gasesc destul de des in pozitia de a da lob-uri din "spatele curtii" la atacul aversarului. chop-uri nu prea dau, dar doresc sa incep sa le folosesc mai des pt a imogati tipurile de returnari, insa nu cred ca va fi una dintre loviturile prea des intalnite in cazul meu nici pe viitor.
    consider ca joc simetric, adica aceleasi tipuri de lovituri le dau atat cu fh cat si cu bh si in procentaje asemanatoare.
    presupun ca sunt un jucator all+ sau off-, dar astept corectari din partea voastra.
    lemul pe care il am momentan este Tibhar Samsonov Premium Contact, si nu as vrea sa-l schimb, deoarece din specificatii, cred ca mi se potriveste
    http://www.tabletennisratings.com/equip ... tings.html
    daca considerati ca un lemn cu carbon ar face o diferenta mare (in bine), as fi dispus sa schimb si lemnul
    legat de fete:
    ma intriga varianta de fete de tip chinezesc (cu burete tare si f tacky), dar nu cred ca sunt bune pt stilul meu de joc, avand in vedere ca dau multe loop-uri si obisnuiesc sa stau semi-departat de masa. Daca considerati insa atcumva, nu va sfiiti sa imi ziceti
    ar mai trebui specificat ca as vrea sa iau acelasi model pt fh si bh, deoarece dupa cum am zis, consider ca joc destul de simetric, si ar prezenta un avantaj ca s-ar uza fetele in acelasi ritm (deoarce nu voi juca mereu cu aceeasi culoare pe fh)
    ce caracteristici ar trebui sa aiba noile fete:
    - sa fie chinezesti: ma refer a fi facute de firme chinezesti (adica ieeefinee), nu ma refer la tipul chinezesc (cel cu buretele tare)
    - sa aiba efect de "tensor" avand in vedere ca nu obisnuiesc sa folosesc speed glue (stiu ca tensor este o tehnologie anume care este folosita doar de unele firme nemtesti, dar ma refer la mimarea efectului de speed glue intr-un fel sau altul prin o pretensionare a buretelui)
    - si sa se potriveasca stilului meu de joc, evident
    mentionez ca am "rasfoit" forumul si am gasit cateva topic-uri relevante, insa m-as bucura si daca cineva mai experimentat mi-ar da un sfat strict pe nevoile mele.
    in speranta ca nu v-am plictisit cu ditaimai post-ul (dar am incercat sa fiu cat mai specific), astept opiniile voastre
    multumesc pt interes!
    EDIT:
    asta e posibil sa fie o alegere buna pentru mine:
    http://www.tabletennisdb.com/table-tenn ... ver-dragon

  • #2
    Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

    Variantele LKT Pro XP/XT sunt mai ieftine si sunt mai reusite decat ce vrei tu.Ar mai fi si seriile Biotech de la Palio care sunt mai moi ,asemanatoare cu LKT dar cu viteza mai mare si fetele de la Galaxy(Venus/Jupiter).
    Xi En Ting-X828
    Pryde 30
    Calibra LT Sound

    Comentariu


    • #3
      Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

      cat de curand o sa revin si eu la fetele chinezesti care au facut istorie si care au fost primele pt. mine: Hurricane 2. Le recomand cu caldura! Sunt tipice pt. chinezarii: burete dur, si topsheet tacky, saritura low throw, multe viteze.
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

        Chinezariile tipice au nevoie de "speed glue" sau alte substante "ajutatoare".
        Pt ceea ce doreste Zoster, fete chinezesti cu efect speed incorporat, facute pt jocul de tip european, "Gambler Outlow" sunt f bune.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

          LKT XP/Xt sunt prea soft , nu au putere. H2/H3 sunt "dead" si cu burete tare - deci nu te intereseaza.Se pot folosi si fara speed glue dar trebuie sa ai swing sanatos ca sa dai dincolo.
          Fete reusite si cumva intre aceste 2 extreme de mai sus mai sunt seria Higher , Faster , Transcend - de la 729 sau fete de la Galaxy (Venus ) , Sword (King) , Globe (Liqin).
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

            merci tuturor de raspunsuri!
            de ieri dupamiaza ma tot uit la review-uri si pareri despre diferite fe?e, de mi-au iesit ochii din orbite.. parca invat pt vreun examen.
            dar am cam ajuns la capatul puterilor. sper sa ma hotarasc dupa ce ma uit si la cele recomandate de vali

            Comentariu


            • #7
              Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

              Postat în original de Zoster
              consider ca joc destul de variat. alternez loop-uri si hook-uri (cu efect multicel si viteza medie spre mica) cu push-uri, block-uri si drive-uri. apelez la smash-uri destul de des dar nu foarte des.
              F/h:
              - H3 sau TG3 Neo (loop), 3-4 saptamani merg si fara s/glue.
              - BW2 37 (smash), cca. 10 zile merge si fara s/glue.
              B/h:
              - Shark II
              Att., noile fete chnezesti nu mai sunt f. ieftine.
              STIGA OFFENSIVE CR
              Hexer HD. // T-64

              Comentariu


              • #8
                Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                salut din nou!
                m-am razgandit un pic. si anume, nu mai tin sa aiba fe?ele efect de tensor, deoarece tocmai am aflt de "boostere" si as vrea sa folosesc asa ceva. motivul pt care nu foloseam speed glue este ca mi se parea deranj prea mare sa lipesc paleta inainte de fiecare sesiune (mai ales ca am prostul obicei sa mai intarzii).
                avand in vedere ca boosterele tin 3-4 saptamani, nu are fi complicat sa imi tratez fetele cu asa ceva.
                considerand aceste schimbari, ce fe?e mi-a?i recomanda? multumesc mult pt ajutor!
                EDIT: legat de ideea asta, credeti ca boosterele vor disparea rapid de pe piata din moment ce au fost interzise?

                Comentariu


                • #9
                  Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                  dhs hurrican 2 neo forhand si skyline 3 rever

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                    DHS HURRICAN 3 sponge no.19 are 37 grade duritate, control super si spin extra.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                      Mai repede as pune H3 pe BH decat Skyline .
                      Xi En Ting-X828
                      Pryde 30
                      Calibra LT Sound

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                        Postat în original de Zoster
                        salut din nou!
                        m-am razgandit un pic. si anume, nu mai tin sa aiba fe?ele efect de tensor, deoarece tocmai am aflt de "boostere" si as vrea sa folosesc asa ceva. motivul pt care nu foloseam speed glue este ca mi se parea deranj prea mare sa lipesc paleta inainte de fiecare sesiune (mai ales ca am prostul obicei sa mai intarzii).
                        avand in vedere ca boosterele tin 3-4 saptamani, nu are fi complicat sa imi tratez fetele cu asa ceva.
                        considerand aceste schimbari, ce fe?e mi-a?i recomanda? multumesc mult pt ajutor!
                        EDIT: legat de ideea asta, credeti ca boosterele vor disparea rapid de pe piata din moment ce au fost interzise?
                        Boosterele se gasesc din ce in ce mai greu dar uleiul de parafina se va gasi intotdeauna la farmacie..
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                          mda, eu voi lua o cutiuta de JUIC ECOLO EXPANDER II. pana mi se termina aia, sigur o sa fie tehnologii noi (sau reguli noi..)

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                            de DHS Hurricane 3 Rubber (No 19 Sponge) de 2.2 pe FH si BH pe un lemn Joola Viva, lipite cu Xiom I-Bond Water Based ce parere aveti? ca si stil de joc... in principiu ofensiv, pe BH mai alternez topspinurile cu taiate si capace.

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                              Postat în original de Zoster
                              mda, eu voi lua o cutiuta de JUIC ECOLO EXPANDER II. pana mi se termina aia, sigur o sa fie tehnologii noi (sau reguli noi..)
                              Si de unde ai de gand sa-l iei?
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                                de aici: http://oneofakindtrading.com.au/Shop/pr ... cts_id=304
                                insa s-ar putea sa apelez la "good old" parafin?, având în vedere că nu stau prea bine cu banii momentan

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                                  Ma miram, ca nici la japonezi nu se mai gaseste.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: sfat pt o pereche de fete de firme chinezesti

                                    Zoster , imi vin mie fețele chinezesti pe apa , marti , H3 Neo , si DHS TG SKYLINE ...
                                    Vine si booster de la Tibhar , daca te-ai hotarit suna-ma si rezolvam .
                                    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                    Fete de palete tenis de masa
                                    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                    Comentariu

                                    Procesare...
                                    X