Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Stiga Ebenholz V sau VII

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Stiga Ebenholz V sau VII

    Sunt tentat de unul din cele doua lemne lansate relativ recent de Stiga. Nu stiu pe nimeni care sa aiba asa ceva ca sa pot sa imi fac o parere despre ele la fata locului iar review-urile pe care le-am gasit pe net sunt oarecum contradictorii. Daca cineva a avut ocazia sa le testeze si poate sa le compare as fi recunoscator: carui stil de joc se potrivesc, grosime lama, ce fete a folosit, gramaj, cum sunt echilibrate, etc. Multumesc.
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

  • #2
    Re: Stiga Ebenholz V sau VII

    Up...Nu sunt chiar asa de noi pe piata...nimeni dintre forum-isti nu se incumeta ?
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

    Comentariu


    • #3
      Re: Stiga Ebenholz V sau VII

      Pai stiga-tenis.ro inca nu le are la vanzare.
      Crezi ca se inghesuie lumea sa bage 100 EUR intr-un lemn doar de incercare?
      Eu nu...
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Re: Stiga Ebenholz V sau VII

        Stiga are pe stoc lemnele , in doua variante Fl si St , si V si VII .
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: Stiga Ebenholz V sau VII

          Corect Vali. Le are la vanzare de ceva vreme...shi cred ca a si vandut cateva. Pacat ca nu ai fost tu Cristian posesorul unuia dintre ele pentru ca mi se pare ca esti familirizat cu gama Stiga( ar fi fost un review foarte competent ).
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: Stiga Ebenholz V sau VII

            O sa am ocazia sa fac un review peste aproximativ doua saptamani.
            Sper sa fie si competent
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Re: Stiga Ebenholz V sau VII

              La care dintre ele, V?
              Blade: Viscaria, FL
              fh: T05, 2,1 mm, black
              bh: T05, 2,1 mm, red

              Comentariu


              • #8
                Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                Sper sa am ocazia sa incerc ambele lemne.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                  Postat în original de flash
                  Corect Vali. Le are la vanzare de ceva vreme...shi cred ca a si vandut cateva. Pacat ca nu ai fost tu Cristian posesorul unuia dintre ele pentru ca mi se pare ca esti familirizat cu gama Stiga( ar fi fost un review foarte competent ).
                  Tot incerc lemne , fețe ... dupa ce ca nu apuc sa joc ca timpul e limitat rau .. mai joc si cu 2-3 palete intr-o ora -doua ... nu pot incerca toate lemnele , as vrea eu dar ... ar trebui sa stau numai in sala , si asa .. daca dau repede cu unul dupa altul.. in 5 minute .. nu pot trage o concluzie reala si decit sa laud sau sa fac de rusine un lemn ... mai bine ma abtin .
                  Mi-au trecut prin mina multe lemne pe care nu am reusit sa le probez .... asta e .
                  Nu are cum sa fie un lemn rau , Stiga fac si ei lemne bune, Ebenholz-ul fiind ultima gaselnita a lor , garantat e un lemn bun.
                  Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                  Fete de palete tenis de masa
                  TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                    Ai dreptate Vali dar numai partial. Nu cred ca exista palete "proaste", ma interesa doar carui stil se potriveste fiecare. Aici, in opinia mea, nu e vorba numai de aspectul strict practic; pun pariu ca daca se apuca cineva sa se antreneze serios cu un Clipper si o combinatie de fete luate aproximativ "la ghici" dupa ceva timp o sa fie mult mai valoros decat multi dintre noi astia care am probat "enspe" fete si lemne. Aici e vorba dupa parerea mea de o pasiune, de curiozitate, de ceva care sa ne mai destreseze pe timpurile aste prafuite si nu neaparat de eficacitate. Nu cred ca dintre forum-isiti, mai ales dintre cei care s-au apucat mai "purii" ca si mine de acest sport, o sa faca prea multi performanta. Sunt convins ca sunt multi jucatori legitimati care, prin prisma antrenamentelor pe care le au in spate, a automatismelor formate, intra pe forum probabil din curiozitate si desconsidera acest gen de discutii. Pe de alta parte oricum un review e o chestie usor subiectiva (influentata de stilul de joc, ce combinatii folosesti in ultima vreme, etc) dar cred ca, daca ai o parere e mai bine sa o spui si sa ii lasi pe altii sa discearna cu privire la veridicitatea celor spuse. Cu stima.
                    Blade: Viscaria, FL
                    fh: T05, 2,1 mm, black
                    bh: T05, 2,1 mm, red

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                      Te asigur ca multi din cei care fac performanta si se antreneaza la greu, au aceleasi dileme ca si noi, in privinta materialelor de joc. Unora le-a fost si le mai este inca f greu sa-si gaseasca ceva potrivit, dupa ce au fost nevoiti sa schimbe setup-ul, datorita "speed glue ban". Cei care ar desconsidera acest tip de discutii, fie ei si supercampioni, ar fi destul de ingusti in gandire.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                        Sincer sa fiu si eu consider ca sunt importante. Strict din punctul meu de vedere nu pot sa fac un lucru daca nu il inteleg in marea majoritate a aspectelor sale. Dar, am intalnit si "indivizi" care, dupa ce te bat mar si ii intrebi cu ce joaca se uita oarecum mirati la tine si silabisesc inscriptiile de pe echipament.
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                          Postat în original de flash
                          Sincer sa fiu si eu consider ca sunt importante. Strict din punctul meu de vedere nu pot sa fac un lucru daca nu il inteleg in marea majoritate a aspectelor sale. Dar, am intalnit si "indivizi" care, dupa ce te bat mar si ii intrebi cu ce joaca se uita oarecum mirati la tine si silabisesc inscriptiile de pe echipament.
                          tare asta! parca si vad cefigura faceai tu, sau si eu care citesc review-uri de ma dor ochii, si ei nu stiu cu ce joaca!
                          Blade-Darker speed 90
                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                          Bh- Testing

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                            Sincer sa fiu , sunt si antrenori care nu cunosc mare lucru despre lemne sau fete. Au apucat sa auda despre Primorac Carbon si Sriver FX si inca doua trei combinatii si pe alea le recomanda tuturor elevilor. De exemplu, acum la capionatele europene, o fetita de vre-o 11 anii dn Republica Moldova, Alina, juca cu "Schlager Carbon" impotriva "nemtoaicei" (chinezoaice) care a iesit si campioana la feminin.. Se vedea in mana ei ca o lopata. Credeti ca nu exista ceva mai potrivit pt ea? Dar daca asa i-a spus antrenorul...
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                              De multe ori am fost convins de anumite lucruri 100% dar in timp, dupa teste(cele mai bune sunt in turnee), antrenamente, ceva sfaturi de la cei mai experimentati, review-uri citite , materiale video, etc. am ajuns la concluzii putin diferite fata de ce crezusem initial. Intr-un astfel de moment ma aflu acum cand consider ca stagnez prea mult si incerc sa gasesc o cale spre mai bine... Oricum, sper ca in cateva zile sa pot sa fac eu un scurt review despre V. Ce pot sa spun de pe acum e faptul ca e un lemn de greutate medie( cel ales are 91gr), depinde si de priza folosita, ergonomie f buna pentru maner st, grosime aproximativ 6,0mm, vibratii scurte ... mai multe dupa ce apuc sa dau cu el. VII e un lemn destul de diferit de V dincolo de aparente nu o varianta "ranforsata" a acestuia. Straturile sunt cu totul altfel aranjate, e putin mai gros, aprox 6,4mm si pe cale de consecinta putin mai greu, aproape fara vibratii. Sunt curios daca se va comporta frumos la topspin sau va fi una dintre lemnele dedicate pentru block si smash ... parerile sunt putin contradictorii pe forum-uri.
                              Blade: Viscaria, FL
                              fh: T05, 2,1 mm, black
                              bh: T05, 2,1 mm, red

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Stiga Ebenholz V sau VII

                                Ce pot sa-ti spun despre Stiga Ebenholz V dupa o perioada de o luna de zile in care l-am folosit este faptul ca e un lemn f bun pt jocul de langa masa. Control f bun, extraordinar la blocaje, spin sau atacuri de pe masa. In jocul de la semidistanta e putin cam lent, dar ok. De mentionat faptul ca l-am folosit impreuna cu o pereche de Tibhar Nianmor max.
                                Butterfly Schlager Off+ Tamca 5000
                                Tibhar Nianmor
                                Tibhar Genius

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X