Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Setup pt topspin, ce sa aleg?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Setup pt topspin, ce sa aleg?

    Salut,
    De curand am inceput sa imi antrenez topspinul; as dori daca se poate sa imi dati sfaturi in legatura cu lemnele si fetele care se preteaza unui astefel de antenament;
    Mentionez ca sunt stangaci, atac punctul cat de repede pot, returul serviciului adversarului il dau in general cu reverul iar mingea a treia pe serviciul meu, daca nu o atac, o trimit inapoi tot cu reverul (in majoritatea cazurilor).
    Imi principiu imi plac fetele care prind cat mai mult efect si au un control bun; viteza nu ma intereseaza atat de tare pt ca am lovitura puternica
    De curand am jucat cu o paleta cu fete Sriver (n-am retinut lemnul, era destul de greu) si m-am inteles bine cu ea, insa simt ca pot mai mult.
    Credeti ca e o optiune viabila? Si daca da, ce lemne mi-ati recomanda?..imi plac lemnele usoare
    multumesc mult,
    blade: DHS HURRICANE KING 655
    fh: DHS Hurricane 3
    bh: TENERGY 25

  • #2
    Re: Intrebare

    Butterfly Balsa Carbo x3 este un lemn destul de usor , off- ,cu niste fete Tibhar Torpedo ar fi super ok!

    Comentariu


    • #3
      Re: Intrebare

      Mersi furk, pentru sfaturi.
      Momentan m-am hotarat la Tenergy 05 de 2.1 mm si ca lemne am 2 variante:
      1. Donic Waldner Senso Ultra Carbon
      2. Bty Balsa Carbo X5
      Care setup credeti ca e mai potrivit? Si cam ce probleme mi-ar putea pune un astfel de setup? As avea control asupra loviturilor? Ma obsedeaza controlul pentru ca imi place ca mingea sa se duca exact acolo unde imi doresc
      blade: DHS HURRICANE KING 655
      fh: DHS Hurricane 3
      bh: TENERGY 25

      Comentariu


      • #4
        Re: Intrebare

        Cand iti alegi lemnul daca vrei control trebuie sa te orientezi dupa parerea mea spre ceva allwood si nicidecum carbon. Lemnul este mult mai linear decat carbonul in raspuns si iti da timp sa simti mai bine mingea. Daca vrei ceva pentru topspin trabuie sa iei ceva cu lama relativ subtire, maxim 6,8 -7,0(depinde si cat de flexibil e). Ati spus ca ati ales tenergy 05 - atunci trebuie un lemn care sa fie destul de puternic insa care sa aiba ultimul strat soft. Intr-adevar e mai greu de gasit un lemn allwood care sa fie puternic si usor dar nu imposibil - puteti solicita celui care il vinde sa il cantareasca. Dupa parerea mea o alegere inspirata ar fi Bty Korbel Sk7...nu e foarte scump, are control destul de bun, face pereche buna cu Tenergy 05, topspinul este usor de dat atat pe fh cat si pe rever. Ca alternativa ar mai fi si Nittaku Acoustic dar nu e foarte usor(in jur de 90 gr uzual) si e mult mai scump. Stima.
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu


        • #5
          Re: Intrebare

          Am eu unul SH care are 83g (84g cu tot cu rasinile marca "Visco" de pe cant) dar este intradevar scump, tocmai din acest motiv.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Re: Intrebare

            Postat în original de VISCO
            Am eu unul SH care are 83g (84g cu tot cu rasinile marca "Visco" de pe cant) dar este intradevar scump, tocmai din acest motiv.
            Stiu cat e de scump. Deocamdata nu imi permit asa ceva...desi imi doresc
            blade: DHS HURRICANE KING 655
            fh: DHS Hurricane 3
            bh: TENERGY 25

            Comentariu


            • #7
              Re: Intrebare

              tenergy 05 sau o kinezeasca din asta noua neo de la dhs pt efect si lemn de control si bun la topspin un stiga offensiv nct

              Comentariu


              • #8
                Re: Intrebare

                m-am hotarat la un Waldner senso Ultra Carbon cu fete tenergy 64. multumesc mult pentru sfaturi!
                Pana la urma m-am hotarat la set-upul din semnatura. Am luat-o de la domnul Valigti, la un pret foarte bun; il recomand cu caldura.
                Paleta a fost gata in 2 ore si ieri am jucat prima oara cu ea.
                Asa, in gluma, e o paleta care predispune la lene. Are un control foarte bun, de viteza nu am ce sa zic decat ca e racheta. Abia dupa vreo 10 minute am inceput sa pun mingiile pe masa; pana atunci zburau in toate partile. Dar, dupa ce reusesti sa te obisnuiesti cu ea, jocul devine o placere.
                E mult de munca la topspin unde paleta poate multe (eu mai putine), dar trebuie sa inveti sa o stapanesti. Lemnul e echilibrat in fata, asa ca miscarea de block e cat se poate de fireasca. Cam atat am de spus deocamdata. Sunt extraordinar de incantat si foarte placut surprins de profesionalismul domnului Valigti, care nu mi-a dezamagit parerile pe care mi le formasem inainte, pe forum.
                blade: DHS HURRICANE KING 655
                fh: DHS Hurricane 3
                bh: TENERGY 25

                Comentariu


                • #9
                  Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                  Salutare.
                  Am citit si eu pe aici si m-ar interesa sa-mi upgradez si eu mai mult paleta inspre topspin.
                  Inca nu stapanesc pe deplin acesta tehnica dar parerea mea ca nici paleta nu m-a ajutat.
                  Lemnul este Donic Appellgreen Allplay...mie mi se pare a fi un lemn de control foarte bun si nu as vrea sa-l schimb
                  Pana acum ceva vreme am avut atat pe FH cat si pe BH fete Sriver FX luate second hand.
                  Acum vreo 2 luni am schimbat fata neagra cu o fata Donic JO Waldner noua dar parca nici cu acesta fata nu sunt multumit.
                  Ultima oara am jucat un meci cu paleta unui prieten care are o fata Donic DESTo F3 BIG SLAM cu efect speed glue incorporat si mi s-a parut ca pur si simplu acesta fata da topspin singura...
                  Ca si alegere eu m-as orienta spre o fata 729 Geo Spin Tacky este o fata chinezeasca tot cu speed glue efect incorporat datorita pretului care este m multe decat jumatate fata de Donic.
                  Voi ce fete ati recomanda pentru un topspin cat mai "looped" ? In ordinea preferintelor si la preturi rezonabile daca se poate? Stiu ca am mai citit undeva despre niste fete Sinus dar nu stiu de la ce firma despre care se spunea ca sunt special pentru looping.
                  Astept parerile voastre despre ce fete s-ar preta pentru ce-mi doresc eu.
                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                    Sinus e de la Tibhar si sunt mai scumpe decat Desto.
                    Desto F3 e bun pt ce vrei tu si pt lemnul tau. Ia-ti-le si nu te uita la bani.
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                      mai bune ptr topspin dar si mai durabile, decit tibhar sinus, recomand tibhar nianmor
                      0751840078, stadinadi@yahoo.com
                      G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                        Intradevar Donic Desto F3 Bigslam sunt niste fete foarte bune pt topspin insa mie mi se pare ca sufera la capitolul variatie...fiecare lovitura de tops trebuie facuta destul de rapid si cu paleta destul de inchisa altfel mingea cauta cu insistenta becul...la fel si mingile dificile si scurte care trebuiesc puse pe masa ceva mai domol...Mai bune mi se par Desto F3 simplu dar banuiesc ca e si chestiune de gust... in plus, intre colegii mei de antrenament am vazut mai multe persoane care au jucat cu Bigslam si dupa ceva timp au trecut la varianta simpla. Bafta.
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                          Revin...cu problema mea. Din pacate aseara am facut proba la paleta mea Donic Applegreen Senso pe Fh cu 729 Geo Spin tacky (lipit cu apa) si pe BH JO Waldner. Din pacate din nush ce cauza din 729 mingea nu sare deloc...se lipeste ca o placinta de fata daca ii dau drumul, deci sunt foarte dezamagit.
                          Eu banuiesc lemnul ca este prea lent si de aia...mai este si pocnit putin dar n-am avut probleme pana acum din cauza asta adica se tine bine...oricum astazi mi-am comandat de pe ttshop un lemn Btfly Korbel magichand daca tot era la un pret bun.
                          Deci maine o sa am la dispozitie ca sa fac un setup:
                          Lemn Donic Appelgreen Senso de control
                          Lemn Btfly Korbel Magichand OFF-
                          Fata rosie Sriver FX 2.0 cred
                          Fata neagra JO Waldner 2.0
                          Fata rosie 729 Geo Spin 2.0
                          Ce parere aveti cum ar trebui sa le combin si ce fata sa mai adaug ca sa iasa doua paleta bune, sau macar una pentru topspinuri de sub masa si rever acoperit?
                          Am inteles ca 729 ca sa scot ceva din ea trebuie sa bag vreo 3 straturi de toluen si JO Waldner cam tot asa ca sa-si arate potentialul.
                          Astept pareri poate ajung si eu la o paleta sa ma multumeasca.
                          Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                          FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                          BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                            729 da spin mai bine nelipit proaspat , Waldner trebuie lipit proaspat pt mai mult spin
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                              Tocmai ce am primit lemnul Btfly Korbel Magihand...vad ca este OFF deci s-ar putea sa fie alta mancare de peste.
                              Am fata neagra JO Waldner ptr BH
                              Pe FH am de ales intre Sriver FX si 729 Geo Spin.
                              Ce parere aveti sa le lipesc cu apa (am lipici) sau sa caut pe cineva sa lipeasca cu toluen?
                              729 e lipita pe lemnul vechi cu apa, e vreo problema daca o lipesc pe lemnul nou cu toluen sau trebuie lipita tot cu apa?
                              Merci.
                              Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                              FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                              BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                daca vrei sa lipesti cu speed glue trebuie sa cureti lipiciul pe baza de apa mai intai. freci cu degetul pina se ia pelicula.
                                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                  Merci de sfat.
                                  Deocamdata am lipit-o tot cu lipiciul pe baza de apa care era pe ea din abundenta.
                                  Sa vedem daca sare altfel din noul lemn, daca nu o sa incerc cu toluen.
                                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                    Ce inseamna "tot cu lipiciul care era din abundenta", nu ai mai aplicat straturi noi?
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                      atunci cand am lipit-o cu apa cred ca am pus mai mult decat trebuia fiind prima oara
                                      asa ca acuma cand am desprins-o inca era pe ea lipici la greu
                                      am pus-o pe lemnul nou si s-a lipit perfect
                                      sper sa nu sara la fel ca disper
                                      Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                      FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                      BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                        Eu stiu un lucru: odata deslipite fetele care au fost lpite cu adeziv pe baza de apa, ele nu se mai liesc de lemn niciodata. Chiar daca este adeziv ramas pe fete, ca sa relipesti, trebuie sa aplici straturi proaspete. Ai facut asa, sau altfel?
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                          Nu nu am mai aplicat nici un strat de lipici pentru ca era pe ea aracet de ala prospat si foarte lipicios.
                                          Am pus fata pe lemn si s-a lipit perfect.
                                          Merge foarte bine de asemenea sare foarte fain din chinezeasca acuma cu lemnul asta OFF.
                                          Din pacate n-am gasit toluen ca sa lipesc si Waldneru pe BH asa ca ieri am facut antrenament de topspin cu un coleg 2 ore doar cu chinezeasca...
                                          E alta treaba lemnul asta nou are viteza n-am ce zice, dar si controlul a scazut.
                                          Sunt curios daca cu 729 asta arunca mingile asa tare cum o sa arunce cu Waldner sau cu Sriver...
                                          Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                          FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                          BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                            Postat în original de bbogdanmircea
                                            Nu nu am mai aplicat nici un strat de lipici pentru ca era pe ea aracet de ala prospat si foarte lipicios.
                                            Am pus fata pe lemn si s-a lipit perfect.
                                            Spune-mi te rog, cum se numeste adezivul pe baza de apa pe care-l folosesti?
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                              http://www.ttsport.ro/solutie-de-lipit- ... r-129.html
                                              JOOLA AQUA GREEN
                                              Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                              FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                              BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                                Astazi am dat cu un setup foarte fain la cineva:
                                                Lemn Donic Waldner ceva...
                                                Fete Tibhar Sinus Sound
                                                foarte forgiving cu un feel excelent
                                                mie imi trebuie niste fete usoare pentru ca lemnul Korbel magichannd este destul de dezechilibrat...
                                                sugestii?
                                                Eu m-as orienta spre:
                                                Nimbus Sound
                                                Sinus Sound
                                                Desto
                                                Care sunt mai usoare dintre acestea?
                                                Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                                FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                                BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Setup pt topspin, ce sa aleg?

                                                  Salutare.
                                                  Revin cu un setup care ma multumeste in sfarsit:
                                                  Lemn Btfly Timo Boll Forte OFF cu maner anatomic
                                                  FH: Tibhar Sinus Sound 2.0 negru
                                                  BH: Btfly Sriver FX 2.0 rosu
                                                  Sunt super incantat de acest setup, este super ptr un incepator in ale topspinului
                                                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X