Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

    Am auzit cateva pareri (diferite, si uneori chiar contrastante) in ceea ce priveste influenta duritatii (nu grosimii) asupra controlului. Motiv pentru care am hotarat sa deschid acest topic pentru a urmari cat mai multe opinii in acest sens.
    Asadar, care burete ofera un control mai bun: cel tare sau cel soft?

  • #2
    Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

    Ceea ce spun acum este valabil pt lemn cat si pt fete. In general tare (rigid), inseamna control mai mare, mai ales la atingerile delicate cum sunt de multe ori preluarile de serva. In schimb moale (elastic) ofera mai mult dwell time si forta mai mare de respingere dupa ce mingia paraseste paleta. Cand inveti ce sa faci cu "moale", iti place mai mult decat "tare". Dar nici prea moale nu e bine.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

      foarte tare visco
      Butterfly Viscaria fl
      Butterfly tenergy05

      Comentariu


      • #4
        Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

        da, intradevar , Visco ai combatut " adanc "..... se simte ca ai ajuns la o varsta la care intelepciunea isi spune cuvantul; e important sa sti ce sa faci cu moale, dar asta dupa o indelungata practica in care ai manipulat tare .... cat despre "atingerile delicate" , eh ... ma bagi la idei ....
        scuzati divagatia care n-are nicio legatura cu topicul lansat de Anomis ( sper sa se dezvolte la fel de amplu ca si celelalt - topicul ....), da hai sa ne mai destindem o tzara, pana nu ne prinde din urma noua gripa ..... ;
        cam atat a fost contribuita mea la tema pusa in discutie si totodata prima mea interpelare pe acest forum, pe care il "degust" si "savurez" to mai mult.....
        orice om (tenisman) are o parte buna in el - proverb canibal

        Comentariu


        • #5
          Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

          burete moale control mai mare , dar nici f moale nu e bine solcion cred ca are buretele cu cel mai bun control

          Comentariu


          • #6
            Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

            Postat în original de jhonyqz
            burete moale control mai mare , dar nici f moale nu e bine solcion cred ca are buretele cu cel mai bun control
            Postat în original de VISCO
            Ceea ce spun acum este valabil pt lemn cat si pt fete. In general tare (rigid), inseamna control mai mare, mai ales la atingerile delicate cum sunt de multe ori preluarile de serva. In schimb moale (elastic) ofera mai mult dwell time si forta mai mare de respingere dupa ce mingia paraseste paleta.
            In cele din urma care din cele 2 variante ofera un control mai mare? buretele soft(moale) sau buretele hard(rigid)?
            Observ ca sunt 2 pareri diferite aici.
            Blade: Xiom Stradivarius FL
            FH: Butterfly Tenergy 05-FX
            BH: Butterfly Tenergy 05-FX

            Comentariu


            • #7
              Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

              Defapt, problema este mai complicata. Pt preluarile de serva cat mai exacte, este mai bun un setup rigid. Pt. jocul lung este mai bun un setup elastic. Un jucator experimentat, face tot posibilul sa nu te lase sa ajungi la jocul lung daca vede ca acolo esti mai bun ca el dar ai probleme la jocul scurt, deasupra mesei. Controlul asta nu este ceva abstract si nu poate fi privit in afara jucatorului. Adevaratul control este atunci cand echipamentul se potriveste perfect jucatorului. De aceia, intrebarea pe care o pun cei mai multi incepatori, referitor la ce fete se potrivesc cu un anumit lemn, este gresita, deoarece ei se exclud din start, ca si cum lemnul ar urma sa joace impreuna cu fetele, fara sa fie manuite de jucator.
              Revenind la fondul intrebarii, eu am o teorie: "Dwell time"-ul este cel mai important factor la un setup. Fiecare jucator are, in functie de viteza de circulatie a informatiei prin neuronii sai, o anumita capacitate de reactie. Daca dwell time-ul este prea scurt, capacitatea de reactie este depasita si deci setupul nepotrivit. Cand fetele sunt mai moi sau lemnul mai elastic, dwell time este mai lung si nu se afla in conflict cu capacitatea de reactie. Jucatorii foarte buni insa, au miscarile bine formate si isi pot permite setupuri rapide. Cu toate acestea, ei sunt mai prudenti in alegerea setupurilor decat unii incepatori, care aleg setup-uri foarte rapide in speranta ca ele le vor "creste" jocul.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                daca lemnul este mai tare are control mai mare
                BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
                FH:TENERGY 05
                BH:TIBHAR TORPEDO

                Comentariu


                • #9
                  Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                  Postat în original de VISCO
                  Defapt, problema este mai complicata. Pt preluarile de serva cat mai exacte, este mai bun un setup rigid. Pt. jocul lung este mai bun un setup elastic. Un jucator experimentat, face tot posibilul sa nu te lase sa ajungi la jocul lung daca vede ca acolo esti mai bun ca el dar ai probleme la jocul scurt, deasupra mesei. Controlul asta nu este ceva abstract si nu poate fi privit in afara jucatorului. Adevaratul control este atunci cand echipamentul se potriveste perfect jucatorului. De aceia, intrebarea pe care o pun cei mai multi incepatori, referitor la ce fete se potrivesc cu un anumit lemn, este gresita, deoarece ei se exclud din start, ca si cum lemnul ar urma sa joace impreuna cu fetele, fara sa fie manuite de jucator.
                  Revenind la fondul intrebarii, eu am o teorie: "Dwell time"-ul este cel mai important factor la un setup. Fiecare jucator are, in functie de viteza de circulatie a informatiei prin neuronii sai, o anumita capacitate de reactie. Daca dwell time-ul este prea scurt, capacitatea de reactie este depasita si deci setupul nepotrivit. Cand fetele sunt mai moi sau lemnul mai elastic, dwell time este mai lung si nu se afla in conflict cu capacitatea de reactie. Jucatorii foarte buni insa, au miscarile bine formate si isi pot permite setupuri rapide. Cu toate acestea, ei sunt mai prudenti in alegerea setupurilor decat unii incepatori, care aleg setup-uri foarte rapide in speranta ca ele le vor "creste" jocul.
                  asta e explicatia stiintifica
                  BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
                  FH:TENERGY 05
                  BH:TIBHAR TORPEDO

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                    explicatia nestiintifica a dat-o tot domnul VISCO ceva mai sus...aia cu "moale" si "tare"
                    si ca sa fiu on-topic : am dat in ultima vreme cu mai multe combinatii de lemne si fete si pot sa spun ca nici o fata nu m-a surprins atat de placut precum propriile mele fete...sunt destul de moi, si asa cum zicea si VISCO, ofera destul "dwell time" si totodata au un control foarte bun si placut...asa ca as tinde sa zic ca o fata soft ofera un control ridicat
                    probabil cand voi schimba combinatia actuala o sa schimb numai lemnul...pentru ca fetele mi se par excelente
                    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                      Din pacate, un raspuns universal valabil nu pot da. Adevarul este ca cel mai bun control are echipamentul care ti se potriveste cel mai bine. Iar acest raspuns nu ajuta cu nimic.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                        Postat în original de VISCO
                        Din pacate, un raspuns universal valabil nu pot da. Adevarul este ca cel mai bun control are echipamentul care ti se potriveste cel mai bine. Iar acest raspuns nu ajuta cu nimic.
                        Cred ca asta e cel mai pertinent raspuns. Pentru moment e multumitor (pentru mine). Urmeaza sa incerc sa incerc si ceva fete cu burete mai tare. Cred ca atunci ma voi lamuri putin. Pana in prezent am jucat doar cu fete cu burete mai soft.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                          Postat în original de VISCO
                          Defapt, problema este mai complicata. Pt preluarile de serva cat mai exacte, este mai bun un setup rigid. Pt. jocul lung este mai bun un setup elastic. Un jucator experimentat, face tot posibilul sa nu te lase sa ajungi la jocul lung daca vede ca acolo esti mai bun ca el dar ai probleme la jocul scurt, deasupra mesei. Controlul asta nu este ceva abstract si nu poate fi privit in afara jucatorului. Adevaratul control este atunci cand echipamentul se potriveste perfect jucatorului. De aceia, intrebarea pe care o pun cei mai multi incepatori, referitor la ce fete se potrivesc cu un anumit lemn, este gresita, deoarece ei se exclud din start, ca si cum lemnul ar urma sa joace impreuna cu fetele, fara sa fie manuite de jucator.
                          Revenind la fondul intrebarii, eu am o teorie: "Dwell time"-ul este cel mai important factor la un setup. Fiecare jucator are, in functie de viteza de circulatie a informatiei prin neuronii sai, o anumita capacitate de reactie. Daca dwell time-ul este prea scurt, capacitatea de reactie este depasita si deci setupul nepotrivit. Cand fetele sunt mai moi sau lemnul mai elastic, dwell time este mai lung si nu se afla in conflict cu capacitatea de reactie. Jucatorii foarte buni insa, au miscarile bine formate si isi pot permite setupuri rapide. Cu toate acestea, ei sunt mai prudenti in alegerea setupurilor decat unii incepatori, care aleg setup-uri foarte rapide in speranta ca ele le vor "creste" jocul.
                          Visco, iti sugerez la modul cel mai serios sa scrii o carte legata de echipamentul de tenis de masă. Poate ceva de genul: Cum sa-mi aleg prima paleta...sau "Tehnologia" tenisul de masa...
                          M-ai uimit si in trecut si continui si acum cu maiestria ta legata de acest subiect. Si sunt convins ca nu sunt singurul.
                          Scuze de off-topic, dar nu m-am putut abtine
                          Lemn: Xiom Solo
                          FH: Joola Rhyzm-P
                          BH: Joola Maxxx-P

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                            Postat în original de VISCO
                            Din pacate, un raspuns universal valabil nu pot da. Adevarul este ca cel mai bun control are echipamentul care ti se potriveste cel mai bine. Iar acest raspuns nu ajuta cu nimic.
                            Eu zic ca tocmai a scris aici singurul lucru real pe care ar fi putut sa-l contina cartea
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                                Lemn: Xiom Solo
                                FH: Joola Rhyzm-P
                                BH: Joola Maxxx-P

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                                  Chiar! Cam in procent ne "ajuta" echipamentul si cat e restul: talent, antrenament?
                                  Lemn: Xiom Solo
                                  FH: Joola Rhyzm-P
                                  BH: Joola Maxxx-P

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: INFLUENTA BURETELUI ASUPRA CONTROLULUI

                                    Postat în original de Bogdy
                                    Chiar! Cam in procent ne "ajuta" echipamentul si cat e restul: talent, antrenament?
                                    21,785% echipament
                                    29,368% talent
                                    restul antrenament.
                                    Te las pe tine sa calculezi "restul"...

                                    Comentariu

                                    Procesare...
                                    X