Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

    Am avut ocazia (prin bunavointa d-lui Dragos Balanescu de la www.stiga-tenis.ro) acum o luna sa testez noile fete Stiag Boost TX si Boost TS si lemnele Stiga Ebenholz V si VII.
    Nu voi comenta acum lemnele si fetele pe care le-am incercat atunci oricum prea putin pentru a-mi forma o parere cu adevarat (tin minte ca TX mi s-au parut rapide tare, iar TS foarte lente, iar lemnele - V cu un simt deosebit si VII prea rigid si rapid), ci vreau sa spun cateva vorbe despre adezivul folosit pentru lipire - Stiga Syncro BTG.
    Adezivul a venit intr-un recipient cu capac insurubabil care avea o pensula atasata in interior, similar celor VOC-based. Este lichid, foarte apos si este alb.
    Se aplica pe lemn si pe fete astfel incat sa nu existe suprafete neacoperite, de preferat uniform, intr-un strat suficient de gros astfel incat sa nu se vada prin el. Nu este necesar sa aplicam mai multe straturi, intrucat nu aduce nici un beneficiu, ci doar consuma mai mult adeziv.
    Adezivul se usuca greu - circa 20-30 minute - asa ca ar fi bine sa puneti lemnul pe o suprafata plana, iar fetele, daca au curbura, este bine sa fie plasate langa o sursa de caldura nu prea puternica, de preferat o aeroterma sau ceva care sa miste aerul.
    Dupa uscare, Syncro BTG devine transparent. Cand este trasnparent poate fi efectuata lipirea fetei de lemn.
    Atentie mare la lipire, intrucat daca gresiti pozitia fetei, operatiunea trebuie luata de la capat, intrucat adezivul se lipeste imediat si se deterioreaza stratul de pe fete/lemn.
    Pana aici, totul pare identic cu o solutie speed-glue clasica, exceptie facand timpul mare de uscare.
    Surpriza vine in momentul in care vrem sa dezlipim fetele: adezivul se desprinde de pe fete sau lemn (nu ramane mereu pe fete) ca o foaie de cauciuc, cu mare usurinta SI NU CIUPESTE ABSOLUT DELOC BURETELE, oricat de moale este acesta.
    Am cumparat acest adeziv si l-am folosit cu Stiga Boost TC, Boost TP si Donic Coppa Platin Soft si nu a ciupit buretele deloc. Fetele Boost TS aduse pentru proba nu au avut nici o urma de ciupitura pe burete, chiar dupa trei operatiuni de lipire-dezlipire. Boost TS are buretele mai moale decat Boost TC. Chiar cineva care desprinde pentru prima data adezivul de pe fete nu poate sa ciupeasca buretele!
    In final, vreau sa spun ca aceasta prezentare reprezinta parerea mea si ca nu vreau sa fac reclama produselor Stiga (desi le folosesc), dar acesta este unul dintre cei mai usor de utilizat adezivi disponibili pe piata acum.
    Din cate stiu eu, mai exista unul de la Joola, foarte nou, care are proprietati asemanatoare, insa nu l-am incercat. Valigti poate sa dea mai multe detalii despre acesta.
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

    Merci de informatii, foarte interesante si utile mai ales celor aflati la debutul experimentelor cu materiale noi(asa ca mine ).
    Detaliile de pe siteurile care comercializeasa articole sunt adesea succinte si cu o pronuntata tenta promotionala.
    Astept cu nerabdare impresii despre lemnul Stiga Ebenholz V si poate daca stii sau stie cineva daca manerele de la lemnele Nittaku sunt mai lungi sau mai subtiri decat in mod normal?
    PS
    Cred ca nu am gresit adresand o intrebare in topicul tau sunt relativ noua cu posturi pe forumuri.
    Darker 7P-2A DEF
    FH - Nittaku Hammond
    BH - Nittaku Hammond

    Comentariu


    • #3
      Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

      Postat în original de grasomega
      Surpriza vine in momentul in care vrem sa dezlipim fetele: adezivul se desprinde de pe fete sau lemn (nu ramane mereu pe fete) ca o foaie de cauciuc, cu mare usurinta SI NU CIUPESTE ABSOLUT DELOC BURETELE, oricat de moale este acesta.
      Chiar cineva care desprinde pentru prima data adezivul de pe fete nu poate sa ciupeasca buretele!
      Dupa cate straturi se poate lua adezivul de pe fețe?

      Comentariu


      • #4
        Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

        Poti face o comparatie paralela intre STIGA EBENHOLZ V si STIGA HYBRID WOOD NTC?
        La ce interval de timp este necesara relipirea fetelor pe aceste lemne cu adezivul de mai sus si de ce.
        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

        Comentariu


        • #5
          Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

          Postat în original de grasomega
          Din cate stiu eu, mai exista unul de la Joola, foarte nou, care are proprietati asemanatoare, insa nu l-am incercat. Valigti poate sa dea mai multe detalii despre acesta.
          Da asa este are si Joola unul asemanator dar cu timpul de uscare mai rapid , este nou pe piata de 2-3 luni , este la mine la vinzare , Lex se numeste in varianta 100 gr cu buretei si clips , la 50 lei . Puteti gasi la mine si Syncro BTG-ul .
          Postat în original de anomis
          Dupa cate straturi se poate lua adezivul de pe fețe?
          Se da un singur strat de solutie , el fiind foarte subtire , deci merg pina la 2-3 lipiri , apoi se curata ca sa nu influenteze saritura paletei . In mod normal nu se curata pentru jukatorii cu setupul format ca se uzeaza fețele si nu mai e necesara relipirea dar in cazul nostru ca tot mutam de pe un lemn pe altul, testam , probam atunci e bine sa le curatam dupa 2-3 lipiri .
          Postat în original de PRIZA TOK
          Poti face o comparatie paralela intre STIGA EBENHOLZ V si STIGA HYBRID WOOD NTC?
          La ce interval de timp este necesara relipirea fetelor pe aceste lemne cu adezivul de mai sus si de ce.
          Nu este necesara relipirea pentru ca fețele actuale au incorporat in ele tot ce este necesar pentru a elimina relipirea , dar asa ca sa se elimine tensiunile interioare ce se acumuleaza odata cu timpul ele stind mereu lipite , ar fi recomandata o relipire la 6-8 saptamini , ca masura de precautie si sa consideram ca din acest punct de vedere nu a mai ramas nimic de facut , am zis mereu, lipit /nelipit fețe pe apa , fețe clasice tot mina si antrenamentul stau la baza progresului
          Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
          Fete de palete tenis de masa
          TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

          Comentariu


          • #6
            Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

            Postat în original de najara
            Merci de informatii, foarte interesante si utile mai ales celor aflati la debutul experimentelor cu materiale noi(asa ca mine ).
            Detaliile de pe siteurile care comercializeasa articole sunt adesea succinte si cu o pronuntata tenta promotionala.
            Astept cu nerabdare impresii despre lemnul Stiga Ebenholz V si poate daca stii sau stie cineva daca manerele de la lemnele Nittaku sunt mai lungi sau mai subtiri decat in mod normal?
            PS
            Cred ca nu am gresit adresand o intrebare in topicul tau sunt relativ noua cu posturi pe forumuri.
            Despre manerele lemnelor Nittaku, pt ca eu am fost si mai sunt inca un fan al lor.
            Mai intai trebuie sa definiti ce inseamna "normal".
            La modul general lungimea fiecarui model, poate fi putin diferita, la fel ca si grosimea.
            Tot la modul general, va spun ca majoritatea se incadreaza in cei 100 mm lungime, cu variatii rare de 1-2 mm la unele modele. La "Nittaku Acoustic" si "Nittaku Violin",modelele FL manerele sunt mai subtirele putin, pt ca targetul principal a fost piata asiatica, la aceste lemne. Cele ST sunt mai grosute in zona de prindere, de aceia, multi barbati le prefera. "Nittaku Septear" mi sa parut ok la ambele modele. Am si un "Nittaku Shake Defense" cu maner ST, care are priza chiar mai groasa decat multe lemne europene. Ca fapt divers va spun ca am trimis mai demult un mail la "head office-Nittaku", in care le-am spus ca ar mari f mult vanzarile la "Nittaku Acoustic" daca ar face un maner mai gros pt europa si mi-au raspuns ca vor tine cont de parerea mea. De mai mult de jumatate de an, am vazut ca a aparut un Nittaku Acoustic cu maner mai gros, care e ceva mai scump si arata asa:

            Si scuze Grasomega de offtopic!
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

              (at) everyone:
              Nu-i problema cu offtopicul.
              (at)anomis:
              Adezivul se ia dupa primul strat foarte usor. Este chiar recomandat sa fie indepartat dupa primul strat. Primul strat inseamna direct pe burete, nu primul peste un strat de alt adeziv.
              (at)Priza Tok
              Ebenholz V este mai lent si mai elastic, dar are cu totul alt simt si nu se pot compara. De altfel, au si alta structura.
              EB V are un strat mai gros in mijloc dintr-un lemn alb, si straturi subtiri catre margini.
              Hybrid Wood are doua straturi rosii intre 5 negre (total 7). Este mai rigid si mai greu, cu greutatea spre varf.
              Relipirea fetelor este necesara doar daca s-au dezlipit in urma unui impact sau de la utilizare. Relipirea nu aduce vreun beneficiu sau modificare fetei.
              Despre eliberarea tensiunilor din cauciuc - hmm... poate ca da... Nu mi s-a parut ca se modifica in vreun fel o fata relipita dupa 3-4 saptamani. Totusi, eu nu am intins fata prin roluire, ci am lipit-o ca pe un plic, am pus suprafetele in contact, apoi am roluit, dar astfel nu s-a creat tensiune in cauciuc. Poate ca sare mai slab, dar rezista fata mai mult timp. Cand am intins o fata la lipire, s-a crapat pe margine si crapatura a avansat ulterior spre centru.
              (at)najara
              Lemnul Ebenholz V este un lemn ofensiv, dar nu as putea sa-i gasesc un echivalent, dar nu pentru unicitatea lui, ci pentru lipsa mea de informatii. Am jucat prea putin cu el. Face o pereche foarte buna cu Boost TC sau cu Boost TX, dar nu cu Boost TS. Daca ar fi sa recomand alte fete as zice ca merg toate de la mediu-soft spre mediu-tare pana la cele cu burete tare (dar nu extrem, pe la 40 grade maxim).
              Despre manere - daca manerul este mai subtire, se poate ajusta cu un overgrip. Daca e mai lung, se poate ajusta cu un fierastrau Cele doua metode merg si impreuna.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                Multumesc grasomega si Visco pentru informatii.
                (at)grasomega
                Despre manerul drept de la modelele Nitakku se confirma ca e preferatul din informatiile pe care le-am asimilat si de pe bloguri din alte tari.
                De "fierastrau" nici nu poate fi vorba hehe insa o sugestie de extensie ar fi acceptata (am vazut ca esti expert cu fierastraul pendular de n ori Bravo pt DIY la returnboad mi-a placut mult ideea cu biroul transformat si mai ales rezultatul final)...am degetele lungi si mana ingusta si pt comoditate as prefera un model mai lung si mai subtire.
                (at)Visco
                mp
                Darker 7P-2A DEF
                FH - Nittaku Hammond
                BH - Nittaku Hammond

                Comentariu


                • #9
                  Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                  Buna informatia.Ai putea sa deschizi un topic nou cu un review la Boost TS?
                  Xi En Ting-X828
                  Pryde 30
                  Calibra LT Sound

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                    (at)cipi:
                    Postat în original de Cipi
                    Buna informatia.Ai putea sa deschizi un topic nou cu un review la Boost TS?
                    Pai n-am deschis unul din doua motive:
                    1. Am jucat prea putin cu fata
                    2. Nu sunt prea multe de zis: fata este moale de tot si nu are putere, nu poti sa dai mingea suficient de tare cu ea. Control maxim, viteza mica. Buna pentru incepatori. Similara cu Yasaka Pryde 30, dar mai lenta, cred.
                    (at)najara
                    As zice ca la degetele lungi si subtiri ar merge un maner gros si scurt, nu unul lung si subtire, dar stiu eu?
                    Eu as pune pe maner un overgrip - e cel mai usor de demontat.
                    Pentru alte modificari ale manerului, ma gandesc ca ar putea sa fie o idee buna (nu am incercat, dar o sa fac o proba cand am timp) utilizarea Poxilinei si apoi slefuire pana la o forma decenta. Problema e ca, desi este suficient de dura, daca stratul ramas este subtire, poate deveni casanta. Mai ales, nu trebuie lasata in forma mainii, ci trebuie slefuita pana la o forma simetrica.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                      Postat în original de anomis
                      Dupa cate straturi se poate lua adezivul de pe fețe?
                      Dupa 2 straturi,se poate lua fara probleme.
                      Dupa 1 strat depinde foarte mult de cat de "gros" a fost aplicat.
                      www.stiga-tenis.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                        Scuze pentru offtopic...am vazut intrebarea cu privire la manerele Nittaku...e o chestie care ma framnta si pe mine de ceva vreme...Am avut 2 Nittaku Acoustic si unul dintre ele avea manerul ceva mai subtire si mai lung iar cand am confruntat cele doua lemne acesta din urma avea 2-3 mm per total mai mult. Nu am stiut ce sa cred...cel mai scurt avea lungimea clasica de 100 mm si parca era un pic mai bombat, ceea ce mi imi convenea mult mai mult. Visco, in afara de tak9.com unde se pot gasi cele cu manerul mai gros...pe un site in engleza preferabil...? Cel pe care l-ai avut tu de 84 gr era unul dintre ele ? La inceput am crezut ca a fost "scurtat" manerul dar apoi am vazut stanta JTTA pe cotor si sigla firmei... Oare cei de la Nittaku iau un calcul si varianta unui lemn putin "custom" ?
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                          Ala cu manerul mai lung de 100mm este ciudat. Cei de la Nittaku sunt foarte rigurosi cand vine vorba de dimensiunile manerelor. Pt grosimea lamei la "Acoustic", variatiile sunt intentionate, de aceia exista si marja foarte mare la greutati, intre 80 si 95 g cel putin.
                          Eu am simtit cel mai bine manerul de la Acustic cu grip pus normal. Numai asa venea perfect pt mana mea. Poate pt o mana de femeie, este mai bun fara grip.
                          (at) Flash: nu stiu un alt loc unde sa poti gasi Acousticul cu maner mai gros. Din pacate cu aia de la Tak.9 nu se poate sta de vorba ca nu raspund la mailuri. Poate la telefon, daca sti coreana.
                          Nu stiu daca intre cele doua Acousticuri vazute de tine era cel care l-am avut eu. Daca avea rasini pe cant, este posibil. Dar eu am avut mai multe.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Adeziv Stiga Syncro BTG (water-based)

                            Manerul de la acoustic-ul cel de 84 gr, cu rasini pe cant, pentru mine e foarte bun, aproape perfect - eu am si mana un pic mai mica . Nu stiam ca sunt variatii la grosimea lamei "intentionate"...la ce servesc ele ? La celalalt acoustic era mai lung manerul iar lama era mai lata si mai lunga...Recent mi-am luat un Tenor de 87 gr si am descoperit cu uimire ca desi e mai usurel lama are 6,15 in laterale si 6,20 mm in varf, fata de 6,0 cat ar fi trebuit sa aiba Sa inteleg ca pentru mine singura solutie ca sa obtin unul cu 6,0 grosime, asa cum ar trebui sa fie si mai usurel asa, sub 90 de gr, trebuie sa il pun pe comerciant sa il cantareasca si sa ii masoare grosimea ?
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X