Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Un setup aproape ideal...

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Un setup aproape ideal...

    Recomand combinatia din semnatura mea tuturor celor care nu au probleme cu sistemul dotec de la Donic. Se incadreaza in gama ALL+ --> OFF+ in functie de stilul de joc. Lemnul este usor datorita miezului de balsa, iar fetele sunt si ele destul de usoare, rezultand un centru de greutate al paletei situat aproximativ la o treime dinspre varful paletei inspre maner.
    Asa cum am spus si mai sus, combinatia este extrem de versatila, putandu-se realiza o gama foarte variata de lovituri cu ea, dar principalul punct forte sunt topspin-urile, si pe FH si pe BH.
    Arcul realizat de minge dupa lovire este unul mediu, nici prea jos, nici prea inalt, ceea ce avantajeaza destul de mult intr-un schimb de topspin-uri. Fetele fiind usor tacky, spin-ul imprimat mingii poate fi extrem de mare, dar asta depinde si de felul fiecaruia de a lovi.

    Per total, as acorda setup-ului actual nota 9,5/10 singurul minus fiind la chop-uri unde trebuie sa te chinui un pic sa iti iasa "ca la carte", dar in momentul in care iti ies rezultatul este spectaculos, desi ideea ar fi la combinatia asta sa dai topspin la tot ce prinzi si ce poti.
    Daca aveti resursele financiare necesare si va place cum se aseaza in mana sistemul dotec de la donic, sfatul sincer pe care vi-l dau este sa nu stati pe ganduri si sa incercati Waldner Dotec Carbon + FH -> Xiom Omega III/ BH -> Xiom Omega II. O sa ramaneti foarte placut surprinsi.
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

  • #2
    Re: Un setup aproape ideal...

    din ce scrii despre paleta, e cam c e ma intereseaza pe mine, insa as vrea ceva similar pe sitemul butterfly.
    nu ma intereseaza donic, am avut maze si vreau sa iau tot butterfly si tipul shakehand si nu penhold, dar mai usor decat maze de pilda ishlion, are 76 gr si doua straturi de carbon, mai usoara la butterfly nu am gasit :
    http://www.butterflyonline.com/online_s ... playNum=20
    si mai trebuie sa caut niste fete, insa le iau identice
    Blade: BUTTERFLY ZHANG JIKE SUPER ZLC
    FH: BUTTERFLY BRYCE HIGHSPEED 2.1
    BH: BUTTERFLY BRYCE HIGHSPEED 2.1

    Comentariu


    • #3
      Re: Un setup aproape ideal...

      Postat în original de marcel
      din ce scrii despre paleta, e cam c e ma intereseaza pe mine, insa as vrea ceva similar pe sitemul butterfly.
      nu ma intereseaza donic, am avut maze si vreau sa iau tot butterfly si tipul shakehand si nu penhold, dar mai usor decat maze de pilda ishlion, are 76 gr si doua straturi de carbon, mai usoara la butterfly nu am gasit :
      http://www.butterflyonline.com/online_s ... playNum=20
      si mai trebuie sa caut niste fete, insa le iau identice
      Cu ishlion joc eu de vreo 6 luni. E un lemn foarte bun, rapid si destul de controlabil raportat la faptul ca este off+. Singurul dezavantaj ar fi ca are putin cam subtire manerul si, fiind usor, da o senzatie usor incomoda cand folosesti fete mai grele. Daca un lemn are manerul subtire ai impresia ca centrul de greutate se deplaseaza tot mai mult spre varful paletei. In schimb cu fete soft, medium-soft e incantator
      Andro Rasanter 48
      Butterfly Timo ALC
      Andro Rasanter 48​

      Comentariu


      • #4
        Re: Un setup aproape ideal...

        Postat în original de Kobalt
        Recomand combinatia din semnatura mea tuturor celor care nu au probleme cu sistemul dotec de la Donic. Se incadreaza in gama ALL+ --> OFF+ in functie de stilul de joc. Lemnul este usor datorita miezului de balsa, iar fetele sunt si ele destul de usoare, rezultand un centru de greutate al paletei situat aproximativ la o treime dinspre varful paletei inspre maner.
        Asa cum am spus si mai sus, combinatia este extrem de versatila, putandu-se realiza o gama foarte variata de lovituri cu ea, dar principalul punct forte sunt topspin-urile, si pe FH si pe BH.
        Arcul realizat de minge dupa lovire este unul mediu, nici prea jos, nici prea inalt, ceea ce avantajeaza destul de mult intr-un schimb de topspin-uri. Fetele fiind usor tacky, spin-ul imprimat mingii poate fi extrem de mare, dar asta depinde si de felul fiecaruia de a lovi.

        Per total, as acorda setup-ului actual nota 9,5/10 singurul minus fiind la chop-uri unde trebuie sa te chinui un pic sa iti iasa "ca la carte", dar in momentul in care iti ies rezultatul este spectaculos, desi ideea ar fi la combinatia asta sa dai topspin la tot ce prinzi si ce poti.
        Daca aveti resursele financiare necesare si va place cum se aseaza in mana sistemul dotec de la donic, sfatul sincer pe care vi-l dau este sa nu stati pe ganduri si sa incercati Waldner Dotec Carbon + FH -> Xiom Omega III/ BH -> Xiom Omega II. O sa ramaneti foarte placut surprinsi.
        Interesant faptul ca ai subliniat plusurile si minusurile unui setup, dar sintagma "un setup aproape ideal" poate avea un impact negativ asupra celor care abia au inceput sa practice acest sport, in sensul in care,ipotetic vorbind, vor cumpara acest setup si vor constata ca nu este potrivit pentru ei.Prin asta nu neg faptul ca setup-ul pe care il detii este unul foarte bun, ci doar faptul ca nu este potrivit pentru oricine, mai ales pentru un incepator care, vazand titlul, se va lasa dus de val si nu va mai astepta alte sugestii.
        Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva, dar asta este parerea mea.
        Sarbatori fericite!
        Timo Boll Alc
        FH:Acuda S1
        BH:Acuda S2

        Comentariu


        • #5
          Re: Un setup aproape ideal...

          Sincer sa fiu nu stiu daca un setup in care apare un lemn compozit poate fi ideal pentru un incepator...sigur ca, fiecare din ceea ce a testat pana in prezent recomanda ce i-a placut lui sau chiar echipamentul cu care joaca dar trebuie tinut cont de multe lucruri in alegere unui astfel de setup. Un setup echilibrat, cel putin in opinia mea, a fost cel pe care l-a recomandat domnul Tibi de curand lui Daniel - Bty Primorac Off- si fete Donic Liga 2,0 mm pe ambele parti. O alta combinatie care mie mi se pare aproape ideala pentru inceput (si nu numai) Bty Petr Korbel Off si fete Donic Desto F3 ( Bigslam) de 2,0 mm...
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: Un setup aproape ideal...

            Recunosc...am uitat sa specific ca nu este un setup pentru nivel de incepator
            (at)flash : intr-adevar, lemnul este compozit, dar controlul oferit este surprinzator... (poate ajuta mult si miezul de balsa la capitolul asta... )
            PS : eu am fete de 1,8 pe lemn si sunt foarte multumit si de control si de viteza...poate cineva mai avansat o sa prefere fete de 2,0 sau MAX
            PPS : Sarbatori Fericite tuturor !!
            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

            Comentariu

            Procesare...
            X