Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inlocuire fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Inlocuire fete

    Salutare, joc de aproape un an (nu neaparat des, sa spun o medie de 3h/saptamana) cu urmatorul setup: lemn Donic Cayman si fete Solcion 1,7 (prima mea paleta "profi"). Avand in vedere uzura estetica a fetelor (sunt ciupite destul de rau) si parca si o oarecare scadere a efectului (nu sunt eu prea experimentat, dar simt diferenta), credeti ca se recomanda sa schimb fetele?
    Iar daca da, ar merge sa trec la 1,9? Sau o combinatie 2,1 FH si 1,9 BH? Mi-a luat o perioada sa ma acomodez cu setupul asta, dar acum stapanesc destul de bine loviturile si as vrea putin mai multa viteza. Eu ca jucator sunt ALL (controlez punctul, tin mingea pe masa si atac cand am pozitie buna). Eventual as putea sa ma gandesc la alt model de fete sau chiar de lemn? (desi m-am impacat bine cu aceasta combinatie Cayman - Solcion)
    Toate bune.
    Jun Mizutani
    Tenergy 05 FX

  • #2
    Re: Inlocuire fete

    Cayman-ul e un lemn foarte bun si finut (am jucat si eu cu el si mi-a placut foarte mult) si eu unul cred ca daca ai jucat un an de zile cu el si te-ai obisnuit si ti-a placut NU ar trebui sa il schimbi (probabil nu vei gasi un lemn mai usor in lumea asta toata...sau daca gasesti o sa fie dupa destule cautari ).
    In legatura cu fetele : DA, schimba-le...eventual incearca pe la oamenii cu care joci de obicei diferite combinatii de fete. Daca nu ai posibilitatea asta, atunci mergi pe mana celor de-aici gen VISCO, vali, si in general oamenii cu multe posturi...personal te-as sfatui sa iti tragi perechea din semnatura mea, mie unul imi place foarte mult cum se comporta la spin si control (daca esti ALL nu lua marime mai mare de 2.0)
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      Re: Inlocuire fete

      Daca ti-a placut lemnul, nu-l schimba, am jucat aproape un an cu el si am numai cuvinte de lauda ! Parerea mea e ca lemnul odata "simtit", diferitele variatii de stil le poti face mult mai bine prin schimbarea fețelor. PeBH recomand Andro Speed 2mm, iar pe FH Andro Roxon 500 pro 2mm. Speed are un control si un spin extra,la o viteza moderata in cazul unui joc elaborat, dar cu posibilitati nebanuite in cazul unui joc dinamic pe contre, iar Roxon 500 pro viteza si spin fantastic combinat cu un control foarte bun chiar si in regim de viteza. Astea ar fi din gama celor cu care am jucat(si mai joc). Cind doar incerci, nu te prea edifici, e o alta poveste,..... multe iubite, dar in final nevasta doar una...si buna!!!
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Re: Inlocuire fete

        Politica "pasilor mici" e f sanatoasa. Lemnul trebuie pastrat neaparat. In privinta fetelor, greu ai sa mai gasesti fete cu un control atat de bun. Dar poate ca ai avansat mult in privinta controlului si acesta a devenit secundar. Ori iei tot "Solcion" de 1.9 sau 2.1 (diferite numai daca esti o mare "catastrofa" pe BH), ori "Donic Sonex JP Gold" care au un control apropiat, dar viteza si spin putin mai mare.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Inlocuire fete

          De acord cu recomandarile celor 2 veterani laky si Visco
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Inlocuire fete

            Multumesc de sfaturi. E clar ca am sa pastrez lemnul, mai ramane sa vad ce fete sa iau. O intrebare: cat de mare ar fi diferenta intre trecerea de la Solcion 1,7 la 1,9 sau 2,1 (atat pe FH cat si pe BH)? Ar fi putin cam extrem 2,1? Aplicand politica pasilor marunti, logic ar fi sa iau de 1,9 doar ca stiind ca dupa ce le iau nu le mai schimb minim 6 luni, vreau sa fac alegerea corecta.
            Jun Mizutani
            Tenergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Re: Inlocuire fete

              Postat în original de end-er
              Multumesc de sfaturi. E clar ca am sa pastrez lemnul, mai ramane sa vad ce fete sa iau. O intrebare: cat de mare ar fi diferenta intre trecerea de la Solcion 1,7 la 1,9 sau 2,1 (atat pe FH cat si pe BH)? Ar fi putin cam extrem 2,1? Aplicand politica pasilor marunti, logic ar fi sa iau de 1,9 doar ca stiind ca dupa ce le iau nu le mai schimb minim 6 luni, vreau sa fac alegerea corecta.
              Treci direct la 2.1 . O sa fie perioada de adaptare un pic mai lunga fiindca e alta treaba , dar iti salvezi pusculita. Fiindca in final tot acolo trebuie sa ajungi.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Re: Inlocuire fete

                Sa inteleg ca devine putin racheta dar poate fi stapanita?
                Jun Mizutani
                Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Re: Inlocuire fete

                  Sigur va fi o diferenta...depinde in primul rand functie de ce fel de joc practici si cat de mult ai evoluat. Daca vei vrea sa dai topspin vei constata ca o grosime de 2,1 mm (pe care eu o consider arhisuficienta pt majoritatea covarsitoare a jucatorilor amatori) te va ajuta mult mai mult...in shimb pt anumite atingeri delicate, in special de pe masa, vei observa ca se pierde ceva control. Depinde ce vrei de la viata
                  Blade: Viscaria, FL
                  fh: T05, 2,1 mm, black
                  bh: T05, 2,1 mm, red

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Inlocuire fete

                    Eu joc destul de plat si chop, nu ma omor dupa topspin. De asta am si luat initial 1,7.
                    Jun Mizutani
                    Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Inlocuire fete

                      atunci ia 1,9 , nu lua 2.1
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Inlocuire fete

                        Merci de sfaturi guys. Pastrez lemnul si trec la fete de 1,9.
                        Jun Mizutani
                        Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Inlocuire fete

                          nu vreau sa te zapacesc, dar daca ai posibilitatea incearca de la cineva un butterfly balsa carbo x5, e net superior caymanului, e tot balsa, e off, are carbon dar si un control net superior. Indraznesc sa spun asta deoarece am avut atat cayman cat si carbo x5 cu fete solcion pe ele.
                          Blade-Darker speed 90
                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                          Bh- Testing

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Inlocuire fete

                            Au ma pui pe ganduri. Mai greu cu incercatul aici in Iași, poate daca se face un turneu in perioada urmatoare. Oricum, cel putin am sa ma documentez putin despre lemnul ala, merci de sfat. Eventual daca poti sa-mi lasi mai multe detalii despre comparatia Cayman - V5 aici sau pe privat...
                            Jun Mizutani
                            Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Inlocuire fete

                              Daca esti un jucator agresiv, care sta aproape de masa, preia des initiativa si se bate in "raliuri" f rapide, atunci X5 este mai bun.
                              Daca insa preferi plasamentul cat mai exact, temporizezi permanent jocul , te aperi de la distanta sau semi distanta si eventual contra ataci, atacurile insuficient de viguroase, "Cayman" este "regele".
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Inlocuire fete

                                In mod normal, cand am ocazia sa joc la mese de calitate cu spatiu in spate, a doua varianta ma caracterizeaza perfect insa cel mai des joc la serviciu intr-o camera cu putin spatiu si sunt silit sa joc aproape de masa, deci iese o combinatie de temporizare facuta de langa masa. In conditiile astea care lemn ar merge mai bine?
                                Jun Mizutani
                                Tenergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Inlocuire fete

                                  evit sa dau sfaturi pt. ca sunt atatea variabile incat prefer sa indemn la incercarea personala a unui lemn sau a unei fete. E cea mai buna varianta. Spun asta dupa ce m-am convins ca una simte un jucator alta altul. Eu ma bazam pe topspin de fh si chop cu balsa carbo x5 cu solcion, mai rar smash si lovituri drepte.
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Inlocuire fete

                                    Depinde f mult de ceea ce simte jucatorul si de viteza pe care o abordeaza. Si mie mi sa parut ca "Donic Dotec Waldner Carbon" are mai mult control decat "Dotec Waldner AR", pt ca lemnul cu carbon oferea un control mai bun la viteza si procedeele pe care le executam eu. Asa este si in acest caz. Este bine sa incercati, daca aveti de unde, un X5 cu niste fete medii (nu cu tenergy), pt a vedea daca nu cumva va convine mai mult decat "Caymanul", dar ideal ar fi sa dati cu el macar un meci, nu cateva blocaje, cateva topspinuri si gata.
                                    Dar din ce vad ca scrieti, parca tot "caymanul"...
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Inlocuire fete

                                      Din ce zice producatorul, Cayman a fost facut in principal pentru long-pips (iarba)...deci poti incerca sa pui o iarba pe rever si sa pastrezi Solcion de 1.9 sau 2.1 pe forehand (e doar o varianta, nu zic ca ar trebui sa faci exact asta)
                                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Inlocuire fete

                                        Multumesc tuturor pentru pareri, foarte bine spus ca sunt foarte multe variabile privind echipamentul in sportul asta Pacat ca nu stiu pe nimeni in Iași unde sa pot testa asa ceva. Probabil am sa pastrez Caymanul, decat sa comand direct un X5 fara sa-l incerc.
                                        Jun Mizutani
                                        Tenergy 05 FX

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X