Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

o parere pt un setup paleta all+ / off-

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • o parere pt un setup paleta all+ / off-

    salutare tuturor..e primul post pe care il fac si am cateva intrebari/nelamuriri
    sunt la un nivel mediu de joc si de putin timp am avut un setup de paleta cu un lemn off+ si fete xiom omega1 fh si omega 2 bh
    pt nivelul la care sunt si stilul de joc (all+ / off-) mi as dori mult mai mult control; imi place ff mult omega 2 cum se comporta la control si spin si cred ca ar fi si mai ok pe un lemn all+ sau cel mult off-
    intrebarile mele sunt:
    1. ce lemn ar fi mai potrivit (all+ / off-) pt fata omega 2 (fh si bh)?
    2. noile fete xiom (vega pro asia eur) atat de mult apreciate in posturile citite aici ar putea oferi un control spin si speed (in aceasta ordine de prioritate) mai bun decat omega 2 ? (nu am avut ocazia sa le testez), in conditiile in care nivelul meu de joc este mediu si imi place sa atac "controlat" si cu mult mult spin
    ms, o zi buna

  • #2
    Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

    Asta ar fi o varianta buna
    LEMN XIOM OVID-SIGILAT
    ALL
    MEISTER-5 PLY
    PROFESIONAL WOOD
    MANER DREPT
    MODEL 2006-CONFECTIONAT IN GERMANIA
    LABORATORIUM GMBH/SCHNEIDER ENTWURF
    DESIGNED BY
    MICHAEL SCHNEIDER MEISTER
    90 GR.
    GROSIME-5,6
    TEMPO-87
    CONTROL-100
    FEETBACK-100
    Caracterizat printr-un mare control la atac si bloc
    Stabilitate f.mare la atacul agresiv si topspin
    PRET-199 lei
    DIN PACATE NUMAI UNUL LA VANZARE.
    MULTUMESC
    0728747067
    GELU POPESCU
    www.tenismasa.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

      domnule tibi..va multumesc si va respect pt modul in care "interactionati" cu toata lumea de la sfaturi la vanzari si altele ...tot de la d voastra am achizitionat si paleta actuala plus alte cateva accesorii pt tenis, si
      din pacate nu am stiut exact sa va precizez stilul de joc si paleta s a dovedit a fi mult mai "rapida" si "agresiva" decat ma asteptam, apreciez fff mult disponibilitatea si seriozitatea d voastra,
      in legatura cu lemnul...ma voi hotara cat de repede posibil..cat despre fete...ce ati recomanda avand in vedere caracteristicile jocului meu expuse mai sus ... omega 2 sau vega (pro eur asia),
      as dori si o parere de la cei care le au testat,
      despre lemnele de la firma andro, ce parere aveti?

      Comentariu


      • #4
        Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

        Cu Xiom Ovid, merg ff. bine noile fete xiom vega pro si europe, care au o viata (cel putin asa se pare) mai mult decit fetele omega
        lemn:HML -carbon, hinoki
        fetze; Victas V>01 Limber
        si echipament Xiom

        Comentariu


        • #5
          Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

          apreciez si eu mult firma xiom...numai ca nu imi dau seama exact de pe site ul lor ce caracteristici au fetele si lemnele...si nu as vrea sa mai "gresesc" o data. pt asta doresc si parerile celor mai avizati pt un setup pretabil unui joc ofensiv "controlat" / all agresiv

          Comentariu


          • #6
            Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

            si imi place sa atac "controlat" si cu mult mult spin
            pentru ce spuneti,omega 2 si vega europa( ambele ptr.control si efect)
            omega 2 am pe stoc,vega europa-la sfarsitul lui februarie
            vega pro-au cel mai mare efect,am pe stoc-dar cred ca sunt putin mai rapide ptr.d-voastra
            -o alta varianta la fete ,ar fi xiom-yanus,este o fata hibrid,in schimb are ff.mare efect,control deosebit,este o fata f.moale,o fata care puteti face si atac si aparare,puteti da si topspin cu succes,intru-n final s-ar intelege cu lemnul xiom-ovid.
            beneficiati de un discount,fiind clientul meu,...in particular
            -referitor la lemnele ANDRO-nu cunosc prea multe.....oficial
            multumesc
            0728747067
            www.tenismasa.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

              Un lemn off- foarte bun e bty primorac
              BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
              FH:TENERGY 05
              BH:TIBHAR TORPEDO

              Comentariu


              • #8
                Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                in scurta mea experienta cu paletele pro nu am testat decat lemne donic si xiom...deci sfaturi despre altceva imi sunt fff utile, la fete mie mi a placut fff mult omega 2 cum s a comportat...si m ar tenta (la sfatul celor avizati si mai competenti decat mine) o vega pro sau europe daca ar fi mai potrivite pt stilul meu de joc...yanus pare super ok dar cred ca este totusi prea defensiva...nush ce sa zic....asta din info de pe site uri...credeti ca se poate dezvolta si un joc de atac bun? ..
                in legatura cu lemnul xiom ovid, nu este totusi putin depasit ca vechime? ma uitam la donic...epox powerallround, waldner senso carbon, applegreen dotec control, cayman,,,,cu un control bun..iar de la xiom pare ca magellan ar putea fi o solutie...sau poate doar ma insel eu uitandu ma la anul de productie?

                Comentariu


                • #9
                  Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                  Am avut si eu aceeasi problema cu controlul. Nu sunt la un nivel super inalt, si lemnul cu carbon, mai mult m-a incurcat decat sa ma ajute.
                  Astfel mi-am luat lemnul din semnatura (bineinteles, tot de la TIBI. Fara carbon. Mi se pare o combinatie foarte foarte buna cu Baracuda. Control foarte bun. Spin excelent. Viteza suficienta.
                  Cu Vega nu am jucat inca, dar se zice ca ar sta putin mai bine la spin si control decat Baracuda.
                  Oricum, pentru un control bun, iti recomand Donic Persson Dotec off. Asta daca crezi ca te impaci cu priza Dotec.
                  Succes

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                    In general lemnele sunt ca vinul,cu cat sunt mai vechi,cu atit sunt mai apreciate.
                    am pe stoc toate lemnele XIOM-ST si FL,unele chiar si AN
                    uitati-va si la XIOM-AMADEUS,plus ca este si la oferta
                    MULTUMESC
                    0728747067
                    www.tenismasa.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                      Postat în original de tibi
                      In general lemnele sunt ca vinul,cu cat sunt mai vechi,cu atit sunt mai apreciate.
                      am pe stoc toate lemnele XIOM-ST si FL,unele chiar si AN
                      uitati-va si la XIOM-AMADEUS,plus ca este si la oferta
                      www.xiomtt.com
                      MULTUMESC
                      0728747067
                      www.tenismasa.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                        Iti recomand si eu cu mare caldura Amadeus-ul. Am unul, tot de la domnul tibi desigur (un om de nota 11), este absolut superb, un control de exceptie, lucrat impecabil, ideal pentru ceea ce zici tu ca ai nevoie.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                          cred ca voi alege fete vega pro sau europe in functie de lemn..inca putina informare..multumesc mult pt sfaturi...si mai astept pareri in continuare

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                            incredibil cate discrepante la descrieri pt fetele omega 2, vega europe si vega pro pe diferite site uri...
                            poate cineva sa ma ajute cu o clasificare exacta avand in vedere spin ul si speed ul
                            care e cea mai "spin oasa" dintre ele, mijloc si cea mai putin
                            si la fel care e cea mai "speed oasa"
                            ms mult

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: o parere pt un setup paleta all+ / off-

                              am mai pus aceasta concluzie,dar va arat si d-voastra,probabil ca doriti si alte pareri,o sa le gasiti in anunturile despre fetele XIOM VEGA,cautati-le cu rabdare
                              grea decizie in a alege dintre cele 3 fete Vega, as face un clasament:
                              Nu se compara cu nici o fata '' veche'' OMEGA I, II.III, TRUE INNOVATION etc, sunt o noua creatie au multe elemente in plus cum ar fi carbonul din compozitie, au o viata dubla, rezistenta mare la uzura la fel ca si TENERGY si BARACUDA sunt ,,HIPER ELASTO'', burete celular si negru, toate acestea fac ca fetele sa fie interesante.
                              XIOM VEGA PRO-efect+efect
                              Dupa cum spune si numele este cea mai profesionala fata din aceasta colectie, este foarte buna la jocul de langa masa si de la semidistanta, este cea mai rapida, ideala pentu serviciu scurt si rapid, imprima un mare efect se preteaza pentru trasul drept si topspin
                              XIOM VEGA ASIA- efect + viteza
                              Desi are o strategie agresiva, nu este atat de rapida cum scrie, este mai putin controlabila, se foloseste mai mult la jocul de langa masa, seamana mult cu BRYCE-ul simplu, rapida dar fara efect si control.
                              XIOM VEGA EUROPE-efect +control
                              Se foloseste mai mult la semidistanta, este fff buna pentru topspin, ai senzatia ca mingea se duce acolo unde vrei deoarece are un mare control iti ofera siguranta si satisfactie.
                              Este foarte buna si pentru incepatori.
                              Fetele au fost probate pe lemne OFF+( Kreanga Carbon, XIOM POWER)
                              Aceste afirmatii sunt pareri personale, insa pot fi si alte pareri in functie de lemnul folosit.
                              Fetele se lipesc foarte bine, nu am avut probleme la lipitul cu apa, am folosit XIOM - I BOND, mai ales ca lemnul Kreanga este un lemn dificil(e foarte lucios), iar XIOM - POWER este lacuit.
                              Mie personal mi au placut VEGA PRO SI VEGA EUROPE, VEGA ASIA urmeaza sa o mai testez pe un lemn mai moale.
                              Multumesc
                              www.tenismasa.ro

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X