Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete pentru Stiga Clipper Wood

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete pentru Stiga Clipper Wood

    Daca cineva are experienta si timpul necesar, este rugat sa recomande niste fete pentru Stiga Clipper Wood.
    Si daca mai aveti bunavointa, va rog sa ma lamuriti, este o asa mare diferenta intre Butterfly si restul lumii?
    Multumesc mult.

  • #2
    Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

    Ce fel de paleta vrei sa iasa? ofensiva, foarte ofensiva sau nu asa de ofensiva?
    eu de exemplu folosesc pe stiga clipper cr (care e putin mai rigida decat clipper wood) tenergy 05 pe forehand si nimbus soft pe rever. Tenergy-ul chiar daca e putin mai tare, nu vibreaza aproape deloc, iar despre nimbus soft, nu vibreaza deloc, ca-i moale. Acuma depinde ce fel de stil vrei sa adopti,...daca pui fete tari (deci grele) va vibra lemnul mai tare, pentru ca nu are carbon (sau alte fibre sintetice) care sa-i confere rigiditate asa ridicata,...dar, desigur, asta e pt clipper cr; nu stiu daca diferenta e chiar asa de mare, dar ar fi bine sa astepti si parerea unuia care foloseste clipper wood, eu am incercat sa te ajut cum am putut.
    Succes in a-ti gasi fete adecvate!

    Comentariu


    • #3
      Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

      bryce speed

      Comentariu


      • #4
        Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

        Multam' Vlad. Chiar am urmarit pe forum, ceea ce ai scris pana acum despre Stiga.
        As vrea sa aiba si control, dar ceea ce caut cel mai mult este o senzatie placuta cand lovesc bila, adica sa nu sara ca din scandura, dar nici sa-mi vibreze deranjant.
        Nu-s meserias, asta asa ca sa se stie, ca nu emit pretentii.
        Multumesc inca o data pentru raspuns.

        Comentariu


        • #5
          Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

          Clipper merge bine si cu fete tari, dar cu efect mare. Lemnul arunca jos si este destul de rigid. Foarte bun la capace , mai dificil de dat topspin.O fata kinezeasca pe forehand sau ceva gen Donic Coppa, iar pe rever ceva de control mai medium soft.
          De evitat , parerea mea extremele - fetele foarte soft gen Nimbus Soft sau foarte tari si fara aderenta.
          Am in plan sa testez Bryce FX pe Clipper si o sa iti spun impresiile mele daca intre timp nu iei ceva.
          Diferenta intre Butterfly si Stiga de exemplu la lemne este ca cele de la Butterfly sunt ceva mai rigide in general decat Stiga. Stiga sunt lemne cu catapult mai mare.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

            Aha.... Merci vali si johnyqz. Ma gîndeam să pun ni?te fe?e tot de la ei ?i anume Neos Tacky. Mai aștept, atunci.

            Comentariu


            • #7
              Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

              Postat în original de Maci
              Aha.... Merci vali si johnyqz. Ma gîndeam să pun ni?te fe?e tot de la ei ?i anume Neos Tacky. Mai aștept, atunci.
              Pune-le . Cred ca merg. Neos Tacky sunt medium si aderente,iar Bryce FX astea ale mele fara ca sa relipesti sunt destul de pretentioase la generat efecte.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                Si eu doream sa iau acest lemn si sa pun pe FH xiom vega europe si pe BH tibhar nimbus soft. Jucand mai ofensiv pe fh si pe bh cu mai mult control..dar acu vad ca s'ar putea sa nu faca pereche buna cu nimbus softul si mai grav ca nu prea merge la topspin?..desi multi lauda lemnul asta.
                Acum sunt in dilema

                Comentariu


                • #9
                  Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                  Nu am zis ca nu prea merge la topspin , doar ca e mai dificil - deci se poate. In opinia mea ,poate altora le place altfel, lemnul asta merge bine cu fete mai tari si in special cu kinezesti. Cand am jucat cu o pereke de Nimbus Soft pe lemnul asta simteam ca parca joc cu lemnul gol.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                    Cred ca tu lovesti mai drept si foarte puternic.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                      Postat în original de VISCO
                      Cred ca tu lovesti mai drept si foarte puternic.
                      se poate , si topspinul vreau sa il dau mai prin lovire decat prin periere.
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                        De aia nu-ti plac fetele moi.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                          Visco, ar fi bine, ar fi rau sa pun fetele alea Neos Tacky?
                          Am cautat pe youtube si am vazut un meserias, care pur si simplu, era incantat de ele. Vazand pe site ca sunt cu 10% mai usoare, combinate cu lemnul ceva mai greu m-am gandit ca s-ar "pupa" bine.
                          Sau, poate ai vreo alta idee?
                          Mutumesc anticipat.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                            ..am jucat cu nimbus soft pe clipper si merge foarte bine plus ca are marele avantaj ca sunt fete usoare, chestie care conteaza mult la clipper, si bryce fx a mers bine mai ales pentru jocul la distanta, dintre chinezesti faster transcend mi sau parut cele mai potrivite..

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                              Postat în original de Maci
                              Visco, ar fi bine, ar fi rau sa pun fetele alea Neos Tacky?
                              Am cautat pe youtube si am vazut un meserias, care pur si simplu, era incantat de ele. Vazand pe site ca sunt cu 10% mai usoare, combinate cu lemnul ceva mai greu m-am gandit ca s-ar "pupa" bine.
                              Sau, poate ai vreo alta idee?
                              Mutumesc anticipat.
                              Clipperele sunt si ele de diferite greutati. Ar fi foarte util daca ai cantari lemnul si ne-ai spune cat are.
                              In privinta fetelor, astea trebuie gasite care-ti plac tie mai mult , nu care-i "plac" lemnului, neaparat. Exista intradevar o corelare intre lemn si fete , dar nu trebuie privit exclusivist din acest punct de vedere, ci mai degraba felul in care te poate servi fiecare componanta in parte. Asa cum ai spus mai devreme, senzatia pe care o agreezi la lovirea mingiei este f importanta, iar in cazul tau, fetele mai moi, iti vor oferi un joc mai placut si de ce nu, mai eficient. Vali timisoreanul este trecut de mult de un anumit nivel si el nu mai agreaza senzatia "catifelata", desi nici lui nu-i place sa simta, ca si cum ar juca "cu lemnul gol". Aceasta senzatie apare cand fetele sunt prea tari, dar si cand sunt prea moi, din motive cu totul diferite. "Prea tari sau prea moi" este o caracterizare care se supune si felului in care "actioneaza" fiecare
                              jucator la masa. De exemplu, pt, mine "Nimbus Sound" e prea moale dar "NImbus Soft" e ok. Pt. Vali, "Nimbus Soft" e inca prea moale. Nu vreau sa-ti spun ce sa alegi, dar sper sa ajute aceste considerente.
                              P.S. Si vezi ca lui William Henzell ii plac toate, cand le caracterizeaza pt altii.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                Visco, mi se pare mie sau eviti elegant sa te pronunti asupra lui Neos Tacky. Daca nu ai o parere buna despre ele, te rog spune-mi, ca sa nu dau banii de pomana. Aici e vorba de experienta, ceea ce mie imi cam lipseste avand doar ceva notiuni teoretice. Stiu c-ai scris la un moment dat, ca ai platit aceasta experienta acumulata destul de scump si de aceea te rog, daca vrei, spune-mi: Da sau Ba- referitor la Neos?
                                Inca o data multumesc tuturor.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                  ..Jax a jucat mult timp cu Neos Tacky, dadea niste topspinuri foarte incomode cu ea, da-i un mp, poate Visco nu a avut fata asta..

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                    Postat în original de Maci
                                    Multam' Vlad. Chiar am urmarit pe forum, ceea ce ai scris pana acum despre Stiga.
                                    As vrea sa aiba si control, dar ceea ce caut cel mai mult este o senzatie placuta cand lovesc bila, adica sa nu sara ca din scandura, dar nici sa-mi vibreze deranjant.
                                    Nu-s meserias, asta asa ca sa se stie, ca nu emit pretentii.
                                    Multumesc inca o data pentru raspuns.
                                    Am mai folosit si Donic Sonex JP Soft pe ambele parti si mi-a placut foarte mult senzatia. Sonexu asta ii moale dar nu foarte, putin mai tare ca Nimbus Soft, dar iti spun ca asa fain feeling avea! chiar daca e mai moale, din Nimbus Soft sare mult mai tare decat din Sonex, acesta din urma avand control bun de tot, dar nu mi-a placut pentru ca dupa cam 2 luni de jucat nu mai prea avea viata in el. Asta in cazul in care joci des. Aaa da,...cu Sonex vibreaza foarte putin (in cazul clipper cr-ului), dar depinde de ambele fete. Daca ai una tare pe o parte si una moale pe cealalta, cea tare se mai inmoaie putin, iar cea moale se intareste (putin doar). Asa am imblanzit eu (putin) tenergy-u, lipind Nimbus Softu pe rever,...
                                    Cat despre Neos Tacky (care e inspirata dupa cele chinezesti), ma gandesc ca ai putea s-o folosesti doar pe forehand (cum folosesc chinejii cele chinezesti), nu pe ambele parti,...asta cred eu, din moment ce au burete mai tare si suprafata mai lipicioasa. Nu le-am folosit sa-ti zic sigur, numai dau cu parearea. (daca cineva stie sigur cum sta treaba cu astea, nu ma bag, le dau dreptate si imi cer scuze daca am scris cumva prostii) :P
                                    PS. In legatura cu brandurile Stiga si Butterfly, poate te gasesti in situatia in care nu stii de unde sa-ti iei lemn, de la stiga sau butterfly,..asa am fost si eu,..dar un prieten care are experienta de vreo 2 decenii in tenisul de masa, mi-a spus ca stiga a facut cele mai bune lemne acum 20-30 de ani si m-a lamurit ca merita sa incerc lemnul de la stiga (clipper cr) (mai ales ca e mult mai ieftin decat cele de la butterfly). Asa am facut si nu-s dezamagit deloc.
                                    Succes in continuare!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                      Multumesc Vlad, Victor0987.
                                      Pe FH ce sa pun, Coppa?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                        daca vrei din seria coppa cu speed glue incorporat,...coppa jo silver ti-as recomanda pentru ca-i cel mai moale dintre ele, deci si cu cel mai mare control,..

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                          Postat în original de victor0987
                                          ..Jax a jucat mult timp cu Neos Tacky, dadea niste topspinuri foarte incomode cu ea, da-i un mp, poate Visco nu a avut fata asta..
                                          Hai sa fim seriosi
                                          Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                          Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                            Ce am scris in PS-ul ultimului mesaj, nu era o intentie de a face reclama proasta fetelor Stiga Neos Tacky, ci numai de a te pune in garda, ca acolo sunt si interese de marketing. Trebuie tinut insa cont de faptul ca aceste fete, sunt o specializare, asa cum sunt si fetele chinezesti lipicioase. Sigur ca poti sa-ti iei, dar cel mai bine pt inceput ar fi sa iei doar una pt FH, combinata cu soft mai "normal", gen "Nimbus Soft" pt BH. Joci asa, si dupa ce te obisnuiesti , mai intorci paleta din cand in cand la antrenamente, cu "Neos" pe BH. Daca vezi ca-ti place, de abea atunci mai iei una si pt BH.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                              Tre sa mai adaug ceva legat de lemne Butterfly si Stiga . Nu cred ca se pune problema care sunt mai bune. Doar ca au alt feeling.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                                Pune Coppa Platin Soft, daca vrei burete medium-soft si putere mai mare.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Fete pentru Stiga Clipper Wood

                                                  ?n primul rând, vă mulțumesc tuturor celor care a?i avut amabilitatea sa-mi râspunde?i. M-am decis, pân? la urm? ?i am comandat asa:
                                                  Lemn:Stiga Clipper Wodd;
                                                  Fe?e:
                                                  Stiga Neos Sound;
                                                  Stiga Neos Tacky.
                                                  Indiferent dac? voi fi sau nu mulțumit, revin cu am?nunte.
                                                  Numai bine tuturor!

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X