Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

    Am gasit niste precizari legate de chitari. Cele cu "topul" din lemn masiv isi imbunatatesc soundul cu cat sunt mai vechi , dar si "cantate", cele cu topul laminat nu prea. De ce nu ar fi la fel si la lemne de paleta? Doar cele 1-ply se imbunatatesc cu timpul nu si cele multistrat?!
    Solid Top or Laminate Top
    First of all, a health warning - don't let any of the following information override what your eyes and ears tell you about a guitar! Not every solid top guitar is wonderful, and not every laminate top guitar is bad. Now read on...
    Solid tops on acoustic guitars are made from two 'book-matched' pieces of timberAcoustic guitars were designed to be made out of solid woods. The top of the guitar is normally constructed from a block of quarter sawn timber, which is then split and opened like a book (bookmatched), then glued together to make one piece, as shown in the illustration.
    The top is very strong along the grain and very flexible across the grain. Struts of wood known as the bracing are glued to the underside to add strength, and transmit vibrations from the strings across the grain. The vibrating top then radiates the sound out from the guitar to the listener.
    Solid tops tend to start out with a better tone, but they are still stiff and tight when new. The more they are played the more freely the top vibrates. This has the effect of enhancing the guitar's tone as it ages
    Many budget guitars have laminated tops. The laminate is basically plywood, where the grain of the centre layer (the filling in the sandwich) runs across, while the grain of the front and back run vertically. Manufacturers use plywood because it is strong and inexpensive. However, acoustically a laminated top behaves differently to a solid top. Manufacturers tend to copy the bracing designs developed for solid top guitars, which is not ideal. The laminate is strong, but stiff, which limits the freedom of the top to resonate.
    Also the glue in the laminate has a dampening effect on the tone. Laminated top guitars can sound ok at lower volumes, but tend to be less articulate when played harder, when they can become a bit muddy and indistinct. Many players choosing in the store are self-concious and only play quietly, and so don't necessarily pick up on this.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

  • #2
    Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

    toate se imbunatatesc

    Comentariu


    • #3
      Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

      Postat în original de jhonyqz
      toate se imbunatatesc
      ai citit articolul de mai sus ? Comentariile e bine sa vina pe baza a ce scrie in postul meu , nu asa dupa ureche.
      Citatul e luat de aici http://www.sheehans.com/acoustic-guitars/help/
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

        in articol zice ca lemnul se invecheste(in sensul bun) doar daca este "cantat" si asta datorita vibratiilor la care este supus , nu si daca doar sta in dulap(atunci doar "imbatraneste") . Asta se aplica doar la chitarile din lemn masiv nu la cele din placi de furnir. De aia ma gandeam la o analogie cu paletele.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

          Postat în original de botezatucezar
          Marqq are dreptate . Totusi nu e post in care sa nu aiba ceva de spus , ceea ce devine cel putin plictisitor
          Omule da-i dreptate si ti se urca in cap. Ce argumente aduce el? Acu vb cu tine , pe el il exclud din problema ca nu se "stie".Trec peste "categorisiri" pt ca atata poate.
          Sa o luam metodic:
          Ce legatura au instrumentele cu coarde cu paleta pe care o tii mata in m?na? Te-a insprat forma relativ similara? Sau numele muzicale date de Nitakku?
          Nu sunt aceleasi soiuri de lemn, nu au aceleasi procedee de constructie si nici aceleasi utilizari.
          Spruce, ebony, limba, cedar se folosesc la fabricarea de chitari. Spruce e foarte folosit ca si "top wood" foarte important la vibratii si feeling, ca si la multe lemne de paleta. Printre ele ... chiar Hurricane King.
          Eu vad numai similitudini. Repet, ma asteptam la opinii mai serioase si competente nu la chestii ieftine.
          Lemnele de paleta se zice ca sunt cu atat mai bune cu cat sunt mai vechi. Acelasi lucru se zice si de chitari ca suna mai bine. Lemnele se pot testa si ele cum "canta". Dar oare invechirea lemnelor seamana cu ale chitarilor ? Adica doar alea 1-ply suna mai bine si joaca mai bine sau si cele multistrat? Asta era enigma mea.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

            Din cate am observat eu lemnele jucate ceva timp sar un pic mai bine, mai controlabil, nici nu stiu cum sa ma exprim corect...Fapt concret, am dat unui coleg de antrenament un tbs cu care eu am jucat f putin si care sarea binisor...cand am mai dat insa cateva maini cu el peste o perioada de aprox 1 an (timp in care jucatorul respectiv a jucat numai cu acel lemn) am simtit mult mai bine lemnul...mi s-a parut ca sare un pic mai lent si mult mai predictibil...mentionez ca am avut experiente similare si cu alte lemne...Oricum, nu pot sa dau o explicatie clara pt acest fapt...Poate ne explica domnu Eleodor de La Deva mai bine...sau de ce nu, acum "batranul" Mandru Bogdan
            Blade: Viscaria, FL
            fh: T05, 2,1 mm, black
            bh: T05, 2,1 mm, red

            Comentariu


            • #7
              Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

              (at)flash: Eu zic ca ai simtit lemnul mai bine pentru ca dupa un an ai evoluat tu ca jucator si ai schimbat un milion de echipamente intre timp.
              On topic: cred ca lemnele de lemn (adica nu cele compozite) pot, dar nu este obligatoriu sa se simta mai bine dupa un timp, daca s-au uscat si devin mai usoare (poate se modifica si vibratiile). In orice caz, eu zic ca diferentele sunt marginale si nu conteaza pentru jucatori, exceptand pe cei care joaca la nivel foarte mare. Daca cineva joaca bine cu un lemn vechi si joaca prost cu un lemn din aceeasi serie proaspat fabricat, chiar si atunci e greu sa dam vina pe lemn. Cred ca lemnele compozite isi modifica mai putin simtul.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                Postat în original de flash
                Din cate am observat eu lemnele jucate ceva timp sar un pic mai bine, mai controlabil, nici nu stiu cum sa ma exprim corect...Fapt concret, am dat unui coleg de antrenament un tbs cu care eu am jucat f putin si care sarea binisor...cand am mai dat insa cateva maini cu el peste o perioada de aprox 1 an (timp in care jucatorul respectiv a jucat numai cu acel lemn) am simtit mult mai bine lemnul...mi s-a parut ca sare un pic mai lent si mult mai predictibil...mentionez ca am avut experiente similare si cu alte lemne...Oricum, nu pot sa dau o explicatie clara pt acest fapt...Poate ne explica domnu Eleodor de La Deva mai bine...sau de ce nu, acum "batranul" Mandru Bogdan
                Salut.
                Florescu are lemn Gergely Carbon din 1988 deci vro 22 de ani de atunci.Gergely meu e tot de la Florescu(a apartinut unui jucator profesionist),are vro 10-15 ani si mi l-a dat mie.
                De ce?(nu stiu chestia cu lemnele dinauntru si altele,voi explica dupa cum il simt eu si voi folosi o comparatie)
                Mi-a placut deoarece era cu vreo 2 clase mai rapid ca Primorac Carbon nou si totusi un simt foarte special.Mi-a oferit asa o senzatie de control desi avea viteza mult mai mare ca primoracu.
                DESI AEVM ACELASI TIP DE LEMN :Gergely Carbon,a lui Florescu sare mai tare ca a meu si avem acelasi tip de fete,a lui e si mai vechi....ma rog
                Trageti voi concluziile
                Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                Comentariu


                • #9
                  Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                  Mai postez odata ce am gasit scris aici : http://www.sheehans.com/acoustic-guitars/help/ . Poate celor care s-au preocupat de faptul ca lemnele de paleta au mai bun feeling odata cu trecerea timpului le este util acest articol. In fond lemnul e lemn , iar esentele folosite la fabricarea chitarilor se regasesc si la lemnele de paleta. Ce am gasit eu foarte interesant printre altele este ca o chitara daca nu este utilizata si doar tinuta pe raft nu isi imbunatateste soundul (lemnul nu se "innobileaza" ci doar "imbatraneste").
                  Disclaimer : Acest articol nu e recomandat lenesilor (adica celor care nu vor sa il citeasca ) , celor care nu cunosc limba engleza si celor care au mintea scurta . Deci daca va regasiti in aceste categorii va rog sa nu va faceti de ras scriind aberatii.
                  Postat în original de vali
                  Am gasit niste precizari legate de chitari. Cele cu "topul" din lemn masiv isi imbunatatesc soundul cu cat sunt mai vechi , dar si "cantate", cele cu topul laminat nu prea. De ce nu ar fi la fel si la lemne de paleta? Doar cele 1-ply se imbunatatesc cu timpul nu si cele multistrat?!
                  Solid Top or Laminate Top
                  First of all, a health warning - don't let any of the following information override what your eyes and ears tell you about a guitar! Not every solid top guitar is wonderful, and not every laminate top guitar is bad. Now read on...
                  Solid tops on acoustic guitars are made from two 'book-matched' pieces of timberAcoustic guitars were designed to be made out of solid woods. The top of the guitar is normally constructed from a block of quarter sawn timber, which is then split and opened like a book (bookmatched), then glued together to make one piece, as shown in the illustration.
                  The top is very strong along the grain and very flexible across the grain. Struts of wood known as the bracing are glued to the underside to add strength, and transmit vibrations from the strings across the grain. The vibrating top then radiates the sound out from the guitar to the listener.
                  Solid tops tend to start out with a better tone, but they are still stiff and tight when new. The more they are played the more freely the top vibrates. This has the effect of enhancing the guitar's tone as it ages
                  Many budget guitars have laminated tops. The laminate is basically plywood, where the grain of the centre layer (the filling in the sandwich) runs across, while the grain of the front and back run vertically. Manufacturers use plywood because it is strong and inexpensive. However, acoustically a laminated top behaves differently to a solid top. Manufacturers tend to copy the bracing designs developed for solid top guitars, which is not ideal. The laminate is strong, but stiff, which limits the freedom of the top to resonate.
                  Also the glue in the laminate has a dampening effect on the tone. Laminated top guitars can sound ok at lower volumes, but tend to be less articulate when played harder, when they can become a bit muddy and indistinct. Many players choosing in the store are self-concious and only play quietly, and so don't necessarily pick up on this.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                    Imi vine greu sa mai postez ceva in conditiile astea...totusi referitor la ce a spus grasomega(cristi)...in momentul in care am probat acel tbs eu mai aveam unul aproape nou care trebuie sa spun ca nu sarea la fel de bine ca si cel folosit desi la inceput sareau cam la fel...
                    Blade: Viscaria, FL
                    fh: T05, 2,1 mm, black
                    bh: T05, 2,1 mm, red

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                      Am primit si mesaje private in legatura cu subiectul de mai sus de la membrii cu vechime de pe forum , opinii pertinente . Le-as face public fara sa deconspir persoana . Se poate deconspira ea daca vrea.
                      Bineinteles ca exista multe similitudini intre domeniul instrumentelor muzicale si lemnele de paleta. Fizica este una si functioneaza la fel oriunde.
                      Am sa spun tot felul de idei disparate, din care ai sa tragi tu concluzii. Ma gandesc asa:
                      1. in cazul laminatelor din chitara, proportia lemn/ adeziv (rasini), este mai putin in favoarea lemnului, datorita grosimii reduse, exceptie facand cele care sunt de calitate ridicata unde am vazut ca proportia este inversata.
                      2. Rasinile (mai ales cele sintetice), sunt molecular foarte stabile si impermeabile, impiedicand astfel absorbtia sau evaporarea apei din straturile interioare.
                      3. Lemnul din care se fac paletele, este de obicei din conifere de la inaltimi mari, pt ca acolo copacii trebuie sa fie f elastici ca sa reziste vanturilor napraznice. Aceasta elasticitate este cautata si la instrumentele muzicale.
                      4. Teoria cu uscarea lemnului in timp, este relativa, pt ca in timpul jocului, se absoarbe f multa transpiratie, mai ales in zona cea mai expusa flexiei, adica acolo unde se termina manerul si incepe lama.
                      5. Nu cred ca lemnul se usuca liniar in timp, pt ca acest lucru depinde de umiditatea ambientala.
                      6. Nu stiu daca "lemn mai uscat", inseamna neaparat "lemn mai bun".
                      7. Materia se ordoneaza in timpul miscarii, pe anumite directii pt a facilita deformarile, dar legaturile moleculare au de suferit. Poate ca "memoria" capatata in timp este benefica pt lemnul paletei?
                      Pe de alta parte ce spun Victor si Flash intaresc opinia ca lemnul se imbunatateste cu timpul, si jucand cu el. Asta ar putea demonta ideea ca , cumperi un lemn , il pui in dulap si peste 10 ani il vinzi ca lemn vechi. S-ar putea sa nu sara la fel desi este frumos si aspectuos ca unul "muncit" aceeasi perioada de timp.
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                        SUBIECT CURATAT DE OFF-TOPIC-uri!
                        lemn: Waldner Dotec Carbon
                        fețe: Dignics 05/Dignics 05

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X