Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toluenul si sanatatea

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Toluenul si sanatatea

    Un scurt articol despre efectele toluenului , dat fiind ca multa lume foloseste asa ceva
    http://www.ccohs.ca/oshanswers/chemical ... h_tol.html
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

  • #2
    Re: Toluenul si sanatatea

    Nu spun ca nu-i adevarat, dar si mai multa lume foloseste fumul de tigara in pauzele dintre meciuri.
    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: Toluenul si sanatatea

      Postat în original de FlorinBN
      Nu spun ca nu-i adevarat, dar si mai multa lume foloseste fumul de tigara in pauzele dintre meciuri.
      Tocmai de asta am pus linkul asta ca sa vada lumea ca nu e asa daunator toluenul precum se zice.
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Re: Toluenul si sanatatea

        Toluenul nu este in nici un caz cancerigen. Cele mai multe laboratoare medicale folosesc toluenul pentru dezinfectie (curatatul echipamentelor). O ruda de-a mea a lucrat toata viata in cadrul unui laborator medical si folosea toluen chiar si la spalatul covoarelor si paturilor spunand ca acesta intareste fibra si este eficient contra moliilor. Efectul acestuia este in schimb halucinogen fapt pentru care se gaseste destul de greu in comert.
        Andro Rasanter 48
        Butterfly Timo ALC
        Andro Rasanter 48​

        Comentariu


        • #5
          Re: Toluenul si sanatatea

          care a fost atunci interesul pt interzicerea lui?
          De unde a iesit scandalul de l-au interzis - stiu ca ar fi murit cineva intoxicat cu toluen?
          nitaku septear
          Joola Energy

          Comentariu


          • #6
            Re: Toluenul si sanatatea

            Postat în original de nicu85
            care a fost atunci interesul pt interzicerea lui?
            De unde a iesit scandalul de l-au interzis - stiu ca ar fi murit cineva intoxicat cu toluen?
            more money
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Toluenul si sanatatea

              Stie cineva de ce a fost interzis ??
              Blade : Michael Maze Arylate Carbon
              BARACUDA
              TENERGY 64

              Comentariu


              • #8
                Re: Toluenul si sanatatea

                Poi din cate stiu idealul ITTF este sa mediatizeze sportul si sa-l faca mai spectaculos.
                Deci au interzis speed glue(care contine toluen right?)pentru ca mingiile sa dureze mai mult.
                Si normal ca dupa ce bagi cateva straturi serioase de speed in fete cand dai un spin sau smash in forta e cam gata.
                Cam asa o fost si cu ascunderea serviciului nu?
                daca ala nu citea serviciul,facea o preluare slaba si asta dadea sa se termine mingea.
                Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                Comentariu


                • #9
                  Re: Toluenul si sanatatea

                  Spalau covoare si paturi cu toluen dar de miros cum scapau?

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Toluenul si sanatatea

                    Postat în original de vali
                    Postat în original de nicu85
                    care a fost atunci interesul pt interzicerea lui?
                    De unde a iesit scandalul de l-au interzis - stiu ca ar fi murit cineva intoxicat cu toluen?
                    more money
                    ..tot acelesi firme il fac si pe cel cu apa, in plus pe cel cu apa il folosesti mult mai rar, si chiar daca ar fi ramas toluenul noutatile la fete si lemne tot la fel de des apareau, mai degraba cred ca tendinta generala spre ''verde'' din mai toate sporturile..

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Toluenul si sanatatea

                      Postat în original de teodorus29
                      Spalau covoare si paturi cu toluen dar de miros cum scapau?
                      Mirosul dispare repede, toluenul are un coeficient de evaporare deosebit de ridicat. Chiar si in buretele paletei nu sta mai mult de 2-3 zile daca paleta e jucata. La covoare in 2-3 ore dispare. Cand am spus ca "spalau cu toluen" nu ma refeream la faptul ca foloseau toluen in loc de apa , ci toluenul avea rolul pe care il are otetul la curatire, dezinfectare si pastrarea culorilor.
                      Andro Rasanter 48
                      Butterfly Timo ALC
                      Andro Rasanter 48​

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Toluenul si sanatatea

                        Toluenu ataca scrisul de pe lemne si ma gandesc ca daca il dai pe covor ataca culorile ,in fine observatia mea nu are nimic in comun cu tenisul de masa, am fost doar mirat ca se foloseste in dezinfectare pt ca fetele chiar daca nu le mai joci si au fost lipite cu toluen miros mult timp.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Toluenul si sanatatea

                          Si inainte de benzen, prin anii '70, se folosea solutie de cauciuc pentru lipit camere de bicicleta. Era ieftina dar probabil tot cu relatii se gasea.
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Toluenul si sanatatea

                            Postat în original de teodorus29
                            Toluenu ataca scrisul de pe lemne si ma gandesc ca daca il dai pe covor ataca culorile
                            Toluenul ataca doar scrisul de pe lemnele imitatie chinezeasca.... Eu lipesc de 2 ani continuu fete pe lemne cum ar fi Michael Maze arylat carbon sau Ishlion si nu s-a dus deloc scrisul... De asemenea am constatat ca in momentul in care am lipit niste fete pe un lemnn butterfly neinseiat s-a luat scrisul imediat... In concluzie conteaza calitatea vopselei cu care s-a scris... nu toluenul e cel vinovat
                            Andro Rasanter 48
                            Butterfly Timo ALC
                            Andro Rasanter 48​

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Toluenul si sanatatea

                              Ia scrisul cred doar daca e si ceva diluant bagat in el. Singurul lemn cu care am avut probleme serioase de luat scrisul a fost Tibhar Alpha. In rest Galaxy, Butterfly , Xiom - no problem.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X