Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cu ce se inmoaie fetele?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cu ce se inmoaie fetele?

    am citit in diverse locuri ca se pot inmuia fețele daca le dai cu diferite solutii... deci... cu ce sa le dau? cum se executa manevra?
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: cu ce se inmoaie fetele?

    Ulei parafina!! Stima!!!!!!
    Blade:Balsa Carbo X5
    Fh:Bryce
    BH:Bryce
    NU RISTI NU PIERZI!! DAR NICI NU CASTIGI!!!

    Comentariu


    • #3
      Re: cu ce se inmoaie fetele?

      de unde se cumpara ulei parafina? si cum se aplica?
      TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

      Comentariu


      • #4
        Re: cu ce se inmoaie fetele?

        De la farmacie. Daca nu ai o pensula, merge si cu degetul. Se lasa 24 de ore minim, sa "lucreze" uleiul in burete. E gata, cand dai cu mana pe burete si nu se mai simte alunecos. In mod normal, fetele se curbeaza ca la speed glue. Daca te grabesti, poti avea probleme cu deslipirea fetelor de pe lemn, la margine.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: cu ce se inmoaie fetele?

          Merge si dupa ce le-am dat cu booster? Dupa ce le dau cu uleiul de parafina isi revin in timp sau raman mereu moi asa? Se poate aplica uleiul si peste un strat subtire de lipici (atat lipici pe baza de apa cat si speed glue) sau trebuie curatat buretele inainte?
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Re: cu ce se inmoaie fetele?

            Pai parafina actioneaza ca boosterul,boosterul are 90% ulei de parafina daca nu gresesc.Te sfatuiesc sa ai buretele curat pt ca parafina inmoaie speed glue-ul si o sa rezulte o mazga lipicioasa.

            Comentariu


            • #7
              Re: cu ce se inmoaie fetele?

              Baga texte prietene...Fetele sunt sensibile la asa ceva !!!!
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                Re: cu ce se inmoaie fetele?

                Postat în original de Ashes
                Merge si dupa ce le-am dat cu booster? Dupa ce le dau cu uleiul de parafina isi revin in timp sau raman mereu moi asa? Se poate aplica uleiul si peste un strat subtire de lipici (atat lipici pe baza de apa cat si speed glue) sau trebuie curatat buretele inainte?
                Uleiul de parafina, ca si boosterul (asa cum a spus Teodorus, sunt cam acelasi lucru), are efect cumulativ. Dupa primul strat, efectul tine aprox doua saptamani, dupa al doilea, o luna si jumatate iar dupa al treilea-al patrulea, cvasi-permanent. Se aplica pe fete curate sau se curata fetele cu ajutorul lui.
                PS. sau cu texte, cum zice Laky
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: cu ce se inmoaie fetele?

                  Multumesc de informatii.
                  Eu am dat cu booster skyline tg3-ul meu. La inceput, inainte sa pun booster fața era curbata destul de rau spre burete. Am aplicat un strat de booster care s-a absorbit foarte repede in burete, sub 5 minute. Apoi am dat inca un strat, la fel, s-a absorbit foarte repede si pentru ca am avut impresia ca nu se intampla mare lucru am mai dat inca un strat. Deci... dupa 3 straturi fata era aproape dreapta, tot putin curbata spre burete - invers fata de cum am vazut ca se intampla in cazul speed glue. Am lipit-o pe paleta si este mai tare decat inainte, spin-ul a crescut, viteza a crescut... am pierdut din control pentru ca nu mai simt mingea asa bine. Am facut ceva gresit? Eu speram sa se si inmoaie putin.
                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: cu ce se inmoaie fetele?

                    Este ciudat ce spui. Fata curbata spre burete, adiica buretele convex, iar topsheetul concav, da? Aceasta este forma unei fete, cand se aplica speed glue sau booster.
                    Daca era deja asa, cand ai dat cu booster, nu avea cum sa se faca "aproape dreapta", ci trebuia sa se curbeze si mai tare, in acelasi sens. Poate ca a fost concava pe burete, a trecut prin "drept", iar acum este doar putin convexa pe burete, asta este mai logic, mai ales la fetele chinezesti.
                    In privinta faptului ca spui ca este mai tare acum, iar este ciudat. Majoritatea stiu ca speed glue sau boosterul, inmoaie (elasticizeaza) fetele, nu are cum sa le intareasca.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: cu ce se inmoaie fetele?

                      Trebuia s-o lasi cam 24 de ore si se curba ca la speed glue

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: cu ce se inmoaie fetele?

                        Postat în original de VISCO
                        Poate ca a fost concava pe burete, a trecut prin "drept", iar acum este doar putin convexa pe burete, asta este mai logic, mai ales la fetele chinezesti.
                        Asa era, dar nu a ajuns inca in "drept" s-a oprit inainte de asta, fiind in continuare putin concava pe burete.
                        Trebuia s-o lasi cam 24 de ore si se curba ca la speed glue.
                        O sa o las data viitoare, peste cateva saptamani dupa ce trece efectul.
                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X