Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sanatate

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sanatate

    Deschid aceasta discutie despre accidente deoarece cred ca este un subiect pe care nu l-a atins nimeni.Sa accidentat cineva practicand tenisul de masa???Ma refer la intinderi,dureri de coloana,entorse etc. Ce faceti ca sa le evitati???La mine, de o scurta perioada, au aparut dureri la coloana.Le tratez si .....dupa ce joc apar???Fortez eu cumva???As fi recunoscator daca altcineva care a trecut prin asa ceva sa-mi dea un sfat.
    Blade:Timo Boll All +
    FH:Catapult
    BH:Catapult

  • #2
    Probleme

    Intr-adevar practicarea tenisului de masa in conditii neadecvate poate duce la probleme serioase de sanatate...

    Jucatorii experimentati niciodata nu incep un set fara sa fie incalziti bine inainte spre deosebire de unii amatori care incep sa se arunce dupa mingi fara a face o incalzire in prealabil.

    Multa lume ignora si problema echipamentului sportiv, daca joci in blugi si in camasa mai mult ca sigur ca o sa te faci leoarca, te trage curentul la spate si aia a fost. Jucatul in pantofi este periculos pentru ca poti aluneca sau face rani de la miscari bruste.

    Cele mai mari probleme survin insa la inchietura mainii si la genunchi care sunt cei mai solicitati. Daca mana este tinuta foarte incordata, la fel si cotul cu umarul, o miscare brusca poate duce la intidere sau dureri articulare pentru cateva zile. Problema aceasta se regaseste si la spate care se incalzeste greu. O rotatie brusca de truchi poate duce la intiderea muschilor spatelui sau chiar ruperi la nivelul fibrelor musculare, care se vindeca greu. Trebuie sa se evite in meci luarea unor mingi dificile care duc la alunecari sau intideri...

    Sfatul meu este sa se faca 5 minute de incalzire: rotatii de bazin, fandari, aplecari, flexarea bratelor, rotirea umerilor si a incheieturilor mainilor, apoi 10-20 de min de incalzire la masa: 5-10 min contre si 5-10 min de topspin de control pe drive si rever.

    Numai respectand regulile acestea, care sunt simple dar ignorate de multi, poti sa te feresti de accidentari si probleme de sanatate.
    Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
    Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
    Oricine se joaca insa putini joaca...

    Comentariu


    • #3
      intradevar o incalzire adecvata te scuteste de multe surprize neplacute,cinci minute nu sunt suficiente,un profesor si tot odata mare antrenor i-mi spunea odata ca dupa o incalzire corecta trebuie sa-ti schimbi tricoul,accidentele in tenisul de masa au totusi o fregventa mult mai mica(entorse,luxatii,intinderi.etc),dupa mine cea mai mare problema de sanatate este scolioza,din 10 jucatori 7 sufera mai mult sau mai putin de aceasta deformare a coloanei,binenteles ma refer la cei care joaca 4-6 ore zilnic.O alta problema de data asta mai mult estetica este dezvoltarea neuniforma a muschilor si a segmentelor osoase,partea corpului in care ai paleta este mult mai dezvoltata decit cealalta (degete,mana mai lunga,bicepsi,tricepsi,dorsali mult mai proeminenti pe o parte),dar aceasta problema e mai usor de remediat cu ajutorul salilor de fitness.Dupa incalzire neadegvata doua ar fi cauzele principale la accidentari,incaltaminte necorespunzatoare si podea inadegvata.

      Comentariu

      Procesare...
      X