Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

paleta... intrebari

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • paleta... intrebari

    Salutare,
    Ma intereseaza sa-mi fac o paleta cu o fata intoarsa (classic, inverted..) -drive- si burete subtire pentru tras si o fata normala (velina) si burete gros - rever - pentru efect si scos.
    Acum urmeaza intebarile pe care vreau sa vi le pun; inainte vreau sa mentionez k sunt bunicel in grupurile mele de tenis de masă, dar n-am jucat pro si nici nu am avut cu cine sa scimb pareri, deci nu radeti de mine
    1. fetele inverted sunt bune de tras ? eu vreau asha fiindca am auzit k se trage bine cu ele si am constatat pe paleta mea, o joola de 1.5 mil k avand buretele mai subtirel si o fata mai buna trag bine!
    2. La fata normala vreau burete gros, am obs pe butterfly-ul unui prieten k avand burete gros ia efect k-lumea si de-aia as vrea a doua fata, e buna ideea ?
    3. sunt bunicel pe scos, dar pe tras si pe efect stiu bine, sa-mi fac o astfel de paleta ?
    Astept raspunsurile voastre,
    BEST REGARDS

  • #2
    Re: paleta... intrebari

    ce inseamna scos?
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

    Comentariu


    • #3
      Re: paleta... intrebari

      Postat în original de Ashes
      ce inseamna scos?
      Atunci cand adversarul trage si tu de la o departare modica de masa reusesti sa scoti bila inapoi pe masa!
      Poate imi dai si un raspuns.... ms

      Comentariu


      • #4
        Re: paleta... intrebari

        ok... loviturile de care zici - tras = atac si poate fi plat sau cu efect. Efectul poate fi top spin, care curbeaza traiectoria mingei spre masa si deci poti trage tare ca mingea tot se duce pe masa, sau poate fi efect lateral care curbeaza traiectoria spre stanga sau dreapta si poti obtine unghiuri mai dificile. Cel mai puternic atac este atacul plat dar este mai dificil si trebuie sa fie mingea inalta ca sa poti ataca asa.
        Fetzele cu zimti la exterior se numesc senvis daca poti da efect cu ele, daca aluneca mingea pe ele se numesc iarba, iar cele lise se numesc inverted... Fetzele inverted dau cel mai mult spin si sunt bune la tras cu topspin, senvisurile sunt bune la capace (scos) si atac de langa masa. Este greu sa joci cu senvis la nivele ridicate dar nu imposibil. Senvisul iti ofera avantajul vitezei dar trebuie sa ai timing foarte bun. Cu fețele lise castigi foarte mult tactic.
        Jucatorii pro - Ma Long, Wang Liqin sau altii folosesc 2 fețe inverted, una cu mult spin pt forehand si una cu viteza mare si spin mai putin pe rever.
        Fetzele senvis ofera un avantaj la inceput pentru ca nu trebuie sa intelegi spin-ul foarte bine dar pe masura ce joci cu jucatori tot mai buni imposibilitatea de a invarti mingea cum vrei se transforma in dezavantaj. Liu Guoliang a jucat cu senvis. Wang Yuegu este alt exemplu de jucatoare de top cu senvis.
        Si mai sunt o groaza de lucruri de zis... dar o sa le afli in timp...
        Eu ti-as recomanda sa joci cu 2 fețe lise. Una cu mai mult spin si alta cu viteza mare. Pt spin pot recomanda tenergy 05, sau tenergy 05fx, xiom vega sau fețe chinezesti dhs - hurricane 3, g666, skyline tg3 iar pt viteza - bryce speed, joola express one.
        Daca vrei neaparat senvis - butterfly challenger attack sau flare storm.
        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

        Comentariu


        • #5
          Re: paleta... intrebari

          Inainte de toate ms pentru raspuns!
          Acum... nu joc topspin...deloc...niciodata... urasc adeversari mei care joaca top spin deoarece ii bat greu (in general bat cam pe toti, nivel amateur logic-masa in curte ). La ce nu ma pricep e teoria, dar ce mi-ai spus acolo stiu cat de cat. Uite parerea mea: am o astfel de paleta deja, nu are mult spin pe o a doa fata, amandoua sunt cam de viteza, dar am invatat-o bine si dau niste efecte cu ea, zic eu la maximul potential al paletei. De-aia as vrea o fata inverted... intr-un grup de prieteni unde mai joc (aia au 40 de ani da sunt super buni, toti au jucat tenis la viata lor) mai joc cu o stiga mai veche de are o fața inverted si acolo i-am costatat valoarea... de aceea ziceam k vreau o fața inverted... acum am o intrebarea dificila pentru mine si din cate observ usoara pentru tine - buretii ?!?! cum sa fie ?? Banuiesc k la fața velina, cea de viteza trebuie sa fie mai gros (de 2 sa zicem..), iar la cea zgrumturoasa (inverted) sa fie mai mic (un 1...), e bine ce gandesc ?
          Da-mi un raspuns te rog. stiu k mi-ai recomandat ceva mai lejer, cu doua fețe veline, dar vreau sa joc cu ceva cu fețe diferite, chiar daca mi-e mai greu la inceput, avantajul o sa il am pe parcurs knd ma voi invata cu paleta..
          ms

          Comentariu


          • #6
            Re: paleta... intrebari

            Ce ti-am recomandat sunt fețe foarte bune, folosite de jucatori de top la nivel mondial... iar cu doua fețe lise nu se joaca mai usor decat cu 1 lisa si 1 senvis.
            Burete mai gros = mai mult spin si mai multa viteza dar mai putin control, la senvis nu prea ai multe de ales. In general, mai gros = mai bun dar mai greu de controlat.
            Tine cont ca lemnul conteaza 70% iar fețele doar 30%. Daca vrei multa viteza si joc rapid, cumpara un lemn din gama off+ si doua fețe subtiri (1.9) si o sa ai viteza si ceva control.
            Fetzele de la 1.2 in jos sunt de aparare si destul de lente.
            Eu recomand totul la max si lucrezi la mana... pana dai pe masa.
            PS: inverted = fața velina
            TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

            Comentariu


            • #7
              Re: paleta... intrebari

              Buna, la voiii... cine ma ajuta si pe mine va rog sa mi spuna unde trebuie sa intru sa pun intrebari, si sa cumpar ceva...? Multumesc....

              Comentariu


              • #8
                Re: paleta... intrebari

                Intrebari despre lemne, fe?e, adezivi, etc (in general echipament) poti pune in sectiunea de Echipament, iar pentru anunturi de vanzare cumparare, poti studia intai forumul Anunturi de vanzare cuparare, iar daca ceea ce cauti nu se regaseste acolo, poti deschide un nou topic!

                Comentariu


                • #9
                  Re: paleta... intrebari

                  andrei vezi ca inverted sunt alea normale/lisa, aia zgrunturoasa e pimples out
                  cel mai bine e sa probezi ceva si de acolo te putem indruma
                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: paleta... intrebari

                    eu le ziceam inverted la cele pimples out... oricum sunt praf la termeni de tenis... deci inteleg k burete gros egal control mic, dar spin si viteza mare, vreau asta si imi trebuie asta.
                    Intrebari finale:
                    1. LA TRAS, SUT ce fata e mai buna, pimples out sau inverted/lisa ?
                    2. Pentru EFECT, care e mai buna pimples out sau inverted ?
                    ms

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: paleta... intrebari

                      Poate tu vrei sa iti faci paleta dar ai uitat sa specifici un lucru destul de important pe care omul cam trebuie sa il stie in momentul in care iti da un sfat in sensul asta...lucrul acela este : cam cat iti permiti sa cheltui pe o paleta?
                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: paleta... intrebari

                        asta nu prea conteaza Kobalt, pana la 5 mil daca e cazu, voi raspundeti-mi la intrebari mele k sa clarific si sa stiu de ce sa ma apuc, k pana nu-mi termin proiectu in cap nu reusesc. raspunde-mi la intrebari ca sa stiu ce sa fac. ms

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: paleta... intrebari

                          Ok, uite...iti dau eu o idee:
                          Lemn : Butterfly Balsa Carbo X5 sau daca te impaci cu sistemul Dotec de la Donic ia-ti lemnul din semnatura mea
                          Fete : - FH (Forehand) : Butterfly Bryce Speed FX, grosime 2.1
                          - BH (Backhand) : Joola Energy X-TRA, grosime 1.8 sau 2.0
                          Speed Glue : preferabil un Stiga Carbon Glue daca gasesti...
                          PS : E doar o idee, nu trebuie sa o iei ca fiind singura si cea mai relevanta. Citeste cu atentie ce s-a discutat prin topicul asta...si mai ales incearca sa gasesti pe cineva care are deja o paleta profesionala ca sa dai un pic cu o asemenea paleta sa vezi ce inseamna...
                          --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                          --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: paleta... intrebari

                            in mare asta ma intereseaza:
                            1. LA TRAS, SUT ce fata e mai buna, pimples out sau inverted/lisa ?
                            2. Pentru EFECT, care e mai buna pimples out sau inverted ?
                            Dupa aceea o sa vad ce fețe si lemn imi cumpar...
                            astept in continuare un raspuns la asta, multumesc

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: paleta... intrebari

                              Cred ca ar fi mai bine sa urmezi sfatul lui kobalt, ti-a recomandat o paleta foarte buna din toate punctele de vedere. O poti roti in mana, ca sa vezi cu ce fata din cele doua te intelegi bine pe forehand si cu care pe backhand.
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: paleta... intrebari

                                Fii atent aici... trebuie sa iti iei asa... un lemn Primorac Carbon OFF+ , baga de seama sa nu-ti iei OFF- ca ala nici nu se compara... si 2 fețe tenergy 64. Cu astea tragi si dai efect de rupi masa... mana sa ai...
                                La tras e buna inverted, pentru efect e buna inverted, cu cat mai groasa cu atat mai buna. Tine minte ca lemnul conteaza 70% si fețele doar 30%.
                                TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: paleta... intrebari

                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: paleta... intrebari

                                    Cred ca aveti cu totii o problema, de-i recomandati omului sa treaca direct de la o paleta amator la Primorac Off+ sau Balsa Carbo X5.
                                    Visco rade de se tavaleste.
                                    Andrei, iti recomand sa iei un lemn Off- pentru inceput si fete lise (inverted) pe ambele parti, nu mai groase de 2.0 mm.
                                    Paleta va fi oricum mult mai rapida decat cele cu care ai jucat pana acum si va trebui sa te ajustezi pentru ea.
                                    Iti recomand un lemn Stiga Allround NCT ALL+ sau Butterfly Primorac Off- cu fete Joola Energy Extra sau X-Soft 2.0, Butterfly Solcion sau Stiga Innova Ultralight Synergy Tech 2.0. Sunt bune si Tibhar Nimbus Sound sau Stiga Boost TC, dar s-ar putea sa fie prea avansate pentru tine in momentul asta.
                                    In orice caz, nu-ti recomand sa iei un lemn compozit acum (adica unul care are carbon sau alte fibre prin el), intrucat ar fi prea rapid si vei juca greu cu el. Important ar fi, zic eu, sa gasesti pe cineva cu o paleta mai avansata, dar nu foarte rapida si sa incerci putin o combinatie lemn-fete pana gasesti una care ti se potriveste. As zice ca "potrivit" ar insemna acea paleta cu care faci puncte cand "tragi tare" si cu care salvezi puncte multe cand "scoti". Practic, o paleta cu care pui mingea inapoi pe masa de cele mai multe ori.
                                    Daca vei contacta pe Valigti pe forum (Valentin Mircea) sau pe Tibi (Gelu Popescu) - ei te pot sfatui si iti pot oferi o paleta cu care sa-ti placa sa joci.
                                    Succes!
                                    Cristi
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: paleta... intrebari

                                      Asa da!
                                      Stiga NCT ALL+ , cu Joola Energy X-tra sau Bty Solcion =
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu

                                      Procesare...
                                      X