Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cu ce fel de carduri a-ti cumparat de la Dandoy?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cu ce fel de carduri a-ti cumparat de la Dandoy?

    Se poate cumpara cu cardul Raiffeisen VISA Electron de pe Dandoy?

    Am vazut ca in unele locuri poti cumpara doar cu VISA Classic , iar cu VISA Electron nu te lasa.

    http://www.raiffeisen.ro/pers_fizice.php?pg=4_4_1

    Cum e mai bine sa ai card in EURO sau in Lei?
    Stiu ca se face conversia din LEI in EURO, dar nu e mai bine sa ai direct in EURO sa nu pierzi la rata de schimb a bancii?


    Nu stiu daca Raiffeisen VISA Electron e embosat sau nu, si nici daca are SecureCode sau nu.

    Daca nu are chestiile astea doua nu pot cumpara cu cardul asta de pe Dandoy?

    ePayment - Oferta de carduri a bancilor romanesti
    VISA Electron (RON)
    Emis sub sigla: Visa Electron
    Caracteristici: Debit cu overdraft (International)
    Emis pentru: Persoana Fizica
    Folosire pe Internet: DA
    Explicita, prin inrolare in 3DSecure

  • #2
    poti incerca
    solicita activarea serviciului de plata prin internet si vezi daca merge

    Comentariu


    • #3
      A cumparat cineva de pe Dandoy utilizand cardul Taifun de la Bancpost?
      http://www.bancpost.ro/bpsite/produsul. ... =pf_taifun

      Bancpost Card Taifun ( LEI ) Comision : NU ARE COMISION PT PLATA LA COMERCIANTI
      http://www.bancpost.ro/bpsite/dobanzi.j ... 2&param2=2

      BANCPOST nu percepe: comision de deschidere cont card, comision anual de administrare cont card, comision re?nnoire card la expirarea perioadei de valabilitate, comision de alimentare periodic?, , intrabancar? a contului de card, comision de transfer în alte conturi de card/curente ale aceluia?i titular, comision pentru eliberarea extrasului de cont aferent ultimei luni calendaristice încheiate (ridicat de client de la sucursal?/agen?ie), comision pentru cumpăr?turi.

      Comentariu


      • #4
        Luk, eu folosesc un card Taifun, pana acum nu au fost probleme cu platile pe internet, iti sugerez ca, preventiv, sa nu ai pe card o suma mult mai mare decat valoarea comenzii, eventual sa ai o "interogare sold" inainte si dupa tranzactie. Nu stiu daca banca iti ia comision, oricum se ia un comision la conversia in valuta (~ 15 ron la 100 de euro - mie asa mi-au luat). Dar chiar si asa, tot merita sa iei de pe site anumite produse.
        PS . Nu te speria daca vei constata cu mare surprindere ca dupa tranzactia cu pricina ...vei avea "fonduri insuficiente" pe card, chiar in conditiile in care stiai ca mai ai niste banuti acolo. Se rezolva la ghiseul bancii, dar pt asta e bine sa pastrezi chitantele de la bancomat si extrasul de cont pe care banca ti-l trimite lunar. (pt comoditate este bine sa-ti faci cardul la o sucursala apropiata de tine). Stai linistit altfel, banca nu pierde...exista tot felul de comisioane ascunse - si asta e valabil cam pt toate bancile...
        Iti doresc mult succes!

        Comentariu


        • #5
          Mersi mult Mihai-Gabriel pentru informatii.

          Comentariu


          • #6
            Si eu am un card Taifun si am cumparat de la Dandoy. Dar nu mi se pare normala chestia aia cu fonduri insuficiente. Am patit de 2 ori asa si acum ma feresc sa mai folosesc acest card.

            Comentariu


            • #7
              Pai nici nu e normala. Nici chiar functionarului bancii nu-i era clar ce se intampla; e un fel de masura de "protectie" a bancii, n-am idee ...

              Comentariu


              • #8
                Am cerut extras de cont si acolo erau banii, dar la bancomat nu. Mi s-a explicat ca, din greseala, s-a luat de 2 ori tranzactia. Dar de ce nu aparea pe extrasul de cont? E ceva putred la mijloc... Mai ales ca am patit-o de 2 ori...

                Comentariu


                • #9
                  Si mie mi-au zis acelasi lucru...dar nu au fost in stare sa-mi explice de ce au facut asta...

                  Comentariu


                  • #10
                    Dar de pe dandoy se poate cumpara in lei din cate vad eu. Nu am facut decat o simulare dar asa se pare, deci nu ai treaba cu rata de schimb.

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu se poate cumpara in lei.
                      Doar iti arata un pret aproximativ in lei ( e un concertor valutar on-line pe site ) dar de platit tot in EURO platesti.

                      Comentariu


                      • #12
                        daca cardul este emis de banca sa 'tina' lei platesti la pretul in lei inscris pe site
                        cei de la dandoy sports schimba cursul valutar la care fac conversia din cand in cand

                        Comentariu


                        • #13
                          stiu ca sunt off topic dar ...totusi ...schimba si tu numele topicul-ului . parca imi zgarie ochii.
                          In me the WishMaster
                          Blade : 729
                          FH : Donic Coppa
                          BH : Donic Coppa

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu acest tip de card se poate cumpara? Daca da, imi da tata unu ca are mai multe

                            Multumesc!
                            M. Maze FL
                            FH:Roundell Soft 1.9
                            BH: Tenergy 80 1.9

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X