Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

    Am achizitionat nu de mult o pereche de astfel de fețe, ieri seara primind "botezul focului". Cateva observatii, dar subt rezerva subiectivismului.
    Aspectul exterior se inscrie in nota generala a noii generatii de fete chinezesti, fiind fabricate absolut fara cusur!!!
    Este o fața cu un caracter profund european, ciar daca provine dintr-un mariaj chino-japonez.Greutatea specifica este mica, inscriindu-se in categoria celor "light", fiind usoare. Buretele de culoare galbena este de tipul dens(nu cu structura mare ca la Tenergy!) iar topsheetul este relativ subtire si foarte elastic.
    Viteza de 13, asa cum in general ne-am obisnuit la fețele chinezesti este exagerata, fiind totusi peste medie. Spinul de 10.5 este in regula, corespunzand realitatii.
    Si acum cateva consideratii asupra comportarii in regim de joc. A fost lipita pe lemnul din semnatura(ALL) un lemn caracterizat prin foarte mult control si mai putina viteza. A rezultat o combinatie cu un control fantastic, mai ales in zona capacelor. Cu o mica miscare a incheieturi se pot directiona capacele pe topspinul in forta, cu o precizie uimitoare.Mingea astfel "capacita" ia o traiectorie extrem de joasa si de precisa. Datorita buretelui relativ moale(desi e categorisit la 38 de grade) are un spin mecanic foarte bun. Topspinul inalt este foarte precis si usor de executat. Atat chopul cat si pushul sunt usor de executat. Partea slaba este topspinul in forta.Aici nu mai pot aduce cuvinte de lauda. Din cauza diferentei de viteza fata de fețele de top considerate foarte rapide(Tenergy, Bryce speed, Baracuda, Roxon500 etc.) pentru al executa, este necesara o miscare mai energica decat in mod normal, ceea ce dauneaza preciziei. Totusi pe un lemn OFF sau OFF+ s-ar putea ca aceast inconvenient sa fie mult mai mic. Loviturile directe sunt rapide si precise.
    Tragand linia si adunand, rezulta un fapt de altfel usor de banuit. Nu se incadreaza chiar in categoria fețelor de top pentru jucatorii avansati si cu mari pretentii. In schimb este o varianta foarte ieftina si surprinzator de buna, pentru fetele allround de marca, fiind recomandata in special marii mase de jucatori medii si incepatori. Chiar daca nu e racheta, viteza peste medie, controlul si spinul mecanic foarte bun, sigur vor multumi pe multa lume. Asa ca autorii de topice de genul "prima paleta" sau "ce parere aveti de....."daca stiu ce vor (si isi cunosc lungul nasului), fara a o lua ca o jignire, se vor orienta in acest sens. Avizi parintilor jucatori! E o fața excelenta pentru copiii ce invata ABC-ul acestui sport!
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

    Foarte frumos review
    De unde se pot cumpara aceste fete? Ma gandesc la o paleta pentru un copil de 8 ani...
    Multumesc
    TB ZLF & T05/T05FX

    Comentariu


    • #3
      Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

      De aici, viewtopic.php?f=14&t=4863
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

        Aveti perfecta dreptate si eu am luat de la DL.COROIANU 6 fete + lemne preturi exceptionale,succes.

        Comentariu


        • #5
          Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

          Am luat si eu 2 fete Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky de la dl. Coroianu, dar am avut o problema cu una din ele. Am lipit-o pe cea rosie si dupa un antrenament, am observat cu stupoare ca topsheet-ul s-a desprins de burete in mijlocul fetei si s-a format o galma, o perna de aer cam de 3 cm diametru! Am crezut ca o fi de la lipici dar am lipit cu lipiciul de apa de la stiga, cel nou care se ia foarte usor, deci am exclus aceasta varianta. Lipiciul chiar a ramas pe lemn cand am dezlipit fata, si s-a luat dintr-o singura bucata si de pe acesta! M-am uitat mai atent la marginile fetei si am constatat cu stupoare ca se desprind foarte usor de burete, practic deabia se tinea topsheet-ul de burete, dintr-o singura miscare l-am desprins de burete!
          Fata neagra nu am lipit-o inca, e patrata, am cercetat-o sa vad daca are aceleasi probleme, si surpriza....topsheet-ul e foarte bine lipit de burete, practic ar trebui sa rup fata ca sa reusesc sa deslipesc!(ceea ce nu am facut! ). Acum nu stiu ce sa cred, poate a scapat la controlul calitatii fata asta si am avut eu norocul sa dau peste ea, as dori sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva patania asta!
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #6
            Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

            Am patit la fel, tot cu fata rosie, am crezut ca este din cauza "supradozei" de booster aplicata. Curios, acelasi tratament l-am folosit si pentru fata neagra, dar aceasta a facut fata "stresului".
            Viscaria
            Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

              Postat în original de Flam
              Am patit la fel, tot cu fata rosie, am crezut ca este din cauza "supradozei" de booster aplicata. Curios, acelasi tratament l-am folosit si pentru fata neagra, dar aceasta a facut fata "stresului".
              Am folosit lipici pe baza de apa, deci nu booster-ul e cauza! E clar atunci, defectul e din fabricatie, sau am nimerit noi un lot "defect".
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

                Draga Daniel si draga Flam vreau sa fac unele precizari in legatura cu problema voastrarin punerea in vanzare a acestor fete am vrut sa ajutam si sa contribuim la promovarea tenisului de masa in tara,am vrut si vrem in continuare sa dam posibilitatea la preturi de producatori fara adaos comercial ca jucatorii in numar cat mai mare sa poata sa-si procure o pereche de fete profesionale;ne cerem scuze pt neplacerile create dar vreau sa va mentionez ca aceste fete sunt fabricate in China.Tin sa precizez ca si la firmele de calitate superioara si neaccesibile la pret de marea majoritate am intampinat aceleasi probleme.Exemplul meu in speta este cu o fata Donic Desto F1 HS care din cauza boosterului a patit la fel cum a patit Flam cu fata Kokutaku(nu vreau pe aceasta cale sa denigrez in nici intr-un fel firma Donic pe care de altfel noi o si reprezentam in Romania),iar celalat exemplu este cu o fata tenergy 05 care fiind noua s-a facut bucati(cu certitudine era o fata "coapta") mentionez ca dincolo de cele intamplate joc in continuare cu Tenergy 05 pe care eu personal o consider cea mai buna fata de pe piata la ora aceasta.

                Comentariu


                • #9
                  Re: Kokutaku Bluttenkirche Tokyo 2.1mm non tacky

                  Nici o problema Ionut! M-am gandit eu ca e defect de fabricatie, de altfel am mai auzit de probleme cu controlul calitatii la fetele facute in China. Fata neagra desi am lipit-o cu acelasi lipici de apa ca si pe cea rosie, nu are nici o problema, se prezinta foarte bine si baiatul pt. care am facut paleta castiga meci dupa meci ! Tot respectul pentru initiativa voastra si sper sa o puteti continua, e lucru mare pt. cei care nu-si permit sa dea 5 milioane pe o pereche de tenergy!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu

                  Procesare...
                  X