Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

    Salutare,
    Vreau sa mentionez ca practic tenisul de masa la nivel amator, si ca sunt relativ bun printre prieteni(inseamna ca reusesc cat de cat sa "trag" si pe forehand si pe backhand) iar de curand(cateva luni) joc aproape in fiecare zi.
    Intai mi-am achizitionat un "premade" Butterfly CarlosChiu de pe Amazon (vad ca scrie pe el ca are fete Butterfly Flextra si avea reviewuri foarte bune pe site). Dupa ce m-am jucat cateva luni cu el si m-am acomodat, am inceput sa cred ca este prea agresiv pentru mine(este dat pe site cu spin 100/100, speed 100/100, ball ctrl 75/100), in sensul ca mingile jucate erau destul de scurte, iar impotriva jucatorilor buni ce loveau cu mai mult spin nu reuseam sa intorc mingile pe masa decat cu dificultate. Plus ca trebuia sa o curat dupa fiecare joc pentru ca prinde foarte usor praf si grasime.
    Recent, dupa cateva zile de citit forumuri si reviewuri mi-am achizitionat o paleta custom-ce mi-a venit lipita la comanda:
    blade Mark V Special Edition Flared+ Forehand Rubber: Mark V HPS 2.0 Red+Backhand Rubber: Mark V 2.0 Black. Am jucat vreo 2 zile cu ea(in total vreo 4 ore) si mi se pare mult mai usor de controlat decat Carlos Chiu-ul, dar pe de alta parte parca si smashurile mele si-au mai pierdut din viteza...
    Inca nu imi dau seama cu care din ele joc mai bine, si doresc sa va cer sfatul. Cu dorinta de a progresa cat mai mult, care din cele 2 palete este mai bine de recomandat? A mai folosit cineva vreuna din ele ? Ce sfaturi imi puteti da ? (Nu doresc sa mai achizitionez inca una si nici nu voi schimba personal lemnul/fețele pentru ca mi se pare complicat de lipit/dezlipit)

  • #2
    Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

    Eu iti recomand mark V-ul deoarece prima paleta e ceva hobby chiar daca are fete flextra.

    Comentariu


    • #3
      Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

      Postat în original de teodorus29
      Salut!
      Daca nu cer prea mult as vrea sa vad si eu niste poze cu lemnul tau Mark V Special Edition ,ma intereseaza in special cantul.
      Pozele le poti trimite la adresa : teodorus29(at)yahoo.com
      Multumesc anticipat!
      am dat un google si am gasit asta:
      http://www.tabletennisdb.com/blade/yasa ... ition.html
      mda, nu se vede cantul...oricum din cate vad eu e ceva mai gros decat la Carlos Chiu.
      Nu am cu ce sa fac poze momentan din pacate...oricum, ca sunt curios si oarecum novice, ce informatie iti poate da imaginea cantului ?
      Manerul meu flared e destul de dur(am facut o mica batatura) si miroase urat(parca a peste)...Imi da impresia ca nu e la fel de "head heavy"(am preluat termenul din tenis de camp, nu stiu daca se aplica si aici)comparat cu Carlos Chiu-ul...

      Comentariu


      • #4
        Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

        imaginea cantului iti poate da multe informatii
        elasticitate, simt, dwell, viteza, stilul de joc la care se preteaza prin: esenta straturilor componente si grosimi, nr de straturi
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

          Sunt de acord manyaku.
          Batatura cred ca ai facut-o de la marginea taioasa a manerului, sus langa prasele stanga-dreapta (poti rezolva problema pilind zona aia cu niste smirghel fin ), mirosul de peste cred ca e de la fete

          Comentariu


          • #6
            Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

            Teoretic, daca fetele "Flextra" puse pe un lemn care este cel mult allround plus/offensive minus, este "prea agresiv", atunci Yasaka Mark V HPS, pe lemnul Mark V,va fi si mai "agresiv". Practic insa si mie mi sa parut pe vremuri ca lemnul "Donic Waldner Dotec Carbon", are mai mult control decat "Donic Waldner Dotec AR". Asta inseamna ca, deasupra vitezei echipamentului, sta compatibilitatea lui cu jucatorul.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

              ok, m-am interesat si am aflat
              Carlos Chiu:
              USATT Approved Ratings: Speed: 100 Spin: 100 Control: 85 Features: Flared pro-style handle 5-ply Akazie wood Inverted Surface 2.0 mm Sponge Flextra Rubber
              Nu stiu daca detaliile de deasupra despre lemn sunt suficiente. Este mai subtire decat celalalt lemn...
              Buretele este mult mai tare decat cel de pe racheta custom. Mie mi se pare mult mai rapida si mai greu de controlat(imi ies mult mai bine procentual loopurile cu Yasaka) decat cea custom. Poate e de la burete...

              Comentariu


              • #8
                Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

                Nu se pot compara caracteristicile scriptice ale paletelor de tip "hoby" cu cele ale echipamentelor profesionale. La "hoby" ele se invart mai mereu in jurul valorii de 100, din motive de marketing. La celelalte, nu se ating niciodata cifre cu trei numere.

                Spuneti despre paleta cu lemn Carlos Chiu: "am inceput sa cred ca este prea agresiv pentru mine",dar in acelasi timp "in sensul ca mingile jucate erau destul de scurte". Nu prea se potrivesc afirmatiile.
                Parerea mea (si cred ca sunt in asentimentul celorlalti forumisti), este ca trebuie sa va antrenati mult, cu paleta cea noua.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

                  antrenament,antrenament si iar antrenament si va fi totul bine
                  DHS Hurricane Long 5
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Giant Dragon Talon

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

                    Postat în original de VISCO
                    Nu se pot compara caracteristicile scriptice ale paletelor de tip "hoby" cu cele ale echipamentelor profesionale. La "hoby" ele se invart mai mereu in jurul valorii de 100, din motive de marketing. La celelalte, nu se ating niciodata cifre cu trei numere.

                    Spuneti despre paleta cu lemn Carlos Chiu: "am inceput sa cred ca este prea agresiv pentru mine",dar in acelasi timp "in sensul ca mingile jucate erau destul de scurte". Nu prea se potrivesc afirmatiile.
                    Parerea mea (si cred ca sunt in asentimentul celorlalti forumisti), este ca trebuie sa va antrenati mult, cu paleta cea noua.
                    cred ca m-am exprimat gresit, prin scurte am vrut sa spun ca nu se schimbam multe mingi cu adversarul, ca erau imediat decisive: ori eu, ori el...adica daca era mai slabut ii zbura aiurea din racheta(de la spin si viteza cu care venea mingea de la mine), daca era ceva mai bun si returna imi zbura mie aiurea apoi imediat )...cu paleta noua parca schimb mai multe mingi...inclin sa cred ca e de la buretele tare

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

                      Nu conteaza cat dureaza punctul si cate mingi schimbi, ceea ce conteaza cu adevarat este sa dai pe masa cu o minge mai mult decat adversarul.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Yasaka Mark 5 versus Butterfly CarlosChiu

                        Postat în original de teodorus29
                        Nu conteaza cat dureaza punctul si cate mingi schimbi, ceea ce conteaza cu adevarat este sa dai pe masa cu o minge mai mult decat adversarul.
                        De vis vorba! Adevarul gol golutz!
                        Timo Boll ALC
                        FH: DHS 3 NEO 2.2
                        BH: DHS 3 NEO 2.2

                        Comentariu

                        Procesare...
                        X