Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

tackiness

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • tackiness

    Am vazut ca fetele au un parametru numit: tackiness.
    Am citit pe net si am vazut ca in general fetele japoneze si europene au tackiness mic, si cele chinezesti(mai ieftine la pret) il au mare. Inseamna cat de bine se lipeste mingea de guma.
    Intrebarile mele sunt:
    Ce avantaje si dezavantaje ofera un tackiness mare/mic ? Cam care ar fi diferentele in joc ?

  • #2
    Re: tackiness

    Tackiness nu e un parametru de clasificare a fețelor! Este denumirea unor tipuri de fețe de la Butterfly: Tackiness C, D, C2, Tackifire C, C Soft Special, Special Soft caracterizate prin faptul ca au o suprafata lipicioasa care intr-o masura contribuie la spinul feței. Mai toate fețele chinezesti din vechile generatii sunt "tacki", Butterfly a fost primul care a raspandit acest termen, incorporandul in denumirea comerciala a fețelor mai sus amintite. Deci daca vrei sa sti cum "prinde" o fața, cauta termenul SPIN, care este o caracteristica consacrata, definind aderenta mingii in contact cu fața paletei.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Re: tackiness

      uite aici:
      http://www.tabletennisdb.com/rubber/yasaka-mark-v.html
      Tackiness 2.0 - Slightly tacky
      sau:
      http://www.tabletennisdb.com/rubber/dhs-g555.html
      Tackiness 10.0 - Very tacky
      si etc, fiecare fata are si o nota pt tackiness(separata si nu neaparat corelata cu cea de la spin)
      Tackiness refers to the level of stickiness of the rubber surface. Traditional Chinese rubbers are usually tacky enough to lift a ball off the table by pressing the rubber on top of the ball, whereas traditional European and Japanese rubbers do not.
      Rating/Description
      8+ Very tacky
      6 - 8 Tacky
      4 - 6 Medium tacky
      2 - 4 Slightly tacky
      Under 2 Completely non-tacky
      2.0 - Slightly tacky

      Comentariu


      • #4
        Re: tackiness

        din cate am vazut eu prin comentarii tackiness mare ar ajuta la intoarcerea servelor(cred ca neutralizeaza usor spinul), dar pe de alta parte incurca putin mingile mai lungi cu topspin puternic, de la distanta de masa...nu sunt sigur de corectitudinea acestor afirmatii...

        Comentariu


        • #5
          Re: tackiness

          Am adresat si eu o intrebare asemenatoare candva, si un MARE domn de aici, m-a lamurit destul de usor. Mi-a dat acest link:
          Se poate vedea ce inseamna o fata 'tacky' (lipicioasa).
          Cat despre spin, acesta e o chestie diferita, pentru ca poti obtine un spin foarte bun (uneori) si din burete.
          Asadar cei doi termeni nu se refera la acelasi lucru (in ceea ce priveste suprafata unei fete)

          Comentariu


          • #6
            Re: tackiness

            sau
            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

            Comentariu


            • #7
              Re: tackiness

              intrebarile raman:
              Ce avantaje si dezavantaje ofera un tackiness mare/mic ? Cam care ar fi diferentele in joc ?

              Comentariu


              • #8
                Re: tackiness

                De obicei, la fetele lipicioase (asiatice), buretii sunt tari si nu prea elastici. Spinul se obtine fara ajutorul lor, numai din aderenta. Asta inseamna control mare in fazele scurte, deasupra mesei. La distanta, trebuie lovit mult mai tare, pt a obtine aceleasi viteze ca la fetele gripy (euro-japoneze).
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: tackiness

                  In general fetele de calitate mai slaba(cu un burete tare, foarte putin elastic, vezi chinezariile de 3-4 euro bucata), agata datorita suprafetei extrem de lipicioase. Foarte curand insa aceste fete tacki datorita stergerilor repetate(caci atrag praful intr-o veselie!!!!), devin lise si atunci... by-by spin. Ramai... cu o bucata de "talpa"! Alta e situatia insa la fetele de marca amintite de mine la inceputul topicului. Acele fete combina aderenta de tip tacki cu spinul mecanic, rezultand niste fețe care inca rezista in timp prin calitatea lor.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: tackiness

                    ce fata chinezeasca inlocuieste bty tackiness c ? as vrea sa ma dezvat de butterfly. as vrea ceva cu control bun ca tackiness pt loop si topsin.
                    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                    Fh : Butterfly bryce
                    Bh : Butterfly bryce

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: tackiness

                      LKT XT(extra tacki). merita experimentul datorita pretului mic, pentru ca e o fata atipica chinezeasca fiind elastica si foarte usoara si nu in ultimul rand datorita unui raport excelent calitate/pret.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: tackiness

                        domnu laky de unde pot achizitiona aceste fete ? fetele la 25 ron ale lui Coroian Adrian cum vi se par ? as vrea sa fac niste experimente eu si un grup de vreo 6 baiete care jucam cu butterfly si am vrea sa renuntam la bty.
                        viewtopic.php?f=14&t=4863
                        Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                        Fh : Butterfly bryce
                        Bh : Butterfly bryce

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: tackiness

                          http://www.presports.com, http://www.eacheng.net.Pentru un nivel de joc de la incepatori spre mediu sunt niste fețe cu un raport calitate pret foarte bun.Eventual, de pe siteurile amintite puteti incerca DHS Hurrican 2,3 sponge nr.19(varianta clasica cu speed glue), sau Neo( cu efect speed glue incorporat). Ca o completare, comenzile ajung destul de greu, cam in trei-patru saptamani, dar cum fețele pleaca de la "sursa", sunt la jumatate de pret fata de siteurile europene. Daca nu "arde", merita incercat...
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: tackiness

                            Postat în original de ionutpa800
                            domnu laky de unde pot achizitiona aceste fete ? fetele la 25 ron ale lui Coroian Adrian cum vi se par ? as vrea sa fac niste experimente eu si un grup de vreo 6 baiete care jucam cu butterfly si am vrea sa renuntam la bty.
                            http://tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=4863
                            De la Coroian Adrian ar fi GeoSpin Tacky,729 SUperFX si Geospin (n-am jucat decat cu Geospin Tacky foarte putin, in rest ce am citit din review-uri).
                            LKT Pro XT intradevar trebuie incercata si o recomand .
                            Din review-uri ar fi : 729 SP with Transcend Sponge ,Higher Transcend Sponge ,LKT Rapid Speed ,Gambler Outlaw Pre-Tune,LKT Silver Dragon.
                            http://www.tabletennisdb.com/rubber/
                            Postat în original de laky
                            http://www.presports.com, http://www.eacheng.net.Pentru un nivel de joc de la incepatori spre mediu sunt niste fețe cu un raport calitate pret foarte bun.Eventual, de pe siteurile amintite puteti incerca DHS Hurrican 2,3 sponge nr.19(varianta clasica cu speed glue), sau Neo( cu efect speed glue incorporat). Ca o completare, comenzile ajung destul de greu, cam in trei-patru saptamani, dar cum fețele pleaca de la "sursa", sunt la jumatate de pret fata de siteurile europene. Daca nu "arde", merita incercat...
                            Ar mai fi si http://www.zeropong.com unde taxele sunt 15$ fix, oricat si oriunde ai comanda.
                            Blade:O chinezarie
                            FH:TG2 (No 19)
                            BH:Super Anti

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: tackiness

                              Pentru viteza recomand Gambler Outlaw
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: tackiness

                                din cele de la Coroian as recomanda Faster 729 German sponge. Sunt cele mai rapide de acolo - poti da si tops de la distanta.Faci tranzitia mai usoara de la BTY.
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X