Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutie lemne & fețe Donic !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Discutie lemne & fețe Donic !

    Salutari tuturor celor care citesc aceste randuri
    Nu am o intrebare despre un anumit setup , pur si simplu doresc sa existe un topic unde sa se discute doar despre lemnele si fețele Donic - dar si alte combinatii mixte (ex : lemn Donic + alt brand compatibil de fețe,etc)
    Am observat , dupa cateva rasfoiri ale forumului (categoria "Echipament" - ca sunt foarte multi incepatori care nu stiu efectiv ce paleta sa-si faca - ca prima lor paleta profesionala - astfel incat , s-a dorit crearea acestui thread pentru a scuti cautari anevoioase pe forum (stiu cum este sa cauti...si sa nu gasesti ceea ce vrei din prima)
    Invit toti posesorii / fanii Donic sa participe - si nu numai - poate cineva a avut o experienta mai putin placuta cu un anumit setup lemn-fața Donic sau orice alta varianta !
    As dori sa incep cu produsele & setup-urile Control-based / Allround

    Pareri despre :

    Donic Blue Enforce
    Donic Waldner Allplay
    Donic Epox Control
    Donic Epoc PowerAllround
    Donic Waldner Dotec AR - (integral gama Dotec mai ales - avantaje / dezavantaje)
    Donic Waldner Senso
    Donic Appelgren Allplay
    Donic Persson Powerplay
    Donic Waldner Senso Carbon
    Donic Waldner Dicon

    Sunt mai multe - insa incepem cu modelele mentionate !
    Referitor la fețele preferabile pentru un joc de control / allround cu urmatoarele specificatii :
    Control 7-10
    Spin 9-10
    Speed - 6-8 (max)
    Dupa putin studiu pe forumurile din afara , as enumera urmatoarele modele de fețe :
    Twingo
    Twingo Plus
    Slice 40
    Quattro A'Conda Medium / Soft
    Coppa Tenero
    Vario Soft
    Coppa Tagora
    Desto F3 BigSlam
    Quattro Formula
    Coppa X3 (Silver)

    Variantele recomandate & etc - e sigur loc de discutie
    ----------------------------------------------------------------------------------------

    Multumesc frumos pentru rabdare & sper sa luati in considerare initiativa mea !
    Personal consider ca reprezinta o idee BUNA pentru cine se bazeaza exclusiv pe un brand , in cazul acesta , unul de exceptie - Donic !
    Ultima editare de webbos; 11.dec.2010, 18:55.
    Main bat
    Donic Waldner Carbon Senso V1
    w/ Donic Acuda S2 on both sides

  • #2
    Un prim setup gandit de mine (in curand in teste)

    Donic Burn ALL+

    FH : Donic ACUDA S3
    BH : Donic Baxster D-25 / F1-A / LB (din seria Baxter)


    Ar putea ajuta fața de tip sandwich ? In ce masura !
    Astept pareri , multumesc !
    Main bat
    Donic Waldner Carbon Senso V1
    w/ Donic Acuda S2 on both sides

    Comentariu


    • #3
      Salut,
      Eu am de dat un sfat (total neprofesionist) de genul: asa nu.
      Donic Waldner Ultra Carbon + SRiverFX 2.1 (FH) / SRiverFX 2.1 (BH) lipite cu Sunflex pe apa.
      Parerea mea e ca nu se pupa deloc. Sunetul loviturii e ca de butoi spart, controlul este mic, viteza decenta. Simti mingea destul de bine, dar nu mi s-a parut ca este o combinatie buna.
      Si o mica parere personala: Lemnele Donic sint ceva mai mici ca si dimensiune ca BTY. Nu cu mult, foarte putin, dar se simte la mina, mai ales in primele saptamini dupa ce faci trecerea.
      Domul Tibi este cel mai in masura sa dea sfaturi pe Donic - si cred ca ar fi foarte util sa ne impartaseasca din experientele dumnealui .... daca ne aude ... )
      Timo Boll ALC
      FH: DHS 3 NEO 2.2
      BH: DHS 3 NEO 2.2

      Comentariu


      • #4
        Lemnul din semnatura cu f3 big slam!!!Stima!
        Blade:Balsa Carbo X5
        Fh:Bryce
        BH:Bryce
        NU RISTI NU PIERZI!! DAR NICI NU CASTIGI!!!

        Comentariu


        • #5
          Hmmm - F3 BigSlam pe BackHand ?
          Ma intereseaza o varianta pt backhand , care sa presupuna mai mult control si mai putina viteza , deci implicit o fața mai moale.
          Main bat
          Donic Waldner Carbon Senso V1
          w/ Donic Acuda S2 on both sides

          Comentariu


          • #6
            Da, Desto F3 Big Slam e o fata moale si foarte multi o recomanda pentru rever (cel putin pe forumurile externe), singurul dezavantaj despre care se vorbeste fiind faptul ca nu e foarte durabila (adica i se duce spinul destul de repede in comparatie cu alte fete de generatie noua...ex: Vega Euro sau Acuda sau Tenergy etc. )
            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

            Comentariu


            • #7
              Incepatorii trebuie sa invete sa joace, nu sa faca experimente cu lemne si fete, iar daca ai fi cautat cu atentia ai fi gasit acesta idee exprimata de mai multe persoane care cunosc acest sport.
              Cifrele date de producatori sunt niste chestii subiective si nici un producator nu da aceste cifre pentru toate GROSIMILE de burete. Cred ca e evident pentru orice persoana care stie macar un pic de fizica ca un burete cu 2-3 mm mai subtire/gros va modifica aceste caracteristici, iar concluzia este ca cifrele alea sunt doar niste instrumente de marketing si nimic mai mult.
              Cu toate acestea, marea majoritate a incepatorilor vor continua sa arunce cu banii aiurea ... zicala aia cu oile imi vine in minte
              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

              Comentariu


              • #8
                Kobalt - Ok , notat , multumesc
                Vega Pro - am vazut ca ar fi cam speedy - S3 ar merge mai bine pe BH ? Si S2 pe FH ? S1 e prea rapid, cel putin din..descriere - pt telul meu actual

                rflash
                - Incepatorii trebuie sa invetze sa joace cu ceva corespunzator stilului pe care doresc sa si-l insuseasca
                Daca joaca cu o paleta prea rapida initial , se vor intreba de ce progreseaza atat de incet....
                Nu am intrebat mai sus de grosimi ale buretilor , ci de modele de fețe , in cazul dat - ceva potrivit pt un backhand controlabil !
                Ce zici tu mai sus se intampla daca nu exista o sfatuire corespunzatoare in momentul in care se achizitioneaza un setup...si deh - se ajunge la achizitii NEcorespunzatoare
                Stima si mersi oricum de opinie
                Main bat
                Donic Waldner Carbon Senso V1
                w/ Donic Acuda S2 on both sides

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de rflash Vezi post
                  Cu toate acestea, marea majoritate a incepatorilor vor continua sa arunce cu banii aiurea ... zicala aia cu oile imi vine in minte
                  Care-i zicala cu oile?

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de hibigibi Vezi post
                    Care-i zicala cu oile?
                    LOL
                    Fara offtopic , maestre
                    -----------------------
                    Azi s-a receptionat a 2-a paleta din semnatura , este in "teste" ,
                    Ce pot spune pana acum :
                    Control deosebit , simti efectiv fiecare minge lovita / smash-urile sunt un deliciu
                    Ar fi trebuie sa iau 2.1mm pe FH si 1.8 pe rever...dar asta e , schimbam aspectul asta in primavara.
                    Pt cine vrea o paleta all-round , o recomand cu caldura !
                    O sa revin cu un review amanuntit , desi nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea in amanunt despre un produs , pt simplu fapt ca nu am suficient experienta !
                    Pt asta s-a creat threadul , astept mai mult feedback din partea cunoscatorilor !
                    stima tuturor
                    ------------------------
                    Ultima editare de webbos; 13.dec.2010, 15:10.
                    Main bat
                    Donic Waldner Carbon Senso V1
                    w/ Donic Acuda S2 on both sides

                    Comentariu


                    • #11
                      salut am si eu intrebare daca ar merge pe un lemn Donic Waldner Dotec Carbon pe BH Donic Coppa X3 Silver iar FH Donic Acuda S1 astept pareri

                      Comentariu


                      • #12
                        Cred ca este o alegere buna din p.m.d.v.
                        Cu toate ca noi nu ajungem la materialele din seria limitata ,dar ca ori ce producator testele pe care le efectueaza si le da caracteristici sunt efectuate pe materialele lor , randamentul cel mai bun , restul este munca, mana ,cap si ce ti-a dat cel de sus .

                        Comentariu


                        • #13
                          -mi-a zis tycutz odata...sa las vorbaraia si sa joc cat mai mult...avea dreptate...paleta"ta" o sa-ti cada-n mana dupa ce joci mult, nu dupa ore pirdute pe forumuri...iar notele alea pt speed,spin si control stiu ca atrag dar is subiective si de multe ori apa de ploaie...
                          pt.incepatori as recomanda un lemn mediu si fara spirit de fronda...de ex un lkt instinct...iar fetele sa fie mai subtiri, de 1.5, tari si controlabile...dupa ce-o sa jucati ceva, o sa puteti emite judecati despre setup-ul care v-ar putea caracteriza...pana atunci luati o paleta de 100 de lei de la Rblade si rupeti masa-n doua...
                          -referitor la donice...lemnul burn off- mi-a placut, nu exceleaza in nimic dar este indemanos si bine echilibrat...acuda s2 o fata buna, versatila, cam prea sprintara pt.gustul meu si cam lenta sau mai bine zis intarziata ( in sensul ca se pierd ceva fractiuni de sec. cat se afunda mingea in burete )...donic slice...mi s-a parut o fata care nu aduce puncte...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #14
                            momentan folosesc o paleta donic schildkrot carbotec 100,dar mi-a spus cnv de aici de pe forum ca dat fiind faptul ca e 100% carbon lama,este interzisa in competitii,din ce motiv?habar n-am...asa ca m-am gandit ca in viitorul apropiat(o luna-doua) sa-mi fac o paleta(100% donic,imi place marca asta ) cu urmatorul set-up:
                            Lemn-Donic Waldner SENSO Ultra Carbon
                            FH-Donic Baracuda
                            BH-Donic Desto F3 Big Slam
                            as dorii daca se poate cat mai multe pareri despre set-up-ul acesta.

                            Comentariu


                            • #15
                              Salutare tuturor.
                              Fiindca se discuta despre Donic, o sa-mi exprim si eu opinia, avand in vedere ca de cand am reinceput sa joc tenis de masă (cu putin peste doi ani in urma) am folosit in cea ma mare parte echipament Donic.
                              Am inceput cu Donic Testra AR. Am schimbat-o rapid pentru ca nu s-a potrivit cu stilul meu de joc (stiu ca suna cam academic ce spun). Am trecut la Donic Dotec Persson Off, cu care am jucat cam 7-8 luni, impreuna cu Baracuda. Apoi am avut ocazia sa testez Donic Dotec Carbon. Am si ramas la acest lemn, si cred ca pentu muuult timp. E un lemn care mi se potriveste. Are si o priza care imi place foarte mult. Iar ca diferenta, as spune ca e mai controlabil decat Dotec Persson off, si putin mai rapid.
                              Am pe FH Donic Baracuda, iar pe BH Rakza 7 soft / Donic Acuda S3. Eu as zice ca Dotec Carbon se 'pupa' foarte bine cu Baracuda. Pe BH, inca sunt in cautarea unei fete care sa ma ajute la joc (bineinteles problema e la jocul meu, nu la fața).
                              Cam atat despre experienta mea redusa cu Donic.
                              Succes

                              Comentariu


                              • #16
                                donic slice
                                FH: GoldArc 8, 2.1
                                STIGA XU XIN
                                BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de emipeter Vezi post
                                  donic slice
                                  ce e cu donic slice?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Pe BH F3 este super, eu folosesc si sunt foarte multumit. Taie foarte bine, scot serviciul adversarului foarte bine, dar si palesc cu ea. E minunata ptr. BH. Ai incredere, joaca cu ea .
                                    FH: GoldArc 8, 2.1
                                    STIGA XU XIN
                                    BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      eu am setup-ul din semnatura si sunt foarte multumit. mi-a fost destul de greu sa ma obisnuiesc cu lemnul ALL, initial jucam cu lemne off. am paleta de un an si pot spune ca fetele au spin ca in prima zi, controlul este excelent, bineinteles fetele sunt curatate dupa fiecare antrenament!
                                      lemn Primorac off-
                                      fh xiom sigma euro 2.0
                                      bh xiom yanus df 1.5

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        eu as recomanda unui incepator care vrea sa isi faca prima paleta profesionista fetele donic twingo pe un lemn lkt instinct
                                        JOOLA ROSSCKOPH AUTOGRAPH
                                        FH : Buterfly Bryce Fx
                                        BH : Donic Vario

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          lemnul din semnatura, FH. butterfly solcion(acudas3), BH.donic desto F3. Incearca si ai sa vezi. spor la munca.
                                          FH: GoldArc 8, 2.1
                                          STIGA XU XIN
                                          BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de ton Vezi post
                                            eu as recomanda unui incepator care vrea sa isi faca prima paleta profesionista fetele donic twingo pe un lemn lkt instinct
                                            Fetele Donic Twingo au viteza si spin cam mici.
                                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Salutare.
                                              Am si eu acum o paleta : lemn Donic AppelGren Exclusive AR , pe FH un Donic quatro a Conda si pe BH o otrava de Nitaku Best Anti.
                                              As vrea si eu o parere de spre lemn si fata Quatro A conda daca se poate. Multumesc


                                              Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                              FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                              BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                sal buzz- si pe mine ma bate gandul sa iau o paleta ca a ta..ai putea sa-mi spui mai multe depre ea?
                                                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  daca nu raspunde buzz,imi poate spune altcineva cate ceva despre paleta??
                                                  DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                                  FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X