Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Aparatori

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Aparatori

    Buna,

    am o intrebare...in Romania exista aparatori?
    Am auzit de un anumit Dorin Gabudean...el este singurul? La ce nivel joaca acest aparatori si ce material folosesc?

    va multumesc pentru informatii...

    Salut

  • #2
    Cristian Podar si, din cate imi amintesc, Csaba Simon.
    Cred ca si Postoaca Camelia este aparatoare.
    BUTTERFLY Romania
    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
    E-mail: office@prosoftbn.ro
    BUTTERFLY Store Bucuresti
    Tel. Mihai: 0736-887467
    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
    Instagram: @butterflyromania
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

    http://www.tt-shop.ro
    http://www.butterfly.tt
    http://www.tenisdemasa.ro

    Comentariu


    • #3
      Simon joaca cu cu lemn Joola de aparare, cu un soft (sriver fx)si cu antipower de la Yasaka , si intoarce paleta mereu , nu sti cu ce-ti da , dak nu esti atent.
      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
      Fete de palete tenis de masa
      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

      Comentariu


      • #4
        A jucat si cu Bryce+Antipower Yasaka intr-o vreme.
        Blade: Butterfly Schlager Carbon
        FH:TENERGY 05
        BH:TENERGY 05

        Comentariu


        • #5
          Dorin Gabudean joaca intr-adevar extraordinar : un stil elegant si eficient, un chop teribil care face mingea sa "moara" pe masa, iar cind oportunitatea apare, ataca plasat ...... devastator.

          Eu (fiind tot aparator...ma rog, sort of), incerc sa invat cite ceva de la el...

          Am avut privilegiul intr-o seara sa joc un set cu Dorin.
          Am inceput cu 8 for ... nu pot sa va spun cu cit am pierdut

          Ocupa locul 5 in clasamentul national publicat pe site-ul FRTM.

          Daca nu ma insel, utilizeaza un echipament de aparare clasica de la Butterfly: lemn Matsushita, iarba Feint Long 2 si un soft aderent/control bun.

          Comentariu


          • #6
            cati ani are gabundan?
            mai are sanse sa prinda nationala? cat de bun este/a fost si cum considerati calitatea lui de a apara in compatatie cu Matsushita, Tsiokas etc.

            Nu exista vreun Video cu el sau nu poate inregistra cineva citeva faze?

            Comentariu


            • #7
              Gabudean

              Este destul de batrin sa mai prinda lotul national dar,omu este aparator autentic,nu poate fi comparat cu cei care i-ai enumerat tu dar,nici asa departe nu este........Are in jur la 38 ani S-ar putea sa exicste CD-uri cu el.Fanii lui sau chiar el,este un fotograf innascut.MAI INTREABA.............SUCCES

              Comentariu


              • #8
                suna foarte bine....a jucat vreodata la nivel international? ce nivel a avot in cei mai buni ani ai lui? nu poate sa puna cineva cateva sequente la download sau sa-mi trimita prin mail? ar fi extraordinar...

                P.S.: exista si aparatori tineri de perspectiva in Romania?

                Comentariu


                • #9
                  Dorin a fost coleg aici la CSM Cluj cu Daniel Cioca = Ntanael Tsiokas, deci au avut aceiasi profesori...

                  Nu am nici o inregistrare cu Dorin, dar as putea sa va pun in legatura directa.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de xxxxyyyy
                    suna foarte bine....a jucat vreodata la nivel international? ce nivel a avot in cei mai buni ani ai lui? nu poate sa puna cineva cateva sequente la download sau sa-mi trimita prin mail? ar fi extraordinar...
                    P.S.: exista si aparatori tineri de perspectiva in Romania?
                    Sincer..nu cred ca mai exista tineri aparatori in lume Cred ca a crescut foarte mult viteza jocului in ultimii ani si un aparator nu prea mai reprezinta o solutie .....

                    Comentariu


                    • #11
                      sint o gramada....mai ales in Asia.Noi ,rominii,am avut un aparator de mare perspectiva(Cioran Sorin)dar,federatia impreuna cu Dinu Mircea ,au avut marea grije sa-l inlature.Baiatul a renuntat la acest stil(dupa 8 ani) si s-a reprofilat,atacant.La camp.europene de cadeti (in 2003) a fost singurul din delegatia Rominiei (baieti),care a patruns in primii 16.Asta a deranjat multa lume,iar baiatul a fost mai mereu carotat (pe fata),lucru inserat in niste mesaje pe acest forum si de Cesemist.Nu cred ca alt antrenor,dupa aceasta lucratura,mai are curajul sa formeze un alt aparator,iar cind se merge la concursuri internationale,o furam "original".Poate va plictisesc dar,o sa suferim amarnic din cauza aparatorilor.Numai bine.

                      Comentariu


                      • #12
                        mai exista aparatori tineri....de exemplu china oricum are toate stilele diferite de joc, care cuprinde so apararea. Oricum, apararea reprezinta o solutie, mai sunt aparatori in clasamentul mondial. Multi dintre ei sunt foarte ofensiv, incearca sa atece foarte mult.
                        cu cioran ce s-a intamplat exact? a juct aparare cu iarba si nu a fost preferat de antrenori? Dupa ca si-a schimbat stilul de joc...este mai bun ca atacant sau a fost mai bun ca aparator??? pentru ca un schimb de sistem dureaza...

                        Comentariu


                        • #13
                          Dac citeai atent mesajul meu,intelegeai ce s-a intimplat si ce a patit Cioran,Este pura realitate ce-a patit acest baiat.Cum ziceai si tu,ca sa schimbi stilul de la aparator la atacant,este ca de la cer la pamint si trebuie mare curaj.Vorbeam acolo de aparatori,cit de necesari sint si chiar poti sa faci performanta cu ei dar,unii antrenori nu vor sa riste,pt. ca este un risc,sa antreneze sau sa dea vreo sansa ,aparatorilor.Rominia a avut scoala super buna de aparatori,sa ne aducem aminte de fosta campioana mondiala Maria Alexandru,de Dorin Giurgiuca si multi altii dar,i-am uitat

                          Comentariu


                          • #14
                            am citit foarte atent mesajul tau, si am inteles despre ce este vorba...numai ca am vrut sa aflu mai exact cum au patruns lucrurile. in ultimul mesaj ai mai concretizat situatia lui. se pare foarte pacat. cu un aparator nu ai ce sa pierzi. intotdeauna reprezinta un pericol. se poate ca scoala de aparatori in romania a fost foarte buna. dar jucatorii pe care tu le-ai zis (Maria Alexandru, Dorin Giurgiuca) sunt jucatiri foarte vechi. de atunci tenisul de masa s-a schimbat foarte mult. atuncei erau mai multi aparatori. calitatiile pe care aparatoriil le aveau atunci, nu mai sunt sufficiente in ziua de azi. azi este nevoie de mult mai mult sa pui in pericol serios pe un atacant de calitate. un exemplu mai nou este tsiokas, care joaca fantastic. el a invatat in romania. si la acest exemplu se vede ca se poate. pacat ca dupa cum ziceti nu prea mai se formeaza aparatori.

                            eu personal cunosc 2 exemple de schimb al sistemului. o data de la aparare la atac si o data de la atac la aparare. amandoua schimbari au meritat pentru cei 2 jucatori. cred ca depinde de nivelul pe care il ai cu actualul sistem si daca poti sa ajungi mai departe cu celalalt sistem. daca poti sau nu depinde de mai multe lucruri, viteza etc...ideal este sa gasesti cat mai repede sistemul ideal.

                            amandoi jucatori sunt mai buni cu sistemul lor nou.
                            cel care a devenit un aparator joace la un nivel foarte inalt. apara pe forehand si pe backhand si este in stare sa si atace pe forehand si pe backhand. invirte paleta, pe care joaca cu o fata normala si cu o iarba. este foarte interesant de privit acest stil. el are un avantaj prin atacul lui foarte bun, prin care devine foarte periculos.

                            cioran la ce nivel este acum ca atacant fata de aparator?

                            va multumesc tuturor foarte mult pentru informatiile voartre, care sunt foarte interesante!

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de xxxxyyyy
                              cioran la ce nivel este acum ca atacant fata de aparator?
                              Cred ca Cioran nu mai este printre noi de cativa ani......

                              Comentariu


                              • #16
                                Cioran Sorin a fost aparator si este printre noi, tanar si foarte sanatos, fratele lui, Cioran Andrei nu mai este printre noi!
                                Just do it

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ai dreptate Madaline,Andrei este cel care ne-a parasit asa d repede.....Dumnezeu sa-l ierte!!Sorin este cel la care ma refeream eu,celalalt era un atacant autentic,fie-i tarina usoara(mare jucator ajungea)Doar el este in masura sa ne spuna cum se simte,dupa 9-10 ani ,in schimbarea stilului....si ce crede el cu aceasta schimbare...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cred ca o va spuna in curand cea ce simte el acum cand este atacant si cea ce simtea el inainte cand era aparator. Acuma e ocupat cu sarbatorile, nu prea are timp de net
                                    Just do it

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      citi ani are cioran acum, cit timp a jucat aparare si de cind a schimbat stilul? astea sunt lucruri importante pentru a constata daca a mertiat schimbul. ar fi interesant ce credeti si voi...daca a meritat sau nu

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Este o schimbare pt el dar din cate am vazut eu in ultimele dati pe la bnr, (exceptand momentele cand joaca mai prost ) da destul de bn shi chiar imi place cum da cu reveru, tinand cont ca pe rever avea iarba.
                                        Mi se pare un jucator cu multe calitati, shi care poate sa aiba un viitor destul de bun, tinand cont ca are doar 18 ani.

                                        Comentariu

                                        Procesare...
                                        X