Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

timo boll alc vs innerforce alc

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • timo boll alc vs innerforce alc

    daca poate cineva sa-mi spuna diferentele dintre cele doua lemne cu plusuri si minusuri as fi recunoscator.
    TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

  • #2
    Sunt comparatii pe alte site-uri. Da un search in engleza.
    Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar ma feresc de el pentru ca IALC-ul costa 555ron.
    http://mytabletennis.net/forum/forum...819&PID=450428 :
    Timo Boll ALC: koto, ALC, limba, kiri, limba, ALC, koto.
    Innerforce ALC: Limba, maybe hinoki, ALC, ayous, ALC, maybe hinoki, limba
    innerforce alc is lightly softer than boll alc but is also a bit faster than boll alc. innerforce alc has a higher throw angle when tenergy 05 is stuck on the blade.
    besides limba outer instead of koto in Inn Alc, Inn Alc has 2 wood outers before the AC layer while in the tb alc the ac is in between the 2 outers. Inn Alc has a softer feel and more flexibility.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      Am cautat tot ce se putea in toate limbile posibile si cu cat caut mai mult cu atat sunt mai tare bagat in ceata. Detalii legate de viteza si controlul acestor doua lemne sunt putin diferite de la un site la altul dar sa luam drept exemplu specificatiile unui site romanesc (www.tenisshop.ro/Tenis-De-Masa/Lemne.htm) care zice ca la TB ALC avem o viteza de 8.5 la un contol de 8 iar la INF ALC avem viteza 9 si control 9. Teoretic de aici reiese ca INF ALC este net superior ALC-ului de la TB sau interpretez eu gresit specificatiile? Legat de pozitionarea staturilor compozite chiar nu are relevanta pentru mine deoarece aproape toate materialelor folosite imi sunt necunoscute. In speranta ca nu am plictisit pe nimeni, multumesc pentru informatiile pe care le-am primit deja si astept noi lamuriri. AAAAAAAAAAA si inca ceva. Telefonez la un importator Butterfly in RO acum vreo doua zile sa ma interesez de prezenta pe stoc a lemnului TB ALC si ce credeti ca imi spune? "Nu il mai aducem deoarece acum importam gama INF care este mult mult mai buna." Sa inteleg eu oare de aici de la omul asta care macar teoretic ar trebui sa stie despre ce vorbeste ca TB ALC, T 5000, ZLC nu mai merita cumparate ci trebuie inlocuite cu noile INF ALC, T 5000, si ZLF? Astept opinii.
      TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

      Comentariu


      • #4
        astept opinii.............
        TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

        Comentariu


        • #5
          he-he-he! E marketing ce ti-a spus importatorul roman! Normal ca vrea sa-si vanda produsul nou, e politica butterfly! Personal cred ca seria innerforce e mult mai slaba calitativ decat seria timo boll. Am avut si alc, zlf, am jucat si cu zlc, si am avut si doua lemne zlf innerforce. Cel putin intre zlf si zlf innerforce e diferenta mare in defavoarea innerforce-ului. Parerea mea! Au pus stratul de zlf mai in interior si i-au marit putin grosimea, dar acum vibreaza mai mult si nu mai are acelasi simt! Si in plus au considerat ei ca trebuie sa aduca "controlul" la un nivel mai ridicat. Cum crezi ca au facut asta? Au marit sweet-spotul. Cum? Total gresit si artificial, dupa parearea mea, au marit circumferinta lamei si acum intreg lemnul e si mai greu! Deci tot ce au inovat a fost un esec, si asta au facut la toata seria! Parerea mea!Dar trebuie sa vanda cineva si lemnele astea! O sa vezi ca la anul o sa apara o noua serie si bineinteles ca importatorul roman iti va spune ca e" mult mult mai buna"decat seria innerforce!!! Dar nu te supara pe el, isi face meseria!
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #6
            Cu Timo Boll Alc am jucat ceva vreme...cu innerforce alc am dat doar ocazional dar nu mi-a placut tocmai datorita celor spuse de Daniel...vibreaza prea mult si e cam greu la varf...in schimburi rapide nu prea ai ce asa faci cu el...si daca vrei control de ce sa apelezi la carbon...exista lemne allwood mult mai stabile decat el...
            Blade: Viscaria, FL
            fh: T05, 2,1 mm, black
            bh: T05, 2,1 mm, red

            Comentariu


            • #7
              Pentru Flash:
              "Cu Timo Boll Alc am jucat ceva vreme....." - spune te rog si continuarea, de ce l-ai schmbat, ti-a placut sau nu ti-a placut ca sunt interesat.
              Din experientele voastre as vrea si eu sa invat si sa ma pot hotari odata ca vrea un lemn cu adevarat bun.
              Multumesc pentru impartasirea experientelor voastre.
              TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

              Comentariu


              • #8
                Sa inteleg ca specificatiile producatorului care mentioneaza ca are aceeasi viteza ca TB ALC sunt putin eronate?
                Scade putin viteza?
                TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                Comentariu


                • #9
                  eu am jucat cu abele lemne si pot sa-ti spun ca Innerforce ALC este cu doua clase peste ALC-ul normal...la control este fantastic Innerforce-ul,la viteza sunt cam acolo amandoua cu un plus pentru inner...pe mine ma deranja greutatea ridicata,99gr avea inrf ALC prilej cu care am trecut la innerforce ZLF...
                  DHS Hurricane Long 5
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Giant Dragon Talon

                  Comentariu


                  • #10
                    Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nu se poate !!!!!!!!!!!!!!!!!!
                    Cand eram aproape hotarat spre TB ALC scrie ADELIN ca e doua clase sub INF!
                    Acum ce fac?
                    Mai astept, mai intreb in stanga si in dreapta si pana la urma imi voi lua unul dintre ele si sigur cand o sa mananc bataie la masa de joc o sa imi vina sa dau cu el de masa si o sa ma scuz in sinea mea gandindu-ma ca am facut alegerea gresita ca de fapt lemnul e de vina si nu rigiditatea mea.
                    Mersi pt opinii si mai astept si altele.
                    TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu zic sa iei imprumut numitele lemne si sa dai cu ambele. Poti sa vezi care iti place mai mult si cumperi pe urma. Altfel, poate ca o sa iei un lemn care n-o sa-ti placa si acesta va sfarsi la rubrica de anunturi de vanzare.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu am impresia ca se intra prea mult in amanunte , se despica firul in 4 , si deja stim mai multe decit insusi producatorul , aia cu maeby Hinoki .. iar nu e ok , ca ... "poate are Hinoki " , pai are ori nu are Hinoki ??? Deci acolo nu e clara problema .

                        "TB ALC, T 5000, ZLC nu mai merita cumparate ci trebuie inlocuite cu noile INF ALC, T 5000, si ZLF?"
                        Nu trebuie inlocuite ci ar trebui sa alegi unul din ele dupa spusele producatorului si nu dupa ce se scrie pe alte site-uri . Sint pareri personale si trebuiesc luate ca atare .
                        Este alegerea celui care comercializeza daca aduce Timo Boll sau Innerforce . Gama este mare si scumpa mai ales dupa ce Bty a scumpit produsele , si greu sa tii pe stoc zeci de lemne numai din cele 2 game care sint la fel la pret , si daca mai ai si cite 2 Fl, 2 Dr, si 2 AN din fiecare gama ar insemna sa ai cam 60 de lemne numai din TB si Innerforce ca sa nu mai zic de investitie .
                        Revin iar si spun ca materialele bune te pot ajuta, dar nu joaca singure in locul nostru, trebuie si mult mult antrenament.
                        Nu stiu daca sint 5 insi pe aici sa faca diferenta intre 2 fețe una de 2.1 si una de 1.9 puse pe acelasi lemn ambele de aceeasi marca si fara sa vada grosimea buretelui sa ne spuna care e de 1.9 si care e de 2.1 . Nu o spun cu rautate , dar acel "simt" nu vine din paleta ci din antrenamente asidue si din mecanizarea loviturilor .
                        Revenind la problema ... ia-l pe cel care consideri tu ca e mai bun ca in principiu sint aproape la fel si pune fețe pe el si gata .
                        Ambele sint lemne de "top " ambele au cele mai noi tehnologii, si contin materiale "nobile" .
                        Sau cum zice Grasomega , probeaza intii si apoi cumperi , dar e greu sa gasesti ambele lemne la indemina si sa vezi care te ajuta mai mult .
                        Greutatea mai mare aduce stabilitate mai mare si un plus de fortza .
                        Diferentele exista dar consider ca sint prea mici ca sa iti faci atitea probleme .

                        Sper ca te-am ajutat cit de cit sa iei o hotarire .
                        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                        Fete de palete tenis de masa
                        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Mie mi se pare absolut normal, ca parerile sa fie diferite. "Echipament bun" inseamna ceva diferit, de la persoana la persoana, de aceia, sugestiile trebuie luate numai cu titlu informativ. Cel mai bun profesor in ale materialelor, ramane experienta personala. Eu i-as spune "PROFESOR PERSONAL". Este normala dorinta de a nu face graseli, dar teama de esec este o frana puternica in calea progresului (scuzati dizertatia).
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Ofer pentru proba:
                            1. Timo Boll ALC cu Tenergy 05 FX pe FH si Xiom Vega Europe pe BH.
                            2. Timo Boll ZLF cu aceiasi combinatie de fete.

                            Caut pentru proba: Innerforce ALC si/sau ZLF preferabil cu Tenergy 05 FX dar nu fac nazuri la nici o alta combinatie de fete.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Scuze pentru intarziere dar am avut ceva treaba si nu am mai intrat pe forum...de ce nu am mai jucat cu Alc...pai Alc in conceptia mea este un lemn exceptional(de iesit la pensie cu el) insa trebuie sa ai "mana" si o conditie fizica pe masura...nu am mai jucat cu el pentru ca (zic eu) am revenit la lemne cu care trebuia sa incep...acum joc cu acoustic care are feeling mult mai bun, ma mai "iarta" daca mai fac si miscari ceva mai lente sau nu chiar asa de corecte si una peste alta ma ajuta si la finalizare...Ca sa rezum pentru mine este o alegere net superioara avand in vedere nivelul meu de joc actual si fetele pe care le practic...exceleaza pur si simplu la capitolul control cand e vorba de adversari care au materiale fata de ALC...pur si simplu ai timp sa "inveti" care e treaba. Cand joc cu acoustic am impresia cel putin ca, daca sunt in forma maxima, pot sa bat orice adversar. Asta e parerea mea cu privire la Timo Boll Alc. Bafta!
                              Blade: Viscaria, FL
                              fh: T05, 2,1 mm, black
                              bh: T05, 2,1 mm, red

                              Comentariu


                              • #16
                                Multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi.
                                In cateva zile o sa spun propria parere despre lemnul pe care il voi achizitiona.
                                TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Fratilor am primit lemnul.
                                  TB ALC = spectacol.
                                  Am dat vreo doua ore cu el sa ma obisnuiesc, am dezlipit fetele de pe paleta din semnatura le-am pus pe el si am ramas impresionat de diferenta dintre cele doua lemne.
                                  Am jucat fara scor, de acomodare dar cred ca am facut alegerea perfecta.
                                  Inca o rugaminte: ce imbracaminte (fete) credeti ca ar merita lemnuletul asta superb, ceva lipicioase chinezesti, sau clasic ca restul lumii, Tenergy?
                                  TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    incearca tenergy fx,
                                    timo boll zl
                                    tenergy fx

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Eu unul imi place f mult sa joc cu h3 neo pe fh insa pe alc mi s-a parut un pic cam tare...nu stiu ce nivel ai de joc...excelent merge cu T05 pe fh si vega europe pe bh asa cu spunea cred si george durdun dar trebuie sa ia "mana". Am dat si cu T05fx insa mie mi se pare f buna pentru bh (nu pt fh)...oricum cred ca e un lemn care merge bine cu multe fete de ultima generatie dar in ultima vreme nu am avut ocazia sa probez ceva pe el...Cred ca domnul Wischegg de la Galați poate sa iti dea mai multe detalii...
                                      Blade: Viscaria, FL
                                      fh: T05, 2,1 mm, black
                                      bh: T05, 2,1 mm, red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Aceeasi parere cu Victor...Tenergy 05FX am si eu...nu o sa regreti...NUMA BINE !!!
                                        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Subscriu... Tenergy 05-fh si 05fx-bh, ambele de 1,9 - exista o continuitate intre saritura lemnului de la jocul departe de masa si a buretelui la jocul de aproape de masa.
                                          Numai bine.
                                          TsE

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            e o problema mare ca nu am dat cu lac pe lemn inainte sa lipesc fetele?
                                            scuze am uitat sa specific atunci cand am cerut pareri despre fete ca nivelul meu este incepator, se schimba cu ceva situatia?
                                            TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Desigur...cu T05 nu are rost sa incerci in cazul asta pentru ca pana nu vei avea un nivel de joc corespunzator aceasta fata va fi o arma cu doua taisiuri pentru tine...cred ca poti sa ramai f bine la combinatia pe care o ai acum in semnatura sau sa incerci sa dai chiar un pas in spate. Vei pierde putin la capitolul atac dar vei castiga f mult la capitolul control, cel de care ai nevoie acum f mult. Oricum este un lemn destul de avansat cu care ai nevoie de ceva ore de antrenament pana sa il simti f bine...
                                              Blade: Viscaria, FL
                                              fh: T05, 2,1 mm, black
                                              bh: T05, 2,1 mm, red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                ce fata(fete) ar trebui sa pun pe lemnul asta ca sa imi perfectionez cel mai bine top spin-ul?
                                                m-am gandit ca ceva cu spin ridicat si viteza mai mica ar fi idicat, poate spin art??
                                                TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Parerea mea chiar daca nu vreau sa fiu subiectiv este ca gama innerforce este mai mult marketing decat un plus valoare aduse lemnelor corespodente din gama TB. Nu mai punem la indoiala faptul ca sunt mai grele si au punctul de echilibru pe fata dar si vibreaza enorm de mult in comparatie cu TB. TB ALC din punctul meu de vedere este un lemn exceptional la toate capitolele: control, echilibru, simt, acum depinde de nivelul la care te afli. Eu zic ca de baza in sportul asta sta antrenamentul, cel mai important din punctul meu de vedere. Cu orice lemn ai juca daca nu exersezi si daca nu te orientezi la un lemn cu care sa ramai ceva vreme mereu o sa fie o problema. Sfatul meu este sa alegi unul din lemnele astea doua si sa nu le shimbi inmediat chiar daca la inceput o sa ti se para ca nu se potrivesc cu stilul tau de joc si te antrenezi, ai sa vezi ca la un moment dat incepi sa il simti si vei progresa.
                                                  Timo Boll ALC
                                                  FH: Tenergy 05 2.1
                                                  BH: Tenergy 05 FX 2.1

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X