Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Trafic auto mai civilizat - este posibil in Romania?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Trafic auto mai civilizat - este posibil in Romania?

    Stimati colegi.
    Desi forumul este dedicat tenisului de masa, vreau sa abordez un subiect care cred ca ne intereseaza pe fiecare dintre noi, si ne mananca nervii tuturor: traficul rutier din Romania (sau cum spunea cineva "TRAGICUL RUTIER DIN ROMANIA").
    Prin natura meseriei circul foarte mult cu masina atat in tara cat si afara (mai putin). Este obsedanta deja intrebarea: "de ce la ei se poate, si la noi nu?"
    De ce la ei se respecta acele "dungi" frumoase de pe drum, care se numesc benzi de circulatie? De ce la ei se circula pe partea din dreapta a acelei "dungi", adica pe banda 1 in general? De ce la ei nu se vireaza la dreapta de pe banda a 2-a (sau chiar a 3-a), iar la stanga de pe banda 1? De ce la ei nu se "infige" nimeni in fata ta franand brusc, si demonstrandu-ti astfel ce "smecher" e? De ce ei stiu ca in partea din stanga a volanului, este o mica manetuta care e bine sa o folosesti inainte de a schimba directa, si sa nu innebunesti pe cel din jurul tau, care nu va sti unde vrei sa virezi, decat dupa ce ai virat? De ce la ei geamul e folosit pentru orice altceva in afara de a te descotorosi de mucul de tigara sau de ambalajul de la biscuitii pe care i-ai consumat? De ce ei nu merg cu 40-50 km/h pe ultima banda de mers (cred ca si voi ati intalnit camioane sau masini care aproape lesinau, dar erau pe banda a 2-a. Sau masini SCOALA care erau tot pe banda a 2-a)
    Stiu ca multi vor spune ca viata e asa de agitata, incat e necesar sa 'fentezi' in trafic pentru a ajunge mai rapid la destinatie. Sunt de acord cu partea cu agitatia si cu timpul. TOTUSI, de cele mai multe ori, daca toti (sau majoritatea) ar da dovada de mai multa civilizatie si respect in trafic, s-ar putea evita multe blocaje si aglomerari care au loc si am putea si noi sa ne simtim bine la volan. Ceea ce e trist e ca parca aceasta situatie se accentueaza din ce in ce mai mult. Se extinde in fiecare zi.
    Cu siguranta nu avem noi puterea de a schimba peste noapte ceva. Insa daca fiecare dintre noi facem imbunatatiri la nivel personal, poate intr-o zi vom putea si noi 'sa conducem bine'.
    Sper ca nu v-am plictisit cu 'visele'mele pentru un trafic civilizat si in Romania.
    Mult succes

  • #2
    Postat în original de anomis Vezi post
    Este obsedanta deja intrebarea: "de ce la ei se poate, si la noi nu?"
    Pentru ca la ei exista aceleasi reguli de la noi,doar ca acolo incalcarea lor chiar se sanctioneaza.

    Cel mai evident aspect este centura de siguranta,de 4-5 ani de cand nu numai ca este obligatorie dar - teoretic,intr-o singura zi ,poti pierde carnetul ,acumuland 8 amenzi a cate 2 puncte,nu mai vezi decat 10-15% din soferi ca nu o "leaga".Daca n-ar fi fost riscul de suspendare,probabil doar 10-15% ar fi circulat prin oras cu ea;desigur,plus amenda neplacuta,chiar si 100 de lei sau cat o fi.
    In general traim intr-o societate putin mai haiduceasca,exemple negative putand fi date din absolut orice domeniu,cu miile.

    Apropo de soferie,ma intreb de ce marlanul din romanica,in momentul in care conduce prin vest,reuseste cu un oarecare succes sa se comporte civilizat...oare de ce ?
    www.stiga-tenis.ro

    Comentariu


    • #3
      Un mare exemplu negativ in trafic (in special cu centura de siguranta, dar nu numai) sunt chiar politistii. Ati vazut vreun polistist cu centura legata???
      Apoi legat de conducerea in afara. Clar ca "marlanul din romanica" se teme si de amenzi (mult mai multe camere pe autostrazile lor). Dar parca si 'anturajul' in care esti te influenteaza putin. Si culmea, nu poti sa nu te simti bine cand conduci intr-un mediu civilizat, si intr-o oarecare masura sa te 'corupa' sa conduci ca ei. E normal, sa fie asa. E mult mai placut.
      Si sunt de acord cu ceea ce ati spus legat de amenzi. In general politia sta la panda doar la radare, si din cand in cand la depasiri pe linie contiuna (ceea ce e foarte bine). Dar ar putea fi mai atenti si la lucrurile "marunte" care sunt mereu trecute cu vederea.

      Comentariu


      • #4
        Nu cred ca e vorba numai de amenzi. Atunci cand nu ai pe nimeni care "se baga" pe galben, si nu te claxoneaza nimeni daca nu ai plecat de la semafor in prima miime de secunda, si nici un berbece nu-ti taie calea aiurea prin trafic, ba mai mult, circulatia e mult mai fluida si nu stai 15 minute la coada la semafor, se mai schimba si comportamentul in trafic.
        Eu de-as fi politist la rutiera as da amenzi pentru claxoane. Mi-as face zilnic planul de amenzi pe luna!! E infernal ceea ce se intampla, mai ales pentru pietoni. Culmea e ca multi soferi chiar nu stiu: claxonatul in oras este intezis, exceptie facand doar cazul in care e singura metoda de a preveni un accident. Adica daca poti face semn din faruri, reduce viteza sau chiar opri, nu e necesar si nici permis claxonul.
        Si mai e o chestie pe care n-o inteleg: cum sa parchezi pe tot trotuarul (care pe strazile auxiliare nu depaseste 1m latime), la 10 cm de gardul omului, sub pretextul ca "dac-o las mai in strada mi-o ating altii cu oglinzile"! Adica obligi batr?nei si copii, mai ales pe poleiul care e acum, sa iasa pe carosabil ca sa-ti ocoleasca tie masina, si eventual sa-i atinga pe ei alta masina cu oglinda... Lipsa asta de respect mi se pare revoltatoare!
        Marc Barbu

        Comentariu


        • #5
          Acele lucruri "marunte",multe de felul lor,fac diferenta dintre o civilizatie cladita pe reguli ce se aplica si una pe reguli ce se bat cap in cap si bineinteles sunt si usor de "fentat".
          Singura metoda sigura de educare este ,din pacate,cea punitiva,nu se poate cladi o educatie rutiera doar prin metode dulci,apeland la bunul simt sau cei 7 ani de acasa.
          Intr-o camera daca tii prea mult un gunoi,aceasta incepe sa miroasa,chiar daca in linii mari,camera e curata.La fel si aici,in trafic-sunt cateva gunoaie,destule dar nu majoritari,care imput atmosfera si creaza pe drept senzatia de "mizerie"
          www.stiga-tenis.ro

          Comentariu


          • #6
            Un alt "talent" al "marlanului de romanica" se numeste PARCAREA. Cu siguranta ati vazut si voi masini parcate pe doua locuri de parcare, masini parcate, nu in spatiile special amenajate ci chiar linga intrare (in special la Mall-uri sau hypermarket-uri), masini parcate pe locurile rezervate pentru persoanele cu handicap, etc.
            Eu am strans o mica "colectie" de poze, facute peste tot in tara, poze evidentiaza insolenta unor soferi. O sa fac o mica selectie si o sa postez cateva dintre ele pe acest topic.
            Toate cele bune

            Comentariu


            • #7
              unde s pozele care le-ai facut prin tara cu smecherasii ?

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de anomis Vezi post
                Trafic auto mai civilizat - este posibil in Romania?
                In momentul de fata...in ziua de azi...NU!! Poate in viitor, peste niste ani...
                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                Comentariu


                • #9
                  Nici nu cred ca vrem (si implicit meritam) un trafic mai civilizat. Pentru ca daca am vrea, am avea cu toti grija sa ne comportam mai civilizat, si traficul ar deveni mai civilizat. Insa intai ar trebui sa intelegem ce inseamna trafic civilizat, si apoi sa incepem transformarea chiar cu noi insine!
                  Marc Barbu

                  Comentariu


                  • #10
                    Cateva poze 'culese' de prin tara:

                    ---------- Post added 05-Jul-2011 at 07:18 ----------
                    Postat în original de marcbarbu Vezi post
                    Nici nu cred ca vrem (si implicit meritam) un trafic mai civilizat. Pentru ca daca am vrea, am avea cu toti grija sa ne comportam mai civilizat, si traficul ar deveni mai civilizat. Insa intai ar trebui sa intelegem ce inseamna trafic civilizat, si apoi sa incepem transformarea chiar cu noi insine!
                    Partial, sunt de acord cu tine. Pentru a intelege ce inseamna un trafic mai civilizat, poate ar fi bine ca instructorii auto sa invete acest lucru pe cursanti. Asa cum am spus si in primul post, daca ei sunt invatati aiurea asa vor merge in continuare, mai ales ca vad si alte 'modele' in trafic. Da, poate ca vrem, si ne straduim sa ne comportam civilizat. E nevoie de ambitie mare pentru asta. E trist ca daca-i faci semn unui nene care mege cu 40-5- km/h pe banda a doua, ca ar fi bine sa foloseasca banda I, se uita foarte surprins la tine. Asta daca nu cumva chiar te injura. Doar el merge cu viteza maxima, de ce ar folosi el banda I? TRIST, TRIST.
                    Totusi traim cu speranta ca poate... poate, intr-o zi...

                    Comentariu


                    • #11
                      E mai trist ca ii faci semn unui nene sa se dea la o parte, cand iti doresti un trafic civilizat. N-am vazut practica asta in nici o tara cu trafic civilizat :P
                      Marc Barbu

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de marcbarbu Vezi post
                        E mai trist ca ii faci semn unui nene sa se dea la o parte, cand iti doresti un trafic civilizat. N-am vazut practica asta in nici o tara cu trafic civilizat :P
                        Asa este. Dar sunt sigur ca nici nu ai vazut masini care merg "la plimbare" pe banda a 2-a, in timp ce tu daca te grabesti mergi pe banda I. mai mult, in tarile civilizate se dau amenzi de 100 eur pentru ca mergi cu viteza redusa pe banda a 2-a sau a 3-a. Daca si aici politia ar sanctiona acest lucru (nu sa stea doar la vanatoare cu radarele), nu ar fi necesar sa faci nici un semn.

                        Comentariu


                        • #13
                          Vezi? de asta spuneam ca e greu sa avem un trafic civilizat. Noi vedem strada ca o pista care trebuie sa ne duca repede in locul unde vrem sa ajungem si orice incetinire/obstacol trebuie eliminat(a), evitat(a) sau macar apostrofat(a). In orice tara din Europa, daca mergi cu 50 pe banda a doua nu te claxoneaza nimeni, nu iti face semn din faruri nimeni, si nu vine politia sa iti dea amenda (mai putin in ungaria unde limita e de 40 km/h in oras) iar daca cineva vrea sa mearga mai tare, te va depasi cand va avea ocazia
                          Politia intervine daca mergi cu 40-50 pe autostrada, unde nu ai voie sa circuli cu mai putin de 80.
                          Eu am vazut camioane care se opreau pentru a face o descarcare pe strazi inguste, care blocau traficul si nimeni nu claxona pe nimeni, ci asteptau linistiti 5-10 minute sa isi faca omul livrarea Daca pe tine te enerveaza unu' care merge cu 40-50, nici nu vreau sa ma gandesc cum ai face in spatele unui camion care livreaza :P
                          Ceea ce am scris mai sus nu are menirea sa fie nici pe departe un atac la persoana sau o lectie (daca cumva te simti jignit, imi cer sincere scuze) ci doar arata ca in primul rand trebuie sa revizuim fiecare in parte felul nostru de-a conduce, si odata rezolvata problema asta, vom avea un trafic auto mai civilizat
                          Marc Barbu

                          Comentariu


                          • #14
                            Pentru un simplu blit in Austria 4 masini am fost amendati cu cate 20 eur.
                            Veneam in coloana ,iar ultima dintre masinile noastre a blitat ,era semnul sa ne oprim la prima parcare de langa autoband ,un cetatean de pe alta banda sa simtit frustrat si a telefonat la pol. rutiera .
                            Ne-am oprit in parcare si ne-am dus sa bem un suc si o cafea ,cand am revenit la masini erau gabori langa ale noastre , ne au explicat ca am fosti reclamati pentru folosirea schimbari de faza care a perturbat circulatia si atentia participantilor la trafic .

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de marcbarbu Vezi post
                              Vezi? de asta spuneam ca e greu sa avem un trafic civilizat. Noi vedem strada ca o pista care trebuie sa ne duca repede in locul unde vrem sa ajungem si orice incetinire/obstacol trebuie eliminat(a), evitat(a) sau macar apostrofat(a). In orice tara din Europa, daca mergi cu 50 pe banda a doua nu te claxoneaza nimeni, nu iti face semn din faruri nimeni, si nu vine politia sa iti dea amenda (mai putin in ungaria unde limita e de 40 km/h in oras) iar daca cineva vrea sa mearga mai tare, te va depasi cand va avea ocazia
                              Politia intervine daca mergi cu 40-50 pe autostrada, unde nu ai voie sa circuli cu mai putin de 80.
                              Eu am vazut camioane care se opreau pentru a face o descarcare pe strazi inguste, care blocau traficul si nimeni nu claxona pe nimeni, ci asteptau linistiti 5-10 minute sa isi faca omul livrarea Daca pe tine te enerveaza unu' care merge cu 40-50, nici nu vreau sa ma gandesc cum ai face in spatele unui camion care livreaza :P
                              Ceea ce am scris mai sus nu are menirea sa fie nici pe departe un atac la persoana sau o lectie (daca cumva te simti jignit, imi cer sincere scuze) ci doar arata ca in primul rand trebuie sa revizuim fiecare in parte felul nostru de-a conduce, si odata rezolvata problema asta, vom avea un trafic auto mai civilizat
                              Nu, nu ma simt jignit. Si iar iti dau dreptate. PARTIAL. In Austria, de exemplu, seful meu a fost amendat cu 100 de euro, pentru ca mergea cu viteza redusa pe banda a doua, si incomoda pe cei care mergeau mai tare. PE AUTOSTRADA. Era concentrat la o convorbire telefonica (pe handsfree), si a uitat sa revina pe banda I dupa ce depasise. Asa ca nu doar pe drumuri nationale este necesara. Cat despre exemplul pe care l-ai dat tu, sa stii ca nu sunt nici absurd, nici un cocalar care are impresia ca strada e a mea si nimic nu mai conteaza, si nici un vitezoman nesimtit. Mi s-a intamplat sa trebuiasca sa astept dupa masina de la salubritate. M-am dus si eu in spatele lor, oprind la fiecare poarta pe o distanta de aprox 100m, pana am putut sa trec de ei. Dar nu despre situatiile astea e vorba in discutia pe care am deschis-a. "De unde nu se poate nici Dumnezeu nu cere" spune o vorba romaneasca. Altfel spus, daca situatia unei strazi doar atat iti permite, te adaptezi si astepti. DAR unde e loc de mai bine???
                              Acum intreb si eu: ti se pare normal sa mergi cu 30, 40 sau 50 km la ora pe banda a doua, atat timp cat banda I e libera, si poti sa mergi cel putin la fel de bine acolo, si astfel nu mai deranjezi pe nimeni?
                              Nu vreau sa mai polemizez mult pe tema asta. Doar un citat din codul rutier:
                              Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
                              Cam despre asta e vorba in supararea mea legata de circulatia pe drumurile cu mai multe benzi. Ce zici, ar fi mai bine daca toti am incerca sa aplicam chestia asta in trafic?
                              Ultima editare de benimiron; 07.iul.2011, 10:24.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de anomis Vezi post
                                Cateva poze 'culese' de prin tara:



                                ---------- Post added 05-Jul-2011 at 07:18 ----------


                                Partial, sunt de acord cu tine. Pentru a intelege ce inseamna un trafic mai civilizat, poate ar fi bine ca instructorii auto sa invete acest lucru pe cursanti. Asa cum am spus si in primul post, daca ei sunt invatati aiurea asa vor merge in continuare, mai ales ca vad si alte 'modele' in trafic. Da, poate ca vrem, si ne straduim sa ne comportam civilizat. E nevoie de ambitie mare pentru asta. E trist ca daca-i faci semn unui nene care mege cu 40-5- km/h pe banda a doua, ca ar fi bine sa foloseasca banda I, se uita foarte surprins la tine. Asta daca nu cumva chiar te injura. Doar el merge cu viteza maxima, de ce ar folosi el banda I? TRIST, TRIST.
                                Totusi traim cu speranta ca poate... poate, intr-o zi...
                                am si eu o intrebare existentiala : daca tipul cu VW gri a parcat pe locul destinat pentru persoanele cu handicap, este corect politic sa i te adresezi lui (el fiind normal) cu " Bai handicapatule ! " ( aici tu sens derogativ pentru respectivul sofer si nu pentru persoanele care au suferit/sufera din cauza unui handicap ) dat fiind faptul ca a parcat unde a parcat ?
                                Boys, be ambitious !

                                Comentariu


                                • #17
                                  la noi primeaza grandomania,teribilismul,snobismul,coruptia,militi eni indiferenti,apatici la nevoile noastre ale tuturor,si ignoranta soferilor cu bani care isi permit masini f bune ,care-i ignora pe ceilalti si se dau rotunzi pe strazi ucigand alti oameni sau chiar pe ei.....mi-e rusine ca m-am nascut in tara asta de altfel frumoasa,dar condusa de niste oameni care nu-i intereseaza decat de ei si acolitii lor.......nu v-om ajunge la nivelul germaniei nici in 100 ani de acum incolo.....noi mergem tot in jos....pacat dar asta e realitatea
                                  fh-xiom vega-pro 2mm
                                  blade--galaxy-v16
                                  bh-xiom omega tour--max

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cu Traficul civilizat este foarte greu in Romania, poate in anul 3000!!!
                                    ---------- Post added 27-Nov-2011 at 11:16 ----------
                                    Prudenta in trafic trebuie s-o avem noi si sa ne vedem de treaba noastra respectand regulamentu, ca altfel vom avea necazuri si mai bine evitam pe cat mai mult posibil!!!
                                    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                    FH - Xiom Sigma II Pro
                                    BH- Xiom Sigma II Pro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Pe mine ma amuza cum nimeni nu e multumit de traficul asta infect din Romania. Insa fiecare din participantii la trafic il fac astfel! Va rog nu va mai plangeti ca traficul e prost pentru ca voi sunteti traficul.
                                      Marc Barbu

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        generalizarile duc la mici hitleri!
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Si asta pe care-ai zis-o e o generalizare...
                                          Marc Barbu

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            voi sunteti traficul.
                                            ...sau traficantii.(bineinteles ai tenisului de masa).
                                            Ultima editare de PRIZA TOK; 29.nov.2011, 14:40.
                                            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                            Comentariu

                                            Procesare...
                                            X