Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut un lemn care sa vibreze

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Din ce am testat pe propria piele (si mana mai ales) pot sa spun ca lemnele cu carbon vibreaza mai putin decat cele all-wood (desi poate nu e relevant ce spun eu pentru ca am dat numai cu doua lemne allwood : xiom amadeus si nittaku septear, dar amandoua le-am simtit vibrand mult mai accentuat decat sa zicem un Donic WDC sau Xiom Strato sau Primorac/Schlager Carbon).
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #27
      Galaxy MC-1 . Vibreaza si suna ca toaca bisericii .
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #28
        Innershield zlf vibreaza si uneori joaca singur.

        Comentariu


        • #29
          Intr-adevar e un lemn apreciat Innershield ZLF (in special de "aparatorii moderni") dar eu am jucat cu el si mi s-a parut cam mort ca si feeling fata de alte lemne cum ar fi Viscaria, Donic Waldner Carbon, Nittaku Septear sau Acoustic. Toate lemnele enumerate mi se par excelente, cu vibratie foarte placuta si feeling bun. Un lemn care isi merita toti banii este Septearul. La pretul lui mi se pare ca ofera cel mai bun raport pret/calitate. Pe aproape ar fi si Donic Waldner Carbon (insa doar cu maner flared, manerul drept mi se pare excesiv de mic desi eu nu am palme foarte mari). Daca iti permiti ceva mai scump mergi pe Acoustic daca preferi lemnele all-wood sau daca chiar vrei ceva cu carbon (arylat) ia o Viscaria. Are o vibratie foarte placuta si un feeling unic, excelent in joc. Bafta si sa ne zici ce ti-ai luat pana la urma
          Ultima editare de CornelTT; 29.oct.2013, 11:39.
          Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

          Comentariu


          • #30
            Oameni buni, iar dezgropați topicuri vechi de 2 ani?
            (at)D-le Miron, un pic mai multa atenție... sau suntem la vanatoare de..."posturi"?
            Postat în original de CornelTT Vezi post
            Bafta si sa ne zici ce ti-ai luat pana la urma
            Cred ca si-a cumparat zeci de lemne de atunci pana acum...

            Comentariu


            • #31
              ) ... n-am vazut cand a fost initiat postul.. e tare... omul poate s-a lasat de tenis intre timp...
              Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

              Comentariu


              • #32
                Am si eu o intrebare, de ce ar vrea cineva un lemn care vibreaza?
                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                BH : Tenergy 05Fx
                FH : Tenergy 05Fx

                Comentariu


                • #33
                  caut lemn care sa vibreze

                  informatia, sfatul a fost solicitat pentru a ajuta cumva o persoana cu un anumit handicap. Nu cred ca se cade sa fie luat la misto subiectul, mai ales dupa 2 ani. Ca il ajuta sa nu, un asemenea lemn, cine stie....(sau l-a ajutat sau nu).
                  Ultima editare de viorel.andrei; 29.oct.2013, 12:20. Motiv: corectie
                  "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                  Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                  BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                  Comentariu


                  • #34
                    Nu am avut deloc intentia de a lua pe cineva la misto, daca tot e deschis topicul asta eram curios de ce si-ar achizitiona cineva un lemn care vibreaza?, care e avantajul unui lemn care vibreaza in detrimentul unuia care nu vibreaza
                    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                    BH : Tenergy 05Fx
                    FH : Tenergy 05Fx

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Ben Vezi post
                      Nu am avut deloc intentia de a lua pe cineva la misto, daca tot e deschis topicul asta eram curios de ce si-ar achizitiona cineva un lemn care vibreaza?, care e avantajul unui lemn care vibreaza in detrimentul unuia care nu vibreaza
                      Chestia cu vibratia a fost dezbatuta intens acum aproximativ 2 ani, in procesul de invatare si perfectionare a loviturilor poate ajuta deoarece se face o asociere subconstienta intre ce vibratie a simtit mana la impactul mingiei cu paleta si cat de bine sau de prost a mers lovitura Modul in care ti-a vibrat lemnul in mana iti poate spune si cat de aproape/departe a lovit mingia sweet-spotul paletei.
                      De aceea la incepatori se recomanda lemne lente din 5 straturi nu din 7 si neparat allwood pentru ca lemnul cu cat e mai subtire si mai fexibil vibreaza cu mai mult succes (compozitele au obiceiul de a amortiza serios vibratia)
                      Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de CornelTT Vezi post
                        ) ... n-am vazut cand a fost initiat postul.. e tare... omul poate s-a lasat de tenis intre timp...
                        Chiar nu am luat pe nimeni la misto. Pur si simplu mi s-a parut hazliu ca nu am vazut cat de vechi era subiectul. Bafta !
                        Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                        Comentariu


                        • #37
                          cel mai neplacut lemn cu care am jucat a fost yasaka sweden clasic cu rakza 7 soft.....vibra de ziceai ca este din cauciuc.....urat rau de tot la simt,si daca te dadeai la 1,5 metrii de masa nu mai trecea mingea dincolo de fileu.....brrr,urata amintire......dar este doar o parere personala.....nu sariti pe mine....
                          fh-xiom vega-pro 2mm
                          blade--galaxy-v16
                          bh-xiom omega tour--max

                          Comentariu


                          • #38
                            Lemnele care contin zylon au o vibratie placuta.

                            Comentariu


                            • #39
                              Vibratii,amplitudine,viteza,acceleratie,soc, rezonanta,tastograf,decibeli,microni,microni pe secunda la patrat si multe alte necunoscute sau cunoscute dl. MIRON stiti dvs. DE CE VIBREAZA PIFTIA DE PORC?
                              Doriti unul din posibilele raspunsuri va astept la turneul veteranilor din noiembrie care se disputa la TOPOLOVENI.

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                DE CE VIBREAZA PIFTIA DE PORC?
                                Genial!

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                  Genial!
                                  Va astept la TOPOLOVENI fiinca am un raspuns normal la aceasta intrebare .(nu va ganditi la zylon,gelatina sau alti aditivi)

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Recomand Jonyer Hinoki Special. Cinci straturi lemn Hinoki, grosime 6.1 si are o vibratie deosebita. Cu fetele Blufire M2 lemnul are o viteza deosebita si un control excelent.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      un lemn care vibreaza este mai lent, mai iertator cu loviturile gresite ( cel putin cu distanta ) si ofera mai mult spin dar se pierde din viteza, forta iar directia devine cel mult aproximativa!
                                      xiom magellan
                                      tibhar vari spin
                                      palio ck

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Imi place ca s-a incins subiectul deschis acum 2 ani si a revenit in actualitate ... Reiterez si eu ca lemnele de Hinoky (Jonyer, Septear s.a.) au o vibratie foarte placuta. Combinate cu fețe cu burete mediu sau mediu-tare sunt rapide si controlabile. Bafta tuturor!
                                        Joola Panther FL, FH Tenegry 05 max negru, BH Yasaka Antipower rosie 2.0 mm

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          La firbere cand se prepara piftia se pune picioruse de porc si mult SORICI.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Salut dragi colegi... Mersi pentru ajutorul dat pe atunci cand am pus acest anunt ami era jena sa spun ca eu am nevoie de un asa lemn care sa vibreze si ca eu sunt partial nevazator si cine ma vzut pe la concursuri au vazut acest lucru, cred ca stiti ca nevazatori au simturile foarte dezvoltate si eu pot sa spun la fel mai ales ca lucrez ca si maseur ...
                                            Acum pot sa spun ca am incercat foarte multe lemne si nici acum nu pot sa spun ca am gasit ceva special si inca tot mai caut adica mai incerc palete cand mai merg la concursuri sa vad ce simt are...
                                            Si vreau sa stiti nu ma-ti suparat cu nimic si acum pot sa spun ca daca joci tenis tot tipul si faci antrenament inveti din ce in ce mai bine mai de mult ami era teama sa joc cu persoane care erau foarte buni acum nu mai am acesta problema joc si asa invat...
                                            Sanatate pt totii !!! Sa fiti fair-play si sa respectati ceilalti participanti la joc...
                                            Ultima editare de leo33; 30.oct.2013, 11:07.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Frumoasa discutie, mersi domnului Cornel pentru ca a readus in atentie o lectura interesanta. O sa imi exprim si eu parerea, nu pentru a fi de ajutor domnului leo33 care probabil si-a gasit lemn ci altora care cauta acelasi lucru.
                                              Studiul mentionat de domnul cezarhtnnu(tabelul cu lemne si frecvente) mi se pare ca induce in eroare avand in vedere subiectul discutiei. Cred ca volumul (masurat in decibeli) conteaza mai mult la o vibratie decat frecventa (masurata in hertzi) pentru a simti ca o paleta vibreaza.
                                              Hertzii iti arata doar cat de jos sau de ascutit e un anumit sunet. De exemplu o octava e compusa din notele Do, Re, Mi, Fa, Sol, La. Nota "La" are o frecventa mai mare decat "Re" din aceeasi octava. Asta nu inseamna ca se aude mai tare.
                                              Din experienta mea o Balsa Carbo X5(carbon) vibreaza mult mult mai putin decat o Yasaka Extra(all wood). Le am pe amandoua si Yasaka Extra vibreaza bine, pe cand balsa Carbo pare moarta probabil pentru ca are carbon.
                                              Totusi in tabelul domnului cezarhtnnu avem:
                                              Butterfly BalsaCarbo X5 1659 75
                                              Yasaka Extra 1251
                                              Daca ar fi sa ne luam dupa numarul de herti ar trebui ca Balsa Carbo sa vibreze mai tare ceea ce clar nu e adevarat. Numarul de herti ne arata doar cat de ascutit-inalt e sunetul.
                                              Alte lemne care vibreaza bine cu care am dat: Lemnele de la domnul Levi, Galaxy W6.
                                              Ultima editare de UnKN; 30.oct.2013, 11:46.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de mironliviu Vezi post
                                                La firbere cand se prepara piftia se pune picioruse de porc si mult SORICI.
                                                Putem complecta reteta de piftie cu urechii,usturoi la greu ,boabe de piper si altele dar totusi incercati sa veniti la turneul VETERANILOR.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                                  Putem complecta reteta de piftie cu urechii,usturoi la greu ,boabe de piper si altele dar totusi incercati sa veniti la turneul VETERANILOR.
                                                  Vai ce pofta mi s a facut )

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Epigrama! Ce ti doresc eu tie,dulce Romanie, Dulce ca parfumul unui vechi serbet, NU MAi BEA TARIE,nu manca PIFTIE ,fiinca toate astea duc la ........DIABET!
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    VIBRATIE,CONTESTATIE,INVITATIE,ANTRENAMENT, SI NU IN ULTIMUL RAND KIFTIE CU K !
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    Doar hotie au in gand, NU se tem de puscarie,numai oameni de rand,TREMURA CA O PIFTIE!
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    CE DUBLURA 84 CINE O FI CLAUDIU ? CARE....VIBREAZA EU VAD AVATAR 2.

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X