Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor curatare lac de pe lemn

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor curatare lac de pe lemn

    Cum pot sa indepartez lacul de pe un lemn Primorac carbon fara sa-l deteriorez?(lemnul, adicatelea!)
    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

  • #2
    Salut.
    Pai ce are lacul? De ce vrei sa-l dai jos? L-ai aplicat neuniform; gros/subtire sau scurs?
    In mod normal eu stiu ca lacul se slefuieste cu smirghel fin (granulatie intre 360 - 1000) si cu un tampon sau ceva asemanator care sa aiba suprafata dreapta. Se poate slefui la apa sau la uscat.
    FR: Donic Slice
    BH: Nittaku Best Anti
    Blade: JOOLA KOOL OFF++

    Comentariu


    • #3
      L-am cumparat SH,gata lacuit, si sare prea tare,nu simt mingea cum trebuie in paleta
      Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
      "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

      Comentariu


      • #4
        am curatat lacul de pe un lemn cu acetona - dizolvant pentru lac de unghii - pui pe vata si freci, nu este usor dar cu rabdare merge.

        Comentariu


        • #5
          Benzina! Garantat!

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de jhon Vezi post
            Cum pot sa indepartez lacul de pe un lemn Primorac carbon fara sa-l deteriorez?(lemnul, adicatelea!)
            Viteza nu este influentata cu nici 2% de lac. Lacul ofera doar protectie lemnului, prea putin viteza.
            Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
            FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
            BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

            Comentariu


            • #7
              Incearca cu alte fete mai moi [lente ] dupa cum ti sa mai spus lacul protejeaza lemnul ,numai daca stratul este prea gros si nici atunci catapultul nu difera prea mult .
              Eventual daca stratul de lac este prea gros sa ai problema cu lipirea fetelor .

              Comentariu


              • #8
                Folosesc Tibhar Genius
                ---------- Post added 08-Apr-2011 at 19:30 ----------
                Postat în original de victor0987 Vezi post
                am curatat lacul de pe un lemn cu acetona - dizolvant pentru lac de unghii - pui pe vata si freci, nu este usor dar cu rabdare merge.
                Sa frec cu rabdare,asta cam stiu...
                Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                Comentariu


                • #9
                  ) Cu multa rabdare!!!
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                    Benzina! Garantat!
                    Buna idee,dar n-am gasit bricheta...mai bine il vand
                    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de jhon Vezi post
                      Buna idee,dar n-am gasit bricheta...mai bine il vand
                      Sa sti ca nu am glumit. Am achizitionat de curand un TSP BALSA FITTER lacuit cu cateva straturi bune de lac. Nu stateau deloc fetele lipite pe el. Nu am avut acetona la indemana, insa am avut putina benzina, pe o bucata de bumbac, si vreo 10 minute de frecat pe fiecare parte, apoi putin smirghel de granulatie mica, si lemnul este ca nou. Garantat!

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X