Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce fete sunt cele mai apropiate de Solcion?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce fete sunt cele mai apropiate de Solcion?

    Pentru ca nu se mai gasesc nicaieri fete Solcion 2.1 sunt curios ce alte fete se apropie ca feeling de ele? High tension, burete moale, joc de control etc. Cu lipici pe baza de apa.

    Dintre toate Tenergy care se apropie cat de cat de Solcion? 05 FX cumva?
    Jun Mizutani
    Tenergy 05 FX

  • #2
    Postat în original de end-er Vezi post
    Pentru ca nu se mai gasesc nicaieri fete Solcion 2.1 sunt curios ce alte fete se apropie ca feeling de ele? High tension, burete moale, joc de control etc. Cu lipici pe baza de apa.
    Dintre toate Tenergy care se apropie cat de cat de Solcion? 05 FX cumva?
    am 1 de vanzare neagra de 2.1 la 140 lei.sigilata ,patrata.
    poti comanda de pe presports.
    Blade TESTE
    Fh TENERGY
    ​Bh IARBA UZATA

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de end-er Vezi post
      Pentru ca nu se mai gasesc nicaieri fete Solcion 2.1 sunt curios ce alte fete se apropie ca feeling de ele? High tension, burete moale, joc de control etc. Cu lipici pe baza de apa.
      Dintre toate Tenergy care se apropie cat de cat de Solcion? 05 FX cumva?
      Parerea mea (am jucat 2 ani cu Solcion) e ca Vega Europa sau Elite
      Schlager Carbon Off +
      FH: Xiom Vega Elite Max
      BH: Xiom Vega Europe Max

      Comentariu


      • #4
        Daca tot joci cu ambele si ai jucat si cu Solcion, poti sa-mi spui care e diferenta intre cele doua Vega? Cautarile de pe forum m-au facut sa cred ca Elite e mai inceata, mai controlabila si mai pentru incepatori, in timp ce Europe ar fi putin mai rapida, cu mai mult spin si o treapta in plus ca nivel de joc peste Elite.
        Jun Mizutani
        Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Cautarile pe forum te-au indrumat bine dar nu stiu daca elite este neaparat cu mai putin spin decat europe...parerea mea este ca sunt cam egale...daca nu cumva elite are ceva mai mult spin mecanic...
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Mie mi s-a parut cu mai mult spin vega europe. Dar este un pic mai rapida!
            FH/Butterfly Tenergy 05
            Blade/DHS Hurricane King
            BH/Butterfly Tenergy 05

            Comentariu


            • #7
              Orice Vega, este cu mult sub "Solcion" ca si control, dar deasupra ca viteza si spin. In termeni simpli as spune ca nu se pot compara.
              Solcion = CONTROL- VITEZA- SPIN
              Vega Europe = VITEZA- SPIN- CONTROL
              Vega Elite = SPIN- VITEZA- CONTRL
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Ouch, nu-mi place deloc cum a sunat Ce alte variante sunt similare cu Solcion ca si control? Acuda S3 poate? Sau ceva de la Butterfly, Roundell sau Tackiness?
                Jun Mizutani
                Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  In termeni de control, este greu sa gasesti ceva apropiat in gama High Tension / Tensor. Eu recomand Joola X-tra cu spin si viteza ceva mai mari, dar control apropiat. Tackiness C este moale, cu spin f bun, dar nu este "High tension". Roundell soft este moale dar are un spin mult mai mare, deci control mai mic.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    De ce inseamna spin mai mare control mai mică Multi ar zice ca un spin bun imbunatateste controlul.
                    Mai degraba viteza mare da un control mai mic. Cu cat e mai saltareata fata cu atat are controlul mai mic.
                    De-asta fetele chinezesti (cu un spin mai bun decat cele europene in general) sunt considerate ca avand un control mai bun decat cele de tip european, cele chinezesti nefiind saltarete.
                    Spinul mare da sensitivitate mai mare la spin si asta micsoreaza controlul pentru o persoana care nu se descurca cu spin-ul venit de la adversar; dar ca o caracteristica generala a fetei, spin bun = control bun.
                    Eu asa consider.
                    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                      In termeni de control, este greu sa gasesti ceva apropiat in gama High Tension / Tensor.
                      Damn si tocmai cand exista asa ceva (Solcion) s-au gandit cei de la Butterfly sa le scoata...
                      Apropo de spin si spin de la adversar, am facut doua antrenamente cu Tenergy 05 si 64, cand imi venea mingea usor era o placere sa lovesc cu ele dar la returul de serva si jocul pe puncte s-a dus toata distractia
                      Jun Mizutani
                      Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        Butterfly nu a oprit productia de solcion, din cate stiu eu.
                        Poti sa le gasesti pe site-uri din afara.
                        Ia uite aici: http://ttnpp.com/shop/butterfly-solcion-p-467.html[COLOR="Silver"]
                        Ultima editare de RBlade; 04.iun.2011, 23:11.
                        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                        Comentariu


                        • #13
                          Apar ca discontinued pe Butterfly World si nu mai sunt in cataloagele lor oficiale. Merci de link, probabil as putea sa mai iau o pereche de acolo si apoi tot va trebui sa schimb.
                          Jun Mizutani
                          Tenergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            corect, ma uitasem in alta parte
                            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de RBlade Vezi post
                              Spinul mare da sensitivitate mai mare la spin si asta micsoreaza controlul pentru o persoana care nu se descurca cu spin-ul venit de la adversar; dar ca o caracteristica generala a fetei, spin bun = control bun.
                              Eu asa consider.
                              Ati dat singur raspunsul, orice am face, nu putem desparti caracteristicile echipamentului, de abilitatile jucatorului. Unica situatie in care putem vorbi de "caracteristicile generale ale fetelor", fara sa luam in calcul "abilitatile jucatorului", este atunci cand fetele sunt puse pe un "returnboard". Chiar si in aceasta situatie, va propun un exercitiu de imaginatie: cand credeti ca e mai usor sa faceti returnboard-ul sa "graseasca", atunci cand pe el sunt montate fete cu frictiune redusa sau crescuta?
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Ok, dar nu e asa de simplu. Nu puteti sa spuneti spin mai bun = control mai prost. Fetele defensive au in general si control bun si spin bun.
                                Sunt mai multi factori care influenteaza controlul.
                                Si cred ca Roundell Soft are un control bun.
                                ---------- Post added 05-Jun-2011 at 12:20 ----------
                                Postat în original de end-er Vezi post
                                Ouch, nu-mi place deloc cum a sunat Ce alte variante sunt similare cu Solcion ca si control? Acuda S3 poate? Sau ceva de la Butterfly, Roundell sau Tackiness?
                                Tackiness-urile mult mai lente decat solcion si sunt si lipicioase.
                                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am vazut ca Roundell are dat speed 12,8 si spin 10,2 fata de 13 si 11,5 la T05FX. Par destul de apropiate valorile, ca si control care e diferenta? Din reviewuri par destul de similare
                                  http://www.tabletennisdb.com/rubber/...dell-soft.htmlhttp://www.tabletennisdb.com/rubber/...rgy-05-fx.html
                                  Jun Mizutani
                                  Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de RBlade Vezi post
                                    Ok, dar nu e asa de simplu. Nu puteti sa spuneti spin mai bun = control mai prost.
                                    Ba pot, pentru ca, chiar asa este: Spin mai mare = control mai mic. Maiestria poate compensa dar adevarul ramane.
                                    Acesta este si motivul pentru care, chiar unii jucatori avansati, adopta fete de tip antitopspin sau sandwich, rezolvand astfel problema receptiei servelor "super-otravite" venite de la oponent, pe care nu reusesc altfel, sa le CONTROLEZE eficient.
                                    Este minunat sa poti controla perfect jocul cu fete cu spin cat mai mare, dar daca nu reusesti, scazi viteza si/sau aderenta. Sau te antrenezi pana poti. Spinul ca si viteza, sunt arme redutabile, dar au doua taisuri. Regret ca trebuie sa va contrazic, dar este un punct de vedere la care tin, gandind obiectiv, nu numai prin prisma propriei experiente.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ok. Subiectul controlului in tenis de masă este ceva mai controversat intr-adevar. Eu prefer sa vorbesc separat de sensibilitate la spin si control
                                      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Eu sunt in continuare absolut confuz intre Acuda S3, Vega Elite, Vega Europe si Energy Extra. Help
                                        Jun Mizutani
                                        Tenergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Ai renuntat la Roundell si Ten05 FX?
                                          Poti incerca pe forumuri din afara, sa vezi ce zic oamenii de fetele pe care le-ai enumerat.
                                          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Incearca Nimbus Soft
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu

                                            Procesare...
                                            X