Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut un lemn usor, de atac!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Caut un lemn usor, de atac!

    Va salut!
    Sunt putin nemultumit de lemnul meu chinezesc actual, si as dori sa mi-l schimb.
    Nu ma pricep inca foarte bine la materiale. Nu am in arhiva personala decat 2-3 nume de lemne. Deci nu stiu ce si cum sa caut .
    As dori un lemn cat mai usor (actualul mi se pare prea greu, comparativ cu cel dinainte, care l-am folosit pana la epuizare! ) , cu profil de atac, SI daca exista, unul putin mai lat, sa nu aiba dimensiunile cele mai mici...
    Exista asa ceva? Imi poate enumera cineva ceva exemple? Va multumesc anticipat!
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

  • #2
    Nittaku Septear off. Un lemn foarte bun si mie mi se pare destul de usor.
    FH/Butterfly Tenergy 05
    Blade/DHS Hurricane King
    BH/Butterfly Tenergy 05

    Comentariu


    • #3
      Kokutaku Stay Sher...e destul de usor si poate sa faca un joc destul de variat...variantele vechi sunt mai bune...
      Blade: Viscaria, FL
      fh: T05, 2,1 mm, black
      bh: T05, 2,1 mm, red

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de flash Vezi post
        Kokutaku Stay Sher...e destul de usor si poate sa faca un joc destul de variat...variantele vechi sunt mai bune...
        Cam scump :-S
        We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
        Aristotle



        Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

        Comentariu


        • #5
          xiom strato

          Comentariu


          • #6
            Cantariti lemnul actual. Cautati un lemn care sa aibe cu aprox 10g mai putin, eventual cu o echilibrare mai buna, nu unul "cat mai usor". Extremele nu fac niciodata bine. Fetele pot fi deasemeni alese, sa fie mai usoare. Unele setupuri sunt "grele" cu anumite fete, dar ok cu altele.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Aveti dreptate aici...si fetele sunt grele, de 2.1 . Dar nu vreau sa le schimb, inca...si simt ca am nevoie de ceva mai usor. Am obiceiul sa dau topspinuri puternice...si imi rupe incheietura mainii . Am incercat-o pe a unui tip, mai usoara (Xiom era, n-am vazut modelul) ...si parca aveam alta cadentza... acum vreau sa ma mai informez putin sa vad.
              Va multumesc pentru ajutor toturor!
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #8
                Un lemn de 80-85g este un lemn usor, pt majoritatea mainilor. Sub acest plafon, "sweet spotul" si stabilitatea lemnului, nu mai sunt satisfacatoare pentru pretentiosi. Eu de exemplu, daca pun pe un lemn de 88g, doua fete Tenergy 05, setupul mi se pare putin cam greu, dar daca schimb una din fete cu ceva mai usor, totul este ok.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  O sa cantaresc toata paleta sa vad exact. Si apoi sa compar. Cantarurile electronile de la magazine sunt precise oare? Arata la gram ?
                  We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                  Aristotle



                  Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                  Comentariu


                  • #10
                    Donic Cayman este un lemn usor (70g sau mai putin), putin mai lat si gradat pana la OFF-. Dar nu stiu daca este suficient de ofensiv pentru ce doriti. Poate BalsaCarbo X3 sau X5?
                    Jun Mizutani
                    Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Incearca Butterfly Balsa Carbo X5 are 80 de grame si e OFF !
                      Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                      Comentariu


                      • #12
                        dar spune-ne ce lemn si fete ai...vezi ca daca pui pe unele lemne usoare fete grelute s-ar putea sa-ti provoace disconfort...cauta lemne cu centrul de greutate spre maner...lemne varianta nou,bun si ieftin ce se gasesc pe la noi ar fi friendship dynasty hinoki, friendship bomb sau tulpe 703...
                        tibhar def plus jumulita
                        gambler reflectoid 1,0
                        dawei 388 D-1 ox

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut, Cosnic are un Instinct cu Cream Transcend si Focus Snipe. Sper ca nu e nicio problema ca am divulgat echipamentul tau, Cosnic.
                          Oricum Focus Snipe e o fata usoara, chiar daca e 2.1. Instinct are 85 de grame asa. Ce paleta ai avut inainte?
                          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de bubu ruz Vezi post
                            dar spune-ne ce lemn si fete ai...vezi ca daca pui pe unele lemne usoare fete grelute s-ar putea sa-ti provoace disconfort...cauta lemne cu centrul de greutate spre maner...lemne varianta nou,bun si ieftin ce se gasesc pe la noi ar fi friendship dynasty hinoki, friendship bomb sau tulpe 703...
                            No exact asta e ce simt ca nu imi place!! Simt centrul de greutate undeva spre varful paletei. Si pe retopspin mai ales, ajung la ea, dar nu cum trebuie, ma duce parca unde vrea ...
                            (at)RBlade, inainte am avut o Joola din metro, fetele proaste, dar lemnul mi s-a parut bun, poate si ca am jucat 2 ani jumate cu ea Slabuta paleta, dar o simteam mai bine la schimburile rapide. Sa nu ma intelegi gresit, cu configuratia asta facuta de tine, joc mult mai bine decat inainte, dar mi-am adaptat stilul...evit ce nu merge, dar ma framanta evitarile...
                            Citesc despre Butterfly Balsa Carbo X5 si pare a fi foarte interesanta...
                            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                            Aristotle



                            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                            Comentariu


                            • #15
                              aha...setupul pe care il ai mi l-am dorit eu acum vreo juma de an...daca trage paleta spre varf si te deranjeaza ( pe putini ii deranjeaza iar eu is printre ei ) infasoara pe maner un overgrip,parca asa se cheama, pt.echilibrare...paletele dinainte facute, din comert, is f.bine echilibrate si dau senzatia de control...
                              tibhar def plus jumulita
                              gambler reflectoid 1,0
                              dawei 388 D-1 ox

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu de ce nu m-am gandit la asta? Sa sti ca e foarte posibil sa ai dreptate! Daca ar putea inversa raportul greutatii, sa simt si eu impactul in mana....
                                Ce bune sunt aceste discutii pe forum, extraordinare! Unde am ajuns eu, de la premisa ca Lemnul e prea greu... sa mai adaug cateva grame
                                Acum saptamana viitoare sa vad si rezultatul...
                                We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                Aristotle



                                Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                Comentariu


                                • #17
                                  Daca vrei lemne usoare si foarte echilibrate iti recomand lemnele Andro. eu am avut un andro super core system 0ff+, de 70g, cu lama compacta, 149 L - 150 l, foarte echilibrat, greutate pe maner, cu un tenergy 05 1.9 si un vega euro max cantarea 160g. Paletanu se simtea grea de varf, creand astfel o senzatie foarte placuta. Actual am un lemn din aceasi serie, numai ca este all+. este acealasi lucru. un lemn foarte echilibrat.
                                  Recomnd lemene andro din categoria Super core system carbon light!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    deci...lemnul tau are greutatea ideala...si este f.bun pt.incepatori...pune-i overgrip si o sa ai un maner mai gros si indemanos si o paleta mai echilibrata...se gaseste la orice magazin de sport...
                                    tibhar def plus jumulita
                                    gambler reflectoid 1,0
                                    dawei 388 D-1 ox

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      (at)Cosnic: poti sa scurtezi lemnul la varf cu vreo 2-3 mm. Asta va duce echilibrul spre maner. S-ar putea sa devina putin de tot mai rigid.
                                      Daca ai ocazia, incearca si un lemn Stiga Allround NCT - daca ai noroc, gasesti unul pe la 80 grame si nu e lent deloc (ALL+). Merge bine pentru joc allround ofensiv si are mult control.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Si unele lemne Tibhar se incadreaza in categoria pe care o cauti tu. De ex. Tibhar Samsonov Carbon este un OFF spre OFF+ si este si usor si are si un control foarte bun.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Balsa Carbo X5. Joc de mult cu el este usor si foarte rapid. Acum depinde si ce fete pui pe el. Eu il recomand cu caldura.
                                          DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                                          BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                                          FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Salut!Uneori greutatea este relativa.De exemplu:eu joc acum cu un lemn Andro Super Core Cl Light Off,al carui greutate de la producator este afisata ca 70 gr.
                                            Mai am un lemn Stiga Clipper Wood care in mod normal este un lemn mai greu,dar mie mi se pare ca sunt mai rapid cu acesta.Diferenta o fac fetele si stilul de joc pe care-l practici.Daca te intereseaza un lemn foarte usor alege ceva din gama balsa,dar daca esti mai la inceput vei avea dificultati in a-l controla.
                                            Daca-ti place jocul pe contre un Clipper Wood e foarte bun.Daca preferi topspinul iti recomand Andro(dupa mine acest lemn e creat pentru topspin)
                                            Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                                            Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              un lemn ușor, de atac, f bun și ieftin

                                              andro super core off+, e unul la 120 ron pe forum.
                                              0766284707

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X