Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum dau jos fetele

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum dau jos fetele

    Am o paleta luata de pe forum in aprilie compusa dintr-un lemn no name si doua fete shriver fx, acum am facut rost de un lemn mai bunicel
    si voind sa dau jos fetel am observat ca este imposibil fara sa deteriorez fetele.
    Poate ma ajuta cineva cu un sfat.
    Am intrebat vanzatorul si mia spus ca a fost lipita cu lipici normal.(???)
    Va multumesc!

  • #2
    Este aproape imposibil daca nu chiar imposibil sa dai jos fetele de pe un lemn no name fara sa le deteriorezi.Aceste lemne nu sunt tratate cu lac special ca sa poti trage usor de pe el fetele,practic tra sa le smulgi!Asa am patit si eu cu o astfel paleta"profi"de mi se rupea inima cand vedeam cum se rupe buretele cand trag de ea.Cred ca singurul lucru pe care il poti face e sa ai o rabdare de fier si sa tragi foarte incet si foarte putin dintr-o data,eventual sa incerci sa bagi ceva intre lemn si fata si sa fortezi foarte usor
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

    Comentariu


    • #3
      ia-ti o sticluta de ulei de parafina,costa 3.5 lei la farmacie si cu un penson.dai cate un pic pe burete si astepti sa se inmoaie adezivul.trebuie multa rabdare.sau cu toluen daca poti gasi .

      Comentariu


      • #4
        unde gasesc toluen ?

        Comentariu


        • #5
          las-o asa mai bine...totusi nu inteleg cum ai putut cumpara asa ceva...
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Lipici normal" poate sa insemne orice i sa parut "normal" celui care a lipit fetele, chiar si "Superglue". Daca insa ai noroc sa fi folosit speedglue sau adeziv pe baza de apa, atunci poti incerca acetona ca solutie de urgenta. Nu recomand uleiul de parafina deoarece dureaza f mult pana isi face efectul, iar viata e scurta. Acetona costa 2 lei o sticluta.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              http://www.tenismasa.ro/solutii-de-l...onic_pagina_2/
              Este cea mai buna solutie de deslipit fete
              am pe stoc..,se poate folosi si pentru paletele lipite din fabrica,
              multumesc
              0728747067
              www.tenismasa.ro

              Comentariu


              • #8
                In sfarsit am dat jos fetele cu acetona (ms aurel )dar mi-a luat 2 ore si cata chinuiala,posibila cauza poate sa fi fost si faptul ca lemnul nu a fost lacuit.
                O problema asemanatoare se pare ca a avut si proprietarul anterior pt ca ambele fete au niste fisuri de la dezlipiri anterioare .
                Morala:nu mai cumparati palele gata lipite decat din surse sigure sau macar intrebati cu ce sunt lipite .

                Comentariu

                Procesare...
                X