Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Problema lipire fete moi (Omega4 Elite)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Problema lipire fete moi (Omega4 Elite)

    Am si eu o problema, asa cum zice si titlul, cand lipesc fete moi, cu lipici pe baza de apa. Mi s-a intamplat acum cu Xiom Omega 4 Elite asa ca despre asta o sa vorbesc, dar si mai demult cu Xiom Vega Europe.
    Cred ca gresesc ceva in procesul de lipire, pentru ca dupa un timp, toata circumferinta fetei, pe o distanta spre interior de vreo 2 cm, pare dezlipita. Adica se umfla putin, ca si cum s-ar fi dezlipit. Daca o dezlipesc constat ca pe zona umflata, care pare dezlipita, lipiciul arata ca si cum ar fi avut sifon inauntru. Evident, nu sunt bule de aer mari care raman nescoase in procesul de lipire ci niste bule multe si mici. Lipiciul pe care il folosesc, daca are vreo relevanta, este butterfly Free Chack.
    Este posibil sa se intample asta pentru ca apas prea tare cu rola dupa lipire?
    Nu mi s-a intamplat niciodata asta la lipirea fetelor tari gen chinezesti.
    Trec peste faptul ca m-au apucat toti dracii si am facut terci buretele fetei incercand sa o curat de lipici pentru a o relipi si acum trebuie sa imi iau alta fata.
    Atunci cand paleta a venit lipita de dl Gelu (de la care imi cumpar materialele) a stat foarte bine, deci nu este vorba de vreun defect al buterelui fetei in sine.
    Acum va trebui sa imi cumpar alta fata, pentru ca, asa cum spuneam buretele asteia e varza, dar imi e teama sa nu patesc acelasi lucru.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
    Toate cele bune.
    Later Edit: Incerc sa pus si doua poze, dar nu stiu cat de bine se vede problema:
    Ultima editare de Vercingetorix; 13.iul.2011, 08:52.
    Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

  • #2
    Va fac probleme fetele cu burete moale sau fetele tensor?
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      Nici eu nu am putut sa lipesc fetele XIOM asa cum reuseste domnul Gelu de fiecare data.
      Dansul foloseste lipici Donic sau Xiom, din cele cu aplicator cu burete, si da mai multe straturi succesive.
      Sau cel putin, nu mai lipiti cu BTY Free Chack fetele care au buretele poros. Eu nu-l mai folosesc nici la Tenergy, din cauza acelor bule mici.
      TsE

      Comentariu


      • #4
        N-as stii sa precizez.
        Concret doar Xiom Vega Europe si Xiom Omega4 Elite. Dar nici n-as putea sa spun ca am o experienta vasta in schimbarea fetelor. De asemenea nicio fata chinezeasca (adica 729 Faster, Geospin Tacky si 729 Supersoft, ca pe astea le-am incercat) nu mi-a facut probleme si alta legatura decat duritatea buretelui n-am putut face.
        ---------- Post added 13-Jul-2011 at 10:38 ----------
        Aha, deci nu sunt singurul care pateste asta. Sa fie din cauza lipiciului, deci... :-/
        Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

        Comentariu


        • #5
          729 Supersoft este moale insa (dupa cum ii spune si numele).
          Cel mai bine incercati cu alt lipici si mai dati un strat de lipici pe margine eventual.
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            Lipiti fratilor cu speed glue! Luati un litru cu 110 lei la valigti si va tine o viata. In plus lipitul si dezlipitul devine o placere, basca mai ramai si cu fețele întregi, ceea ce nu se prea întâmpla la lipiciul pe baza de apa!
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              fetele china nu se arcuiesc de aia stau lipite, de la caldura se inmoaie acel lipici si fetele trag sa se desprinda, am avut si eu problema asta, in prezent folosesc BTG si nu mai am probleme
              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

              Comentariu


              • #8
                O posibila problema ar putea fi buretele cu care aplici lipiciul. mai exact cat de spongios, poros, este si cata spuma face. Daca face multa spuma aceasta contine acele bule mici de aer, de aici si problema.
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Eu am folosit pana acuma Donic Formula First (si in prezent tot asta am) si Xiom I-Bond...amandoua mi s-au parut mai mult decat ok. Iar la capitolul curatat fete de lipici, cand vreau sa fac asta folosesc ulei de parafina ca sa fac lipiciul ala ca o mazga si sa il trag usor cu degetul de pe burete...rezultate impecabile.
                  --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                  --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                  Comentariu


                  • #10
                    Iti recomand sa folosesti alt lipici, donic vario clean este o solutie care la mine a dat rezultate in cazul unor vega pro care s-au "umflat" pe margine, lipite initial cu
                    bty free chack.Daca nu ma insel, cred ca vorbim de acelasi burete, dar un altfel de topsheet.Nu iti recomand de acum inainte sa mai incerci sa 'jumulesti' fetele
                    proaspat lipite si nici sa le dai jos de pe lemn imediat dupa ce le-ai asezat, pentru ca dupa cum cred ca ai aflat deja o parte din lipici ramane pe lemn alta pe fata,
                    iar cand incerci sa-l cureti apar ciupiturile in burete.De obicei, eu folosesc niste carti asezate pe paleta, pentru fixare, in situatia in care apar probleme, dar
                    niciodata nu dau jos fata de pe lemn in mai putin de 24 ore, chiar daca nu s-a lipit bine.Lipiciul in aceasta perioada va face masa comuna cu buretele iar la deslipire
                    nu va ramane pe lemn. Lipiciul donic vario, este dpmdv unul putin mai 'lipicios', greu il vei lua de pe burete, dar daca chiar doresti exista solutia cu uleiul de parafina.
                    Pe mine nu ma deranjeaza daca am 2-3 straturi pe aceeasi fata.
                    Numai bine, Aurelian Poleac.

                    Comentariu


                    • #11
                      (at)Laky - Mi-e cam teama sa lipesc cu speedglue fete care au fost gandite pentru a fi lipite cu lipici pe baza de apa. In plus, ma gandesc daca nu cumva solventul speed-ului nu are un efect negativ asupra buretelui. In fine, ca sa nu mai lungesc vorba, n-am facut asta niciodata, dar daca elderii considera ca e o idee buna o sa o fac.

                      (at)dado_daniel - Bureteii FreeChack-ului sunt aia galbeni cilindrici cu care vine el. Intr-adevar daca nu esti atent pot face si ei bule, dar nu e cazul. Adica nu de la ei sunt bulele mele.

                      (at)Kobalt. - Iti dai seama ca sapand pe forum si vazand si sfaturile voastre acum, am invatat cel putin 2 lucuri sine qua non: sa nu mai lipesc (cel putin fete Xiom) cu Free Chack si sa nu mai incerc sa desprind lipiciul de pe burete fara un solvent/inmuietor. In aceasta ordine de idei mai am o intrebare. Mai citisem despre inmuierea lipiciului cu ulei de parafina, dar uleiul asta va ajunge, inevitabil si pe buretele fetei. Nu se va impregna in burete ingreunand lipirile ulterioare? De asta am ezitat sa-l folosesc.

                      (at)aurelian.poleac - Si eu folosesc un dictionar enciclopedic si chimiile lui Nenitescu pentru a presa fetele dupa lipire si de obicei e ok. Bulele mele de sifon nu apar imediat, apar cam la o saptamana, sau dupa 2-3 zile in care joc. De asemenea nici pe mine nu ma deranjeaza cateva straturi de lipici pe fata, cu conditia sa fie plane...

                      In concluzie mai am doua nelamuriri.
                      1. Cum e cu uleiul de parafina? Nu se imbiba si in buretele fetei ingreunand lipirile ulterioare? Mai adera lipiciul pe baza de apa la un burete curatat cu ulei de parafina? Pot sa lipesc imediat dupa curatarea prin metoda asta sau va trebui sa las fata la "uscat"?

                      2. Lipiciul pe baza de apa cel mai recomandat de voi vad ca e Donic-ul. Ma rog, dintre alea la care avem acces cale de-un curier rapid. Dar ala pe care mi l-as permite la nivelul meu este sticla micuta cu burete aplicator integrat in capul ei. Aia care arata cam ca sticlutele de crema de ghete lichida. Comparativ cu cei mai multi dintre voi eu voi lipi rar. Nu se usuca cauciucul pe buretele sticlutei intre lipiri?

                      Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Foarte amabili si foarte profi ati fost. E practic prima oara cand apelez aici cu o problema de-asta frustranta.
                      Astept in continuare, pe cat posibil in limita timpului vostru disponibil, sa ma ajutati.

                      Toate cele bune.
                      Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Pai sa pun si eu umarul:
                        in primul rand curaj, nu cred ca sunt multi care nu au experimentat problema cu deslipirea fetelor la margine.
                        Eu recomand ca fiind f bun, adezivul "I-Bond" de la Xiom. Are aplicator si nu creaza "dureri de cap". Nu strica putina atentie marita la aplicarea pe margini, eventual o a doua aplicare, dupa ce sa uscat primul strat.
                        Mai recomand sa nu creati tensiune la lipirea fetelor, prin roluire prea apasata. O apasare f fina, apoi intoarceti cu fata in jos si apasati pe lemn mai puternic. Asta inseamna presiune relativ omogena pe toata suprafata.
                        Un alt aspect observat de mine, este faptul ca la adezivii pe baza de apa, nu functioneaza presarea in timp. Daca nu se lipeste de prima data si raman locuri nelipite, nici o presa sau alta metoda de presare, nu aduce nimic in plus, asa cum era la "speed glue".
                        Uleiul de parafina trebuie lasat sa-si faca efectul in adeziv, cam 1-2 ore pt curatarea fetelor si e un proces cam murdar, dar cu rabdare, rezultatul final este f bun (fete ca noi si usor boosterizate) .
                        Pt boosterizarea fetelor, uleiul de parafina se aplica pe "curat" si se lasa peste noapte sau chiar 24 ore. Intra in fete complet, iar semnul ca se pot lipi, este atunci cand degetul nu mai aluneca pe burete. Daca grabiti procesul, puteti avea probleme cu deslipirea.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Stiga Syncro BTG lipeste excelent si se curata super usor de pe lemn si fete. Prinde mai bine ca alti adezivi dupa booster si se dizolva mai greu in acesta.
                          Asemanator, dar nu la fel de eficient la curatare este Tear Mender, un adeziv pentru lipirea rapida a hainelor rupte, care este perfect pentru fete de paleta.
                          Mai este si lipiciul produs de dl. Tigau, dar inca nu l-am probat. Am auzit ca are si efect de booster incorporat si se aplica in mai multe straturi.
                          Despre problema cu fetele Xiom, am avut aceeasi problema cu bombarea pe margini a fetei cu Vega Pro lipita cu Joola Lex. Cand am lipit cu Stiga Syncro BTG nu am mai avut aceasta problema.
                          Acum lipesc cu Joola Lex pe lemn si Syncro BTG pe fata. La dezlipire, de cele mai multe ori, ramane tot adezivul pe lemn si buretele fetei este intact.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu doua mici amendamente :
                            1) Chiar si dupa 24 de ore de asteptare dupa tratarea cu ulei de parafina, buretele tot va fi un pic uleios, dar lipiciul pe baza de apa dat in 2 straturi subtiri pe burete (si asteptand dupa fiecare strat 5-10 minute sa se usuce) si un strat pe lemn face ca totul sa mearga bine si fetele sa se lipeasca fara probleme pe lemn (am testat personal asta).
                            2) Poti da 2-3 straturi foarte fine de ulei de parafina inainte sa cureti buretele fetei de lipici (eu folosesc un burete de vase pentru asta) si sa astepti cam 15 minute dupa fiecare strat. Va rezulta mazga dorita care se poate curata usor, reducand astfel timpul de asteptare la maxim 45 minute.
                            Eu cel putin asa am facut pentru fetele mele si a mers de minune.
                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                            Comentariu


                            • #15
                              Inca odata multumesc tuturor.
                              Multumita sfaturilor si precizarilor voastre am cam lamurit toate problemele.
                              Toate cele bune.
                              Xiom OmegaIV Elite 2.0 / Xiom STRATO /Xiom OmegaIV Europe 2.0

                              Comentariu

                              Procesare...
                              X