Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cumpar urmatoarele lemne DHS Power G2-L sau DHS Power G7

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Inteles ...
    Asadar, am pus TG2 si Vega Pro ... sa vedem
    "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

    Comentariu


    • #27
      Probabil ca toate lemnele "vibreaza", dar le simtitm sau nu. Depinde si cum. E similar auditiei, in cazul boxelor foarte performante ce pot reda frecvente pe care urechea unora, nici nu le poate auzi. Revenind la palete, vibratia poate fi joasa (larga), inalta (scurta), sau atat de inalta incat sa nu o simtitm. Pentru efecte, este buna o vibratie mai larga, care ajuta (datorita dwell time-ului marit) ca mingia sa capete o rotatie mai pronuntata. La loviturile drepte, presupunand ca dorim si viteza, este invers. In functie de preponderenta unui anumit tip de lovituri, necesarul este diferit, de la jucator la jucator. Fiecare, simte in timp, prin testari succesive, ce anume il avantajaza mai mult. Eu am observat de exemplu, ca-mi convin mai mult vibratiile scurte si precise de tip " TOC" care-mi ofera un feedback mai precis, necesar mai ales jocului scurt de deasupra mesei, decat cele de tip "BRRRRRRR", care mai mult "bruiaza". Lemnele "nesimtite", a caror vibratie nu o simt deloc, sunt prea rapide si nu ma avantajaza.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Aurel Onut Vezi post
        Probabil ca toate lemnele "vibreaza", dar le simtitm sau nu. Depinde si cum. E similar auditiei, in cazul boxelor foarte performante ce pot reda frecvente pe care urechea unora, nici nu le poate auzi. Revenind la palete, vibratia poate fi joasa (larga), inalta (scurta), sau atat de inalta incat sa nu o simtitm. Pentru efecte, este buna o vibratie mai larga, care ajuta (datorita dwell time-ului marit) ca mingia sa capete o rotatie mai pronuntata. La loviturile drepte, presupunand ca dorim si viteza, este invers. In functie de preponderenta unui anumit tip de lovituri, necesarul este diferit, de la jucator la jucator. Fiecare, simte in timp, prin testari succesive, ce anume il avantajaza mai mult. Eu am observat de exemplu, ca-mi convin mai mult vibratiile scurte si precise de tip " TOC" care-mi ofera un feedback mai precis, necesar mai ales jocului scurt de deasupra mesei, decat cele de tip "BRRRRRRR", care mai mult "bruiaza". Lemnele "nesimtite", a caror vibratie nu o simt deloc, sunt prea rapide si nu ma avantajaza.
        Dl. Onut cu tot respectul pentru dvs. dar cele mai scrise mai sus ma determina sa imi scriu propria mea parere despre acest subiect. Consider ca nu era necesara incercarea de a explica vibratia care apare intr-un lemn de paleta caci se poate juca tenis la supernivel doar multumindu-te cu ce simti in maner, dar daca tot s-a incercat asta hai sa punem lucrurile la punct astfel incat cei care au citit postul sa nu ramana in memorie cu acestea deoarece exista anumite inexactitati.
        In primul rand modul in care se genereaza vibratia in lemn si mergand mai departe si sunetul pe care il auzim de la paleta se defineste destul de simplu prin asa numita teorie a undelor de soc, adica impactul dintre minge si paleta se produce similar ca si impactul dintre o picatura de apa si luciul apei, aparand o mutitudine de unde de soc care se propaga, compun si interefereaza unele cu altele dupa o stiva de legi si reguli care aici sunt inutil de explicat. Am dat exemplul cu apa dintre multe altele deoarece cred ca toata lumea isi aduce aminte cum apareau si se spargeau unul de altul niste mici "valuri" pe suprafata apei cand cade ceva in apa (sa nu spun chestia cu aruncatul pietrei ca se va gasi cineva sa interpreteze tendentios ). Modul in care unda "atinge" particulele din care e formata paleta genereaza vibratia. O parte din aceste unde se propaga in manerul paletei si le simtim sub forma de vibratie care da si ajuta printre altele si la definirea notiunii de simt a lemnului, restul se vor propaga pana la limita dintre paleta si aer de unde incepe partea de acustica ca tot spuneati ceva de boxe adica undele vor schimba mediul, si se vor propaga mai departe lovind moleculele de aer de data asta pana la urechea privitorilor unde le vor atinge timpanele oferindu-le informatia ca la lovirea mingiei cu paleta a aparut zgomotul. Daca esti prea departe de masa de joc aerul amortizeaza aproape complet unda de soc, amplitudinea se va apropia de zero si nu vei auzi nimic perceptibil, chiar daca e posibil sa vezi.
        In al doilea rand ceea ce spunea dl. Clickofmind este perfect adevarat chiar si o atingere banala a paletei va produce o unda de soc chiar daca slaba ca amplitudine. Aici apare o alta chestiune importanta fiecare lemn de paleta are o grosime a lui, o tehnologie de aplicare a straturilor unul peste altul si un lipici specific toate acestea modifica de fapt mediul in care se propaga undele de soc. Astfel vom avea palete mai rigide si mai groase si cu materiale de tot felul unele compozite care vor ajuta la o amortizare rapida a undei adica vor scadea amplitudinea foarte rapid si astfel cand ajunge la maner vom simti mai nimica si palete cu fibre mai naturale, mai elastice si mai subtiri care vor genera si transmite unde de soc de amplitudini mai mari pe care la vom simti cu certitudine sub forma de vibratie in palma. Dar uite un exemplu Nittaku Acoustic care este scump pt ca tehnologia de lipire chiar e o inovatie si anume esentele din lama (limba si ayous din cate stiu eu) sunt fibre naturale elastice si lama e si subtire cu toate acestea are un dweel time super si nu vibreaza deranjant la mana pentru ca modul de dispunere in lama si in special modul in care a fost lipit si lipiciul folosit scad puternic amplitudinea undei de soc care nu mai ajunge sa se simta urat. Prin comparatie sunt multe alte lemne pe care le stie cam toata lumea care contin aceleasi esente de limba si ayous ba mai mult chiar au grosimi similare dar iti dau in maner vibratii destul de sanatoase. Dar pretul celor din urma e mult mult mai mic .
        Foarte foarte important si subliniez aici acest lucru dweel time-ul nu este un rezultat al vibratiei lemnului cum a fost descris mai sus, ci o rezultanta a elasticitatii lemnului de paleta ca intreg si a zonei de impact (e bine sa coincida cu sweet spotul) in particular, lucru ce iti permite pana se incovoaie putin lemnul si revine sa arunce sa pui mai multe efecte pe minge. Vibratia ca atare te deranjeaza sau nu dar e deja irelevant pentru acea lovitura pt. ca oricum mingea si-a primit deja impulsul si efectul (spinul) si are "biletul de plecare taxat". Da intredevar faptul ca te-a "curentat" la mana te poate face sa nu iti simti corect pentru o perioada scurta de timp manerul paletei si sa ai probleme cu reglajul unghiului si puterii la urmatoarea lovitura. Foarte adevarat este si faptul ca fiecare are manuta personala cu care simte vibratia diferit, posibil sa fie unul dintre motivele pentru care luam bataie unii de la altii
        Cam asta este. Dorinta mea a fost sa imi aduc o mica contributie la lamurirea acestui subiect "vibrant" si la propriu si la figurat, sper ca explicatiile de mai sus nu au fost prea alambicate sa nu se inteleaga nimic, de asemenea vreau sa cred ca nici nu am suparat grav pe careva dintre cei care au scris inaintea mea in topic de asa maniera incat se se ajunga la elucubratii si sa il determinam pe administrator sa ne stearga posturile.
        Scuze de offtopic ca vad ca aici e cu cumparaturi dupa ce citeste omul poate renunta la lemne si ia ceva mai dur sa nu-l incurce vibratia.
        Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

        Comentariu


        • #29
          Postul dvs nu contrazice ceea ce am scris eu, ci completeaza. Bineinteles ca dwell time-ul poate fi substantial si la o lama foarte rigida, datorita esentelor din care este aceasta compusa (imi vine in minte exemplul Hinoki), dar lungimea sa poate fi influentata si de flexia ei, asa cum bine a-ti sesizat. Stiu la ce va ganditi: faptul ca lemnul poate oscila (vibra) de cateva ori, pana sa flexeze o data. Dar flexia si vibratia sunt in relatie directa si pentru a nu complica lucrurile, mi-am permis sa exprim pe cele doua, "groso modo", ca fiind una si aceiasi.
          Observatia dvs privind relatia dintre vibratie si calitatea jocului, este extrem de pertinenta.
          Ultima editare de Visco; 05.nov.2011, 21:19.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #30
            Am primit si eu lemnul. II multumesc pe aceasta cale domnului Aurel Onut pentru ca i-a facut tratamentul cu rasini epoxidice. Arata super!
            In alta ordine de idei: lemnul pare la prima vedere asemanator cu Clipper. Astazi voi juca cu el sa vad cum merge. Dand cu mingea pe el pare ca are vibratii putin mai pronuntate decat Clipper-ul si un sunet mai gros. E mai mare putin decat Clipper-ul si poate de aceea. Sper sa ne intelegem bine!
            Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

            Comentariu


            • #31
              Mai bine il iei pe al lui Wan Hao!!! Are super control in regim de viteza, tot de la DHS!!!
              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
              FH - Xiom Sigma II Pro
              BH- Xiom Sigma II Pro

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                Mai bine il iei pe al lui Wan Hao!!! Are super control in regim de viteza, tot de la DHS!!!
                Da,asai numai ca Wan Hao,este mult mai scump.

                Comentariu


                • #33
                  Se confirma ceea ce credeam despre lemn. E o clona de Clipper. Viteza e cam aceeasi, poate putin mai mare datorita greutatii putin mai mari. Vibreaza mai tare decat Clipper-ul, dar mie nu mi se pare deranjant. Are un sunet placut, mai putin pronuntat decat al Clipper-ului.
                  Pare a fi creat special pentru topspin. Eu zic ca isi merita cu prisosinta banii.
                  Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                  Comentariu


                  • #34
                    Imi permit sa-mi exprim si eu parerea in legatura cu lemnul cu care joaca Ma Long si sa nu fiu deloc convins ca este un DHS PG7, dupa parea mea Ma Long joaca cu un lemn cu arylate carbon, acesta potrivindu-se mult mai bine cu stilul lui ofensiv decat unul all wood...
                    Andro Rasanter 48
                    Butterfly Timo ALC
                    Andro Rasanter 48​

                    Comentariu


                    • #35
                      eu zic ca si din orgoliu daca nu din motive tehnice Ma Long nu ar juca cu un lemn de 30 de euroi... restul e marketing ca sa nu zicem altceva
                      Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                      Comentariu


                      • #36
                        Citat de pe Wikipedia: "Ma Long currently uses a DHS Power PG-7 FL with a DHS Skyline III National Version (blue sponge) (black) for his forehand and a Butterfly Tenergy 05 (red) for his backhand."
                        Pagina: http://en.wikipedia.org/wiki/Ma_Long
                        Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Cip Vezi post
                          Citat de pe Wikipedia: "Ma Long currently uses a DHS Power PG-7 FL with a DHS Skyline III National Version (blue sponge) (black) for his forehand and a Butterfly Tenergy 05 (red) for his backhand."
                          Pagina: http://en.wikipedia.org/wiki/Ma_Long
                          Toate lemnele jucatorilor de supertop sunt custom.. numai ca exteriorul adica partea vizibila la filmare e dictat de contractele comerciale pe care le au incheiate jucatorii individual sau clubul la care joaca.. ca sa te lamuresti dicuta cu dl. Rasvan Crisan.. fratele dumnealui a avut contracte cu mai multe firme de top in domeniul materialelor de tenis de masă...
                          Nittaku Violin​Fastarc G-1 / Fastarc S-1

                          Comentariu


                          • #38
                            Pretul acelui lemn spune multe si sunt convins ca Ma Long nu joaca cu asa ceva. Aveti grija sa nu va para rau de achizitia facuta. Un lemn merita banii pt.ca pe el lipesti fel si fel de fete, iar pana la urma gasesti combinatia perfecta cu un anumit tip de fata!!! Eu am jucat cu Kreanga Carbon OFF+ si fete Tenergy 25 si 64, era bomba; apoi am pus fete Sriver Fx-super combinatia, deci am reusit in final!! Apoi mi-am luat Yasaka Ma Lin Carbon si am pus fete Vega Pro de la Xiom si merg ca unse; totul se rezuma la stilul tau si daca ai lemn off merg fete off pana la all si tot asa, dat trebuie sa facem mai multe incercari ca sa ne iasa ceva de calitate!!!
                            Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                            FH - Xiom Sigma II Pro
                            BH- Xiom Sigma II Pro

                            Comentariu


                            • #39
                              E greu de presupus ca Ma Long ar fi abandonat Butterfly TB ALC (lemnul cel mai bun pentru topspin- retopspin) pentru DHS PG7 Banuiesc ca cei de la DHS s-au folosit de Ma Long pentru a construi o clona pentru TB ALC, si probabil cu asa ceva joaca in prezent. Cand va aparea in comert acest lemn cu siguranta va costa 150-200 $. Sa aiba de unde-i da si jucatorului chinez de-o bere
                              ---------- Post added 27-Nov-2011 at 21:59 ----------
                              la acest link se gaseste o fotografie cu lemnul lui Ma Long :
                              http://mytabletennis.net/forum/forum...utterfly-blade
                              m-am uitat la semifilala turneului de la Londra intre Ma Long si Wang Hao in minutele 47,42 si 48,30 ale intalnirii se vede destul de bine lemnul si se pare ca cei din link-ul dat de mine l-au identificat destul de bine..
                              Andro Rasanter 48
                              Butterfly Timo ALC
                              Andro Rasanter 48​

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                Pretul acelui lemn spune multe si sunt convins ca Ma Long nu joaca cu asa ceva. Aveti grija sa nu va para rau de achizitia facuta. Un lemn merita banii pt.ca pe el lipesti fel si fel de fete, iar pana la urma gasesti combinatia perfecta cu un anumit tip de fata!!! Eu am jucat cu Kreanga Carbon OFF+ si fete Tenergy 25 si 64, era bomba; apoi am pus fete Sriver Fx-super combinatia, deci am reusit in final!! Apoi mi-am luat Yasaka Ma Lin Carbon si am pus fete Vega Pro de la Xiom si merg ca unse; totul se rezuma la stilul tau si daca ai lemn off merg fete off pana la all si tot asa, dat trebuie sa facem mai multe incercari ca sa ne iasa ceva de calitate!!!
                                Ce legatura are pretul? Si Ma Lin joaca cu un lemn ieftin... (si mai sunt cativa in echipa Chinei care joaca cu Yasaka Extra Offensive)
                                ---------- Post added 28-Nov-2011 at 00:24 ----------
                                Postat în original de acidutzu Vezi post
                                E greu de presupus ca Ma Long ar fi abandonat Butterfly TB ALC (lemnul cel mai bun pentru topspin- retopspin) pentru DHS PG7 Banuiesc ca cei de la DHS s-au folosit de Ma Long pentru a construi o clona pentru TB ALC, si probabil cu asa ceva joaca in prezent. Cand va aparea in comert acest lemn cu siguranta va costa 150-200 $. Sa aiba de unde-i da si jucatorului chinez de-o bere
                                ---------- Post added 27-Nov-2011 at 21:59 ----------
                                la acest link se gaseste o fotografie cu lemnul lui Ma Long :
                                http://mytabletennis.net/forum/forum...utterfly-blade
                                m-am uitat la semifilala turneului de la Londra intre Ma Long si Wang Hao in minutele 47,42 si 48,30 ale intalnirii se vede destul de bine lemnul si se pare ca cei din link-ul dat de mine l-au identificat destul de bine..
                                In poza asta http://mytabletennis.net/forum/uploads/23703/ml.jpg (din linkul pe care l-ati postat) se vede ca cele doua straturi mai inchise nu sunt arilat carbon. Si chiar daca ar semana a arilat carbon, sunt pozitionate mai spre centrul lemnului decat la ALC, iar stratul din centru e mai gros la ALC.
                                Mie imi pare ca seamana bine cu cele 2 straturi roz pe care le are lemnul PG7. (par mai inchise la culoare in poza... dar toata poza e mai inchisa)
                                Ca lemnul lui Ma Long este mai bun decat un PG7 pe care il putem cumpara noi... asta e altceva, dar mie chiar nu-mi pare ALC cu maner de PG7.
                                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de Cip Vezi post
                                  Si eu tot asa vreau sa-l incerc. O chinezeasca si o fata rapida.
                                  La mine nu a ajuns inca lemnul.
                                  daca nu te intelegi poate mi-l dai mie
                                  Lemn:Viscaria
                                  FH: Hurricane 3
                                  BH: Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Va dati seama ce norocosi sunt prietenii marilor tenismeni ? Sa iti lase Zhang Jike lemnul de la campionatul mondial ar fi cam frumos...
                                    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                    Aristotle



                                    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      PG7 e un lemn reusit. Mie imi pare bine ca l-am cumparat.
                                      Ma Long joaca cu un lemn custom, dar asemanator cu PG7. Lemnul lui nu are metalul din capatul manerului, iar pe emblema aia cu DHS nu scrie Power.G ca la PG7. Sunt poze pe net in care se vede clar acest lucru. De asemenea am gasit poze in care se vede clar ca are doua straturi colorate in rosu. E deja o traditie ca lemnele care seamana cu Clipper sa fie astfel facute.
                                      Stiu ca e deranjant pentru posesorii de lemne ALC sa afle ca un jucator de talia lui Ma Long a renuntat la lemnul pe care ei au dat o gramada de bani. Mult mai multi decat 23 de dolari cat costa PG7.
                                      Ultima editare de Cip; 28.nov.2011, 06:09.
                                      Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        La anul ,daca Ma Long isi v-a schimba lemnul o sa spunem ca joaca cu o clona de PG 7? Eu zic sa te bucuri de lemn , sa il forjezi la maxim daca iti place .
                                        Xi En Ting-X828
                                        Pryde 30
                                        Calibra LT Sound

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Eu oricum l-am cumparat din curiozitate. Daca nu era asa de ieftin nu il cumparam. De data asta am avut o surpriza placuta. De cele mai multe ori nu e asa.
                                          Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Domnul Cip, dintre lemnele din semnatura dumneavoastra, care vi se pare cel mai reusit?
                                            We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                            Aristotle



                                            Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Imi place mai mult PG7. Poate e si faptul ca e nou si sunt putin subiectiv. E un pic mai flexibil dar totusi mai rapid decat Clipper.
                                              Nittaku Acoustic, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X