Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum largesc un Tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum largesc un Tenergy 05

    Dupa cum spune si titlul cum largesc un Tenergy 05? Se poate? Eu stiam de ulei de parafina dar nu pe fete tensor pentru ca sparg celulele si stric fata... As dori raspunsuri de la cei care au incercat asa ceva nu sa-si dea cu parerea si sa stric fata! Imi trebuie 2-3 mm pe toata circumferinta fetei!
    Fh: Rakza X
    Blade: Bty Innerforce ULC
    Bh: Rakza X Soft

  • #2
    Boosterul (uleiul de parafina) e singura solutie. Daca nu exagerati cu prea multe straturi, nu se intampla nimic rau. Unu-doua straturi subtiri sunt suficente.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Si credeti ca cele 2 straturi o sa imi ofere cei 2 mm?
      Fh: Rakza X
      Blade: Bty Innerforce ULC
      Bh: Rakza X Soft

      Comentariu


      • #4
        Pe lungime mai mult, pe latime mai putin. Daca fata face putin "dome", este imposibil sa nu castigati ceva la dimensiuni.
        Mai puteti face si altceva: lipiti fata in asa fel sa vina bine sus la varf. Daca jos langa maner raman cativa milimetri neacoperiti, nu este nici o problema. Acolo nu jeneaza nici la degete, nici mingia nu ajunge vreodata.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Pe lateral in partea inferioara a lemnului e mai grava problema! In rest e relativ ok doar jumatate de mm sa zic!
          Fh: Rakza X
          Blade: Bty Innerforce ULC
          Bh: Rakza X Soft

          Comentariu


          • #6
            Imi dau seama cum e. Nici pe lateral in partea de jos nu sunt probleme, altele decat de estetica. Functional sunt ok.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Am aplicat astazi primul strat de ulei de parafina! Peste 2 zile e ok sa-l aplic pe cel de-al doilea?
              Fh: Rakza X
              Blade: Bty Innerforce ULC
              Bh: Rakza X Soft

              Comentariu


              • #8
                Eu am dat cu ulei de parafina pe o fata mai veche. E adevarat, fața s-a marit putin, dar si-a pierdut controlul de tot. Imi sarea mingea in toate partile. Asa ca mare grija cat booster pui pe burete !
                Rudius

                Comentariu


                • #9
                  Nu e nevoie de 2 zile interval, dar e ok pt a observa "reactia" dupa primul strat. Oricum, lipirea pe lemn nu se face decat dupa ce fata a absorbit complet substanta si asta se observa trecand cu degetele peste burete. Daca se simte alunecare, inseamna ca nu sa absorbit in totalitate si mai trebuie asteptat.
                  ---------- Post added 10-Oct-2011 at 23:54 ----------
                  Postat în original de titicostel Vezi post
                  Eu am dat cu ulei de parafina pe o fata mai veche. E adevarat, fața s-a marit putin, dar si-a pierdut controlul de tot. Imi sarea mingea in toate partile. Asa ca mare grija cat booster pui pe burete !
                  De acord cu "grija" dar nu sunt de acord cu "pierdut controlul de tot". Prea categoric.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Scuze... eu am pus prea mult si fazta sa umflat in mai multe locuri... a patruns si intre din greseala... ai grija...

                    Comentariu


                    • #11
                      De aceia recomand mereu straturi subtiri succesive, care sa fie date numai dupa ce stratul anterior a fost absorbit complet. Graba si aplicarea unui strat gros, pot face ca fata sa se ridice in cupola (dome), inainte ca boosterul sa se fi absorbit complet. Astfel, ceea ce nu a fost absorbit, se scurge la margini si poate aluneca intre topsheet si burete. Topsheetul se umfla urat in acele locuri si nu-si revine decat dupa multe luni de zile, cand a disparut efectul boosterului. O alta solutie pentru evitarea acestei probleme, este aplicarea unei bucati de tesatura groasa si absorbanta, peste care se toarna booster. Tesatura mentine prin capilaritate, o asezare uniforma pe toata suprafata.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                        De aceia recomand mereu straturi subtiri succesive, care sa fie date numai dupa ce stratul anterior a fost absorbit complet. Graba si aplicarea unui strat gros, pot face ca fata sa se ridice in cupola (dome), inainte ca boosterul sa se fi absorbit complet. Astfel, ceea ce nu a fost absorbit, se scurge la margini si poate aluneca intre topsheet si burete. Topsheetul se umfla urat in acele locuri si nu-si revine decat dupa multe luni de zile, cand a disparut efectul boosterului. O alta solutie pentru evitarea acestei probleme, este aplicarea unei bucati de tesatura groasa si absorbanta, peste care se toarna booster. Tesatura mentine prin capilaritate, o asezare uniforma pe toata suprafata.
                        Asa am si procedat! Am vorbit eu cu dvs mai demult la tel si am aflat tehnica! Deci panza pe burete pentru a se absorbi uniform plus jumatatea de cm de pe margine pe care nu se aplica booster pentru a evita dezlipirea marginilor!
                        Fh: Rakza X
                        Blade: Bty Innerforce ULC
                        Bh: Rakza X Soft

                        Comentariu


                        • #13
                          Panza este pt tratamente mai agresive. Pt doua straturi subtiri, echivalentul unuia mai bogat, nu e nevoie neaparat de panza. Si da, 5mm de la margine ne dati cu booster sunt un lucru bun pt o mai buna priza pe lemn, in cazul unui "dome" mai pronuntat.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu

                          Procesare...
                          X