Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete pentru Donic Waldner Dotec Carbon

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete pentru Donic Waldner Dotec Carbon

    Buna ziua!
    Ma bucur ca am descoperit acest forum si ca fac parte din comunitatea voastra!
    Ma numesc Liviu, joc tenis de masă de vreo 25 ani, la un nivel de incepator, pentru distractie si conditie fizica.
    Pana anul trecut jucam rar, o data pe luna sau maxim de doua ori.
    Pana anul trecut(timp de 25 ani) am jucat cu o paleta Pioneer cu fete clasice, extrem de grea si extrem de uzata, mai ales in ultimul timp.
    Atunci, dintr-o prostie si un impuls de moment, am cumparat o paleta hobby din Decathlon.
    Paleta e Stiga Sirius, o imbunatatire fata de ce am avut, dar la banii dati(220 RON), nu face mare branza.
    Stiu, la banii aia luam un lemn si fete adevarate, nu o paleta de supermarket.
    Am gasit un vecin sa ii dau Sitga cu 120 RON si vreau sa imi iau o paleta adevarata.
    Imi place sa joc atac si topspin de la distanta medie si mare.
    Am avut ocazia sa joc cu un lemn Donic Waldner Dotec Carbon si mi s-a parut exceptionala priza pe care o are.
    Am citit mult pe acest forum si in acest topic, grasomega ii spune unui tip caruia cred ca ii place acelasi stil de joc ca si mie, citez:
    "Incearca fetele Yasaka Rakza 7 si Rakza 7 Soft, Joola Express X-plode si X-plode Sensitive, Xiom Omega IV Pro si Xiom Omega IV Euro, Tenergy 05 si 05 FX sau Tenergy 25 si 25 FX, Donic Acuda S1 si S2 sau S3 (daca preferi foarte moale), Donic Baracuda.
    Dintre cele specificate de mine, cele cu bold sunt recomandate pentru FH, iar cele cu italic pentru BH.
    Daca ai incercat vreuna si ti se pare ca sunt prea rapide, ignora-le pe cele in bold.
    Poti incerca si Stiga Boost TC, daca iti plac fetele cu burete mediu-moale si viteza maricica.
    "

    Eu m-am gandit la Acuda S1 pe FH si S2 sau S3 pe BH, dar am observat pe forum cativa baieti cu Baracuda sau S2 pe BH, nu pe FH.
    Sa fie din cauza penultimului sfat din citatul de mai sus, referitor la rapiditatea fetelor scrise cu bold?

    Multumesc anticipat!

  • #2
    Daca imi permiti, o sa oincep eu cu parerile.
    Folosesc si eu acest lemn de vreo doi ani.
    Pana acum am incercat pe el urmatoarele fete:
    FH: Vega Europa 2.0 - Mingea sarea foarte tare din ea.
    Joola Energy X-tra 2.0. E o fata ok, dar imi trebuia mai mult spin.
    Acuda S2, 2.0 - Un fel de Baracuda, mai slaba cam la toate capitolele
    Donic Baracuda 2.0. Mi se pare o potrivire de exceptie intre Dotec Carbon Si Baracuda. Asta e si parerea altor jucatori care au incercat paleta mea. Ca atare, am ramas la acest setup pentru FH.
    BH: Cu Donic Baracuda nu m-am inteles, pentru ca sarea foarte tare, si sus.
    Acuda S3 2.0 - Este fata care mi-a placut cel mai mult din cate am testat pana acum pe acest lemn. Nu sare extrem de tare, are control decent, spin la fel...
    Focus III snipe - Este de asemenea o fata care imi place foarte tare pe BH. Nu pot spune ca exceleaza la ceva anume, dar e bunicica la toate.
    Cam asta ar fi experienta mea cu Dotec Carbon. Sper sa iti fie de folos. Acum depinde si ce stil de joc ai.
    Saptamana viitoare voi fi prin București. Daca esti curios, ne putem intalni intr-o seara sa testezi paleta mea.
    Succes maxim

    Comentariu


    • #3
      Eu joc cu Dotec Waldner Carbon de cand a aparut prima data lemnul.

      Am avut ocazia sa joc cu destule fete si pe FH si pe BH, iar recomandarile mele (avand in vedere si nivelul tau) ar fi :

      FH
      Joola X-plode Sensitive 2.0 nu max - o fata buna de FH cu burete mediu, spin peste medie
      Haifu Blue Whale burete 38-39 duritate tratata - este o fata intre cele chinezesti si cele europene, semi-lipicioasa, cu viteza si spin bun, dar numai dupa ce e tratata corespunzator
      DHS H3/TG2/TG3 NEO tratata, duritate 39 - toate sunt peste Tenergy la mai toate capitolele, dar trebuie sa ai si jocul corespunzator ca sa le pui in valoare

      BH
      Acuda S3 2.0 - o fata moale cu spin bun cu care m-am impacat foarte bine
      Haifu Blue Whale burete 36-37 duritate tratata - eu joc cu 37 momentan si sunt extrem de multumit
      Joola Samba Plus 2.0 - asemanatoare cu S3, mi-a placut cand am dat cu ea, dar nu eram pe lemnul meu ci pe unul asemanator
      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

      Comentariu


      • #4
        Din sfaturile voastre, se pare ca pe FH voi pune Donic Baracuda, grosime 2mm, iar pe BH Acuda S3, grosime 2mm.
        Se inteleg ca sfatul lui grasomega e prea mult pentru un incepator, iar Acuda S1 pe FH si Acuda S2, S3 sau Baracuda pe BH sunt prea avansate?

        Comentariu


        • #5
          Eu ti-as recomanda pe BH Donic Vario Big Slam. Am folosit fata asta pe BH si este foarte buna.
          DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
          BH: DONIC ALLIGATOR DEF
          FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

          Comentariu


          • #6
            Multam pentru sfaturi!

            Comentariu


            • #7
              ...recomandarea mea ar fi si pe FH si pe BH...Donic Desto F3...
              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

              Lume multa, oameni putini...

              Comentariu


              • #8
                Multumesc inca odata...
                In schimb, cu cat apar mai multe sfaturi, cu atat e mai greu sa aleg...
                Mama ei de criza!
                Ce bine ar fi fost sa-mi pot permite sa iau cate o fata din fiecare si sa le testez...
                Asa, nu mai stiu ce sa fac...

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de puiutu Vezi post
                  Din sfaturile voastre, se pare ca pe FH voi pune Donic Baracuda, grosime 2mm, iar pe BH Acuda S3, grosime 2mm.
                  Se inteleg ca sfatul lui grasomega e prea mult pentru un incepator, iar Acuda S1 pe FH si Acuda S2, S3 sau Baracuda pe BH sunt prea avansate?
                  Cred ca Donic Waldner Dotec Carbon este prea mult pentur un incepator, oricare ar fi fetele de pe el
                  Daca iti place priza DOTEC, cauta unul mai lent - daca pui fete mai rapide dupa o vreme, poti creste treptat viteza paletei. Pana cand vei avea nevoie sa schimbi lemnul, va mai trece ceva vreme.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca vrei ceva mai ieftin si ok asa cum a zis anomis merita incercat FocusIII Snipe sau un alt lemn Dotec de control Donic Appelgren Dotec Control sau Donic Waldner Dotec AR .

                    Comentariu


                    • #11
                      pareri despre

                      Acum am cumparat un donic waldner dotec carbon.
                      Ce ziceti de fete tenergy 05 fx pe ambele fete lipite cu solutie pe baza de apa.
                      Pina acum am jucat cu lemn gergely off+ dar nu-mi place priza.
                      Nivel de joc mediu;i-mi place atacul

                      Comentariu


                      • #12
                        Mi-am facut paleta in cele din urma...
                        Lemn Donic Waldner Dotec Carbon, Donic Baracuda 2.0. pe FH si Donic Acuda S3 max, nu aveau 2.0, dar nu ma deranjeaza.
                        Baracuda mi se pare putin cam rapida, dar sunt sigur ca o sa ma obisnuiesc.
                        Oricum, am realizat niste lovituri pe care nu le reuseam inainte, nu regret deloc investitia.
                        Acum nu mai ramane decat sa adun ore de joc, ore de joc, ore de joc...
                        Multumesc tuturor pentru sfaturi!

                        Comentariu


                        • #13
                          Si sa ne faci si noua un mic review al setup-ului dupa ce mai joci. Si pe mine ma tenteaza o Baracuda.
                          DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                          BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                          FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de puiutu Vezi post
                            Mi-am facut paleta in cele din urma...
                            Lemn Donic Waldner Dotec Carbon, Donic Baracuda 2.0. pe FH si Donic Acuda S3 max, nu aveau 2.0, dar nu ma deranjeaza.
                            Baracuda mi se pare putin cam rapida, dar sunt sigur ca o sa ma obisnuiesc.
                            Oricum, am realizat niste lovituri pe care nu le reuseam inainte, nu regret deloc investitia.
                            Acum nu mai ramane decat sa adun ore de joc, ore de joc, ore de joc...
                            Multumesc tuturor pentru sfaturi!
                            Parerea mea ca ai o combinatie excelenta. Acum, mai ramane (asa cum ziceai si tu) antrenamentul.
                            S-o stapanesti sanatos, si victorios

                            Comentariu


                            • #15
                              Multam mult!
                              Cu Acuda ma inteleg binisor, dar Baracuda... damn, it's so fast!
                              Nu am decat 6 ore jucate cu paleta asta, sper ca intr-o luna, doua sa ma obisnuiesc...

                              Comentariu


                              • #16
                                Se pare ca folosim aceleasi fete, dar pe lemne diferite. Aceeasi problema am avut-o si eu la inceput cu Donic Baracuda; imi parea imposibil de controlat. Dupa vreo 10 ore de joc am ajuns sa fiu sigur pe fiecare minge lovita. Acum, dupa mai bine de o luna si peste 60 de ore de antrenament, pot spune ca este tot ce mi-as fi dorit de la o paleta. Acuda S3 a fost prietenoasa de la inceput cu backhand-ul meu. Daca initial iubeam Acuda S3 si uram Baracuda, acum au facut schimb de locuri.
                                P.S. Cred ca ai facut o alegere buna. Dupa ce te vei acomoda cu noua paleta, vei fi de aceeasi parere.
                                Timo Boll ALC
                                FH: Butterfly Dignics 05 2.1mm
                                BH: Donic Baracuda 2.2mm

                                Comentariu

                                Procesare...
                                X