Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi despre LEMNE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi despre LEMNE

    Rog cunoscatorii sa-si exprime parerile despre urmatoarele lemne:

    Stiga Tube Light WRB
    Stiga Offensive Wood NCT
    Stiga Offensive Classic
    Butterfly Schagger Precision
    Xiom Solo

    As dori in special opinii legate de:
    Greutate, vibratii (WRB), marimea capului, control+feeling, topspin, push, block plasat.
    Si sa se potriveasca cu Rakza Soft.

    Multumesc.
    Lemn: Xiom Solo
    FH: Joola Rhyzm-P
    BH: Joola Maxxx-P

  • #2
    Rakza 7 Soft merge pe toate lemnele enumarate. Am sa descriu ce cunosc.
    -Stiga Offensive Wood NCT, usor, media in jur de 80g dar sunt si exceptii la peste 90g. Are o elasticitate minima. Mai rapid decat DHS Hurricane King. Foarte bun la topspin cat si la smash. Feeling de allwood, f placut. Un lemn absolut exceptional, la un pret f. mic.
    -Bty Schlager Precision, un OFF - cu un control excelent. Ideal pentru plasament. Versatil, bun pentru orice tehnica.
    -Xiom Solo, absolut "delicios". Dwell time de hinoki dar feeling precis ca al Clipperului. Viteza mai mica. Rgid dar cu un control f bun. Nota maxima pt faptul ca are forma "normala" dar si pentru ca umple o nisa, fiind un lemn care nu se poate compara cu nimic.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Voi reveni pe seara cu informatii detaliate despre toate acele lemne, trebuie sa plec acum
      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Aurel Onut Vezi post
        Rakza 7 Soft merge pe toate lemnele enumarate. Am sa descriu ce cunosc.
        -Stiga Offensive Wood NCT, usor, media in jur de 80g dar sunt si exceptii la peste 90g. Are o elasticitate minima. Mai rapid decat DHS Hurricane King. Foarte bun la topspin cat si la smash. Feeling de allwood, f placut. Un lemn absolut exceptional, la un pret f. mic.
        -Bty Schlager Precision, un OFF - cu un control excelent. Ideal pentru plasament. Versatil, bun pentru orice tehnica.
        -Xiom Solo, absolut "delicios". Dwell time de hinoki dar feeling precis ca al Clipperului. Viteza mai mica. Rgid dar cu un control f bun. Nota maxima pt faptul ca are forma "normala" dar si pentru ca umple o nisa, fiind un lemn care nu se poate compara cu nimic.
        E adevarat ca Ofenssive W NCTare capul mai mic decat cele standard de la Butterfly?
        Iar Xiom Solo are app 90g?

        Si dintre toate care au vibratii mai mici in maner?

        Daca folosesc fețe soft, lemnul nu ar trebuie sa fie stiff?
        Ultima editare de Bogdy; 20.oct.2011, 21:51.
        Lemn: Xiom Solo
        FH: Joola Rhyzm-P
        BH: Joola Maxxx-P

        Comentariu


        • #5
          Deci, tot nu o sa reusesc sa scriu tot ce mi-am propus.

          Da Off NCT are 155 mm, in timp ce lemnele bty au de obicei 157, sau cele cu tabla 158, cu alte exceptii desigur.
          Cele mai mici vibratii din cele 5 lemne enumerate sunt sigur ca le are Solo, urmat indeaproape de Off NCT (sa fie un pic mai greu).

          WRB nu inseamna neaparat prezenta vibratiilor sau lipsa lor insa favorizeaza aparitia, adica sunt sanse mari ca un lemn cu WRB sa vibreze.
          Din cate stiu eu, si Off NCT are manerul gol pe inauntru.

          Nu iti recomand Off Classic, are cele mai mari vibratii de acolo, foarte flexibil, nu este bun la block.

          In schimb Off NCT are mult mai putine vibratii. Ca greutate acest lemn se gaseste de la 72 pana la 94 de grame dupa cum se poate vedea p tak9

          http://www.tak9.com/mall.php?cat=006...y=view&no=2355

          e un dropdown list langa poza cu lemnul unde se pot vedea greutatile in functie de maner.

          PS revin cu mai multe detalii dupa amiaza, ma duc al tenis cu domnul Aurel
          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

          Comentariu


          • #6
            Nu mai tin minte, dar parca dimensiunile sunt clasice.
            Vibratii: Tube Light < Solo < OFF NCT < Precision < OFF Classic. Dar de ce va feriti de vibratii? Pana la un punct , sunt benefice.
            Fetele f soft, nu sunt bune pe lemnele f stiff, pt jucatori f violenti. Daca se schimba una din ele, e invers.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc mult amandurora.
              Alte pareri?
              Xiom Solo pare foarte "apetisant", insa ma cam tem de greutate.
              Daca as gasi de maximum 85g, nu as ezita prea mult.
              Ultima editare de Bogdy; 21.oct.2011, 09:02.
              Lemn: Xiom Solo
              FH: Joola Rhyzm-P
              BH: Joola Maxxx-P

              Comentariu


              • #8
                buna ziua
                cu maner concav-85 grame
                cu maner drept-84 grame
                ambele sunt pe stoc-200 lei
                daca doriti
                0728747067
                TRANSPORT POSTA ROMANA-GRATUIT
                CATALOG XIOM-GRATUIT
                www.tenismasa.ro

                Comentariu


                • #9
                  Pe scurt pentru a evita descrierea inutila, pt block + top + push + vibratii minime, un singur lemn se potriveste din cele 5, Solo.
                  ---------- Post added 21-Oct-2011 at 20:37 ----------
                  Mie din cele 5 cel mai mult imi place Off NCT, al meu are 91 gr, am o fata chinezeasca p fh si o samba+ p bh, merge f bine dar am avut rezultate si cu alte fete pe el (tenergy, blitz, hexer). Imi place pt ca are f putine vibratii, are control bun, e doar putin flexibil, suficient de mult pt a participa la spin dar suficient de putin pentru a nu afecta stabilitatea si a pastra o dif mica intre traiectorii atunci cand nu reusesti sa lovesti cu centrul paletei. Simtul este hard. La topspin arunca un pic sus si mai lung comparat cu Solo dar la capace poate amortiza. Alegerea intre cele doua tine de gust. NCT este 5 ply subtire bun la topspin mai larg nu foarte bun la plesnit / lovit drept / contre. Solo este 7 ply, similar Clipper dar mai soft, mai bun la contre decat NCT dar la topspin parca ii lipseste o viteza, la viteza medie sare bine dar un pic scurt dar cand am dat tare parca nu avea fortza lui NCT sau lui Clipper, de block parea ok, nimic deosebit dar ok.
                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                  Comentariu


                  • #10
                    Din nou, va sunt recunoscator tuturor pentru sfaturi.

                    Cu ce am mai citit pe net si cu ce am mai aflat de la dvs, nici nu mai am nevoie sa testez practic vreun lemn.

                    Merg "pe mana" voastra...

                    Ideea e ca am cautat un lemn asemanator cu Clipper Wood, cu ceva mai mult control, mai putin "vitezist", mai usor in greutate, si care sa mearga la stilul meu de joc.

                    Se pare ca Solo este castigatorul.

                    Pentru D-nul Gelu: daca nu deranjez va sun azi (sambata) la ziua.
                    Lemn: Xiom Solo
                    FH: Joola Rhyzm-P
                    BH: Joola Maxxx-P

                    Comentariu


                    • #11
                      D-nul Gelu,

                      Mi-a ajuns Xiom Solo.

                      Lemnul arata foarte bine, iar catalogul Xiom 3D e...cool.

                      Va multumesc ptr. tot (lacuire, banda cant si promptitudine).
                      Lemn: Xiom Solo
                      FH: Joola Rhyzm-P
                      BH: Joola Maxxx-P

                      Comentariu

                      Procesare...
                      X