Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

opinii despre fete si lemne stiga

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • opinii despre fete si lemne stiga

    salut.

    as avea si eu nevoie de niste informatii legate de cateva fete si lemne de la stiga.
    am cautat pe diferite forumuri de tenis de masă informatii despre diferite produse stiga, insa rar am gasit mai mult de 2-3 randuri.
    m-ar interesa un feedback despre lemne/fete daca este posibil.

    fete :
    Stiga BOOST TC/TX ( ce diferente notabile ar fi comparativ cu BOOST TS ? )
    Stiga Magna TS 2
    Stiga Almana Sound Synergy Tech

    lemne:
    Stiga Hybrid Wood NCT
    Stiga Titanium 5.4
    Stiga Carbo 7.6 WRB
    Stiga Cliperwood CR WRB
    Stiga KevTech WRB


    cunosc specificatiile producatorului, insa as dori sa stiu cum se comporta lemnele/fetele in realitate, care ar fi avantajele si dezavantajele lor, una fata de alta.
    de asemenea, exista vreo diferenta notabila intre utilizarea kevlarului la constructia lemnului comparativ cu carbonul ?

    multumesc anticipat !
    Boys, be ambitious !

  • #2
    Intre Boost TP/TX/TC/TS diferenta e data de duritatea buretelui (le-am pus in ordinea duritatii, de la cel mai dur la cel mai moale).
    Almana Sound ST este o fata intermediara, construita pana la interzicerea totala a speedglue-ului, nu e prea stralucita fara speedglue. Magna TS II cred ca este topsheet de Stiga Magna (spin bun, control bun, viteza medie) pe burete TS II (probabil a doua generatie de burete TS - moale) => o fata de control, nu foarte rapida, cu spin bun, as zice ca ar trebui s fie foarte buna la BH.
    Hybrid Wood => greu, rapid, OFF+, simt de Clipper cu steroizi, bun la topspin, greu de stapanit langa masa
    Titanium 5.4 => nu stiu
    Carbo 7.6 => nu stiu
    Clipper CR WRB => mai rapid si mai usor decat Clipper clasic, cu greutatea spre varf, foarte bun la topspin, cu control bun pentru viteza lui, in gama OFF superioara, folosit de jumate din China (cealalta jumate este impartita intre Yasaka Extra Offensive si DHS )
    KevTech WRB => habar n-am, dar pare a fi asemenator cu diferitele combinatii Carbon-Kevlar, Carbon-Arylate, Carbon-Aramid care sunt foarte putin diferite, iar diferentele sunt date de esentele de lemn si grosimea lor, nu de materialul compozit. Materialele enumerate mai sus au un efect de atenuare a vibratiilor fata de carbonul clasic si sunt mai elastice, facand lemnele de paleta mai bune pentru topspin.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Carbo 7.6 este un lemn greu, in jur de 100g, off+ dupa parerea mea, fara vibratii, stiff, stabil, 6 micro straturi de carbon suprapuse.

      Comentariu


      • #4
        Lemn Hybrid Wood a avut un partener de antrenament, maner ST, foarte usor: 75 g, foarte rapid OFF+, fara vibratii, capacele si dreptele ii mergeau foarte bine.
        A renuntat la el deoarece parea "sticlos", fara prea mult control, nu prea reusea topspin.
        Parerea mea: prea rapid.
        Altii insa dau foarte bine topspin cu el: vezi user Priza Tok.
        Pana la urma depinde foarte mult de mana care-l tine.
        lemn: Waldner Dotec Carbon
        fețe: Dignics 05/Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Lemnul pe care l-am dat eu d-lui Priza Tok avea parca 91g.
          La 75g e prea usor pentru a fi eficient. Nu m-am gandit ca ar putea fi diferente asa de mari, dar la Clipper sunt lemne intre 80 si aproximativ 120g.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            multumesc pentru informatii.
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de grasomega Vezi post
              Lemnul pe care l-am dat eu d-lui Priza Tok avea parca 91g.
              La 75g e prea usor pentru a fi eficient. Nu m-am gandit ca ar putea fi diferente asa de mari, dar la Clipper sunt lemne intre 80 si aproximativ 120g.
              Lemnele care au facut "istorie", s-au facut (se fac) intr-o gama foarte variata de greutati, pentru a acoperii nevoi cat mai diferite. Vreau sa mentionez aici, "Nittaku Acoustic" care se face sub 80g, cat si peste 110 g. Extremele, nu au in comun decat denumirea, esentele si procedeul de lipire dar parametrii materialelor sunt foarte diferiti, cat si rezultatul final.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Hmm... cred ca ai dreptate.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu

                Procesare...
                X