Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

combinatie lemn/fete pt spin/topspin usor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • combinatie lemn/fete pt spin/topspin usor

    Salutare! Va cer ajutorul din nou pt ca tot nu m-am hotarat in legatura cu achizitionarea unor fete si unui lemn. Ce mi-as dori este o combinatie de lemn/fete(cu o viteza buna, nu excesiva) cu ajutorul careia sa dau spin/topspin usor, dar in acelasi timp sa si ierte miscarile bruste(zmucite) pe care le fac uneori la returnarea servei(stau cam prost la capitolul asta ) sau in jocul rapid la masa. Cu setup-ul din semnatura joc bine de la semi-distanta insa la distanta si la masa nu ma inteleg foarte bine cu el(simt nevoia de mai multa putere). Pe de alta parte am jucat saptamana trecut cu un Dawei Carbon cu Donic Sonex JP pe forehand si ma intelegeam foarte bine(mi-a placut puterea pe care o aveam) singurul lucru care m-a deranjat este faptul ca nu simteam mingea(mai mult ca sigur din cauza lemnului cu carbon).
    In concluzie tot nu stiu ce mi s-ar potrivi . Cred ca pt FH o fata cu burete mediu gen Donic Vario iar pt BH o fata gen Donic Vario Soft. Iar ca lemn m-am gandit la DONIC "Persson Powerplay Senso V1" sau V2 .
    Voi ce imi recomandati intr-un buget de maxim 300 de RON? O alta dilema de-a mea este daca se mai merita acum sa iau fete clasice(asa cum sunt Donic Vario) sau sa iau de generatie noua cu speed glue inclus. Astept raspunsuri, multumesc anticipat!

  • #2
    raspunsul ti l-ai dat singur chiar in post. incearca in continuare pe la sala diferite combinatii si vezi cu ce te simti bine. dupa parerea mea este singura varianta in care o sa reusesti sa gasesti ceea ce ti place.

    Comentariu


    • #3
      ms de rasp. dar de "O alta dilema de-a mea este daca se mai merita acum sa iau fete clasice(asa cum sunt Donic Vario) sau sa iau de generatie noua cu speed glue inclus." ce parere ai?

      Comentariu


      • #4
        aceeasi parere. ia cu ce te simti bine, ceea ce iti place. nu o sa intru in partea tehnica pentru ca sincer nu ma pricep pe acest subiect, dar cu siguranta o sa ti se raspunda la aceasta intrebare de catre cei avizati. eu zic chiar daca primesti niste indrumari aici, cel mai bine e tot sa le incerci cumva inainte sa le cumperi sa vezi cum ti se potrivesc tie personal. eu vorbesc din prisma incercarilor prin care am trecut si inca trec si eu. initial vroaim tot asa, viteza si putere, insa cu timpul odata cu antrenamentele si cu evolutia jocului si a loviturilor am inceput sa mi dau seama ca e mult mai bine sa joc cu o combinatie care ofera mult control si simt al mingii si sunt de parere ca pana cand se invata lovitura corect si bine, e recomandat sa mergi pe o combinatie care sa aiba cat mai mult control si simt al mingii si in timp, odata cu perfectionarea loviturii sa incepi sa schimbi ca sa ti creasca viteza si forta loviturii. Cat despre jocul de langa masa, semidistanta si distanta, gandeste te ce procent are fiecare in timpul jocului. Eu zic ca la inceput pana invatam sa dam corect oricum stam numai langa masa, pentru un joc de la semidistanta si distanta trebuie sa stapanesti foarte bine lovitura.
        Ultima editare de sevraj; 13.nov.2011, 19:56.

        Comentariu


        • #5
          Lemnul spre care te-ai orientat e bun, am avut si eu lemne chinezesti, chiar si 729 BOMB.... sunt bune dar nu prea Cumpara o H3 NEO pt forehand, si dai cu booster pe ea. Recunoscut fiind faptul ca de aproape de masa e foarte buna, boosterul ii da forta. Si scapi cu 70 de lei. Iar pentru backhand, Yasaka Rakza soft, 120 lei. Lemnul 100 lei, total 290, iti mai raman si de o banda frumoasa de cant

          Astfel ai un setup foarte bun pentru topspin, spin garla!
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Cosnic Vezi post
            Lemnul spre care te-ai orientat e bun, am avut si eu lemne chinezesti, chiar si 729 BOMB.... sunt bune dar nu prea Cumpara o H3 NEO pt forehand, si dai cu booster pe ea. Recunoscut fiind faptul ca de aproape de masa e foarte buna, boosterul ii da forta. Si scapi cu 70 de lei. Iar pentru backhand, Yasaka Rakza soft, 120 lei. Lemnul 100 lei, total 290, iti mai raman si de o banda frumoasa de cant
            Astfel ai un setup foarte bun pentru topspin, spin garla!
            Daca vrea ceva mai iertator la preluarile de serve, un H3 Neo nu ar fi asa potrivit.
            Nu poti face afirmatia aceea generala pentru toate lemnele chinezesti, doar pentru ca ai avut cateva care nu ti-au placut.
            Galaxy chiar face lemne pentru firme europene/japoneze.
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              Lemnele chinezesti sunt foarte bune, pentru pretul lor foarte mic. Dar cand pui mana pe un ZLF...
              Iar referitor la "iertator la preluari serve" si "spin foarte bun" nu cred ca va gasi ceva sa le impace pe amandoua. Iar eu sunt de parere ca preluarea servelor o poate invata, sa suplineasca spinul materialului...mai greu.
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Cosnic Vezi post
                Iar referitor la "iertator la preluari serve" si "spin foarte bun" nu cred ca va gasi ceva sa le impace pe amandoua. Iar eu sunt de parere ca preluarea servelor o poate invata, sa suplineasca spinul materialului...mai greu.
                Sunt de acord
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  revin cu intrebarea ce imi recomandati lemn/fete buget maxim 300 RON, dar si cu intrebarea daca se mai merita fete clasice fara efect speed glue inclus. Astept raspuns, ms!

                  Comentariu


                  • #10
                    Ma v?r si eu in vorba. Din ce am inteles eu, cu echipamentul actual ai probleme la jocul de pe masa, jocul de la semi-distanta e ok dar lipseste puterea la jocul de la distanta. Eu tind sa cred ca joci un pic haotic si ca de fapt ceea ce iti trebuie e constanta in lovituri. In teorie nici nu ar trebui sa joci de la distanta atat timp cat adversarul nu te impinge de langa masa. Or daca esti antrenat bine si te plasezi decent, nu te poate distanta de masa decat un adversar cu fete extrem de rapide si cu tehnica foarte buna.
                    Renunta pentru moment la topspinuri lungi, si incearca sa joci de pe/langa masa cu niste fete incete si cu mult spin pe un lemn moale. Eventual chiar un lemn de aparare
                    Cam asta-i parerea mea.
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      problema mea este ca nu am acel stil de joc elegant cu miscari rotunde, loviturile le fac aproximativ corecte dar le dau din barda asa si sunt genul ala care ma agit mult pe langa masa(fara un scop anume ) deci (at)marcbarbu cred ca ai dreptate, joc cam haotic. Dar nu mi se potrivesc tipul de fete care nu arunca, ba din contra ma inteleg mai bine cu cele saltarete si moi.
                      Am decis sa imi iau un lemn All+ elastic cu niste fete OFF medii-moi pt ca asta cred ca e un setup potrivit pt mine.

                      Comentariu


                      • #12
                        Miscarile alea elegante si rotunde te pot pune in mare dificultate daca nu ai o conditie fizica foarte buna. Adica se poate intampla sa iti concentrezi toata forta pe un topspin foarte amplu si un capac bine pus sa te surprinda intr-o pozitie incomoda, si toata viteza si efectul imprimat sa se intoarca impotriva ta.
                        Eu am simtit un semnal de alarma cand am pierdut seturi la scoruri jenante in fata unor oameni care nu au atacat nici o minge, desi eu am tras (in opinia mea) foarte bine tot setul. Doar ca eu imi consumam energia pe topspinuri puternice, si ei si-o conservau punand capace. Si cand dai 3-4 topspinuri puternice la rand din pozitii diferite, e destul de greu sa fii precis si la urmatorul.
                        Si eu cred ca alegerea e foarte buna. All+ cu fete moi iti confera controlul si siguranta care poate ca iti lipsesc acum.
                        P.S. sa stii ca se poate trage necrutator si cu un lemn defensiv 100%
                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          (at)marcbarbu multam inca o data pt sfaturi. ai mare dreptate, tactica este foarte importanta! o sa iti urmez sfaturile si am sa incerc sa fiu mai calculat din toate punctele de vedere atunci cand joc.

                          Comentariu


                          • #14
                            Donic Persson Power play este un lemn foarte bun, l-am folosit in jur de un an si nu am nicio nemultumire.
                            Ti-as recomanda pe forehand o fata asiatica cum ar fii dhs hurricane 2 sau hurricane 3 neo,deoarece sunt foarte agresive si foarte lipicioase, top spin-ul fiind foarte usor de executat iar pe backhand joola samba+ (mingea salta de pe suprafata acesteia incredibil de bine) sau Donic Alligator Def.
                            Sper ca ti-am putut fii de ajutor
                            O zi buna

                            Comentariu

                            Procesare...
                            X