Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Comenzi de pe siteuri asiatice

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Comenzi de pe siteuri asiatice

    Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu comenzile de pe siteurile asiatice.
    Exista vreo modalitate, de a nu plati TVA la ridicarea coletului? Daca da, in ce conditii. Multumesc.
    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
    Aristotle



    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

  • #2
    Gasesti un cetatean de peste Prut pe numele caruia sa faci comanda dar atentie sa nu aiba cetatenie romana si s-a rezolvat

    Comentariu


    • #3
      Cumperi putina marfa (unu, doua lemne si patru, cinci fete) iar valoarea declarata a coletului trebuie sa fie sub 10 euro. In general cei de la eacheng.net stiu cum sa trimita un astfel de colet (in cutie nu este nici o factura) .

      Comentariu


      • #4
        Am comandat de la TTNPP.Com in valoare de 86$ cu transport cu tot, era bifat GIFT pe colet, nu era nici o factura, iar vamesul de la posta, mi-a spus ca nu mi-l da pana nu vin cu factura de PAYPAL . Eu nu i-am zis nimic de paypal, m-a luat direct. Si mi-a luat apoi 24% bineinteles.
        We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
        Aristotle



        Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

        Comentariu


        • #5
          Ce factura de la paypal ai dus? Eu am avut parte de un vames mai bun.

          Comentariu


          • #6
            Pare ca singura modalitate sa nu platesti TVA cu vamesul ala e sa te muti in alt oras...
            www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

            Comentariu


            • #7
              Si eu am cumparat de la ttnpp.com.
              2 fete si un lemn.nici vorba de vama,dar pachetul ti-l desface in prezenta vamesului.
              Si surpriza :angajata postei ia un cutter si taie pe deasupra(nu am mai avut timp sa ii spun sa desfaca cu atentie)
              noroc ca nu a apasat tare pe cutter,ca ma alegeam ori cu o paguba ori cine stie cu ce.......
              Asa ca atentie .....
              Blade TESTE
              Fh TENERGY
              ​Bh IARBA UZATA

              Comentariu


              • #8
                Mie angajata postei mi-a spus sa vin doar marti de la 9 la 13, cand e vamesul, si m-a pus sa deschid eu, sub urmarirea lui, sa nu deterioreze el ceva... mafioti
                We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                Aristotle



                Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                Comentariu


                • #9
                  mie mi se pare chestia asta o tampenie. daca ar vrea cineva sa-ti trimita ceva interzis, s-ar vedea automat la scanerul cu raze x al aeroporturilor or a firmelor de transport(DHL/UPS).
                  dar asta e politica postei romane, ei trebuie sa vada totul.
                  mie mi-au facut-o odata : comandasem 2 palete Cornilleau din Anglia, si primisem preaviz pentru colet.
                  ma duc la posta fericit sa ridic pachetu si cand cauta tanti in lista nu gaseste lista cu pachetul. se uita pe preavizul meu si-mi zice " pai si hartia asta de unde o aveti " (LOL, oi fi tiparit-o eu azi-noapte ... ce intrebare tampita!).
                  ii explic ce si cum, pana la urma se lasa convinsa si se duce sa caute pachetu. vine dupa 10 minute (in momentul asta deja s-a format o coada de numa numa si auzeam cum fierbeau cativa in spatele meu) si-mi zice ca pachetul nu exista si nu a ajuns niciodata in sediul Postei Romane. mi-a sarit mustarul, am ridicat vocea, pentru ca stiam clar ca pachetul este acolo dat fiind faptul ca postasul care mi-a dat preavizul mi-a zis ca mi-a venit un pachet , si nu a stiut ca sunt acasa caci mi-l aducea personal.
                  toate bune si frumoase , s-a terminat incidentul pentru ca l-am vazut pe un prieten din posta care era pe tura la un ghiseu, m-am dus la el si a cautat pachetul ... care era in biroul Dirigintei Postei , si era partial desfacut (banda adeziva era taiata doar pe o singura latura, nu a apucat sa o taie complet, si nici sa se uite in cutie,iar taierea a fost facuta clar fara sa fiu eu prezent!).

                  nu este de mirare de ce firme de genul FanCurier si echivalente sau DHL au reusit sa penetreze foarte usor piata noastra, iar Posta Romana se plange ca pierde teren. I wonder why ... LOL !
                  Boys, be ambitious !

                  Comentariu


                  • #10
                    Eu nu inteleg de ce toata lumea e scandalizata de privatizarea postei... Servicii mai proaste decat are deja, nu cred ca pot exista. Poate ca nu ne dorim o posta competitiva si ne place asa cum este acum...
                    La posta ti se deschide pachetul pentru ca sunt lucruri care nu se vad la detectoare, gen bani, alimente cu regim special, substante cu regim special...
                    Marc Barbu

                    Comentariu


                    • #11
                      nu zic ca nu ai dreptate marc, insa anul acesta am fost luat pe sus la un aeroport din tara pentru ca intr-un rucsac aveam 1 surub (!!!) in geanta laptopului (era un surub cu cap mare, folosit pentru carcasele PC). apoi au fost discutii cu lichidul din cadrul recipientelor sigilate in care erau lentile de contact. vroiau sa stie de ce era atata solutie salina (deci le-a zis aparatul din start ce era in recipient). aveam 20 de lentile de contact pentru o singura utilizare. vreau sa iti spun ca atunci am vazut pe ecran ce softuri aveau, inclusiv soft pentru recunoasterea de produse/lucruri/etc-uri, putand sa-ti determine pe langa forma exacta, si compozitia si volumul lucrului. am ramas prost !
                      in anglia, m-au luat de 2 ori atat la scanerul normal cat si la un aparat ceva mai specializat , la care nu i-a convenit (aparatul facea mutre) de ce laptopul meu avea prea mult cupru in el ( am ditamai magaoaia de laptop,deci si ditamai radiatorul ).

                      ce vreau sa zic , ca sa nu ma lungesc este ca nu cred ca Posta Romana, care a facut atatea investitii (ne)reusite nu si-a luat un scaner dintr-asta.
                      Uite, in Anglia nu am pomenit sa-ti caute in pachet. poate nu am auzit eu, insa sa stii ca am mai intrebat in stanga si in dreapta si toti mi-au zis ca asa ceva nu face Royal Mail la ei decat poate in cazuri exceptionale si atunci e cu politia de fata sau cu directorul sediului si asta in prezenta ta.

                      ca la noi ... la nimeni !
                      Boys, be ambitious !

                      Comentariu


                      • #12
                        Astazi am primit comanda mea de pe ttnpp. Vamesul a fost foarte de treaba. m-a intrebat ce am in pachetel, iam raspuns ca 2 fete de paleta de tenis de masă. se uita mai chioras. M-am "corectat", pentru ping pong. A dat din cap multumit, s-a uitat, si nu mai mi-a zis nimic. pe pachet era trecut gift. Deci nu se plateste taxe, in cazul in care este trecut gift. nici vorba de solicitare factura de la paypal. Asta in cazul meu

                        Comentariu


                        • #13
                          ce valoare era coletul? daca nu sunt prea indiscret
                          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                          Aristotle



                          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                          Comentariu


                          • #14
                            178 lei. 52 dolari. peste limita de plata a TVA
                            Dar pe colet, dupa cum am spus, era bifat gift. fara valoare

                            Comentariu


                            • #15
                              Asa era si la mine dar... mai ce noroc au uniii
                              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                              Aristotle



                              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu comand de pe eacheng.net si coletul imi vine direct acasa.Fara nicio vama.
                                Mai exista o varianta(nu stiu daca e permis sa scriu asta,dar incerc).Factura pe care o primesti prin e-mail o copii si o lipesti(Paste) intr-un document Word.Aici esti liber sa modifici pretul cum vrei tu.(vezi sa fie corect cursul valutar).O tiparesti si mergi la nenea vames.O scoti din buzunar daca nu ai factura in colet.
                                Va mai propun un site polonez cu preturi bune(la unele produse).Inters.pl
                                Stima.Vlad.
                                Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                                Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  pe zi ce trece ma socheaza ce aud de posta romana,care are niste servicii si niste angajati praff....eu in brasov intru cu nevasta si cu bebele,pe atunci avea cam 1 anisor...si frig afara,coada la greu inauntru,si mai erau cativa copii.....care erau galagiosi...la care o coana postarita tipa de dupa tejghea sa iesim afara cu copiii,moment in care am luat foc si am tipat la ea,am facut-o in fel si chip.....si de atunci am un gust amar,amar ce nu trece nici cum de cum ma gandesc ca tre sa am treaba prin posta....POSTA ROMANA E VARZAAAA.....trebuie sa ma abtin de la alte cuvinte care incearca sa iasa dp tastatura mea.....
                                  fh-xiom vega-pro 2mm
                                  blade--galaxy-v16
                                  bh-xiom omega tour--max

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    DAca-ti vine coletul din tarile UE, nu platesti tva si iti vine la posta nu la vama.
                                    DAca e din alta parte, platesti tva la ce are valoare peste 10-15 E, nu mai stiu exact ( se tot schimba taxele astea).
                                    Depinde de vames daca iti desface coletul sau daca iti cere paypal pt coletele gift. In bv de obicei se cere paypalu la gifturi, sa vada daca are valoare corespunzatoare.
                                    Joc cu racheta

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Mai precis, vamesii stiu cum e cu "gift-urile" astea din china si nu se lasa pacaliti usor. "Gift-ul" nu are valoare, deci nu se plateste cu factura, iar firmele nu trimit de obicei cadouri persoanelor fizice, e cam la mintea cocosului (vamesului).
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu

                                      Procesare...
                                      X